Првиот Воздухопловен Училишен Центар во Македонија!

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Со огромно задоволство ве известувам дека Воздухопловниот Училишен Центар Скопје Ер е првата организација во Македонија од ваков тип. Согласно со МК-ЈАР Скопје Ер доби акредитација од Агенцијата за цивилна воздухопловна пловидба. Во оваа организација ќе се вршат курсеви од нула до ATPL( Airline Transport Pilot License). Во флотата на школата е една Цесна 172 со ознаки Z3-DCV, но нема да биде единствен авион . . .
 
T

Tetro

Гостин
Duffy Duck напиша:
Со огромно задоволство ве известувам дека Воздухопловниот Училишен Центар Скопје Ер е првата организација во Македонија од ваков тип. Согласно со МК-ЈАР Скопје Ер доби акредитација од Агенцијата за цивилна воздухопловна пловидба. Во оваа организација ќе се вршат курсеви од нула до ATPL( Airline Transport Pilot License). Во флотата на школата е една Цесна 172 со ознаки Z3-DCV, но нема да биде единствен авион . . .
абе, од кај ти е тоа?
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Дај нешто поопширно. Колку чини тоа задоволство? Кои услови треба да ги исполниш? .....
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
-=}{VLATCHE}{=- напиша:
Дај нешто поопширно. Колку чини тоа задоволство? Кои услови треба да ги исполниш? .....
Treba da si zdrav prav i za dozvola za privaten pilot ti trebaat 7000 evra. Toa ti se 130 casa nastava teoretska i okolu 45 saati letanje. So toa ke gi ispolnis uslovite za da dobies dozvola. Ponatamu ako sakas da prodolzis so Profesionalna dozvola toa ti e okolu 36000 evra. So toa ke dobies dozvola so koja mozes da naplakas sto letas. Ako nekoj saka da me prasa uste nesto neka me kontaktira na:

stefan@skopjeair.com.mk

Pozdrav
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Duffy Duck напиша:
Treba da si zdrav prav i za dozvola za privaten pilot ti trebaat 7000 evra. Toa ti se 130 casa nastava teoretska i okolu 45 saati letanje. So toa ke gi ispolnis uslovite za da dobies dozvola. Ponatamu ako sakas da prodolzis so Profesionalna dozvola toa ti e okolu 36000 evra. So toa ke dobies dozvola so koja mozes da naplakas sto letas. Ako nekoj saka da me prasa uste nesto neka me kontaktira na:

stefan@skopjeair.com.mk

Pozdrav
Многу 'ефтина' ова обукава :nesvest:
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
со тие пари ќе си купам авион и ќе си летам :pos:
 
Член од
31 март 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Е ај купи си авион со 7000 евра и заедно ќе летаме со него LOL
 

Darkwind

I need to work I'm always spending
Член од
27 јануари 2007
Мислења
1.038
Поени од реакции
1
Има уште 36000 евра таму па со 43 илјади ќе се најде некој за летки шо ти е :)
 
Член од
31 март 2007
Мислења
43
Поени од реакции
0
Чек чек.. Изгледа дека сте помешале.. Вака.

Обука за да станеш приватен пилот е 7000 евра.
Обука за да станеш професионален пилот е 36000 евра.

За да леташ авион како Cessna-ва ти треба обука за приватен пилот (ППЛ), и со неа можеш да леташ авион до 1800kg и тоа само за сопствено задоволство а не да наплаќаш.

Значи да разјасниме уште еднаш, за дозвола за летање на вакво мало авионче треба 7000 евра..
За тие што немаат 7000 евра да станат пилоти, може да се јават во Skopje Air ( 02/3067 977 ), од каде што се организираат панорамски летови.
 

Duffy Duck

Pilot Lovac
Член од
12 мај 2006
Мислења
196
Поени од реакции
10
Цената за CPL подразбира и основната обука . . .
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Pa jas del od taa skola, koja inaku ja poseduva tatko mi . . .

А ти да го прашаш таткоти каде живее тој????

Па добро бе да бидеш пилот таткоти треба да биде мафијаш да имаш толку пари да платиш?

А дава ли стипендии?:)
 

eternum

-- 21 incoming ? --
Член од
27 јуни 2007
Мислења
1.023
Поени од реакции
1.141
Честитки Дафи, конечно и нешто интересно да се отвори у државава ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom