Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Полјаците си имаат историски причини да не ги сакаат Русите Неколку пати војувале, воглавно губеле, ама еднаш имаат и во Москва стигнато. Имав еден пријател Полјак одамна, ми рече дека единствениот народ кој Полјаците го мразат повеќе од Германците се Русите. Другите словенски народи кои се католици сакаат да припаѓаат на западот, кај нив омразата спрема Русите е пасивна. Не верувам дека еден просечен Хрват, Словенец или Словак ги мрази активно Русите.
Пак ќе речам како тоа историските причини ги гледаат селективно, на пример сакаш да кажеш дека немаат причини да ги мразат Германците ?
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.919
Интересна работа што германинизраните словени повеќе се антируси од самите Германци. Онаа Србската пак ќе ја спомнам, ако је код турака крв до лаката, код потурака је крв до рамена... Иначе све е тоа менливо, само треба време и живци. Како што се германизирале уште полесно ќе се одгерманизираат.
Ako mislis na mene greska si. Ama taka e koga nema sto da pises pisi nesto za sogovornikot. Nivoto na temata e takvo.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Ne se raduvam na sankcii, ja sum protiv vojnava. Sankciite se najaveni i bolat sekako. Stradaat lugje koi nemaat vrska so desavkite. Interesni mi se navivacite kako da e natprevar. Toa.
Не се радуваш дека почна од глава да и се удира на ЕУ уште не почнати санкциите, пред некој ден беше бајаги еуфоричен за санкциите.
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.772
Поени од реакции
8.407
:popce::popce: кај забега бе левичар....

Како бе пропаганда... не умреле милиони Украинци бидејќи поради тогашната комунистичката власт приносите во земјоделието им се десетковале, па за да ги прехранат Русите, ги преебале Украинците. :cautious:
Затоа Русија ни во наредни 100г нема да стане светски лидер, како УК, САД и Змејот.
Апсолутно не.

  1. Појасот во кој дошло до најголемиот дел од гладувањето не бил само во Украина туку бил од Одеса/Керсон/Донбас/Јужна Русија/Северен Казакстан или поточно земјоделскиот појас на Империјална Русија.
  2. Популацијата во тој регион била со Руско мнозинство уште од времето кога Руските цареви ја освоиле од Турско/Монголските канови и од Отоманската Имерија. Па така какво било насочено гладување кон Украинското население е невозможно, освен ако не сакаш да тврдиш дека во истите региони Русите имале за јадење додека Украинците гладувале, што е смешна изјава за која што нема да најдеш еден документ кој ќе ја потврди.
Околу самите причини за гладта како што кажав потребна е сосема друга тема али би рекол дека секој може одма да примети дека е малку чудно како може Политички одлуки кои биле носени на ниво на целиот Советски Сојуз да имаат такви драстични последици само во тој регион. А причината била веќе постоечката социо-економска ситуација во тој регион, или поточно феудализмот.

Уште во 1890-1990 огромен број на министри и советници на тогашниот цар имале поднесувано извештаи дека е скоро невозможно да се почне со индустријализација или модернизација поради локалните моќници кои го држат целиот регион во челична тупаница. Претседавачот на комитетот за ревитализација на крајбрежјето на Црното Море, Ермолов напишал и книга "Лоши жетви и национално страдање" каде се опишува како локалните моќници не дозволуваат да се употребуваат ниту напредни методи за земјоделие кои би ги зголемиле нивните посеви, само за истите да не станат достапни и на селаните кои им работат на имотите и со тоа и да не го зголемат производството на нивните мали плацеви и со тоа да не добијат поголема независност.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Пак ќе речам како тоа историските причини ги гледаат селективно, на пример сакаш да кажеш дека немаат причини да ги мразат Германците ?
Ете ти напишав во цитираниот пост, на црна листа им се Германците и Русите, но Русите им се на прво место на црната листа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Ako mislis na mene greska si. Ama taka e koga nema sto da pises pisi nesto za sogovornikot. Nivoto na temata e takvo.
Не мислам за тебе. Мислев на Чесите и Пољаците во генерална смисла. Никако конкретна.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Затоа сум jас на форумов, гледаш? Божемски чита раjата и ги отвара очите за нови работи. Малце да се крене просекот иако осамено се осеќам во таква медиокритетска средина.
Не ти е лесно и тебе, те разбирам.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.919
Не се радуваш дека почна од глава да и се удира на ЕУ уште не почнати санкциите, пред некој ден беше бајаги еуфоричен за санкциите.
Ne euforicen tuku ke nanesat solidna steta i Rusija ke ima golem ceh. Ne znam dali opisuvanje na fakti e isto so euforija. Mnogu si nezen.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.353
Поени од реакции
5.539
dardi imaat swap dogovor kade menuvaat yuani za rublji sekoja godina po veke dogovorena cena od 2020... razmenata e za 24 miljardi dolari godisno ili 2 miljardi mesecno....
Добро звучи ова.

Инаку преку 50% од увозот на Русија е од земјите со кои е скарана.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Ne euforicen tuku ke nanesat solidna steta i Rusija ke ima golem ceh. Ne znam dali opisuvanje na fakti e isto so euforija. Mnogu si nezen.
Епа како опишување факти дека ЕУ ќе пати повеќе и мислење дека нема да биде штетата на Русија толку голема колку што се мисли е навивање или радување ?
 
Последно уредено:
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.339
Поени од реакции
6.894
Ne se raduvam na sankcii, ja sum protiv vojnava. Sankciite se najaveni i bolat sekako. Stradaat lugje koi nemaat vrska so desavkite. Interesni mi se navivacite kako da e natprevar. Toa.
Стај ги на игнор навивачите, јас ги имам ставено. Вака баш таков впечаток оставаш. Освен Кнез. Неговите коментари ми се омилени. Ама озбилно.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Добро звучи ова.

Инаку преку 50% од увозот на Русија е од земјите со кои е скарана.
Не си го губи времето на форумов, трк на базен да научиш да пливаш. Не би сакал да се удавиш во Јадранско Море. Не знам дали ти кажале, ама кечето не може да послужи како гума за спасување.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Добро звучи ова.

Инаку преку 50% од увозот на Русија е од земјите со кои е скарана.
Ќе се смират, мора и западот заби да покаже, мора либералните вредности да се бранат.
Автоматски споено мислење:

За брзо ова ќе биде, кој го јаде го јаде...

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Добро звучи ова.

Инаку преку 50% од увозот на Русија е од земјите со кои е скарана.
А тоа значи дека Русија има во моментов поголем извоз одколку увоз... Имајќи во предвид дека не увезува репро-материјали, на долги стази ако размислиш, тоа и не е така лошо. Ти реков, те лажат ако ти викаат дека ќе пропадне Русија од санкции. Ако не се одбрани Косово во Украина, ништо не праите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom