Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.821
Поени од реакции
35.553
Како тоа Македонија не влезе во НАТО, туку НАТО влезе во Македонија? Тоа е семантика и чиста глупост. Македонија стана членка на НАТО исто како што станаа членки сите држави. Кога влезеш во НАТО е НОРМАЛНО на твојата територија да имаш туѓа војска, која е дел од сојузот. Тоа е поентата на влегувањето во НАТО. Многу просто ова.
Автоматски споено мислење:



На избори одредуваш од која партија ти и државата ќе имате повеќе корист. Овие кои одредуваат кој е добар а кој е лош го мислат тоа на подлабоко ниво, тие навистина мислат дека постои апсолутно добро и апсолутно зло, и така реагираат во животот. Тоа е скоро религиски момент, фанатички, и опасен по луѓето околи нив.
Не, на избори одредуваат кој од која партија ќе има поголема корист, светот ќе беше прекрасен ако се гледаше од кого државата би имала корист.
Сеедно е како тој го мисли тоа, и мене не ми се допаѓа, ама негово право е да зборува што сака. Се додека не почне да се заканува, или да ја загрози безбедноста на останатите, нема проблем.
Фанатици ни се поголем дел од политичарите, максимално опасни, па никому ништо.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.691
Поени од реакции
8.663
Како тоа Македонија не влезе во НАТО, туку НАТО влезе во Македонија? Тоа е семантика и чиста глупост. Македонија стана членка на НАТО исто како што станаа членки сите држави. Кога влезеш во НАТО е НОРМАЛНО на твојата територија да имаш туѓа војска, која е дел од сојузот. Тоа е поентата на влегувањето во НАТО. Многу просто ова.
За уши не фатија, ни сменија и устав и се и покрај неуспешен референдум на класично терористички начин....не си толку прост да не го разбереш ова.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.431
Поени од реакции
5.922
Така е најлесен животот, ако направиш поделба на добро и зло, одредиш кои се силите на доброто и злото, и зафатиш страна. Арно ама, на тој начин не разбираш ништо што се случува околу тебе. Не постои добро и зло, постојат само инетереси. Вчера размислував што ми смета најмногу кај војната во Украина, и сфатив дека најмногу ме плаши дека ќе ми го расипе личниот комфорт. Значи не ми смета најмногу страдањето на луѓето таму, туку тоа што ќе поремети многу текови во светската економија и на тој начин ќе влијае негативно и на мене.

Дали тоа ме прави лош човек? Мислам не, ме прави искрен.
Тешко е да се има емпатија кон луѓе кои се географски толку оддалечени макар да имале и сличности со нас. Ние како единки сме еволуциски условени да имаме односи од било каков значај со макс.150 лица, и тоа во есктремен случај. Најчесто тоа се 20-50 во реалноста, ако и толку.

А што мислиш за војната како цивилизациски феномен? Ете сме во 2022 и имаме инвазија.

Русија си го гледа својот двор и тоа по дефиниција ја прави добра, она што ме интересира у твојов случај е што те тера тебе да бидеш во коалицијата против Русија?
Не сум јас во никаква коалиција, сум бил таму неколку пати, сум поминал одлично имам пријатели и сосема субјективно сум на нивна страна. Би било кошмар било кој од нив скраја било да загине, остане сакат или бездомник ради војната. А објективно, Русија е агресор и изврши инвазија врз независна и суверена земја, исто како САД во Ирак 2003.
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Русија е по дифолт добра а кнез се гнуша запада :angel: Додуша нема прочитано ништо од руски писатели и нема ниту еден руски производ по дома, но затоа како простодушен човек си прави поделба на добри и зли во меѓународната политика, а таму се знае, Русија е сила на доброто која се бори за правдина во светот.

Друго интересно, колку навијачи се тригернаа од поимот "москали" а во секој нивни пост има по некоја придавка за украјинците, нацисти, фашисти, зли, геноцидни, куртони, продадени души, западни слуги и што све не. :icon_lol:
А москал е далеку помала навреда него нацист, неспоредливо е.
Што би направил ти да си на чело на Русија во ситуацијата? Не брзај, прво замисли како е да си русин, значи пробај да ја разбереш другата страна пред да ја осудиш комплетно и кои се нивните интереси, собери информации не само историски туку и геополитички од сегашна гледна точка па и културолошки.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.005
Поени од реакции
4.794
Русија си го гледа својот двор и тоа по дефиниција ја прави добра, она што ме интересира у твојов случај е што те тера тебе да бидеш во коалицијата против Русија?
кога збориме за МОТИВ, секогаш е ист и на сите познато.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.431
Поени од реакции
5.922
Он повеќе навива против НАТО пактот односно глобализацијата. И ако логички размислиш на ултимативно ниво злото е уствари униполарноста. Затоа на пример злобен систем беше комунизмот каде немаше можност за спротвставено мислење. Русија во случајов е противтежа на тоа тежнеење кон една влада која ќе владее корпорациски и цел свет ќе биде вечно потчинет на истата, без разлика на тоа што твојот комфорт ќе биде уште поголем во тој случај.
Значи алтернатива на една олигархија со кока-кола, рокенрол и Холивуд е друга олигархија со боршч, квас и пирошки? :icon_lol:
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
За уши не фатија, ни сменија и устав и се и покрај неуспешен референдум на класично терористички начин....не си толку прост да не го разбереш ова.
Тоа е судбината на сите немоќни, за уши да ги тераат моќните. Добро, освен кога Грујо беше на власт, сите знаеме дека тогаш Македонија беше моќна како САД и Русија заедно, и имаше стандард како Шведска.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.431
Поени од реакции
5.922
Што би направил ти да си на чело на Русија во ситуацијата? Не брзај, прво замисли како е да си русин, значи пробај да ја разбереш другата страна пред да ја осудиш комплетно и кои се нивните интереси, собери информации не само историски туку и геополитички од сегашна гледна точка па и културолошки.
Не можам да замислам такво нешто, јас сум небитен лик од небитно место во небитна земја со многу скромни амбиции :)
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.005
Поени од реакции
4.794
Како тоа Македонија не влезе во НАТО, туку НАТО влезе во Македонија? Тоа е семантика и чиста глупост. Македонија стана членка на НАТО исто како што станаа членки сите држави. Кога влезеш во НАТО е НОРМАЛНО на твојата територија да имаш туѓа војска, која е дел од сојузот. Тоа е поентата на влегувањето во НАТО. Многу просто ова.

Семантика и чиста глупост за тебе е Македонија и Северџанистан и се што таа промена носи со себе?
Добро, среќен ти пат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.691
Поени од реакции
8.663
Значи алтернатива на една олигархија со кока-кола, рокенрол и Холивуд е друга олигархија со боршч, квас и пирошки? :icon_lol:
Не, контратежата е у 6500 нуклеарни боеви глави и алтернатива за сите кои не сакаат да ги контролираат корпорациите.....слобода е у прашање, затоа правдата во случајов е на нивна страна без разлика што се агресори условно кажано.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Тоа е судбината на сите немоќни, за уши да ги тераат моќните. Добро, освен кога Грујо беше на власт, сите знаеме дека тогап Македонија беше моќна како САД и Русија заедно, и имаше стандард како Шведска.
16041726_6.jpg
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.691
Поени од реакции
8.663
Тоа е судбината на сите немоќни, за уши да ги тераат моќните. Добро, освен кога Грујо беше на власт, сите знаеме дека тогап Македонија беше моќна како САД и Русија заедно, и имаше стандард како Шведска.
Па со гасификацијата и инвестициите и од страна на Русија и Кина бевме на добар пат. Сега сме полигон на НАТО.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
И што со сликата?
Автоматски споено мислење:

Па со гасификацијата и инвестициите и од страна на Русија и Кина бевме на добар пат. Сега сме полигон на НАТО.
:lolzz: :lolzz:

Ова не ти се смеам со злоба, туку како што им се смеат на малите деца кога ќе кажат нешто смешно.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.431
Поени од реакции
5.922
Не, контратежата е у 6500 нуклеарни боеви глави и алтернатива за сите кои не сакаат да ги контролираат корпорациите.....слобода е у прашање, затоа правдата во случајов е на нивна страна без разлика што се агресори условно кажано.
Русија е алтернатива за сите кои не сакале да бидат контролирани од корпорации?
Иако е ова многу натегнато, сепак треба да се знае дека во Русија корпорациите се државата. Пред се оние за екстракција на природни ресурси, оружје, и метална индустрија.
Ајде да кажеш Швајцарија, ама Русија?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom