Пред и за време на бракот

  • Креатор на темата .Lost Angel.
  • Време на започнување
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
@ gk77
Од муабетот што го надроби, заклучувам дека ништо не си разбрал од тоа што го кажав и нема смисла понатаму да пишувам.
Оди земи си невеста ако ја немаш, множи се и уживај во зелка салата и домашна ракија.
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
69
Во брак=љубовта се спушта на пониско ниво(сосема нормално),деца,обврски,работа, но и многу убави нешта и др др др работиии
Ако нешто не се поклапа со ова тврдење тогаш или ја не сум здрав или вашиов брак не свети како што го претставуваш...
Не се согласувам дека бракот или врската би биле непотполни или погрешни ако партнерите се одлучат или не можат да имаат деца.
Се е до индивидуалните потреби и не може да се наметне како правилно мислењето дека без деца бракот не е тоа кое треба да биде. Дали е себичност или што и да е, секој човек си прави онака како смета дека е правилно за него и не треба никој да се дрзнува да критикува, барем не за ова.
 
G

gk77

Гостин
Не се согласувам дека бракот или врската би биле непотполни или погрешни ако партнерите се одлучат или не можат да имаат деца.
Се е до индивидуалните потреби и не може да се наметне како правилно мислењето дека без деца бракот не е тоа кое треба да биде. Дали е себичност или што и да е, секој човек си прави онака како смета дека е правилно за него и не треба никој да се дрзнува да критикува, барем не за ова.
офф мори мајко па ја што кажувам цело време бе кога читаш не се чита последната страница фати малце и од почеток. Нормално дека секој ќе си одлучи што во својот брак., тоа е моето тврдење и крај и НОРМАЛНО ДЕКА ИМА ИСКЛУЧОЦИ. Шо сеа ја ја ,,присилувам'' ли да има деца?!
и уште нешто да ти кажам без изграден став напаѓаш како прво никаде пост не си пишал за да го кажеш твојот став оти такви како тебе ,,локумчиња'' за ужинка ги јадам
Ти бе ги признаваш gay браковите?! не - да?! Така и ја не ги признавам браковите без ДЕЦА и крајј . Се што е нормално е створено од природата се другото е произлезено од дегенерици кои се почесто ги има.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Се сменил најверојатно нашол друга, па таа му е поинтересна. :pipi:
 
G

gk77

Гостин
@ gk77
Од муабетот што го надроби, заклучувам дека ништо не си разбрал од тоа што го кажав и нема смисла понатаму да пишувам.
Оди земи си невеста ако ја немаш, множи се и уживај во зелка салата и домашна ракија.
јас не сум разбрал?!
не бе ,,женска'' ти не си ја разбрала ,,смислата на животот''
во 5:42 минути си ми напишала пост?! па зар нормален човек би го направил тоа?! хехе (ццц недомакински човек)‘-‘
Кога ке се уклучуваш на форумов ќе те молам ,,трезна'' да бидеш.. мислам нема смисла..: )


и уште чекам одговор на прашањата...

п.с. а Ајвар ке правиш ли зимово(кој ке меша)?!
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
87
Поени од реакции
69
Така и ја не ги признавам браковите без ДЕЦА и крајј .

Од тоа што јас го напишав како резултат на твоето мислење, до тоа што ти повторно го одговори, нема никакво отстапување и некоја неразбрана порака која ти си ја напишал, а јас не сум ја воочил.
Твојот став си е јасен и повторно, мојот се разликува.
 
Член од
6 јули 2011
Мислења
3.829
Поени од реакции
7.710
јас не сум разбрал?!
не бе ,,женска'' ти не си ја разбрала ,,смислата на животот''
во 5:42 минути си ми напишала пост?! па зар нормален човек би го направил тоа?! хехе (ццц недомакински човек)‘-‘
Кога ке се уклучуваш на форумов ќе те молам ,,трезна'' да бидеш.. мислам нема смисла..: )


и уште чекам одговор на прашањата...

п.с. а Ајвар ке правиш ли зимово(кој ке меша)?!
Будала еден ! Стигнавме од пат, па биоритамот на сите дома ни е малку пореметен!
Нормален човек не би тресел глупости како тебе.
Ако некој има проблеми со трезвеноста, тоа си ти.
Одговорите ги имаш, ама читаш без разбирање.
Ајвар направив, и слатко и мармалад.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Будала еден ! Стигнавме од пат, па биоритамот на сите дома ни е малку пореметен!
Нормален човек не би тресел глупости како тебе.
Ако некој има проблеми со трезвеноста, тоа си ти.
Одговорите ги имаш, ама читаш без разбирање.
Ајвар направив, и слатко и мармалад.
Те провоцира лепа Ангелино, нели гледаш.... сега ќе ти побара и по една тегла од сите три зимници....
:)
 
G

gk77

Гостин
Те провоцира лепа Ангелино, нели гледаш.... сега ќе ти побара и по една тегла од сите три зимници....
:)
хах јака ти е ваа !! ^-^
Будала еден ! Стигнавме од пат, па биоритамот на сите дома ни е малку пореметен!
Нормален човек не би тресел глупости како тебе.
Ако некој има проблеми со трезвеноста, тоа си ти.
Одговорите ги имаш, ама читаш без разбирање.
Ајвар направив, и слатко и мармалад.
со тебе човек очигледно е неможе да се разбере али може малце да те отрезнат коментарите на темата на кајгана
Кога треба да се креира потомство?

али не е битно и онака неможе на човек да му се докаже колку и да го убедуваш со факти >т.е егоист ..
(ќе те опјачкам знам дека у подрумот го чуваш ајварот)
 
A

AnFem

Гостин
али не е битно и онака неможе на човек да му се докаже колку и да го убедуваш со факти >т.е егоист ..
(ќе те опјачкам знам дека у подрумот го чуваш ајварот)
Кои факти ги изнесе ти? Нервоза и навреди?
Не можеш да докажеш! Ако ти имаш fail брак, не ги убедувај и другите дека го имаат истиот случај. Не знам зошто се трудиш да му докажеш на некој каков квалитет има во некој дел од животот? Уствари не знае она за себе, ти знаеш. ;)
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.652
Поени од реакции
1.899
Нормално е да се менуваат луѓето. Тоа е и неизбежно.

Вака стојат работите. Тоа што ние го викаме љубов (и тоа во доста широка смисла) е цел еден процес што се развил со еволуцијата на нашиот вид.
Гледав документарец еднаш за тоа како љубовта е само производ на разноразни хемикалии што мозокот ги лачи.
Почнувајќи од привлечноста кон припадник на спротивниот пол, кон зголемен интерес за истиот и желба да се поминува повеќе време со него/неа, да се има физички контаткти, секс... многу секс, раѓање деца и на крај блиско другарство, се е тоа еден процес, еден синџир. Ако ја поминеш претходната фаза ќе преминеш во следната.
Луѓето правеле научини испитувања да откријат што се случува во мозокот на луѓето кога се заљубуваат. Цела една парада на хемикалии ќе продефилираат низ мозокот во текот на овој процес, но да се задржам на главното: кога луѓето се заљубуваат во мозокот се лачи хемикалија/хормон (како и да е. Не се занимавам со биологија) што ги тера луѓето да се однесуваат баш онака како што заљубени луѓе се однесуваат. И ги тера да сакаат да имаат секс. После еден куп секс во мозокот се лачи друга хемикалија. Оваа се викаше окситоцин (ако не грешам). Оваа хемикалија ги тера луѓето да се приврзуваат едни за други. Истата хемикалија е одговорна за приврзаноста на мајка и дете на пример. Ова е лепилото што ги држи семејствата.
Така станува јасно дека целиот процес е обликуван од години и години еволуција, а производот е: две едники од спротивен пол да се привлечат, ако се компатибилни да имаат секс и да останат заедно се додека имаат деца и на тие деца им неопходна грижа.

Е сега, АнФем сака во брак да се чувствува како заљубена тинејџерка.
Тешко во брак.
Но ја разбирам. Нејзиниот нагон е поденакво природен колку и нагонот на машките да легнат што е можно повеќе женски. (Манифестирано во реални примери: таа колешката што ја гледа секој ден како му парадира во корпоративна униформа (скуњичка, кошула, штикли, хулахопки...). Таа не го гњави за усисивање, за перење... таа е нова и возбудлива и е далеки посекси од онаа дома.)
Тоа е онаа првата фаза од синџирот. И веројатно тука е добро да се спомене дека секогаш постои таа тенденција да се прекине првиот синџир и да се почне нов.

Да бидам 100% јасен: нашата природа не е да бидеме моногамни. Нашата природа го диктира нашето однесување, до одреден степен, нормално, а тоа се преточува во нагон да се најде партнер и да се оформи врска кој би се одржала се додека истата е плодна. Кога ќе стигнеме до точка каде нема сексуална привлечност, нема раѓање нови деца... Нема што многу да ја одржи врската во живот. Така врските преминуваат во навика. Ако во меѓувреме се појави нова прилика, почнува нов синџир. Врската е жива се додека продуцира чувства, нагони, кои пак се манифестираат во реални однесувања: заведување, страст, секс, деца.

Можно е да се одржи моногамна врска цел живот. Но (1) огновите на љубовта ќе треба да се потпалуваат од време на време (ништо чудно што мажот во првиот пост не покажува толку интерес кон жената - не му е веќе толку сексуално привлечна. За да се чувствуваш АнФем како тинејџерка, ќе треба твојот партнер да биде сексуално привлечен од тебе. Тогаш ќе ти посветува и време и внимание што ќе се направи да се чувстуваш љубена. Потребна е возбуда, авантура и постојано докажување и покажување на љубовта), (2) да се има добар сексуален живот и деца. Ништо не врзува двајца луѓе како среќно семејство (читај деца). Тоа е биолошкиот императив на двата пола: продуктивно спарување.


Не е лесно, нели, да се создаде и одржи еден среќен брак.
 
G

gk77

Гостин
Кои факти ги изнесе ти? Нервоза и навреди?
Не можеш да докажеш! Ако ти имаш fail брак, не ги убедувај и другите дека го имаат истиот случај. Не знам зошто се трудиш да му докажеш на некој каков квалитет има во некој дел од животот? Уствари не знае она за себе, ти знаеш. ;)
каде виде навреда ти ?! и више од авион се гледа дека си и лична пријателка нема потреба да браниш ниту пак ја напаѓам. Јас си го кажав моето мислење и крај помири се со тоа. а за факти доволно наброив ако знаеш да читаш преку редови. Право да ти кажам ја сметам дека fail брак е ако немаш деца т.е не си почувствувал да бидеш РОДИТЕЛ а си ги имал сите можности за тоа. За брак не се секирај дали ке имам fail или не али главно знам што бара за возврат природата од нас.(дај бе нека ве подучат родителиве ваши алоо) срамота тинејџерки едни тоа е процес кој поминува а кај вас изгледа вечно ке трае за жал.. али ваше право никој не ве тера
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Само емоционално незрели личности би помислиле дека обврските ќе бидат исти пред бракот или после бракот.
Сигурно дека ако влезам во брак ќе очекувам моето слободно време да биде исполнети со секакви обврски вклучително чување деца, пеглање алишта, правење ручек за разлика од времето пред брак каде што е исполнето со останати поинтересни работи од споменатите за своја сатисфакција, настрана што треба да се залагаш повеќе на работа од причина што финансиските потреби се поголеми посебно ако едниот партнер не е вработен што е секојдневие во Македонија. Додуша кај мене стариот си ставил црвена линија пред бракот и кажал дека Левовци ни фаќале, ниту ќе фатат во кујна нешто, што донекаде е фер. :D
Зетот на Тантур изгледа е недоквакан емоционално па сега тешко му паѓаат обврските.
Инаку сум поборник на тоа да се има некој период заедничко живеење пред да се решат младите да мавнат штембиљ, чисто да се види како би функционирало.
--- надополнето: 14 септември 2012 во 15:39 ---
каде виде навреда ти ?! и више од авион се гледа дека си и лична пријателка нема потреба да браниш ниту пак ја напаѓам. Јас си го кажав моето мислење и крај помири се со тоа. а за факти доволно наброив ако знаеш да читаш преку редови. Право да ти кажам ја сметам дека fail брак е ако немаш деца т.е не си почувствувал да бидеш РОДИТЕЛ а си ги имал сите можности за тоа. За брак не се секирај дали ке имам fail или не али главно знам што бара за возврат природата од нас.(дај бе нека ве подучат родителиве ваши алоо) срамота тинејџерки едни тоа е процес кој поминува а кај вас изгледа вечно ке трае за жал.. али ваше право никој не ве тера
Децата се убава работа но не би требало да бидат главна работа за да влезиш во брак, така би изгледало единствена причина за брак е приплод.
Плус тој брак е однапред осуден на пропаст ако се случи да не можат да имаат деца партнерите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom