Предложете закон

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Мистичен, 27 септември 2007.

 1. Ivana*Antique

  Ivana*Antique Чисто информативно

  Член од:
  5 септември 2011
  Мислења:
  312
  Допаѓања:
  143
  Samo vo odredeni lokali ne se pusi, inace posle 12 skoro vo site lokali se pusi, duri i pepelnik ti nosta, pa ti pusi si kolku sakas...
   
  На @cool@ му/ѝ се допаѓа ова.
 2. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  не бе маче, не зборам за она скришум од инспекцијата пушење-ваљда сфати што сакав да кажам- ;)
   
  На Ivana*Antique му/ѝ се допаѓа ова.
 3. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  hahahah
  isto ko shto se chuvstvuvaat zhenive niz frizerskive saloni :pos:

  [​IMG]
   
 4. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
  е нешто слично во вид на закон потребно е да се донесе - веројатно сите би се сложиле со него
  иако е ова само пример на австралискиот трговски центар Dee Why Grand кој забранил влез на деца кои врескаат и кои се прегласни .Управата на центарот со известување до родителите во кое им порачува дека “повеќе нема да ги толерираат децата кои врескаат“(y) и на таквите влезот им е забранет (y)

  [​IMG]

  http://alpineopinion.com/
   
 5. @cool@

  @cool@ Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική

  Член од:
  2 јуни 2007
  Мислења:
  23.580
  Допаѓања:
  27.051
 6. Mister No

  Mister No

  Член од:
  5 ноември 2012
  Мислења:
  1.683
  Допаѓања:
  3.613
 7. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  Пред да се донесува некој закон, да нагласам посебно е Депласирано донесување на Закон за Медијација , http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=A9FD98D5D58D2A4ABCB823F346A56A4E
  во услови кога немаме рационален правосуден систем. Имено, јас би го укинал системот по кој граѓанинот мора приватно да тужи за ујдурми на државни службеници. Треба да постои силна правосудна инспекција која ќе насочува прецизно, т.е. да не се оставаат граѓаните во канџите на грашанските предмети и адвокатски пимплања. Ако има незаконитост во некој државни документи или нотарски работи тука треба работата да си ја превземе државата. Граѓанскиот суд не треба да се занимава со незаконски договори, катастарски работи и слично. Во Хрватска имаат државни адвокати кој по службена дочжност го разгледуваат случајот и ако има кривична работа така и се третира ( во Хрватска кривично се третира и неисплаќање плата и малверзации за неплаќање долгови), а за помасовни коруптивни дела и т.р. Ускок, интервентна полиција која веднаш АПСИ. Не дека и кај нас неможе кривично да се гонат такви работи, но засега само ако има и политички интерес, ако нема граѓанинот е препуштен на парничење и адвокатска рашамонијада.
   
 8. Sase_Ohrid

  Sase_Ohrid

  Член од:
  4 март 2011
  Мислења:
  564
  Допаѓања:
  409
  Гледам дека во адвокатите препознаваш нужно зло и најголем непријател на граѓанинот, наместо да ја сфатиш суштината на адвокатурата како уставна категорија која му е правен заштитник на својот клиент, една благородна професија која се бави со пружање на професионална правна помош на странките и поради која невините не скапуваат по затвори, а обесправените ги остваруваат своите права на еден законит и исправен начин.
   
  На Gjoksi му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Ireal

  Ireal

  Член од:
  12 март 2009
  Мислења:
  11.573
  Допаѓања:
  5.425
  Држи твоето ако си тужен дека ти треба адвокат, но јас мислев за нерационален правосуден систем каде граѓаните се упатуваат на непотребни и бескорисни тужби за случаи што треба да ги решава инспекција или МВР ( дадов во еден пост еден таков пример, а имам уште случки, всушност јас сум еден од многуте жртви на промашениот правен систем); ако се работи по мое, пак ќе има работа за адвокатите, ама не да ги плаќаат граѓаните оштетени од службени лица туку тие што направиле ујдурма, кога ќе им покрене МВР кривична ќе си најмат адвокат.
  Кога сме кај кривичните пријави, неможам да го сватам поимот приватна кривична тужба ?? Тоа има логика кај вербалните деликти, а бидејќи тие се декриминализирани таква работа нема. Се друго каде некој направил кривично дело логично е да се гони по службена должност, па и митото и корупцијата се кривични дела. Ако некое кршење на законот не е опфатено со кривичниот закон, тогаш надлежната инспекција или внатрешна контрола треба да се справи со тоа, без обзир дали се работи за грешка или нешто друго.
  Темата беше закон за медијација, немав време да го разгледам, но моето тврдење за неговата депласираност е од аспект на неефикасноста на правниот систем, најповеќе поради закони кој оставаат простор за злоупотреби. Ако се работи за правни лица кој имаат мегусебни зделки, тие и досега ги решавале споровите со медијација, пред се поради деловниот морал и чест , а и од потребата соработката да продолжи.
   

Сподели преку: