Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Тој истиот конвој што заглави заради бензин, па после преку ноќ го снема?
Не знам, не сум на терен. Ама дека редовно снемува бензин, снемува. Па после шлеп служби идат:

1648379441376.jpeg
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Последно уредено од модератор:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Загреота, те замислувам уплашено мало бедно човече, кое за храброст знае вака од дистанца и пак се плаши да тагне :)

Твоите другари нацисти во Украина се готови, квичењето нема да го смени тоа.
Автоматски споено мислење:


Има да три вакви видеа, за кои не знаеме чија опрема носат. А збореа за 2 конвои од 40 миљи.
Мислам имаше и сателитски снимки од конвоите. Сакам да кажам, малку нереално е муабетот од руска страна дека скоро сите досегашни цели се постигнати и сега ќе се фокусираат на истокот. Можеби конвоите кон Киев беа финта. Ако е така тоа беше многу скапа финта.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Кратко мое мислење.

Структури во Украина спремаа нешто кон Русија. Путин го знаеше тоа и прв нападна. Западот не очекуваше па ко муви без глави почнаа да наметнуваат глупи санкции. Во меѓувреме Америка ќе продава скап гас на Европа, Русија не ја тангираат санкциите многу и ќе и се врати на Европа како бумеранг.
Како и да заврши Европа онадена и од Америка и од Русија.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.400
Поени од реакции
36.334
Во секоја војска имаш единици што напаѓаат, што се елитни и единици што осигуруваат територија што се регуларна војска. Ако паднале во заседа мошне веројатно е да се предадат. Тоа што очекувањата ти се базираат на холивуд тоа е друга приказна.
Овие не се паднати во заседа туку требало да бранат таму некое село. Си играле курот таму и им дошле украинциве без да ги видат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.306
Мислам имаше и сателитски снимки од конвоите. Сакам да кажам, малку нереално е муабетот од руска страна дека скоро сите досегашни цели се постигнати и сега ќе се фокусираат на истокот. Можеби конвоите кон Киев беа финта. Ако е така тоа беше многу скапа финта.
Каде се тогаш тие 60 километарски колони? никаде не видов ништо околу тоа освен некои сателитски снимки презентирани од ци ен ен.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.355
Поени од реакции
21.872
Каде се тогаш тие 60 километарски колони? никаде не видов ништо околу тоа освен некои сателитски снимки
Ме мрзи да листам на темата. Ај ок, немало се препознав.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Мислам имаше и сателитски снимки од конвоите. Сакам да кажам, малку нереално е муабетот од руска страна дека скоро сите досегашни цели се постигнати и сега ќе се фокусираат на истокот. Можеби конвоите кон Киев беа финта. Ако е така тоа беше многу скапа финта.
Далеку сме од реалноста и појма немаме што се случува. Украинската пропаганда е фатена на дело многу пати и веќе не знаеме што е вистина.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.444
Поени од реакции
40.306
Ме мрзи да листам на темата. Ај ок, немало се препознав.
Игорче, нема ништо од тие колони што ги зборевте, знаеш ли ти колку возила се тоа, поготово шеесе километри у должина. Ќе имаше еден куп видеа околу тоа од луѓе. Али ништо не видовме од тоа освен некои снимки демек од сателит правени. Најверојатно тоа се некои фабрикувани снимки од собирањето војска од руската страна на границата и прикажани како колона која вози према Киев, нешто што не би ме зачудело.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Овие не се паднати во заседа туку требало да бранат таму некое село. Си играле курот таму и им дошле украинциве без да ги видат.
има разни дешавки, војна е. Не ја знаеме вкупната бројка на заробени. Не ги знаеме условите. Претпоставувам највеќето заробени се од почетокот на офанзивата.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313

Путин одамна знае со каков кловн си има работа
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Мислам имаше и сателитски снимки од конвоите. Сакам да кажам, малку нереално е муабетот од руска страна дека скоро сите досегашни цели се постигнати и сега ќе се фокусираат на истокот. Можеби конвоите кон Киев беа финта. Ако е така тоа беше многу скапа финта.
Сите досегашни цели сигурно не им се постигнати. Ако веќе сакаат некој да им верува во тоа, треба целите јавно да ги соопштат при почнување на секоја од “фазите“.

За тоа лажат, како што мислам дека сега лажат дека ќе се фокусираат само на истокот. Во војна се, само финалните цели на едните и другите ќе останат непроменети. Се друго ќе подлежи на пропаганда.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Сите досегашни цели сигурно не им се постигнати. Ако веќе сакаат некој да им верува во тоа, треба целите јавно да ги соопштат при почнување на секоја од “фазите“.

За тоа лажат, како што мислам дека сега лажат дека ќе се фокусираат само на истокот. Во војна се, само финалните цели на едните и другите ќе останат непроменети. Се друго ќе подлежи на пропаганда.
Важно е се да тече според планот. Јас мислам дека целите не се врзани за време, а во меѓувреме тактиката е нормално да се менува во зависност од условите.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Важно е се да тече според планот. Јас мислам дека целите не се врзани за време, а во меѓувреме тактиката е нормално да се менува во зависност од условите.
Тоа е најбитното прашање. Ако имаат ресурси само за времена агресија, ќе ја изгубат војната. Ако се спремни да војуваат 2-3 години, тогаш многу јасно и брутално ќе ја добијат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Тоа е најбитното прашање. Ако имаат ресурси само за времена агресија, ќе ја изгубат војната. Ако се спремни да војуваат 2-3 години, тогаш многу јасно и брутално ќе ја добијат.
Мене не ми личи дека ќе трае војната 2-3 години. Еве ќе ти кажам пример. Кога почнала војната во Виетнам или во Авганистан. Немало 3 милиони бегалци уште пред да заврши првиот месец. Колку и да сака да покаже западната пропаганда дека Украинците се Рамбовци, далеку е од тоа. Се борат очајно, само оние што се опколени во Мариопол и скоро се опколени во регионот на Донбас. Тие немаат кај да одат и знаат дека бегање ќе значи скоро сигурна смрт. А голем број од нив правеле злосторства, а Русија ја врати смртната казна, така да. Само очајните остануваат да се борат. Мислам дека и затоа е одбрано ова време за напад, кога главнината на нацистите била собрана таму.

После овие 2 несомнено победи, за кои нема да треба повеќе од неколку недели. Све ова ќе одекне многу јако низ Украина и не ми се верува дека моралот ќе им е така голем веќе. Ќе останат уште неколку мали нацистички легла во Харков, Киев, Одеса, Днипро и Запорожје... Другото грото е све регуларна војска. Јас барем така си мислам.

ЕДИТ.
Не е секогаш само до ресурси кога е во прашање војна. Меѓутоа во оваа ситуација, западните земји се потрудија Русија да добие бланко мотиви дури и за следна инвазија. Затоа викам, све е пресметано, дури и западната пропаганда и русофобија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom