Пренесување лап топ преку граница - дали прават проблем?

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Извинете што мора да отворам посебна тема ама хитно ми е и ми се брза за одговор така да би ве замолил на старт за соодветен одговор...

за некои си 3 4 саата идам за црна гора со девојкава - е сега што е работата? со нас носиме лап топ кој е на девојка ми ама нема лиценциран оперативен систем односно нема ни налепница под самиот лап топ (лиценцираните нели имаат доле една флуроцентна налепница) - Дали е можно да ни прават проблем на граница ради ова или нема врска?

некој да каже од лично искуство убаво би било....
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Извинете што мора да отворам посебна тема ама хитно ми е и ми се брза за одговор така да би ве замолил на старт за соодветен одговор...

за некои си 3 4 саата идам за црна гора со девојкава - е сега што е работата? со нас носиме лап топ кој е на девојка ми ама нема лиценциран оперативен систем односно нема ни налепница под самиот лап топ (лиценцираните нели имаат доле една флуроцентна налепница) - Дали е можно да ни прават проблем на граница ради ова или нема врска?

некој да каже од лично искуство убаво би било....
неможе ... пакуј куфери и терај не му се секирај
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
CofD


ја ко шо знам до сеа никој немал проблем барем не тука на балканов ама девојкава ме напна прашај па прашај да се увери и пусти ја шо да праам ... морав :\
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.492
CofD


ја ко шо знам до сеа никој немал проблем барем не тука на балканов ама девојкава ме напна прашај па прашај да се увери и пусти ја шо да праам ... морав :\
teraj, nemaj gajle :)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
CofD
ја ко шо знам до сеа никој немал проблем барем не тука на балканов ама девојкава ме напна прашај па прашај да се увери и пусти ја шо да праам ... морав :\
Пријателе, да не ти го расипувам одморот, ама девојкати ни верува на нас а не на тебе? А да ги распакуваш куферите или да спакуваш некоја друга? :) :)
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Гајле немаш, јас сум со лап топ, и на аеродром единстевно што имав проблем е што ме малтретираа да го вадам од ранец и да го ставам во посебно тоа за скенирање или што и да е, и толку!
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.439
Еден другар кој што се враќаше од Америка на бугарско-македонска граница т.е нашиве цариници му поверуваа оти iPad-от е книга пошто имаше од оние футроли што се отвараат како книга
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.357
Поени од реакции
29.830
со нас носиме лап топ кој е на девојка ми ама нема лиценциран оперативен систем односно нема ни налепница под самиот лап топ (лиценцираните нели имаат доле една флуроцентна налепница) - Дали е можно да ни прават проблем на граница ради ова или нема врска?

некој да каже од лично искуство убаво би било....
Сериозно, можеш само да ги пријавиш лаптопот на излез, да го регистрираат и да не испадне дека го увезуваш на враќање.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.344
Поени од реакции
7.395
Еден другар кој што се враќаше од Америка на бугарско-македонска граница т.е нашиве цариници му поверуваа оти iPad-от е книга пошто имаше од оние футроли што се отвараат како книга
Не се нормални таму на македонската граница кај делчево, какви ли не гладни сељаци ставаат да работат, еднаш на еднаш на еден другар му го зедоја лап топот, демек требало да се царини, а детето си го носи како личен багаж.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Moj prijateli nikogas nemale problem...ova nesto novo!
Posebno ni na Grcka granica ne im napravile problem...
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.344
Поени од реакции
7.395
Moj prijateli nikogas nemale problem...ova nesto novo!
Posebno ni na Grcka granica ne im napravile problem...
Сум минувал на доста македонски премини, ама делчевскиот е нешто посебно, уште се осеќа духот на раните деведесети и тоа дека во цените во Бугарија се двојно пониски, па те гледаат како потенцијален шверцер.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.920
Поени од реакции
1.427
Извинете што мора да отворам посебна тема ама хитно ми е и ми се брза за одговор така да би ве замолил на старт за соодветен одговор...

за некои си 3 4 саата идам за црна гора со девојкава - е сега што е работата? со нас носиме лап топ кој е на девојка ми ама нема лиценциран оперативен систем односно нема ни налепница под самиот лап топ (лиценцираните нели имаат доле една флуроцентна налепница) - Дали е можно да ни прават проблем на граница ради ова или нема врска?

некој да каже од лично искуство убаво би било....
Ставај одма GNU/Linux и терај.

*Каков OS имаш мислам дека воопшто нема да ги интересира граничарите.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Сите шо сакаа да тераат сеир на темава си добија опомени/банчиња.
Ве молам да не се праите многу вицкасти, пошто ќе летаат казни, па да не биде плачење во корисничка поддршка у стил ме казнија а не бев крив(а).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom