Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
W

wicked_1

Гостин
Причината за војна во Авганистан е една а причината тука во Украина е друга. Русија ја гледа Украина како број 1 закана за нејзината безбедност и стратешко поставување кон Европа. Натовска или непријателска западно вооружена Украина е стратешка катастрофа за Русија.

Не е ова влажен сон на Путин да изиграва император, туку они сериозни грижи во врска со Украина.

Не верувам дека ќе дојде до користење на нуклеарно оружје, ама Русија е спремна на секој чекор за да ги оствари целите во Украина што значи многу death and destruction. Може Украина и ќе се држи, ама по која цена?
Ова со муабетите ќе се наоружувала украина и ракети нато ќе ставале со нишан накај москва е на ранг на прикаските на тукашните фолијаши со нацизмот.

Нато и ЕУ за Украина беше единствена гаранција дека нема да им се случи нов Крим, и без подршка гледаш и самиот што им се случува. Русија е под закана да го изгуби пазарот и ресурсите од една од најголемите земји во европа (погледни ја трговската размена која беше во континуиран пад), и затоа се реши на ваков потег.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.877
Не мислев на дотичниот лично туку на неговите ментални клонови кои ги има стотици илјади, за среќа тоа најчесто се стари искомплексирани и необразовани луѓе кои наскоро ќе ги нема.
Нема поруска работа од создавање ACME тајкуни како таа екипата околу Вице Заев, илиа оа плаќање рекет на македонските Чечении од типот на Грчец и Арачиново, ама тебе Јанко Бачев ти е крив со менталните клонови.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
994
Нема поруска работа од создавање ACME тајкуни како таа екипата околу Вице Заев, илиа оа плаќање рекет на македонските Чечении од типот на Грчец и Арачиново, ама тебе Јанко Бачев ти е крив со менталните клонови.
Заев е последица од деценија владеење на паторскиот диктатор, изборот требаше да се направи во 2011.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.877
Заев е последица од деценија владеење на паторскиот диктатор, изборот требаше да се направи во 2011.
Бранко Црвенковски, така ? :D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.794
Поени од реакции
21.205
Еве да речеме сè излезе по план на Русите и Бачев па и ние утре сме дел од тој сојуз со Путинска Русија. И? Што после?

Зар не си помислил зошто сите руски олигарси живеат, се лекуваат и шетаат по токму тој противнички запад? Зошто Русија не произведува апсолутно ништо од технологија? Зошто сеуште користат советски ракети? Зошто освен Москва и С.Петерсбург, на сите тие ресурси цела друга држава им е 70 години назад?
Ova ti e dobro prasanje samo odgovorot ne e toj sto go posakuvas.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.024
Поени од реакции
11.221
Нема нацизам на Украина и западот не планирал да ја вооружува Украинската армија. Какви само бисери ќе прочиташ од проминентен лик.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Ова со муабетите ќе се наоружувала украина и ракети нато ќе ставале со нишан накај москва е на ранг на прикаските на тукашните фолијаши со нацизмот.
Da, I mene mi bese cudno sto America na vremeto se protivela koga Russia sakala da postavi slicni raketi vo Kuba...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Затоа што уште има стотици илјади бачевци кај нас што ја следат Путинската култура а тоа е криминал и корупција.
Како тоа и СДСМ и ВМРО и ДУИ следат путинска култура?
Зашто тогаш не сме со Русија, Белорусија и компанија?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Русија функционира на ист начин како што функционираше под Николај, како што функционираше под Сталин и како што функционираше под Горбачов.
Секако, што е тука ново?...
Русија, во своето илјадагодишно постоење, секогаш била царски устрена држава и општество, така да тој светоглед во однос на начинот на кој постоеле Русија и Русите е вграден во нивниот менталитет и колективно сеќавање. Владеењето на Царот Николај секако дека е во рускиот историски дух, владеењето на Сталин е само имитација на рускиот царизам и империзам, а Горбачов беше растурач на СССР и нема ништо заедничко со своите предтходници, како руски владетели.
Секако дека и Путин нема намера да ја намалува РФ, туку да ја окрупнува. Очигледно е, нели?...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.198
Поени од реакции
21.347

It became known why Shoigu did not appear in public
"He was sent to inspect the nuclear arsenals, which in the West were perceived as a scarecrow. And then he disappeared and according to various reliable sources, he drove and asked for ammunition, missiles, mostly because they ran out in Russia, and Russian plants are under sanctions Here Putin was deceived again - there are 70-80% of imports in the stuffing of these missiles. So it was necessary to look for compatible missiles and, as far as I know, he agreed with the Koreans. "At the moment, they have some of the missiles that North Korea has shared with them. They are probably compatible with Russia," said one former Yukos executive.[...]

"There was information that he was in China, and not only, but he was denied in China. Instead, he stayed in Korea for the longest time. This was his final destination. It is unknown what arsenals North Korea has, but I'm sure I'm not. will be enough to overcome the stability of the Ukrainian side, "he said.

Интересно, барале ракети од С. Кореа.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Еве да речеме сè излезе по план на Русите и Бачев па и ние утре сме дел од тој сојуз со Путинска Русија. И? Што после?

Зар не си помислил зошто сите руски олигарси живеат, се лекуваат и шетаат по токму тој противнички запад? Зошто Русија не произведува апсолутно ништо од технологија? Зошто сеуште користат советски ракети? Зошто освен Москва и С.Петерсбург, на сите тие ресурси цела друга држава им е 70 години назад?
Напросто затоа што РФ, т.е. нејзината економија и финансии ги држи „шестата„ колона, како што го именува Дугин...
Затоа да не те чуди тоа што руските тајкуни имаат мозоци кои мислат „западно„ а не „руски„ и имаат капитал во „долари„ а не во „рубљи„.
Рускиот Устав е пишуван од американски правници, РФ се‘ уште не е финансиски независна, се‘ додека има гувернер/ка, која која се консултира со „надворешни„ фактори и не работи на патриотска основа.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Си отидоа Русите од таму :icon_lol:
Штом си отишле значи се поразени. Која нормална армија напушта освоени позиции освен таа која не е способна да ги задржи истите поради преголеми загуби на персонал и ресурси?

Какви цели постигнаа Русите со нападот на Киев? Ништо, нула.

Сега барем ќе има еден фронт помалку и тоа главниот. А со самото тоа Украинците сега ќе бидат во можност да пратат повеќе трупи на истокот.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.657
Поени од реакции
3.770
Штом си отишле значи се поразени. Која нормална армија напушта освоени позиции освен таа која не е способна да ги задржи истите поради преголеми загуби на персонал и ресурси?

Какви цели постигнаа Русите со нападот на Киев? Ништо, нула.

Сега барем ќе има еден фронт помалку и тоа главниот. А со самото тоа Украинците сега ќе бидат во можност да пратат повеќе трупи на истокот.
Одлично!

Се‘а, откако Русите изгинаа и изгубија, се враќаат во Русија, Украина сама од себе ќе се изгради и ќе влезе во ЕУ и во ОТАН, а Русите пак ќе живеат како клошаришта, во страв од нуклеарни напади од Украина...И све ќе биде како и пред 24-ти февруари.

Ова е Путновата животна грешка...
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom