Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Interesno. Radosti poradi pokacuvanja na cenite na gas, nafta i struja. Mu e gajle na Dardi ubo pisavte, Makedonecot em svojata poskapa struja ke ja plakja i plus taa na Dardi. Ili radosta za naftata uste malce edno polnenje ke cini kolku tie famozni 18.000 MKD pa za skoro ke gledame pak konji niz Skopjeto, ekoloska mobilnost.
Па тоа можеше да се реши многу лесно, ако на Зеленски му се кажеше вистината во очи, а не таму западните либтарди да го залажуваат ... Нема радост во тоа што поскапел гасот иако тоа така ти личи тебе од таа перспектива на која си се поставил, тоест си наседнал. Туку сега е периодот кога почнуваат како заклана кокошка без глава да трчаат лево десно и почнуваат параноично да покажуваат со прст, демек тие што ја подржуваат Русија се криви за цената на гасот.

Не сме ние криви, криви сте вие што следите ретардирани политичари и водени од омраза канцелирате цел еден народ во духот на Хитлер...
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.213
Поени од реакции
4.341
На темата кој се‘ и‘ е непријател на РФ:

 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Дечко дури кај нас биле 5 века отомани таму австроунгарија била, како сакаш да размислуваат?
Нив ни Југославија не им одговараше, Хрватите за век и веков ќе се про германски (австро-унгарски)
Сите словени со католичка вероисповест се против Русија. Најмногу од сите Полјаците, а најмалку од сите мислам Словаците. Чесите се толку германизирани што е веќе тешко да ги наречеш словени.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
На темата кој се‘ и‘ е непријател на РФ:

Ни криви ни должни заради бескичмењаштво и сервилност ќе го јадеме и ние стапот на крај.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Ни криви ни должни заради бескичмењаштво и сервилност ќе го јадеме и ние стапот на крај.
Македонија е толку мала што не можеш да ја погодиш со нуклеарка. Со малку среќа ќе ја здрват Грција или Албанија. :D
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.339
Поени од реакции
6.897
Interesno. Radosti poradi pokacuvanja na cenite na gas, nafta i struja. Mu e gajle na Dardi ubo pisavte, Makedonecot em svojata poskapa struja ke ja plakja i plus taa na Dardi. Ili radosta za naftata uste malce edno polnenje ke cini kolku tie famozni 18.000 MKD pa za skoro ke gledame pak konji niz Skopjeto, ekoloska mobilnost.
Интересно. Свршавате на санкциите на Русија, кај и да е ќе пропадне. А не разбирате дека пред Русија да пропадне, пола Европа, поговото балкаснсиве земји кои и онака се утепани, ќе пропаднат. Или тоа не го разбирате или можда па и на тоа се радувате. Да гледаш од преспектива на САД, Британија, Германија, Франција, побогативе земји кои иако би имале проблеми, не верувам дека може да отидат у курац, па да се радуваш на санкцииве, ама ние на Балканов сме и онака утепани, уште поголема криза ни фали. Знаеш колку ќе се засекира французинот и германецот што, некојв во Македонија, Албанија, Србија, Бугарија, Словачка, ред други околни земји, ќе немаат леб да јадат.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Македонија е толку мала што не можеш да ја погодиш со нуклеарка. Со малку среќа ќе ја здрват Грција или Албанија. :D
:vozbud:Истото им го реков дома пред некој ден. Не се плашете, ќе не утнат.

Него плашете се за енергенсите, берзите и идното влијание од одредени кругови кај нас. Не да се плашиме, него и така и така ради берзите ќе имаме последици, а од "политичките" влијанија допрва ќе мора да се внимава.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.164
Поени од реакции
11.292
Јас најмногу за тоа размислувам. Невозможно е да се лидерите на европските држави толку глупи. Разбирам зошто САД го тераат Зеленски да се јуначи, ама овие од Европа сигурно знаат повеќе и за Русија, и за санкциите од кои само Европа и Русија ќе го извлечат подебелиот крај.
Епа лидерите од европските држави се марионети, не? Не ти е вака појасна прикаскава со тоа сценарио?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Сите словени со католичка вероисповест се против Русија. Најмногу од сите Полјаците, а најмалку од сите мислам Словаците. Чесите се толку германизирани што е веќе тешко да ги наречеш словени.
Интересна работа што германинизраните словени повеќе се антируси од самите Германци. Онаа Србската пак ќе ја спомнам, ако је код турака крв до лаката, код потурака је крв до рамена... Иначе све е тоа менливо, само треба време и живци. Како што се германизирале уште полесно ќе се одгерманизираат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.920
Сите словени со католичка вероисповест се против Русија. Најмногу од сите Полјаците, а најмалку од сите мислам Словаците. Чесите се толку германизирани што е веќе тешко да ги наречеш словени.
Toa e glupost za Cesite. A Poljacite od iskustvo, ne za drugo.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.840
Поени од реакции
26.424
Toa e glupost za Cesite. A Poljacite od iskustvo, ne za drugo.
Чудо како искуството го црпат само од Советите, а не од Германците кои им убиле 6 милиони... Па и Укранците тука можат да се стават како нацистички колаборатори.
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Јас се извинувам за моето незнаење, еве поимот распутица бил општо познат. Сега ќе одам во ќошот и ќе ќутам еден саат.

Доволно, или треба барем два саати?
Затоа сум jас на форумов, гледаш? Божемски чита раjата и ги отвара очите за нови работи. Малце да се крене просекот иако осамено се осеќам во таква медиокритетска средина.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.920
Интересно. Свршавате на санкциите на Русија, кај и да е ќе пропадне. А не разбирате дека пред Русија да пропадне, пола Европа, поговото балкаснсиве земји кои и онака се утепани, ќе пропаднат. Или тоа не го разбирате или можда па и на тоа се радувате. Да гледаш од преспектива на САД, Британија, Германија, Франција, побогативе земји кои иако би имале проблеми, не верувам дека може да отидат у курац, па да се радуваш на санкцииве, ама ние на Балканов сме и онака утепани, уште поголема криза ни фали. Знаеш колку ќе се засекира французинот и германецот што, некојв во Македонија, Албанија, Србија, Бугарија, Словачка, ред други околни земји, ќе немаат леб да јадат.
Ne se raduvam na sankcii, ja sum protiv vojnava. Sankciite se najaveni i bolat sekako. Stradaat lugje koi nemaat vrska so desavkite. Interesni mi se navivacite kako da e natprevar. Toa.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Интересна работа што германинизраните словени повеќе се антируси од самите Германци. Онаа Србската пак ќе ја спомнам, ако је код турака крв до лаката, код потурака је крв до рамена... Иначе све е тоа менливо, само треба време и живци. Како што се германизирале уште полесно ќе се одгерманизираат.
Полјаците си имаат историски причини да не ги сакаат Русите Неколку пати војувале, воглавно губеле, ама еднаш имаат и во Москва стигнато. Имав еден пријател Полјак одамна, ми рече дека единствениот народ кој Полјаците го мразат повеќе од Германците се Русите. Другите словенски народи кои се католици сакаат да припаѓаат на западот, кај нив омразата спрема Русите е пасивна. Не верувам дека еден просечен Хрват, Словенец или Словак ги мрази активно Русите.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.384
Поени од реакции
21.920
Чудо како искуството го црпат само од Советите, а не од Германците кои им убиле 6 милиони... Па и Укранците тука можат да се стават како нацистички колаборатори.
Poljacite ne ni gi ljubat mnogu Germancite ako e za toa.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom