Предизвици за „вистински„ играчи

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
За тие што посетуваат фм балкан јасно треба да им е за што станува збор но ние сепак накратко ќе објасниме.

За што се работи?​
Навистина е доста едноставно, НЕМА доведување на нови играчи. Играте со играчите кои ги имате во тим, парите што ги добивате ги вложувате во клубот, во инфраструктурата, градите добар тим но без засилувања.​
Што е целта?​
Целта е да се освои ЛШ во првите 10 сезони,тоа е основната цел но и за другите трофеи ќе бидете наградени, предизвикот трае 10 сезони а ова се понудените клубови и бодувањето:​
Норвич 60​
Емполи 60​
Жилина 60​
Виченца 55​
Саутемптон 55​
Вест Хем 55​
Кардиф 55​
Аталанта 50​
Сасусоло 50​
Тулуз 45​
Малме 45​
Динамо Москва 45​
Базел 45​
Фрајбург 45​
Реал Сосиедат 40​
Бетис 40​
Малага 35​
Сошо 35​
Удинезе 30​
ПСВ 30​
Фенорд 30​
Ако освоите ЛШ во првите 5 сезони добивате +10 бодови а за секоја освоена лига освен ЛШ се добиваат +5 бодови а за освоен куп или супер куп добива +1 бод.​
Бодовите и се друго ќе биде запишувано, слики после секоја завршена сезона поставувајте овде на темава.​
Ајде да започнеме, со среќа на сите. Можете да играте на ФМ 12 и ФМ 13!​
 
М

Мартин^

Гостин
Од каде Норвич, Емполи, Виченца, Саутемптон, Вест Хем, Сошо, Сасусоло, Фрајбург, Реал Сосиедад, Тулуз, Аталанта, Кардиф и Бетис уште прва сезона во ЛШ ?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Од каде Норвич, Емполи, Виченца, Саутемптон, Вест Хем, Сошо, Сасусоло, Фрајбург, Реал Сосиедад, Тулуз, Аталанта, Кардиф и Бетис уште прва сезона во ЛШ ?


Па треба да играш и за 10 сезони да освоиш ЛШ, треба да ги одведеш во ЛШ и да им дадеш титула.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Не играм ФМ од новиве верзии ама чисто онака историски гледано, како би играл 10 сезони со исти играчи. Да беше 2/3 ајде де ама 10 е невозможно. Колку што знам скоро никој никаде нема нема толку долг договор. Ии да има после некое време ќе биде незадоволен а ако не можеш да му дадеш нов ќе бара да замине = ќе расипи расположение на сите ако сеуште постои ова ова ФМ. По мое ако со овие поставки ако некој не направи ништо во првите 1-2 сезони после не вреди ни да игра...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Не играм ФМ од новиве верзии ама чисто онака историски гледано, како би играл 10 сезони со исти играчи. Да беше 2/3 ајде де ама 10 е невозможно. Колку што знам скоро никој никаде нема нема толку долг договор. Ии да има после некое време ќе биде незадоволен а ако не можеш да му дадеш нов ќе бара да замине = ќе расипи расположение на сите ако сеуште постои ова ова ФМ. По мое ако со овие поставки ако некој не направи ништо во првите 1-2 сезони после не вреди ни да игра...

Па едни ќе си одат, други ќе доааѓаат. Ќе произведуваш таленти и од нив ќе ствараш големи фудбалери.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Не играм ФМ од новиве верзии ама чисто онака историски гледано, како би играл 10 сезони со исти играчи. Да беше 2/3 ајде де ама 10 е невозможно. Колку што знам скоро никој никаде нема нема толку долг договор. Ии да има после некое време ќе биде незадоволен а ако не можеш да му дадеш нов ќе бара да замине = ќе расипи расположение на сите ако сеуште постои ова ова ФМ. По мое ако со овие поставки ако некој не направи ништо во првите 1-2 сезони после не вреди ни да игра...
ваљда се мисли на фактот да сите пари од премии да ги вложуваш во школата, тренинг центри, тренери квалитетни и со home играчи да земеш ЛШ.
Само не знам дали може играчи на фрее ако начекаш да земеш.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.265
Поени од реакции
3.619
Па едни ќе си одат, други ќе доааѓаат. Ќе произведуваш таленти и од нив ќе ствараш големи фудбалери.
A од што ќе прозведеш нови играчи, скаутингот не е составен дел на играта за џабе. Една од најважните делови според мене на оваа прекрасна игра било да пронајдеш играч кој никој не го знае и да него го вклопиш во тим за да биде успешен. Понекогаш тој с епојавува баш точно од твојата младинска школа но тоа е 1 од 1000 случаи. На времето кога играв безмалку 24/7 CM01/02 па фм05/06 и завршив со 10 Секогаш првата инвестиција ми биле ако било потребно смена на асистентот/ смена на тренерите и смена на скаутите за да добијам што подобра структура на играчи на подолг период. Држењето на скаут скоро константно во азија, јужна амарика , скандинавија скоро секогаш во годината ми носело бар еден играч кој за 1-3 години би бил топ класа на својата позиција.
Не знам, можебе некој има искуство со игра без трансфери но мене никогаш тоа не ми било предизвик а сум имал сопствени најразлични предизвици од секаков тип.
-правење тим и освојвуање на првенсто со “u23“ состав на буквално сите играчи во листата на тимот
-правење 1 милијадра евра во фонд на клубот како кеш на сметка
-освојување на прва лига со тим од најдолна можна лига во таа држава
-5 пати последователен ЛШ победник со топ класа тим
-ЛШ победник со тимови од “Ш“ земји од полска/чешка/финска/норвешка...
-менаџер на репрезенатација и обединување на сите можни репрезенатативни титули во исто време
...

Али никад не сум играл без никаков можен трансфер...
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Епа ако не си играл пробај играј, дади си таков предизвик на себе можеби и некако ќе успееш.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Мене ова ич не ми е предизвик,предизвик е да земеш тим од 5-6 лига и за 10-15 сезони да освоиш ЛШ:D
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.968
Поени од реакции
1.868
Мене ова ич не ми е предизвик,предизвик е да земеш тим од 5-6 лига и за 10-15 сезони да освоиш ЛШ:D

Ова е потешко, не смееш да купуваш играчи, а знаеме колку ретко излегуваат стварно квалитетни играчи од школите.
 
Q

qazwsxedc

Гостин
Ова е потешко, не смееш да купуваш играчи, а знаеме колку ретко излегуваат стварно квалитетни играчи од школите.
После 5-6 сезони ке произведуваш одлични играчи,и ке имаш добар тим за освојување на ЛШ:)
--- надополнето: 24 јули 2013 во 23:35 ---
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
А зошто баш овие тимови? За Виченца на пример ќе ти требаат минимум 3 години за да ги внесеш во Серија А..

А од друга страна со ПСВ, Феенорд и Малага па имаш обезбедено ЛШ секоја сезона..

Мој предлог е од појаките лиги што се само клубови од втора лига.
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
А зошто баш овие тимови? За Виченца на пример ќе ти требаат минимум 3 години за да ги внесеш во Серија А..

А од друга страна со ПСВ, Феенорд и Малага па имаш обезбедено ЛШ секоја сезона..

Мој предлог е од појаките лиги што се само клубови од втора лига.

Нека се сега засега овие клубови, после ќе видиме и можда ќе стаиме други клубови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom