Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674
Член од
19 март 2012
Мислења
298
Поени од реакции
367
Според татариве,елитата на твитер,калимерциве утре Русија капитулира Греота за народот и ништо повеќе од тоа.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ако нападнат НАТО членка ќе биде слично како со Украина. У моментов ми се чини дека Украина е избрана каде НАТО и Русија си ги мерат. Можеби следна ќе биде Полска...
Неможе да биде како со Украина, ако ја нападнат пример Полска со ист интензитет и наратив како ова сега со Украина, демилитаризација и денацификација, со влез на 100,000 трупи на РФ во Полска, тоа ќе значи директна конфронтација на САД со РФ, Полска ќе се повика на член 5 од НАТО и тоа веќе ќе биде ВВ3, НАТО нема да може да се дистанцира од ваква ситуација.

Туку моментот што сакав да го доловам беше друг. Со актуелните новости за давање на тешко наоружување на Украина, и со аферите дека Полска ќе ги даде сите МиГ-29ки на Украина во замена за Ф-16ки од САД, би можело да дојде до некој спорен момент каде РФ би лансирале хиперсонични ракети да ги срамнат со земја сите Полски МиГ-29ки со се аеродромите од каде би требало да полетаат за Украина.

Целта би била РФ да испрати порака дека не било заебанција кога кажаа доколку некој проба да се меша во специјалната воена операција, ќе се соочи со најжесток одговор како што не виделе во нивната историја. Како одговор на ова, Полска или било која друга околна НАТО држава која би се нашла во ваква ситуација, може да се повика на член 5 на НАТО, но бидејки нема очигледна копнена инвазија, остатокот од НАТО вклучително и САД најверојатно нема да сакаат да се вмешаат во директна конфронтација со РФ за да избегнат ВВ3 и ќе даваат објаснувања дека нема услови за повикување на член 5, а нападнатава НАТО земја ќе лае по останатите сојузници како била оставена на цедило, и како НАТО е бескорисна алијанса. Ваква ситуација би креирала огромен сомнеж помеѓу сојузниците, и би можело да означи крај на алијансата.

Во најдобар интерес на САД е овој конфликт да остане помеѓу РФ и Украина, по можност да се напумпа Украина со оружје до зуби, и колку е можно повеќе жртви да претрпат и двете страни. Но, тоа што во ниеден случај на САД не им одговара, е дополнителна ескалација со НАТО држава каде од нив ќе се бара директно нивно инволвирање.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.887
Да ги видиме и новите подароци....
Прегледај го приврзокот 330686
SPS Ysabel (A-06) unloaded in Gdynia, Poland.

Прегледај го приврзокот 330687

Прегледај го приврзокот 330688
U.S. Air Force loading 155mm howitzer ammunition destined for Ukraine into a C-17 Globemaster III at Travis Air Force Base, California

Прегледај го приврзокот 330689

Прегледај го приврзокот 330690
777 howitzers are being loaded onto aircraft at the March FFS American military base to be sent to Ukraine.

Прегледај го приврзокот 330691

Прегледај го приврзокот 330692
Не им требаат уште подароци на русите, веќе све што пристигна си земаа.

Ама ај, треба да се опреми армијата на Новорусија, па за кратко ќе ги гледаме овие во рацете на ДНР и ЛНР и останати нови републики.

Ама нато се познати по дарување, на талибаните им подарија 86 миљарди у најсовремена воена опрема. На русите најмалце дупло ќе им подарат.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Не им требаат уште подароци на русите, веќе све што пристигна си земаа.

Ама ај, треба да се опреми армијата на Новорусија, па за кратко ќе ги гледаме овие во рацете на ДНР и ЛНР и останати нови републики.

Ама нато се познати по дарување, на талибаните им подарија 86 миљарди у најсовремена воена опрема. На русите најмалце дупло ќе им подарат.
Nekako mnogu si radosen za unistuvanje na drzavata so cii piloti avioni i FAB500 gi sotrevme uckite kaj radusa. 90% zaminaa xhenem.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.887
Nekako mnogu si radosen za unistuvanje na drzavata so cii piloti avioni i FAB500 gi sotrevme uckite kaj radusa. 90% zaminaa xhenem.
Ниту се радувам на уништување на било која држава, најмалку на Украина и украинскиот народ, ниту пак ова украинско раководство има било каква врска со тоа од 2001. Тогаш беше про-руска Украина и одлуката за тоа оружје е донесена во Москва.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Ниту се радувам на уништување на било која држава, најмалку на Украина и украинскиот народ, ниту пак ова украинско раководство има било каква врска со тоа од 2001. Тогаш беше про-руска Украина и одлуката за тоа оружје е донесена во Москва.
Oruzjeto go dade ukrainskiot narod. Su-25 i Mi-24 gi letaa ukrainski piloti i istite dejstvuvaa na poziciite na uck pod komanda na generalstab na ARM.
Da se sitish na stradanje da narod koj ti pomognal vo najteskoto e nezamislivo.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.039
Поени од реакции
12.216
Oruzjeto go dade ukrainskiot narod. Su-25 i Mi-24 gi letaa ukrainski piloti i istite dejstvuvaa na poziciite na uck pod komanda na generalstab na ARM.
Da se sitish na stradanje da narod koj ti pomognal vo najteskoto e nezamislivo.
Ете, Талат Џафери им опрости изгледа и појде да им каже дека ќе им даде материјална поддршка.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.629
Поени од реакции
26.138
Oruzjeto go dade ukrainskiot narod. Su-25 i Mi-24 gi letaa ukrainski piloti i istite dejstvuvaa na poziciite na uck pod komanda na generalstab na ARM.
Da se sitish na stradanje da narod koj ti pomognal vo najteskoto e nezamislivo.
Па зошто тогаш политичкото крило на УЧК во владата на државава навива за оваа Украина ако ги сотрела?
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Па зошто тогаш политичкото крило на УЧК во владата на државава навива за оваа Украина ако ги сотрела?
Oni otsekogas bile slugi na mokjnite na balkanot. Osmanlii, nacisti, Amerikanci. Mislam jasno e toa dzabe se prasuvame i si odgovarame.
NIE ne treba da fakjame strani. Najcesno e da se drzime neutralni.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.737
Поени од реакции
9.862
Ниту се радувам на уништување на било која држава, најмалку на Украина и украинскиот народ, ниту пак ова украинско раководство има било каква врска со тоа од 2001. Тогаш беше про-руска Украина и одлуката за тоа оружје е донесена во Москва.
Кур знаеш ти,кој дал оружје и дали била про руска.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.887
Oruzjeto go dade ukrainskiot narod. Su-25 i Mi-24 gi letaa ukrainski piloti i istite dejstvuvaa na poziciite na uck pod komanda na generalstab na ARM.
Da se sitish na stradanje da narod koj ti pomognal vo najteskoto e nezamislivo.
Технички, одлуката за оружјето и пилотите ја носи украинската тогашна влада и министерства кои се проруски, всушност по предлог/налог на Москва.

Со оглед дека учките беа и сеуште се кучиња на сад и нато, тогаш бевме нападнати од нив - истите што денес ја поддржуваат и нацистичката влада во Украина. А ни помогна Русија (преку тогашна проруска Украина) - истите што денес повторно помагаат на украинскиот народ против кучиња на сад и нато.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.853
Поени од реакции
21.312
Тенеке е Духот од Цапари
So mi go mesate Capari sega :mad:.
P. S i ne, ne e. Si se znajme site, Capari ne e Skopje. Lik kako Teneke nemame tamu, niti vo realniot, niti vo virtuelniot svet, najmalce duh :cautious:.
Mozi da e od Kazani ili Gjavato, tamu cudni se ljugeto, misticni :D.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Технички, одлуката за оружјето и пилотите ја носи украинската тогашна влада и министерства кои се проруски, всушност по предлог/налог на Москва.

Со оглед дека учките беа и сеуште се кучиња на сад и нато, тогаш бевме нападнати од нив - истите што денес ја поддржуваат и нацистичката влада во Украина. А ни помогна Русија (преку тогашна проруска Украина) - истите што денес повторно помагаат на украинскиот народ против кучиња на сад и нато.
Ne me sledis definitivno. Neutralnost vo ovoj konflik ne da se naviva cico, batali go kuceto dezertersko uckarsko sto po naredba otislo da bacuva raka. Sto ne otide premierot ili pretsedatelot? Ke da im raboti klikerot nim.
Digajte rucna malku vletavte epten navijacki ne e ova fudbal.

Za toa cija odluka bila da se prati oruzje na ARM e totalno ne bitno.
Faktot ostanuva deka Ukrainci direktno pod komanda na generalstab dejstvuvaa vo 2001.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.887
Ne me sledis definitivno. Neutralnost vo ovoj konflik ne da se naviva cico, batali go kuceto dezertersko uckarsko sto po naredba otislo da bacuva raka. Sto ne otide premierot ili pretsedatelot? Ke da im raboti klikerot nim.
Digajte rucna malku vletavte epten navijacki ne e ova fudbal.

Za toa cija odluka bila da se prati oruzje na ARM e totalno ne bitno.
Faktot ostanuva deka Ukrainci direktno pod komanda na generalstab dejstvuvaa vo 2001.
Нешто не разбираш, не следиш. Не навивам за конфликтот, навивам за негово завршување.

Незнам што ти е муабетот со кучето учкарско и претседател и премиер, не се збори овде за наша политика.

А за тоа чија одлука била да ни се помогне во 2001, сметам дека е многу битно. Русија (преку Украина) ни помогнала. Сад и нато (преку учките) нѐ нападнале.

Најважно е да се памти историјата како што била, според фактите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom