Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Od istiov link imas i ova..

Western Ukraine has always been significantly more pro-NATO than the rest of the country.

Eastern Ukraine is far more anti-NATO and pro-Russia than the rest of Ukraine.

Taka da jasna e vojnava..
Тоа е во споредба со западна, ама не значи дека се дел од вкупното мнозинство.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Тоа е во споредба со западна, ама не значи дека се дел од вкупното мнозинство.
peder se gubish....

na istok veke nema eden sto e za zelenski, nato i ukraina. zavrsi taa prikazna. sega na red e ostatokot na ukraina....
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Близината и позицијата на Украина би му дозволило на нато да ја нападне Русија и нејзините стратешки силоси без оставање на доволно време за против-воздушната одбрана да реагира. Ако се оди идеално, мислам дека беше потребно 257 секунди (не ме фаќај за збор) да реагира ПВО, што со моментално распоредениот офанзивен ракетен потенцијал во Романија и Полска е обезбедено, ептен на граница ама има доволно време. Секој км поисточно се губи тоа, така да Украина е клучна заради ова и попрво би ја збришале од постоење отколку да дозволат нови ракети на нато уште поблиску до себе

Исто така и за стратешкото вооружување, со моменталните ракети во Полска и Романија, нато нема капацитет да ги спречи нуклеарните балистички и хиперсонични ракети. Единствен начин е да бидат пресретнати во прва фаза од летот додека развива брзина, а тоа за нато е возможно само со доволно близина, а таа близина е Украина. И пак, попрво нуклеарно ќе ја збришат Украина отколку да се дозволи тоа.

Украина и треба на Русија главно да постави додатен слој на анти-нуклеарна заштита и како детерент за експанзионистичките амбиции на НАТО. Да не се лажеме, измеѓу нато и Русија, само еден се има ширено или експанзионирано према другиот, а тоа е НАТО према Русија. Затоа е потребен детерент према нато.

Никој никогаш не смее да помисли дека нато се глупи, баш напротив многу паметни и итри, но злобни, подмолни, нацисти, воени злосторници и геноцидна организација.

Ти објаснив како влез во нато е еднакво на војна со Русија, јер е закана за постоењето и на Русија и на МАД а со тоа и на нуклеарен детерент и со тоа закана за постоењето на човештвото.

Баш дека не се глупи нато, туку се подмолни, не ризикуваат нуклеарен напад и си ги окупираа украинците од 2014 со шарени куртони/нацисти како кај нас и ги вооружуваа, поттикнуваа и бодреа за војна со Русија. За да не биде нато у опасност од директен конфликт си најдоа топовско месо во своите окупирани робови - украинците. Затоа се навива да бидат ослободени и да им престанат страданијата.
Влегување во воен сојуз не е територијална експанзија. И не, не постои сигурен начин да се денуклеаризира некоја земја. Украина, како што кажа, ќе им служи за поефективна антинуклеарна заштита, заштита која ќе стапи во ефект ако Русија пушти нуклеарка, и не пред тоа. НАТО нема што да ризикуваат нуклеарен напад бидејќи оваа антинуклеарна заштита се разбира не е потполно сигурна.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.277
Поени од реакции
27.053
Тоа е во споредба со западна, ама не значи дека се дел од вкупното мнозинство.
Ако ја занемариме историјата како што викаш, и ја видиме сегашноста, после 5 милиони исселени про-русите во моментов се апсолутно мнозинство.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
peder se gubish....

na istok veke nema eden sto e za zelenski, nato i ukraina. zavrsi taa prikazna. sega na red e ostatokot na ukraina....
Да, и што им се случи на тие што беа? Како да има некоја причина што им се намалил бројот одеднаш...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.277
Поени од реакции
27.053
Влегување во воен сојуз не е територијална експанзија. И не, не постои сигурен начин да се денуклеаризира некоја земја. Украина, како што кажа, ќе им служи за поефективна антинуклеарна заштита, заштита која ќе стапи во ефект ако Русија пушти нуклеарка, и не пред тоа. НАТО нема што да ризикуваат нуклеарен напад бидејќи оваа антинуклеарна заштита се разбира не е потполно сигурна.
Зошто не ги внесоа со цел да ги заштитат последните 8 години, иско сАД ете знаел дека Русија ќе нападне?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Ако ја занемариме историјата како што викаш, и ја видиме сегашноста, после 5 милиони исселени про-русите во моментов се апсолутно мнозинство.
Буквално не ја следите темава воопшто. Некојси излажа дека Укарина била изманипулирана од НАТО да сака влез. Јас само објаснив како Украина сама си сака влез, чисто заради дејствата на Русија, а не некоја манипулација.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Ако ја занемариме историјата како што викаш, и ја видиме сегашноста, после 5 милиони исселени про-русите во моментов се апсолутно мнозинство.
koj 5? nakaj 7 se sega. aj toa ama uste tolku bi se isselile ako nemase zabrana za mazi.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Зошто не ги внесоа со цел да ги заштитат последните 8 години, иско сАД ете знаел дека Русија ќе нападне?
САД бил да влезат во НАТО што побргу. Другите не биле, најверојатно бидејќи е земја што била тековно вмешана во територијални агресии.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.277
Поени од реакции
27.053
koj 5? nakaj 7 se sega. aj toa ama uste tolku bi se isselile ako nemase zabrana za mazi.
Готоо тоа биднало, западот не се занимава со историја, туку ја гледа сегашноста… нас така ни мантраа
Автоматски споено мислење:

САД бил да влезат во НАТО што побргу. Другите не биле, најверојатно бидејќи е земја што била тековно вмешана во територијални агресии.
Со еден збор, не ги сакале у нато. Чему онда прикаскава околу нато?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
Со еден збор, не ги сакале у нато. Чему онда прикаскава околу нато?
Тоа нема никакво влијание дали Украинците сакаат во НАТО или не. Нема да изгубат ништо ако влезат во НАТО, а земјите од НАТО тековно им нудат огромна поддршка при војната. Просто не постои никаков причинител за Украинците да станеле анти-НАТО одеднаш.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.155
Поени од реакции
24.197
Да, и што им се случи на тие што беа? Како да има некоја причина што им се намалил бројот одеднаш...
pa golem del e na odmor u crna gora, turcija, spanija itn... ednostavno pobitno im e suncanje nego ginenenje zaludno za americki interesi.

mal del inaetcii ginat ko pederi na gej parada u beograd ili moskva.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.418
Поени од реакции
2.043
pa golem del e na odmor u crna gora, turcija, spanija itn... ednostavno pobitno im e suncanje nego ginenenje zaludno za americki interesi.

mal del inaetcii ginat ko pederi na gej parada u beograd ili moskva.
И дали мислиш дека тие моментално се за или против влез во НАТО? Не знам каква врска има тоа што ти го спомнуваш со темата што јас ја зборам: дали Украинците сакаат влез во НАТО.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom