Препорака за добар соковник и блендер

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Прво ми се прочита препорака за СОНОВНИК.Си реков ај белја и за тоа ли почнаа препораки да бараат :)
Иначе и јас ти го препорачувам Power Juicer.
Па мора да се бара од искуство бидејќи разликите во цените се огромни. Имаш со моќ од 1000вати мотор 3500 и со 700 вати 12000
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Јас имам соковник од Горење, ама нема блендер. Секој дел се вади посебно, премногу лесен е за чистење и склопување, а телото му е инокс. Сега е 5300 денари и вреди за парите. Јачината на моторот е 800 w. Јас сум презадоволна! Секојдневно го користиме година и нешто, моторот спие. Навистина сум презадоволна.



Земја на производство на сите ти е Кина, зависи како ќе ти се погоди. Порано имаше разлика помеѓу германска, турска и кинеска бела техника, сега се` е произведено во Кина поради ефтина работна рака. Замисли поефтино им е да го направат во Кина и да го дистрибуираат во Европа, отколку да го произведат во Германија, Турција или Словенија, па да го дистрибуираат во Европа... :tapp:
Денес се изнервирав бев повторно по сите продавници. Во Нептун прво беше збор дека Бош е произведен во Словенија, а Филипс дека си е оргинал денес излезе сите MADE IN CHINA. На крај отидов и си зедов и јас како тебе Горење, па ќе видиме не ми е пробан за некој сат ќе знам дали го бива или не.
http://www.tehnomanija.rs/sokovnici/gorenje-sokovnik-jc-800-g.html овај модел го зедов јас. 3600 денари 2 години гаранција 800W.
 
H

HITCH

Гостин
Денес се изнервирав бев повторно по сите продавници. Во Нептун прво беше збор дека Бош е произведен во Словенија, а Филипс дека си е оргинал денес излезе сите MADE IN CHINA. На крај отидов и си зедов и јас како тебе Горење, па ќе видиме не ми е пробан за некој сат ќе знам дали го бива или не.
http://www.tehnomanija.rs/sokovnici/gorenje-sokovnik-jc-800-g.html овај модел го зедов јас. 3600 денари 2 години гаранција 800W.
Моторот треба да ти се погоди. Инаку поефтин е оти надворешноста кај тебе е пластика, кај мене инокс. Лесен за чистење, лесен за составување, убаво си цеди сок. Со здравје да си го служите.
Немаш соковник кој не е произведен во Кина. :icon_lol:
 

MajMyH

EngineereD Fr0m DarknesS proTected by Divini✞Y ☤
Член од
11 септември 2011
Мислења
2.630
Поени од реакции
2.256
Моторот треба да ти се погоди. Инаку поефтин е оти надворешноста кај тебе е пластика, кај мене инокс. Лесен за чистење, лесен за составување, убаво си цеди сок. Со здравје да си го служите.
Немаш соковник кој не е произведен во Кина. :icon_lol:
Фала
Го пробав, добар ми изгледа вака. Цвеклото го цеди без проблем, исто и морковите. Едно прашање сега за чистење ко дојде, веднаш под металната решетка со ножевите што е, имаше собрано на пластиките и сок и кашеста смеса. Дали има начин да се извади за чистење овој дел на сликата со црвено го обележав, бидејќи пробував ама не излегува а има доста за чистење на него. Sokovnik.JPG
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
еве и јас да прашам нешто,и покрај тоа што имам ваков
соковник на кој пишува „маде ин Јапан“-се уште не сум го употребил,бидеиќи имам Искра - ( од стара Ју ) блендер.
Јас тие овошја ги ставам во блендерот и си правам сок.
Праски,кајсии,јаболка и др. било за еден ден било за зимница.
Само што се додава малку вода во чашата.Што е финтата или поквалитетно да им се извади „тврдата материја“ од овошјето,не ли е таа хранлива,па тогаш како го јадеме цело јаболкото или праската.Е сега сакам да го пробам овој што го имам за живо цвекло и моркови бидеиќи во блендер не иде тоа,мора прво да се обарат сум правел така.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
1.338
Поени од реакции
505
Za da vi skratam od makata, ako veke imas blender nema potreba od sokovnik i plus blenderot cedi toa sto sokovnikot ne moze. Znaci stavas ovosja zelencuci sto sakas vo blenderot, dodavas voda, pravis pogusto potecno kako sakas i posle proceduvas preku gaza ili preku cedalka.Toa e toa.Jas melev i bademi i soncogled vo blender pa si pravev pasteta od niv.Sokovnikot e ogranicen ne e tolku funkcionalen kako blenderot,.
 
H

HITCH

Гостин
Имаш четкичка со него. Тоа ти е филтерот, никако немој да го чистиш со жица. Јас го мијам со жешка вода и со неговата четкичка, провери мора да имаш во пакетот останато, ако немаш со мекиот дел од сунѓерчето трлај, исто како цедалка го мијам.

Za da vi skratam od makata, ako veke imas blender nema potreba od sokovnik i plus blenderot cedi toa sto sokovnikot ne moze. Znaci stavas ovosja zelencuci sto sakas vo blenderot, dodavas voda, pravis pogusto potecno kako sakas i posle proceduvas preku gaza ili preku cedalka.Toa e toa.Jas melev i bademi i soncogled vo blender pa si pravev pasteta od niv.Sokovnikot e ogranicen ne e tolku funkcionalen kako blenderot,.
Блендер и соковник е многу различно! Блендерот е за пасирање, а соковникот е за цедење овошје. Ако веќе треба да го разредуваш со вода, па со газа да го цедиш не знам колку е здрав и природен сокот. Се' си има своја намена и би требало да си се користи така.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
Da ne znae nekoj, vo ramstor davaat sokovnik za 1000 den ako kupis 6kg ovosje. Proizvoditel e MAX, pa nekoj da ne go ima koristeno.

Ne bi trebalo da e kojznae sto, ama za 1000 den pa i sreden kvalitet da e , top bi bil?
--- надополнето: 30 јануари 2013 во 15:31 ---
Јас имам соковник од Горење, ама нема блендер. Секој дел се вади посебно, премногу лесен е за чистење и склопување, а телото му е инокс. Сега е 5300 денари и вреди за парите. Јачината на моторот е 800 w. Јас сум презадоволна! Секојдневно го користиме година и нешто, моторот спие. Навистина сум презадоволна.



Земја на производство на сите ти е Кина, зависи како ќе ти се погоди. Порано имаше разлика помеѓу германска, турска и кинеска бела техника, сега се` е произведено во Кина поради ефтина работна рака. Замисли поефтино им е да го направат во Кина и да го дистрибуираат во Европа, отколку да го произведат во Германија, Турција или Словенија, па да го дистрибуираат во Европа... :tapp:
Me interesira kolku go cedi ovosjeto?
Dali moze da se stavaat celi jabolki, krusi i sl.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Макс соковникот го земав од Електроелемент за 3250 денари. 800 вати е, до сега го пробав на јаболки, моркови и портокали. Од 3 јаболка и 3 моркова вади 2 чаши сок од по 200 милилитри. Јас сум презадоволен.
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Макс соковникот го земав од Електроелемент за 3250 денари. 800 вати е, до сега го пробав на јаболки, моркови и портокали. Од 3 јаболка и 3 моркова вади 2 чаши сок од по 200 милилитри. Јас сум презадоволен.
Како е за чистење? Тоа најмногу ме нервира и плаши.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Како е за чистење? Тоа најмногу ме нервира и плаши.
Ист како и сите други, ти треба стара четка за заби и си бркаш работа. Јас го чистам целиот соковник за 10 минути лагарица работа.
Е сега има една фалинка Максот, малку е бучен али мене не ми смета.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
Макс соковникот го земав од Електроелемент за 3250 денари. 800 вати е, до сега го пробав на јаболки, моркови и портокали. Од 3 јаболка и 3 моркова вади 2 чаши сок од по 200 милилитри. Јас сум презадоволен.
Случајно да не имаш линк, или па некоја спецификација, бидејќи има различни типови на маx соковници?
Уште нешто, го цеди добро овошјето... битно ми е да не е ептен водено па пола сок да го фрлаш во одпат.
Фала на одговорот,
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Случајно да не имаш линк, или па некоја спецификација, бидејќи има различни типови на маx соковници?
Уште нешто, го цеди добро овошјето... битно ми е да не е ептен водено па пола сок да го фрлаш во одпат.
Фала на одговорот,
Макс 800 вати е еден и се разликува од останатите Максови по тоа што е со иноксно куќиште. Течноста ја вади до последна капка од јаболки моркови додека за портокали ми фрли малку течност и во ќуспето но се мислам дека тоа се случи поради тоа што го наполнив до горе грлото на соковникот (ставив 3 портокали одеднаш) Ако си од Скопје појди во електроелемент таму се најефтини.
 
Член од
5 август 2011
Мислења
278
Поени од реакции
121
Супер инфо,
Од ск сум, само кај има електроелемент
Лептокарија беше или јас сум грешка?

За јаболката и портокалите, цели ги ставаш или ги лупиш и сечкаш на помали делови.

Јас сакам да го користам со: портокали, лимун, морков, цвекло, лубеница, диња, круша и јаболко.
Се надевам се од ова може да меле.

А има гаранција нешто уредот...
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
248
Поени од реакции
267
Електроелемент е одма до Салонот на Киа, тоа триангла му доаѓа. Гаранција има мислам две години. Јаболката ги лупам поради тоа што се прскани и ги сечам на половинки, исто и портокалите. пожелно е да се извади семето пошто може сокот да горчи од него
 

Kajgana Shop

На врв Bottom