Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Тоа нема никакво влијание дали Украинците сакаат во НАТО или не. Нема да изгубат ништо ако влезат во НАТО, а земјите од НАТО тековно им нудат огромна поддршка при војната. Просто не постои никаков причинител за Украинците да станеле анти-НАТО одеднаш.
cekaj uste malku da izginat pa da dojde nekoj so 2 grama mozok da im objasni deka ginele za zhabe, deka nitu vo eu nema da vlezat vo skoro vreme nitu vo nato ke vlezat.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
cekaj uste malku da izginat pa da dojde nekoj so 2 grama mozok da im objasni deka ginele za zhabe, deka nitu vo eu nema da vlezat vo skoro vreme nitu vo nato ke vlezat.
Не гинат за да влезат во НАТО, туку за да си ја одбранат земјата од рускиот фашизам.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
И дали мислиш дека тие моментално се за или против влез во НАТО? Не знам каква врска има тоа што ти го спомнуваш со темата што јас ја зборам: дали Украинците сакаат влез во НАТО.
mislam deka e "sakanje" e menliva rabota. ako nato bese dobra idea u 90tite za balkanot ne znaci deka e i sega. ako bugarite sakale da se genocidni fasisti u 40tite sega se ezat od samoto imenuvanje za takvi.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Најпријателски совет, намали малку со дрогирање, не ти прија.

Украина буквално изгуби територија, финансии, генерации и голем број животи поради нивното блефирање дека ќе влезат у НАТО. Како мислиш дека немаат што да изгубат? Па нивното влагање у НАТО ќе резултира у трета светска војна и евентуален крај на цивилизацијата, свесен си што пишуваш?

Земјите од НАТО ја пуштија низ вода Украина, ама буквално.

Украинците сакаат да влезат у НАТО исто како што македонците и србите ,сакаа" да влезат во НАТО, т.е како што македонците сакаа да го сменат името на државата да влезат во НАТО. Или у превод, за да разбереш, не сака народот - туку политичарите марионети инсталирани од западните држави на тие позиции.
Ова ти личи чудно бидејќи не ја разбираш причината и последицата за украинските амбиции кон НАТО. Украина имаше официјален став дека не е за влез во НАТО, Русија ги нападна во 2014 додека го имаа тој став. Затоа, како последица, Украинците сфаќаат дека Русија ги напаѓа независно од дали се или не се за влез во НАТО. Последица: Украинците сакаат влез во НАТО за да се одбранат од руските напади кои не се зависни од дали Украина се или не се за НАТО. Мислам дека попросто не можам да го објаснам ова.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Не гинат за да влезат во НАТО, туку за да си ја одбранат земјата од рускиот фашизам.
da ne sadea tikvi so nato ke nemase ruska specijalna operacija. nikoj ne im pravese problem predhodno si ziveea ok, bea nezavisni duri i krim go kontroliraa.
 
J

joli1

Гостин
Ова ти личи чудно бидејќи не ја разбираш причината и последицата за украинските амбиции кон НАТО. Украина имаше официјален став дека не е за влез во НАТО, Русија ги нападна во 2014 додека го имаа тој став. Затоа, како последица, Украинците сфаќаат дека Русија ги напаѓа независно од дали се или не се за влез во НАТО. Последица: Украинците сакаат влез во НАТО за да се одбранат од руските напади кои не се зависни од дали Украина се или не се за НАТО. Мислам дека попросто не можам да го објаснам ова.
Кај го читна ова, на Vox или Buzzfeed?

Кога се менува ставот на Украина, да не е случајно после Euromaidan и инсталирање на марионетите на власт?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
da ne sadea tikvi so nato ke nemase ruska specijalna operacija. nikoj ne im pravese problem predhodno si ziveea ok, bea nezavisni duri i krim go kontroliraa.
Аха, ќе немаше. Русија ги нападна во 2014-та, зошто да веруваат Украинците дека нема да ги нападнат пак?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.275
Поени од реакции
27.052
Тоа нема никакво влијание дали Украинците сакаат во НАТО или не. Нема да изгубат ништо ако влезат во НАТО, а земјите од НАТО тековно им нудат огромна поддршка при војната. Просто не постои никаков причинител за Украинците да станеле анти-НАТО одеднаш.
Ајде пак,

1. Членство во НАТО значи заштита од агресија
2. Украинците сакаат у НАТО за да се заштитат од Русите кои им се реална закана
3. НАТО не ја прима Украина у НАТО последните 8 години
4. Русија ја напаѓа Украина, а наративот на НАТО е дека Украина има право да сака да е во НАТО (иако не ги примиле последните 8 години)
5. НАТО не ја брани Украина и вика дека нема да се вмеша, ама им праќа оружје и го разгорува конфликтот кој Украина несомнено го губи.
6. IQ33 ти е роднина нешто ?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Кај го читна ова, на Vox или Buzzfeed?

Кога се менува ставот на Украина, да не е случајно после Euromaidan и инсталирање на марионетите на власт?
Новата привремена влада во 2014 го издаде тој став.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ова ти личи чудно бидејќи не ја разбираш причината и последицата за украинските амбиции кон НАТО. Украина имаше официјален став дека не е за влез во НАТО, Русија ги нападна во 2014 додека го имаа тој став. Затоа, како последица, Украинците сфаќаат дека Русија ги напаѓа независно од дали се или не се за влез во НАТО. Последица: Украинците сакаат влез во НАТО за да се одбранат од руските напади кои не се зависни од дали Украина се или не се за НАТО. Мислам дека попросто не можам да го објаснам ова.
Pa sho ne ja primija Ukraina u NATO dosega, imaa vreme, eve celi osum godini... :tapp:
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Ајде пак,

1. Членство во НАТО значи заштита од агресија
2. Украинците сакаат у НАТО за да се заштитат од Русите кои им се реална закана
3. НАТО не ја прима Украина у НАТО последните 8 години
4. Русија ја напаѓа Украина, а наративот на НАТО е дека Украина има право да сака да е во НАТО (иако не ги примиле последните 8 години)
5. НАТО не ја брани Украина и вика дека нема да се вмеша, ама им праќа оружје и го разгорува конфликтот кој Украина несомнено го губи.
6. IQ33 ти е роднина нешто ?
Не го губи несомнено. Ти кажав претходно, војната оди накај застој.
Автоматски споено мислење:

Pa sho ne ja primija Ukraina u NATO, imaa vreme, eve celi osum godini... :tapp:
За членство во НАТО се очекува земјата да не е вмешана во тековни територијални спорови.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.275
Поени од реакции
27.052
Не го губи несомнено. Ти кажав претходно, војната оди накај застој.
Што значи застој бе тркало? Во тој застој секој ден умираат по најмајку 300 Украински војници, им се уништува инфраструктура... А и да престане војната, изгубена 100К километри квадратни, целосно уништување на воена инфраструктура и воена опрема не е пораз? Во една реченица, војната е веќе изгубена.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Што значи застој бе тркало? Во тој застој секој ден умираат по најмајку 300 Украински војници, им се уништува инфраструктура... А и да престане војната, изгубена 100К километри квадратни, целосно уништување на воена инфраструктура и воена опрема не е пораз?
И двете страни имаат загуби. Русија не верувам дека ќе може да ја оствари целта и да ја заземе цела Украина.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Аха, ќе немаше. Русија ги нападна во 2014-та, зошто да веруваат Украинците дека нема да ги нападнат пак?
a zosto gi napadnaa u 2014ta? sto se sluci predhodno za da dojde do toj napad?

eve sega pak gi napadnaa. kako im odi?

za 10 god ako ostane nesto od ukr i ne im dojde pamet pak ke gi napadnat. seedno dali rusija ili polska, so takvi govnari politicari i glup narod ne ni zasluzuvaat nesto poveke.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
a zosto gi napadnaa u 2014ta? sto se sluci predhodno za da dojde do toj napad?

eve sega pak gi napadnaa. kako im odi?

za 10 god ako ostane nesto od ukr i ne im dojde pamet pak ke gi napadnat. seedno dali rusija ili polska, so takvi govnari politicari i glup narod ne ni zasluzuvaat nesto poveke.
Се ориентираа кон ЕУ (не кон НАТО) и ја избркаа руската марионета. Односно Русија сакаше да го спречи прогресот на украинската држава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom