Предлог за мал бизнис?

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Predlozi za biznis? Imam 18 godina i bi sakal da zapocnam biznis na malo , koj ke go vodam paralelno so studiranjeto ?? Predlozi: ?
Темата веќе постоеше и има 18 страници. Ја споив твојата со старата.
Прочитај наназад, можеби ќе најдеш некоја корисна идеја :)
 
А

Атомската мравка

Гостин
Predlozi za biznis? Imam 18 godina i bi sakal da zapocnam biznis na malo , koj ke go vodam paralelno so studiranjeto ?? Predlozi: ?
Со мали финансии добар мал бизнис ми се гледа отварањето на палачинкара посебно ако си е од Скопје каде што има поголема развиженост и потенцијални купувачи + цената на палачинките низ рестораните е прилично “солидна“. Во Бугарија имам видено низ туристичките места многу вакви бараки каде што се прават/продаваат палачинки сепак ако е возможно уште подобро е да биде подвижна па да ја преместуваш на прометни места на пример на големи одмори блиску до основни и средни училишта, накај 2-3-4 каде што се враќаат оние што работат итн.

Ваква приколка + да имаш кола.. а другите работи за работа се прилично ефтини.. додека за дозволи и таква работа немам појма како одат работите сепак мислам дека не би требало да има големи трошоци и за тие работи.

1.jpg
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Дали некој може да каже за фитнес клуб или теретана.Дали е исплатливо или е скап бизнис?
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Дали некој може да каже за фитнес клуб или теретана.Дали е исплатливо или е скап бизнис?
Мој совет не си играј. Голема конкуренција а ако сакаш асална теретана испод 50 000 евра не ни размислувај.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Дали некој може да каже за фитнес клуб или теретана.Дали е исплатливо или е скап бизнис?
Не е исплатливо,освен ако немаш наера да направиш топ теретана со сите нишани и да ја заебеш конкуренцијата..а за некоја маалска теретаничка исплатливо до негде може да биде ако имаш свој простор и ако работиш ти или некој близок,да не би морала да плаќаш друг..иначе ништо нема да ти остане тебе. И би можела да вадиш некоја платичка. За теретана и фитнес нема мн муштерии,кафана да беше друг муабет ќе праевме (n)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Не е исплатливо,освен ако немаш наера да направиш топ теретана со сите нишани и да ја заебеш конкуренцијата..а за некоја маалска теретаничка исплатливо до негде може да биде ако имаш свој простор и ако работиш ти или некој близок,да не би морала да плаќаш друг..иначе ништо нема да ти остане тебе. И би можела да вадиш некоја платичка. За теретана и фитнес нема мн муштерии,кафана да беше друг муабет ќе праевме (n)
Оваа идеја беше на сопругот,па за да сум на чисто сакав со некого да се консултирам.
Благодарност до вас и лион....
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Оваа идеја беше на сопругот,па за да сум на чисто сакав со некого да се консултирам.
Благодарност до вас и лион....
Aко имаш простор,т.е. ваш на добро место бизнисот би имал успех..со 1500-2000 евра се купуваат справи,не бог знае какви али главните справи ги имаш. Послем немаш никакви трошкови освен за струја,ама тоа е минимално.Али ако немаш и да плаќаш кирија не се исплати :) Плус си треба преку цел ден човек таму,за едно вежбање се плаќа 40-80 денари зависи до теретаната и условите.Така да најмалце 30 души треба секојдневно да идат за да би имало логика да работи дуќанот... И ја бев загреан за ова,али послем сватив дека народов наш поише е по чаша и алкохол одошто по спорт и здрав живот :)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Aко имаш простор,т.е. ваш на добро место бизнисот би имал успех..со 1500-2000 евра се купуваат справи,не бог знае какви али главните справи ги имаш. Послем немаш никакви трошкови освен за струја,ама тоа е минимално.Али ако немаш и да плаќаш кирија не се исплати :) Плус си треба преку цел ден човек таму,за едно вежбање се плаќа 40-80 денари зависи до теретаната и условите.Така да најмалце 30 души треба секојдневно да идат за да би имало логика да работи дуќанот... И ја бев загреан за ова,али послем сватив дека народов наш поише е по чаша и алкохол одошто по спорт и здрав живот :)
И ова иде со регистрирана фирма? Да не испадне после,само државата ќар!
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
И ова иде со регистрирана фирма? Да не испадне после,само државата ќар!
Да да ,нормално,денес и семки да продавам на улица мора фирма да регистрирам :) Околу 150-200 евра ти е регистрација на фирма..а послем мислам (не сум баш сигурен) дека данок не плаќаш,малите бизниси не плаќаат...или некој годишен паушал така нешто.
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Оваа идеја беше на сопругот,па за да сум на чисто сакав со некого да се консултирам.
Благодарност до вас и лион....
Паметно и браво , зошто ако му пропадне бизнисот и ти ќе ти трпиш финансиски последици (y) Браво за свесноста .
--- надополнето: 29 декември 2012 во 16:00 ---
И ова иде со регистрирана фирма? Да не испадне после,само државата ќар!
Добар дел се регистирани ама реалните приходи и приходите што ги покажуваат пред УЈП благе везе немаат. Во принцип сегде каде што не ти издаваат фискална сметка може да имаат креативно сметководство а особено за вакви бизниси како теретани и сл со проток на луѓе и плаќање на рака.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.759
Поени од реакции
9.882
Паметно и браво , зошто ако му пропадне бизнисот и ти ќе ти трпиш финансиски последици (y) Браво за свесноста .
Сака да се консултира девочето,не дели мудрости. Пошто ти си еко експерт кажи дали би плаќала данок ,ддв и сл. го донесе ли грујчо законот за фирмите до 3 мил. профит годишен да не плаќаат данок..?
 
Член од
17 април 2012
Мислења
2.335
Поени од реакции
2.095
Сака да се консултира девочето,не дели мудрости. Пошто ти си еко експерт кажи дали би плаќала данок ,ддв и сл. го донесе ли грујчо законот за фирмите до 3 мил. профит годишен да не плаќаат данок..?
Прочитај ми го вториот коментар таму е одговорот;)
 

Man-ce-ster

fanatic
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
707
Eve vi eden predlog od mene gratis- zimas malo minijaturno ducance i go punis so nakit, tasni rakavici ,marami cvikeri i sl. Vlog 4500 so dobro rabotenje kar 400 eura....Provereno
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Eve vi eden predlog od mene gratis- zimas malo minijaturno ducance i go punis so nakit, tasni rakavici ,marami cvikeri i sl. Vlog 4500 so dobro rabotenje kar 400 eura....Provereno
Само во трговија ви е умот, а производство јок.
Нели?
Гледате дека пропаѓаме како народ и држава затоа што смислуваме како нешто да продадеме наместо истото да го создадеме???

Уште малце ќе почнеме да увезуваме и странска сперма за оплодување на нашите ни жени со оглед на тоа дека сме нација на кастрирани мажи.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom