Предвремени избори!

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Koj ti kaza toa deka sme mozele da sme vlezele 91va 92 POD USTAVNO IME?
Можевме, исто како што сме можеле да влеземе покрај Словенија како придружна членка при нејзининото аплицирање. Па заедно во пакет ќе влезевме и никој немаше да приговара.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Мал бил тогаш, затоа незнае...
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Мал беше не се сеќаваш дека тука немаше леб за јадење, нафта, економијата ни одеше во пропаст. Кога беше променето името ние бевме под ембарго, да беше ДПМНЕ на власт Македонија ќе ја немаше повеќе, ќе бевме голтнати од големите српско-грчко-бугарски апетити.

Зар не сфаќаш дека целта на сите соседи им е да не уништат, понижат, спуштат на колена и да не распарчат!
Прашај го Бучко дали му е јасно!

После 93 (откако Киро се откажа од името) економијата дефинитивно ни РАСЦУТИ. Придобивките од ерата на Киро и Бранко ги чувствуваме и денес.


А Љубчо Г. може вода да им носи на СДСовските клептомани.
Додека тој изврши лично предавство кое вака или онака не се одрази на штета на целиот народ, она што го сторија посланиците на Киро ДИРЕКТНО И ТРАЈНО ја осакати земјава и целиот народ.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Ама Словенците и Хрватите знаеја каде сакаат да одат, т.е. да бидат независни, додека ваму колабораторите на Слободана Милошевича закаа да прават некакви скратени, асиметрични Југославии.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Па со намера да се искраде све по разни опснови нашите направија Берза во 1996, а Словенците во 89. Замислете Словенците имааат Берза за хартии од вредност во времето на комунизмот.
 
Член од
5 април 2008
Мислења
107
Поени од реакции
1
prvo nemame nie politicari , pa za da im dojde umot na niv...

A drugo kakvi izbori .blesava rabota,..Onie od gore zadaci im davaat da gi resavaat, a tie izbori...GREOJ NASI.I ova e vo interes na grcija i siote drugi koj saket da ne stolcet
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Кои задачи им даваат?! Немој така...

Имаме една задача,а тоа е да се викаме Тунгузија. Другите задачи нели ги исполнивме и па шипак...
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Никој не ми кажа! Треба ли некој да ми каже нешто што е општо познато. Ние(читеј К.Г. и компанија со СДС) не поднеле барање за прием после референдумот туку во 93.

Е ајде де кажи ми сеа ти кој ја заебал работата. Наместо да договараат прием во ООН после 8-ми Септември 91. Ние праевме план Глигоров-Изетбеговиќ за спас на Југославија(т.е. Словенија и Хрватска независни, а од Босна наваму у Југославија)
Tочно дека тандемот “Изетбегович-Глигоров“ не поднесоа барање навреме за членство во ОУН од причини што уште тогаш во Македонското собрание имаа советници како Тито,Андов,Гошев,Ѕингов и слични,кој веруваа дека самосталноста е само привремено премрежје на моменталната криза од нивното возљубено државно уредување.


Прашај го Бучко дали му е јасно!
После 93 (откако Киро се откажа од името) економијата дефинитивно ни РАСЦУТИ. Придобивките од ерата на Киро и Бранко ги чувствуваме и денес.
А Љубчо Г. може вода да им носи на СДСовските клептомани.
Додека тој изврши лично предавство кое вака или онака не се одрази на штета на целиот народ, она што го сторија посланиците на Киро ДИРЕКТНО И ТРАЈНО ја осакати земјава и целиот народ.
Па Бучко до 96та носеше постер со Милошевич на шофершајбна.:)

Ама Словенците и Хрватите знаеја каде сакаат да одат, т.е. да бидат независни, додека ваму колабораторите на Слободана Милошевича закаа да прават некакви скратени, асиметрични Југославии.
Практично и успеаа во тоа со мала помош на ЉуБчо кој уште тогаш инсистираше да има големо Б во средина на името,за да се насети на чија страна трга.

Што се однесува до избори,нашите пријатели од САД некако им ги замрсија конците на оние кој се надеваат дека проблемот со името нема да им го намали нивниот рејтинг.Америка јасно и гласно порача дека името мора да се смени пред избори со што драстично би опаднал рејтингот на оние кој не би сакале да го сменуваат баш во овој момент од причини да го задржат рејтингот на солидно ниво какво што го имаа пред самитот во Букурешт.
 

nako

No1
Член од
22 јануари 2006
Мислења
918
Поени од реакции
35
А зашто да нема предвремени избори???
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
АБЦ што и да се деси, најдобар во моментов е ВМРО. Не дека се све цвеќки али јбг, ова другово е све олош и шљам.

Замисли, сакаа(СДС преку ЛДП беа најгласни!!!) на 31.Март да го и официјално у парламентот прифатат предлогот на Нимитц, кој беше одбиен од Грција. Со тоа пак ќе попиевме вето, али позицијата ќе си ја уништевме за 100%, со иофицијално прифаќање т.е. изгласување. Шуќур овија од ВМРО, не закажаа седница, па него окркавме и од напред и од позади.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
АБЦ што и да се деси, најдобар во моментов е ВМРО. Не дека се све цвеќки али јбг, ова другово е све олош и шљам.

Замисли, сакаа(СДС преку ЛДП беа најгласни!!!) на 31.Март да го и официјално у парламентот прифатат предлогот на Нимитц, кој беше одбиен од Грција. Со тоа пак ќе попиевме вето, али позицијата ќе си ја уништевме за 100%, со иофицијално прифаќање т.е. изгласување. Шуќур овија од ВМРО, не закажаа седница, па него окркавме и од напред и од позади.
Само ја пролонгиравме агонијата,сепак Американциве убаво што притиснаа па пред избори ќе се знае кој е за Македонија кој е за нешто друго.Мислам дека рејтингот на ДПМНЕ со нивната непотистичко-арогантна политика ќе биде преполовен во најмал случај доколку мораат да донесат и одлука за името пред избори.
Се разбира дека ми е жал за оние поштени и чесни членови на ДПМНЕ кој немаа ни право на глас во изминативе 2 години,одкако брачедите го превзедоа врвот на партијата и штанцаа пари правдајќи ги со радикални реформи кој немаа никаков ефект.
 
Член од
11 април 2007
Мислења
1.677
Поени од реакции
25
Во вакви моменти најповеќе ме радува тоа што сите полека си ги покажаа роговите. Па ги имаме грчките лобисти, почнувајќи од ,,експертите,, ,,новинарите,, НГО-ата, па до политичарите кои секој ден се погласно ја застапуваат тезата за ,,компромис,, што воопшто не е ,,компромис,,. Значи компромис е кога ќе се најдеме на пола пат, а ваму Карамалнис уште да ни измисли име и ние да го прифатиме. Мислам би го прифатиле лицемерите кои еден ден даваат едни изјави, а друг ден други. Како им одговара,а конкретен став констнтен немаат...
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
ОФИЦИЈАЛНО, утре собранието се распушта

ОФИЦИЈАЛНО, утре собранието се распушта

сите партиски војници на мобилизација под итно!!! :)
 
Член од
14 март 2008
Мислења
574
Поени од реакции
14
Мислам дека рејтингот на ДПМНЕ со нивната непотистичко-арогантна политика ќе биде преполовен во најмал случај доколку мораат да донесат и одлука за името пред избори.
јас не сум баш сигурен во ова... лично разговарав со многу партијски неопределени како мене... сите до еден велеа дека ако мораат да гласаат за некого, во никој случај не би гласале за сдсм, во моментов...
 
Член од
3 април 2008
Мислења
86
Поени од реакции
6
Abe ne se zaebavajte, samo nepismen i totalno neupaten covek bi glasal momentalno za SDSM.. toa e ako u stvari ne se raboti za nekojsi izdajnik na kojsto ne mu e vazna idninata na Makedonija.

Alternativa prakticno nema. Nikoj ne e perfekten, site pravat greski pa i VMRO pa i premierot.. najvazno megutoa e sto barem premierot na Makedonija 100% najdobroto i go misli. Vo vrska so imeto ne mozese nisto podobro da se napravi, ne e kriva Makedonija a uopste pa ne e krivo VMRO so Grcija se gjupci nevideni.

a) Mora da se glasa sto poveke za DUI i DPA da ne imat uste pogolemo zastapenie, ako se resite da ne glasate da znaete oti so toa im davate procentualno glas poveke na Albanskite partii
b) Najvazno e da ima silna vlada koja ke moze da pocne da raboti bez nikakvi postojani prepreki od razni koalicioni partneri so sopstveni agendi taka da se nadevam deka VMRO konecno ke dobie neprikosnoven mandat i konecno ke ja ima celata sloboda da ni dokaze dali ke ja bide rabotata ili ne... barem resitelno ke se trgne po nekoj pat otkolku da se tapka vo mesto so razni napustanja na vladi, koalicii i sto znam sto.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom