Предложете закон

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.063
Поени од реакции
905
Често пати знаеме во дискусии да кажеме "aбе кај нас нема закон"...
Ајде да видиме какви закони според ваше мислење би требало да се донесат кај нас и што би требало да се регулира со нивно постоење, се со цел да се закрпат дупките во правниот систем на државата.
 
Член од
21 август 2007
Мислења
295
Поени од реакции
8
Најважен е законот за Легализација на проституцијата. Мислам дека дури и е почната постапка или само беше покрената инцијатива од страна на неколку пратеници
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
31
bravos aferim na ti dve zeleni od mene

i toa prostitucija da se legalizira podrzuvam oberucke
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.660
Абе кај нас има закон... И тоа еден од најдобрите. Само не се применува еднакво за сите. Тоа е болката во Македонија. Напрај некоја глупост и барај врски пријатели за да поминеш полесно.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
16.537
Поени од реакции
1.837
Добар закон за стечај на фирма треба. Толку е лесно тоа, толку превари прават луѓево со стечаиве, чудо едно. Треба да се стегне процедурата за оваа постапка, треба.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.317
Да се потсреди легислативата околу увозот на возила постари од 30 години, т.е. олдтајмери или историски возила.
Секаде може да се увезуваат, ние најпаетни се правиме.
Башка, посебни стапки при нивна регистрација, осигурување и различни таблички од „нормалните“ возила.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас мислам дека во Македонија треба да се донесе закон каков што е во Америка на пример. Ако непознато лице ти влезе во твојот имот, имаш дозвола да го убиеш без да одговараш, за разлика од нашиов, кога смееш да го убиваш само тогаш кога ке ти биде загрозен твојот живот.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
31
zakon za danocenje so ddv na kladilnicite i totalna fiskalizacija na istite
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
31
pa ja ko sto znam oni se registriraa kako sportski drustva i se danocea so samo 5 %

ko drugo ne davaa fiskalni smetki taka da cak i da ima nekoja promena ajde pokazi mi deka ti dale fiskalna smetka na uplatata, vodat dvojni knigi sve ide preku kompjuter so dve programi...

Imav drugar koj bese desna ruka na gazdata na kladilnica u Skopje taka da ...ja to znam aj ti sea sto ti znaes da cujam
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
14.063
Поени од реакции
905
pa ja ko sto znam oni se registriraa kako sportski drustva i se danocea so samo 5 %
Пак дезинформација. Нема шанса да е така. Да се регистрираа така лесно, па уште како спортски друштва, немаше да плаќаат лиценци за приредување игри на среќа од шестоцифрени суми изразени во евра.

ko drugo ne davaa fiskalni smetki taka da cak i da ima nekoja promena ajde pokazi mi deka ti dale fiskalna smetka na uplatata,
Нема да го дочекаш тоа од мене, во живот до сега немам уплатено ниту едно ливче, не планирам ни да почнам да дремам по кладилници.

Imav drugar koj bese desna ruka na gazdata na kladilnica u Skopje taka da ...ja to znam aj ti sea sto ti znaes da cujam
Добар аргумент. И јас имам другар на другар, кој има другар што е другар на...
 

Мартин$

Модератор
Член од
2 март 2007
Мислења
5.234
Поени од реакции
148
Незнам како да го напишам, зато вака најпросто ќе пробам. Законот да е за:

луѓето што примаат социјално. Тие луѓе што примаат да одат да работат , т.е. да чистат. На пример, Охрид езерото има потреба од чистење и општината сите што примаат социјално ги вика и им кажува што треба да прават. Е така мислам, барем да се од корист...
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
31
Пак дезинформација. Нема шанса да е така. Да се регистрираа така лесно, па уште како спортски друштва, немаше да плаќаат лиценци за приредување игри на среќа од шестоцифрени суми изразени во евра.


Vidi porano beshe taka ako se smenilo jas neznam ! Tvrdam bese se otvaraa ko sportski drustva zaradi danokot prasaj ke vidis deka ja ne lazam


Нема да го дочекаш тоа од мене, во живот до сега немам уплатено ниту едно ливче, не планирам ни да почнам да дремам по кладилници.

Abe ok ti si moralen tip , ne uplakaj otidi do kladilnica i vidi dal na nekogo izdavaat fiskalna smetka , ako izdadat ja ke ti dupliram parite ok ?


Добар аргумент. И јас имам другар на другар, кој има другар што е другар на...

Vidi prijatele, ne e muabetot rekla kazala , ne go degradiraj toa ne sum nacul samo nego sum bil blizok so niv pa od tamu e muabetot... Sto car imam ako te lazam ? Da ne mi uplatish livche ... proveri ke vidis ako niso drugo ono za fiskalni dali izdavaat
e taka
 
V

Viktoranius

Гостин
Јас мислам дека во Македонија треба да се донесе закон каков што е во Америка на пример. Ако непознато лице ти влезе во твојот имот, имаш дозвола да го убиеш без да одговараш, за разлика од нашиов, кога смееш да го убиваш само тогаш кога ке ти биде загрозен твојот живот.
И на пример кога ке поминам низ на комшивката дворот и да ме сполете некој куршум ?

п.с..Маж и е ловџија.
 
Член од
26 април 2005
Мислења
1.790
Поени од реакции
41
na makedonija i treba poveke zakoni vo zdravstvoto koe gi stiti pacientite od samite medicinski lica,pri neeticki odnos,nepravilno terapiranje,komplikacii poradi nekompetentost na samiot medicinski personal itn itn.
 
На врв Bottom