Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Мрш бе, ретард!

Сериозно мислиш дека би дискутирал геостратегија со некој што мисли дека Србија е член на НАТО?

Глуп! ГЛУП!!!!
Тоа е најбитниот проблем тука што не го сфаќаш. Јас не дискутирам геостратегија. Никој од моите постови нема врска со тоа. Мене само ме интересира како да се спречи Русија од убивање на повеќе луѓе. Затоа ѓавол ме фаќаше пред некој ден дали Србија е во НАТО или не.
 
Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
Кога се случило ваков случај да урлам и не поддржувам дискусија? Сите мои реплики на темава се чисти логчики поддржани аргументи. Буквално твојот пост е пример за урлање каде што не го напаѓаш мојот став логички туку мене лично.
Дај бе издишан еден качи се на тресечко копје и не ја дави темава.
 
Член од
20 март 2022
Мислења
1.385
Поени од реакции
3.513
Тоа е најбитниот проблем тука што не го сфаќаш. Јас не дискутирам геостратегија. Никој од моите постови нема врска со тоа. Мене само ме интересира како да се спречи Русија од убивање на повеќе луѓе. Затоа ѓавол ме фаќаше пред некој ден дали Србија е во НАТО или не.
Курбан треба за да прекинат со убивање. Ти, како негувач на европски вредности, земи го знамето со виножитото, фатете го заедно со татарот и прошетајте 5 минути низ Москва.
 
Член од
8 април 2022
Мислења
184
Поени од реакции
269
Два клучни момента:

Макрон оди претпазливо, најверојатно дека пак ќе биде претседател и внимава што изјавува. Но види ги лудиве Швеѓани дирају мечку и пичку. Глупавоста ќе не носи во трета светска се поочигледно е.
 
Член од
13 април 2022
Мислења
24
Поени од реакции
65
Глупавоста на Русија мислиш.
Сега ќе ти поставам едно прашање како на малоумно дете. Концентрирај се јако. Еве вака, што мислиш што би направиле САД кога Мексико би склучил воен сојуз со Русија и би се обидел да инсталираа руски војници и нуклеарно оружје насочено кон САД на територијата на Мексико?

Не брзај, размисли убаво, имаме време.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Сега ќе ти поставам едно прашање како на малоумно дете. Концентрирај се јако. Еве вака, што мислиш што би направиле САД кога Мексико би склучил воен сојуз со Русија и би се обидел да инсталираа руски војници и нулкеарно оружје насочено кон САД на територијата на Мексико?

Не брзај, размисли убаво, имаме време.
Ако мислиш дека би го поддржал САД да започне војна со Мексико, тогаш се лажеш.
 
Член од
13 април 2022
Мислења
24
Поени од реакции
65
Ако мислиш дека би го поддржал САД да започне војна со Мексико, тогаш се лажеш.
Значи ти реков да се концентрираш, ти пак се избрза. Полека, размисли прво. Не те прашувам кого и што ти би поддржал, тоа никому не му е гајле, те прашувам што мислиш дека САД би направиле во таков случај?

Еве да ти помогнам, бидејќи очигледно не си способен да одговориш без понудени избори.

А. Би ја поздравиле одлуката на Мексико и би се понудиле да им помогнат во транспортот на нуклераното оружје од Русија во Мексико.
Б. Би извршиле моментна инвазија врз Мексико во споредба со која нападот на Русија врз Украина би изгледал како заебанција.
Ц. Немам појма, јас само сакам Русија да не напаѓа.

(Мала помош, ако одговориш Ц тоа значи дека си комплетен дебил)
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Сега ќе ти поставам едно прашање како на малоумно дете. Концентрирај се јако. Еве вака, што мислиш што би направиле САД кога Мексико би склучил воен сојуз со Русија и би се обидел да инсталираа руски војници и нуклеарно оружје насочено кон САД на територијата на Мексико?

Не брзај, размисли убаво, имаме време.
Друго нешто за коешто се лажеш е дека мислиш дека Путин се плаши од инвазија на САД. Тоа што му смета со НАТО е дека нема да може да ги нападне соседите во иднина ако станат членки. Русија има нуклеарки за детерент против инвазија.
 
Член од
13 април 2022
Мислења
24
Поени од реакции
65
Друго нешто за коешто се лажеш е дека мислиш дека Путин се плаши од инвазија на САД. Тоа што му смета со НАТО е дека нема да може да ги нападне соседите во иднина ако станат членки. Русија има нуклеарки за детерент против инвазија.
Пак не ми одговори на прашањето. А, Б или Ц? Немој да биде дебилен, одговори тоа што те прашуваат.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
Значи ти реков да се концентрираш, ти пак се избрза. Полека, размисли прво. Не те прашувам кого и што ти би поддржал, тоа никому не му е гајле, те прашувам што мислиш дека САД би направиле во таков случај?

Еве да ти помогнам, бидејќи очигледно не си способен да одговориш без понудени избори.

А. Би ја поздравиле одлуката на Мексико и би се понудиле да им помогнат во транспортот на нуклераното оружје од Русија во Мексико.
Б. Би извршиле моментна инвазија врз Мексико во споредба со која нападот на Русија врз Украина би изгледал како заебанција.
Ц. Немама појма, јас само сакам Русија да не напаѓа.

(Мала помош, ако одговориш Ц тоа значи дека си комплетен дебил)
Најпрво би ги поклоцале со санкции. Ама верувам дека има шанса да ги нападнат Мексико во таков случај.
Автоматски споено мислење:

Го прочита моето мислење? Ги прочита статиите?
Битно си лупна ти.
Твоите заклучоци се комплетно погрешни. Макрон не е претпазлив. Русите не вршат геноцид со оваа војна- тоа е факт, затоа Макрон и го кажа тоа, а не да му угоди на Путин. И во ваков случај најпаметно е тие што не се во НАТО да станат членки што побрзо, па одлуката на Шведска не е глупава.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2022
Мислења
24
Поени од реакции
65
Најпрво би ги поклоцале со санкции. Ама верувам дека има шанса да ги нападнат Мексико во таков случај.
А така, би ги нападнале во истата секунда, чисто да знаеш. Е сега објасни ми, како САД имаат право да го направат тоа за да го штитат својот интерес, а Русија не смее да го прави тоа? Каде е правдата во тоа?

Знаеш што е Монроова доктрина? Реторичко е прашањето, не се мачи, знам дека појма немаш. Монроовата доктрина е наречена по американскиот претседател кој ја формулирал.

The Monroe Doctrine was a United States foreign policy position that opposed European colonialism in the Western Hemisphere. It held that any intervention in the political affairs of the Americas by foreign powers was a potentially hostile act against the U.S.[1] The doctrine was central to U.S. foreign policy for much of the 19th and early 20th centuries.[2]

Ова практично значи дека САД затоа што се воено доминантни ја прогласуваат западната хемиссфера за свој двор во кој само тие имаат право да си играат, а од друга страна се обидуваат да ја пикнат Украина во НАТО која е во дворот на Русија.

Што ти очекуваш дека Русија би направила во тој случај?
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.387
Поени од реакции
1.993
А така, би ги нападнале во истата секунда, чисто да знаеш. Е сега објасни ми, како САД има право да го направи тоа и да го штити својот интерес, а Русија не смее да го прави тоа? Каде е правдата во тоа?

Знаеш што е Монрова доктрина? Реторичко е прашањето, не се мачи, знам дека појма немаш. Монровата доктрина е наречена по американскиот претседател кој ја формулирал.

The Monroe Doctrine was a United States foreign policy position that opposed European colonialism in the Western Hemisphere. It held that any intervention in the political affairs of the Americas by foreign powers was a potentially hostile act against the U.S.[1] The doctrine was central to U.S. foreign policy for much of the 19th and early 20th centuries.[2]

Ова практично значи дека САД затоа што се воено доминантни ја прогласуваат западната хемиссфера за свој двор во кој само тие имаат право да си играат, а од друга страна се обидуваат да ја пикнат Украина во НАТО која е во дворот на Русија.

Што ти очекуваш дека Русија би направила во тој случај?
Не реков дека има право. Според мене, најдобро е да се задржат на санкции за таков случај. И овде главната разлика е дека Русија има историја да ги напаѓа своите соседи и да им отцепува територија. Проблемот тука е дека не може да се верува на Русија дека војнава е само да ги демилитаризира Украина и дека нема да продолжи и понатаму кон Европа. САД не се во таква улога, нема никаков впечаток дека би сакале да се прошират кон Мексико, затоа и таа аналогија не ти е ефективна споредба. Меѓу другото Мексико нема желба да се одбрани од САД, додека Украина има желба да се одбрани од Русија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Само глупости на темава, а во другата, пак ги нема руските куртони да се пофалат дека нова подморница си добиле русите, во Црно Море :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom