Прва vs. Втора смена

Која смена највеќе ви годи?


  • Вкупно гласачи
    79

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Секој човек оди на училиште, на работа, на курс или на различни активности кои ги обработува во одредена смена. На некои им смета прва смена, зошто рано стануваа, а ја сакаат втората смена или обратно. Има и такви кои работат трета смена, која според мене е и најтешката, но некој ја сакаат, некои не.

Па која смена на вас највеќе ви годи?
Која смена сте на работа?

:)
 

Факе

Highbury–the Home of Football
Член од
6 март 2010
Мислења
9.459
Поени од реакции
10.156
Жалам што нема трета смена за училиште.Најмногу ми лежи таа.
Ни прва,ни втора не ми биле по кејф.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Две години работев на смени, 4 дена (2x 7 -19 2x 19 -7) потоа 4 дена слободен. Нема полошо нешто , после две дневни смени станвање во 6 сабајле се менваш два дена да си легнуваш да спиеш во 8 сабајле. На никој не му препорачвам. Добро беше што се собираја прекувремени сати па и плус плата :).
За мене нема подобро од дневна смена 9-18.
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.237
Поени од реакции
5.246
Гласав за прва
Втора мразам најглупо нешто
Ми паѓа жал за сестра ми таа дома доаѓа во 9 саат навечер и незнае што прво да учи
 
Ф

Флеш

Гостин
ПРВА !!!

затоа што стануваш рано , не спиеш до доцна во денот , ја искористуваш дневната светлина и омилен мој дел од денот,утрото , доаѓаш дома , и пак имаш време да останеш и да имаш социјален живот , да отидеш на гости ,вечера ,дома со семејството итн .... Целосно е искористен и исполнет денот , ја од тој агол гледам .... додека пак втора ,а и пак трета се лошо ,навистина лошиии .... ако би имал моќ , би вовел револуција од работно време од 5 часа само да ти трае ..... ова сега 8 часа е вистинска катастрофа , сите во светот почнуваат да се бунат заради тоа ....
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
ПРВА !!!

затоа што стануваш рано , не спиеш до доцна во денот , ја искористуваш дневната светлина и омилен мој дел од денот,утрото , доаѓаш дома , и пак имаш време да останеш и да имаш социјален живот , да отидеш на гости ,вечера ,дома со семејството итн .... Целосно е искористен и исполнет денот , ја од тој агол гледам .... додека пак втора ,а и пак трета се лошо ,навистина лошиии .... ако би имал моќ , би вовел револуција од работно време од 5 часа само да ти трае ..... ова сега 8 часа е вистинска катастрофа , сите во светот почнуваат да се бунат заради тоа ....

8 часа е сосем доволно, јас воопшто не се осеќам уморен , особено брзо ми минуваше времето откако се сменав да не сум повеќше на смени.
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Само тој што работел 3-та смена некогаш знае колку гадна е. Работиш додека сите спијат, си легнуваш кога сите стануваат, денот ти поминува во спиење а ноќе нема што да се прави многу...Прва смена е најдобра зашто максимално го искористуваш денот
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Па веќе година и пол работам прва смена секој ден и ми годи пошо повеќе слободно време ми останува, се навикнав веќе и не ми е воопшто проблем станувањето. Мразам втора пошо ми се чини дека цел ден е поминат на работа.
 
Член од
13 април 2008
Мислења
7.589
Поени од реакции
6.945
Втора смена е најголемата лага и привидение за поголема наспиеност и појака спремност на учениците. Денот ти е скршен, ни учењето е учење, ни спиењето спиење. Најнеспремен бев кога одев втора смена. Џабе тоа што станував околу 9, кога до 12.30 никако не можев око да отворам и само се лажев дека има уште малце време и го малтретирав снузот на телефонот. Плус па сега во зимскиов период, колку е депресивно кога после одморот ќе го снема сонцето, а тебе те чекаат уште 4-5 часа ..
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Прва и тоа како, започнува во 7.30 или 8.30 и завршува до 13.00 или 13.30. Цел ден го имаш пред себе и можеш како сакаш да го испланираш.
 
Член од
9 јануари 2013
Мислења
619
Поени од реакции
466
еве веќе година и пол работам само втора смена и се навикнав мада повеќе сакам прва :)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па еве и јас како создадател на темава да си кажам......... прва смена се чувствувам онака утепано кога во 6 саат треба да станеш, да се спремиш, да отидеш на работа и да седиш до 3-4 саат ( иако прва смена поретко ја работам), втора е понапорна зошто седам до доцна навечер, но тогаш има повеќе луѓе и ти се чини како се поживо, а трета смена поретко ја работам :)

Па ако избирам меѓу овие смени ќе ја изберам втора :)
 

Cheross

COOL BOY
Член од
27 август 2011
Мислења
548
Поени од реакции
381
Јас би рекол за 1 смена.после си free цел ден.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom