Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Да забраниме тогаш луѓето да имаат сопствено мислење.
Па тој е оној кој сака да го забрани, не јас. Тој зборува во термини на предавници и патриоти, а знаеме каде води таа реторика. Неговиот свет е црно бел, не мојот. Ај прочитај внимателно, зборува за НЕАМНЕСТИРАЊЕ на тие кои размислуваат поинаку од него.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Добро утро авганистанци, етиопјани, ирачани, либици, јужно суданци, сирици и јеменци, извинете, длабоко ви се извинувам, читајќи по интернетот, најпочитувани украинци, како сме денес?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081
A кој тебе ти дава право да кажуваш што е злото а што е доброто?
Русија е по дифолт добра а кнез се гнуша запада :angel: Додуша нема прочитано ништо од руски писатели и нема ниту еден руски производ по дома, но затоа како простодушен човек си прави поделба на добри и зли во меѓународната политика, а таму се знае, Русија е сила на доброто која се бори за правдина во светот.

Друго интересно, колку навијачи се тригернаа од поимот "москали" а во секој нивни пост има по некоја придавка за украјинците, нацисти, фашисти, зли, геноцидни, куртони, продадени души, западни слуги и што све не. :icon_lol:
А москал е далеку помала навреда него нацист, неспоредливо е.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.766
Поени од реакции
8.847
Па тој е оној кој сака да го забрани, не јас. Тој зборува во термини на предавници и патриоти, а знаеме каде води таа реторика. Неговиот свет е црно бел, не мојот. Ај прочитај внимателно, зборува за НЕАМНЕСТИРАЊЕ на тие кои размислуваат поинаку од него.
Ти не го праша за неговата забрана за злото и борбата против истото, туку за неговото мислење и кажување за тоа кој е добар а кој лош.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Русија е по дифолт добра а кнез се гнуша запада :angel: Додуша нема прочитано ништо од руски писатели и нема ниту еден руски производ по дома, но затоа како простодушен човек си прави поделба на добри и зли во меѓународната политика, а таму се знае, Русија е сила на доброто која се бори за правдина во светот.

Друго интересно, колку навијачи се тригернаа од поимот "москали" а во секој нивни пост има по некоја придавка за украјинците, нацисти, фашисти, зли, геноцидни, куртони, продадени души, западни слуги и што све не. :icon_lol:
А москал е далеку помала навреда него нацист, неспоредливо е.
Така е најлесен животот, ако направиш поделба на добро и зло, одредиш кои се силите на доброто и злото, и зафатиш страна. Арно ама, на тој начин не разбираш ништо што се случува околу тебе. Не постои добро и зло, постојат само инетереси. Вчера размислував што ми смета најмногу кај војната во Украина, и сфатив дека најмногу ме плаши дека ќе ми го расипе личниот комфорт. Значи не ми смета најмногу страдањето на луѓето таму, туку тоа што ќе поремети многу текови во светската економија и на тој начин ќе влијае негативно и на мене.

Дали тоа ме прави лош човек? Мислам не, ме прави искрен.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.766
Поени од реакции
8.847
Русија е по дифолт добра а кнез се гнуша запада :angel: Додуша нема прочитано ништо од руски писатели и нема ниту еден руски производ по дома, но затоа како простодушен човек си прави поделба на добри и зли во меѓународната политика, а таму се знае, Русија е сила на доброто која се бори за правдина во светот.

Друго интересно, колку навијачи се тригернаа од поимот "москали" а во секој нивни пост има по некоја придавка за украјинците, нацисти, фашисти, зли, геноцидни, куртони, продадени души, западни слуги и што све не. :icon_lol:
А москал е далеку помала навреда него нацист, неспоредливо е.
Русија си го гледа својот двор и тоа по дефиниција ја прави добра, она што ме интересира у твојов случај е што те тера тебе да бидеш во коалицијата против Русија?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Можно е јас да ја промашувам топката, ама ти го имаш промашено теренот. Македонија нема своја независна надворешна политика од самото осамостојување. Многу е смешна реториката дека ако Груевски не паднеше Македонија немаше да влезе во НАТО. Ќе им се исправеше Грујо на НАТО и ќе им кажеше НЕ.

Кој циркус.
Полека кочи малку.
Каде го спомнав Груевски, зошто го земаш периодот на Груевски како репер, зарем пред тоа не постоеше ништо, зошто толку фрустрација?

Изгледа ќе мора да цртам, од сето напишано а поентата беше дека Македонија не стана членка на НАТО туку дека НАТО влезе во Македонија, се фати за контекстот и си започна по твое, кој кога бил суверен и колку бил суверен. Колку сувереност имала Македонија е смешно и во случајов ИРЕЛЕВАНТНО прашање, ти го покрена тоа прашање за сувереност, а да повторам само патем спомнато заради контекст, бидејќи немаш аргументација за останатото се фати за истото и само дрндаш.
Можам да ви ја разберам фрустрацијата од Груевски ама смислена замена на тези заради оправдување е премногу.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Ти не го праша за неговата забрана за злото и борбата против истото, туку за неговото мислење и кажување за тоа кој е добар а кој лош.
Не, јас го прашав кој нему му дава право да одредува кој е добар и кој е лош? Затоа што луѓето кои си земаат такво право, потоа преминуваат на акција кога имаат моќ да го направат тоа. Не дека тој ќе има таква моќ, веројатно се работи за некое детиште кое навива за Русите од детската соба, туку тоа е опасен начин на размислување.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Русија си го гледа својот двор и тоа по дефиниција ја прави добра, она што ме интересира у твојов случај е што те тера тебе да бидеш во коалицијата против Русија?
Купил бившиот Лада Нива и ја оставил.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.987
Поени од реакции
35.973
Не, јас го прашав кој нему му дава право да одредува кој е добар и кој е лош? Затоа што луѓето кои си земаат такво право, потоа преминуваат на акција кога имаат моќ да го направат тоа. Не дека тој ќе има таква моќ, веројатно се работи за некое детиште кое навива за Русите од детската соба, туку тоа е опасен начин на размислување.
Правото на глас. Исто како што ти се дава можност да одредуваш кој е добар, а кој лош на избори, така и тука смее секој да си каже кој е добриот, а кој лошиот во неговите очи.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Изгледа ќе мора да цртам, од сето напишано а поентата беше дека Македонија не стана членка на НАТО туку дека НАТО влезе во Македонија, се фати за контекстот и си започна по твое, кој кога бил суверен и колку бил суверен.
Како тоа Македонија не влезе во НАТО, туку НАТО влезе во Македонија? Тоа е семантика и чиста глупост. Македонија стана членка на НАТО исто како што станаа членки сите држави. Кога влезеш во НАТО е НОРМАЛНО на твојата територија да имаш туѓа војска, која е дел од сојузот. Тоа е поентата на влегувањето во НАТО. Многу просто ова.
Автоматски споено мислење:

Правото на глас. Исто како што ти се дава можност да одредуваш кој е добар, а кој лош на избори, така и тука смее секој да си каже кој е добриот, а кој лошиот во неговите очи.
На избори одредуваш од која партија ти и државата ќе имате повеќе корист. Овие кои одредуваат кој е добар а кој е лош го мислат тоа на подлабоко ниво, тие навистина мислат дека постои апсолутно добро и апсолутно зло, и така реагираат во животот. Тоа е скоро религиски момент, фанатички, и опасен по луѓето околи нив.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.766
Поени од реакции
8.847
Не, јас го прашав кој нему му дава право да одредува кој е добар и кој е лош? Затоа што луѓето кои си земаат такво право, потоа преминуваат на акција кога имаат моќ да го направат тоа. Не дека тој ќе има таква моќ, веројатно се работи за некое детиште кое навива за Русите од детската соба, туку тоа е опасен начин на размислување.
Он повеќе навива против НАТО пактот односно глобализацијата. И ако логички размислиш на ултимативно ниво злото е уствари униполарноста. Затоа на пример злобен систем беше комунизмот каде немаше можност за спротвставено мислење. Русија во случајов е противтежа на тоа тежнеење кон една влада која ќе владее корпорациски и цел свет ќе биде вечно потчинет на истата, без разлика на тоа што твојот комфорт ќе биде уште поголем во тој случај.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.102
Поени од реакции
4.883
Не друже,никого јас не амнестирам туку по правило на хиерархија,така и ги градирам.
Дури и луѓето што сега завземаат некој позиции и во Македонија не се амнестирани зошто секој човек има право да избере дали ќе биде послушник и ќе го помага злото, или ќа има слободна воља и ќе работи за својот народ.
Те разбирам јас тебе, но заради таквите како овој што се влече и на се става капак при што не дозволува да се има право на свое мислење небитно точно или не, само заради тоа изнесов дека се работи за иста културна матрица, дека разликата е во нијанси.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Како тоа Македонија не влезе во НАТО, туку НАТО влезе во Македонија? Тоа е семантика и чиста глупост. Македонија стана членка на НАТО исто како што станаа членки сите држави. Кога влезеш во НАТО е НОРМАЛНО на твојата територија да имаш туѓа војска, која е дел од сојузот. Тоа е поентата на влегувањето во НАТО. Многу просто ова.
Нормално е да имаш РАЗОРУЖАНА ТУЃА ВОЈСКА. А не војска НАОРУЖАНА, бидејќи така не си сојузник... Дај жити се оди во кујна прави манџа, не се мешај во машки муабети :jajce:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom