Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.446
Тандем се на темава џгановите северџаните и Бугарите, само Игорче делува како изгубен германец :D



NATO continues to supply weapons to the Russian Army

In the Slavyansk direction, the reconnaissance of the RF Armed Forces captured new trophies

Прегледај го приврзокот 330549
Автоматски споено мислење:

Овие TB2 ептен тапа се покажаа, кој купил нека нека бара да му ги вратат парите.

work of EW in the Kherson region, Even the ammo of TB2 is intact. Let's take it for experiments.

Прегледај го приврзокот 330550Прегледај го приврзокот 330551
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 330552Прегледај го приврзокот 330553
:D

Trofei 1.png

Trofei 2.jpg

Trofei.jpg

Trofei3.jpg

Trofei4.jpg

Украинците ќе добиваат дронови и оружје за милијарди со години.;)
Орките веке немаат ресурси и време да градат своите тенкови и друго наоружение ,капиш.
Кој разбира руски да чита:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.661
Поени од реакции
30.289
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.246
Поени од реакции
5.209
Руската Влада излегла со проценка, руската економија ќе забележи пад од 8-10% во 2022 година.

Нека ми пресмета некој во пари колку му доаѓа тоа. (170 милјарди долари? Додај на тоа и 300 милјарди блокирани од резервите)

Влегуваат во војна со кусок од 470 милјарди долари.
Ако со економски просперитет од 20 години со Путин на чело на Русија, државата личеше на распад, што ли ќе биде отсега кога ќе кратат од се и сешто за да ја финансираат војната.
 
Последно уредено:
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
6.462
По многу лаење како ќе си го плати долгот во рубли, Раша денеска го се пак го платила во долари. :D
https://www.cnbc.com/2022/04/29/russia-attempts-last-ditch-dollar-bond-payments-to-try-to-avert-historic-default.html
Мислев дека рублата веке е светска валута number one и по сите free duty шопове се
плаќа само во рубли.

Квиз за путинофилите макро -економисти - знае некоj каков е курсот на доларот и еврото на црниот пазар ?
a. 70 рубли
b. 150 рубли
c. 200 рубли
Имате право само на еден одговор.:D

Dobro ce beshe da beshe pameten i da znaese da mislis.

Ebate toa tatarskiot konj.
Rudite plajcaat so "Zarobenite" dolari zatoa sto za takvi plajcanja ne se zarobeni i mozat da se koristat.


Samo jebiga, sakam kazam neznam recam.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.077
Поени од реакции
6.462
Руската Влада излегла со проценка, руската економија ќе забележи пад од 8-10% во 2022 година.

Нека ми пресмета некој во пари колку му доаѓа тоа. (170 милјарди долари? Додај на тоа и 300 милјарди блокирани од резервите)
Golem kur 7% ima za godinava vo Avstrija
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
861
Поени од реакции
3.472
Руската Влада излегла со проценка, руската економија ќе забележи пад од 8-10% во 2022 година.

Нека ми пресмета некој во пари колку му доаѓа тоа.
Гола вода е таа бројка за нив, плус се тоа ЕУ надоградува со поскапи цени на енергенси.
Туку ние што правиме 85.5 е литар дизел, зејтинот 3 евра, нусето за бајрам со свинска маст ќе треба да замеси баклава.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.456
Поени од реакции
3.446
Руската Влада излегла со проценка, руската економија ќе забележи пад од 8-10% во 2022 година.

Нека ми пресмета некој во пари колку му доаѓа тоа.
На руски анализи и новини од влада не треба да се верува. Сите прогнози на Светската банка и фанансиски институции давад пад од 18-20% и инфлациja од 23-25%
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Член од
28 август 2013
Мислења
4.108
Поени од реакции
12.524
На руски анализи и новини од влада не треба да се верува. Сите прогнози на Светската банка и фанансиски институции давад пад од 18-20% и инфлациja од 23-25%
Јас не разбирам како не можете да сфатите... Цел свет да ја изолира Русија нема да имаат никакви проблеми... Од сателит држава си ебаго како цела Европа, веројатно потајно ги сакате русите назад...
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.029
Поени од реакции
1.500
На руски анализи и новини од влада не треба да се верува.
А треба на западниве а :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO: па све што објавија последниве 2 месеци све испадна фејк и пропаганда, еве само ти да се навратиш што имаш објавено изминативе 60 дена во темава како информација до денес се е горе доле докажано како фејк xD
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Инфлација, Март 2022

Русија - 16.7%
ЕУ - 7.8% (Сите источно европски околу или над 10%)
ЕУ енергенси - 44.4%
УСА - 8.5%
УСА енергенси - 32%
УК - 7%
Швајц - 2.5%
Чајна - 1.5%
Украина - има поголеми проблеми

Централните банки нека му ја мислат, кога политичарите не сакат или не можат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.901
Поени од реакции
4.059
Руската Влада излегла со проценка, руската економија ќе забележи пад од 8-10% во 2022 година.

Нека ми пресмета некој во пари колку му доаѓа тоа. (170 милјарди долари? Додај на тоа и 300 милјарди блокирани од резервите)

Влегуваат во војна со кусок од 470 милјарди долари.
Ако со економски просперитет од 20 години со Путин на чело на Русија, државата личеше на распад, што ли ќе биде отсега кога ќе кратат од се и сешто за да ја финансираат војната.
Покорисно е да ги гледаш економиите во Албанија и Косово, оти сигурно не се референтни. Не можам да се сетам на барем еден нивен производ, кој е лесно достапен и корисен во секојдневното живеење. Не мислам на „трава„ и на „брашно„ пош‘о не ги конзумирам...

Што се однесува до економијата во РФ, познато е, од скорешните историски и воени искуства, дека влезот на една држава во војна значи и преориентирање на нејзината економија за претежно воени потреби, каде цивилните потреби стануваат второстепени. Во таква, воено ориентирана економија, престануваат да важат познатите научно-економски правила за водење економија па твоево барање за играње „весела математика„ е скроз промашено...
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.239
Поени од реакции
16.220
Десет пати напишав ,ке напишам уште десет - роден сум во Германиja ,живеем во Австриjaи имам 75% германска крв.
Сите ваши пишувања до мене на национална основа и за Бугарија ми се преку кур
и како што гледате не им обрнувам внимание.
И најглупавиот идиот да го е разбрал досега.Интересират ме DE и AT , навивам за украинците и сакам Русиja да пропадне .
Раша нумбер уан - прва економска , фанансиска всесила. :D
Село во DE
Прегледај го приврзокот 330560

Село во AT
Прегледај го приврзокот 330561

Село во светската супесила.:D
Прегледај го приврзокот 330562

Прегледај го приврзокот 330563

Прегледај го приврзокот 330564

Сега изгледа како во 19-ти век, а што после година - две.
П.П Не ми ставете слики от Москва ,Петербург и Грозни, знаеме ги.:D
А затоаа ти не донираш платааа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom