Првата македонска астрономска опсерваторија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Полека почнуваме да личиме на некои муслимански земји (без навреда) и некои племиња кои намерно сакаат да заостануваат.
За жал...
Мора да се согласиш дека напредокот треба да биде СУШТИНСКИ, со темел, со традиција, со трпение, со време. Не можеме преку ноќ овде, да форсираме нешто што на другите земји им требало 40 години да го достигнат. Прво факултет, поголем интерес и публикација на наукава, кревање на јавната свест па тек после опсерваторија. Логичниот след овде е прескокнат на сметка на сензација.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Ти куписи телескоп и иди напред ама нема да се гради опсерваторија,нема нема потреба да има и не ни треба и точка толку
Баш ќе видиме дали ќе има или не...

Мора да се согласиш дека напредокот треба да биде СУШТИНСКИ, со темел, со традиција, со трпение, со време. Не можеме преку ноќ овде, да форсираме нешто што на другите земји им требало 40 години да го достигнат. Прво факултет, поголем интерес и публикација на наукава, кревање на јавната свест па тек после опсерваторија. Логичниот след овде е прескокнат на сметка на сензација.
Ама кога не читате, кога не се разбирате од вакви теми не треба и да кажувате вакви глупости...
Македонското астрономско друштво, веќе долго време работи со мали, телескопи, кои не се доследни за таа работа, но туркаат. Сите Астрономски друштва на Балканот, секоја земја во светот има опсерваторија, која преставува симбол за науката од дамнешни времиња...
Интерес има доволен, (секако тебе ако не те интересира тоа не значи дека не треба да се гради).
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Абе ај не ми кажуај. Опсерваторија за 10 луѓе? Кај сте школувани ? Како бе може, државни пари да идат по школски секции?
 

Bidikov

Server guru
Член од
25 јануари 2005
Мислења
2.680
Поени од реакции
693
Дали имате намера да се вратите во рамките на нормалната дискусија или да ја затворам темава!

Значи, без навреди, без политика и само аргументирана дискусија :nenene:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Дали имате намера да се вратите во рамките на нормалната дискусија или да ја затворам темава!

Значи, без навреди, без политика и само аргументирана дискусија :nenene:
Тој што меша политика, мислам дека теба да се банира....ако не клуч, тоа е...
 
B

Borg_Drone

Гостин
Па неоправдано е-влече ПРЕМНОГУ СРЕДСТВА и КАДАР,ама СПОСОБЕН(ова ќе биде Ѓавол ипол СКАПО)сега засега нека средат таму ПМФ еве за ПМФ колку пракса фалиии и машински ама тоа е наместо да го подобрат квалитетот на образованието они Телескопчиња 2 милионски ќе ми права Е сега кој ве лаже Обсерваторија(по денешен стандард) ???

Ако е Обсерваторија ќе Треба да имаме Кадар да ги Анализира сликите-КОЈ тоа ќе го ПРАВИ.....-ова е Шут телескоп и единствено паметно во него ќе биде карл цајз оптиката(ако одберат)-НИШТО ПОВЕЌЕ-ова е трошок,а НЕ ИНВЕСТИЦИЈА.

Ние технолошки предуслови немаме-нит сме германија,нит САД ниту пак израел...ние не сме 30 години Напред.
Во право си.Јас додуша сум за да се изгради опсерваторија, но како што кажа тоа е трошок а сега засега овој трошок претставува за нас луксуз.
Во државата фалат многу работи кои се поважни за градење од една опсерваторија.
Факт е дека немаме услови за ова; дека немаме услови за да бидеме дел од играта заедно со другите земји кои се дел од оваа игра.

Ако целта на оваа Влада е образованието, тогаш нека финансира секоја година, или секој месец патување за студентите до Star City што се наоѓа надвор од Москва (до пред распадот беше тајна локација тоа), или пак нека финансираат патување до Kennedy Space Center, таму многу повеќе ќе научат него ли вака; ќе научат како функционира една капсула, како функционира еден шатл, и како функционира една опсерваторија и тоа од луѓе кои веќе години и години работат на тоа поле, и имаат искуство.
Така повеќе ќе придонесат за едукацијата на младите него ли вака.
Подобар предлог од ова амин.Чим можеа да даваат студентски ваучери и да организираат патувања до Париз, сигурно дека можат и ова да го направат.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Дали имате намера да се вратите во рамките на нормалната дискусија или да ја затворам темава!

Значи, без навреди, без политика и само аргументирана дискусија :nenene:
Слушај сега неможе без политика кога и самата вест тоест одлука е политичка одлука дека треба да се гради опсерваторија тоест сензацјонализам, овде некое детиште од 15 16 години ме убедува дека мора да се изгради пошо он и неговите десетина другарчиња сакале да зјапаат у небо, и ме убедуваат дека се е средено и дека единствено ни фали опсерватурија без да ми кажат која е нејзината практична придобивка а и научна придобивка што јас како обичен даночен обврзник ке добијам од тоа куполата со цевка, а ваму во државата има само 2 доплер апарати и се чека по неколку месеци за снимање! ама приоритет треба да биде опсерваторија епа нека ми објаснат како тоа апарат кој спасува животи нее приоритет туку е приоритет гледање у празно ??
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Слушај сега неможе без политика кога и самата вест тоест одлука е политичка одлука дека треба да се гради опсерваторија тоест сензацјонализам, овде некое детиште од 15 16 години ме убедува дека мора да се изгради пошо он и неговите десетина другарчиња сакале да зјапаат у небо, и ме убедуваат дека се е средено и дека единствено ни фали опсерватурија без да ми кажат која е нејзината практична придобивка а и научна придобивка што јас како обичен даночен обврзник ке добијам од тоа куполата со цевка, а ваму во државата има само 2 доплер апарати и се чека по неколку месеци за снимање! ама приоритет треба да биде опсерваторија епа нека ми објаснат како тоа апарат кој спасува животи нее приоритет туку е приоритет гледање у празно ??
Слушај друже, оди лечи комплекси на други теми, каде што се трошат не 2 милиони, туку 200 милиони евра..... овде тоа не ти поминува...
И престанете веќе со политика! Дискутирајте за тоа што треба, за тоа што вика насловот на темата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Слушај друже, оди лечи комплекси на други теми, каде што се трошат не 2 милиони, туку 200 милиони евра..... овде тоа не ти поминува...
И престанете веќе со политика! Дискутирајте за тоа што треба, за тоа што вика насловот на темата.
Па темата бе друже ке се градла опсерваторија јас како и сите останати ве прашуваме која е практичната примена и зошто мој пари да се дадат за неа а немаат пари за доплер? а баш добро ке дојдат баш тие 2 милиони да се купат доплери еден чини околу 20,000 еу значи сто доплери а ти викаш не купувајте доплери умирајте ама мене да ми се направи обсерваторија да дркам на ѕвезди ??? и тоа тебе ти звучи за нормално и морално? и дека баш тоа проага и муабетиве за наука дека ви проагаат?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.069
Поени од реакции
4.716
Па темата бе друже ке се градла опсерваторија јас како и сите останати ве прашуваме која е практичната примена и зошто мој пари да се дадат за неа а немаат пари за доплер?
Не се само твои пари.....тие се пари од сите, и од тие што сакаат и од тие што не сакаат опсерваторија.
Прашуваш која е практичната примена? Прашај ги сите земји околу нас и пошироко кои имаат и по неколку опсерватории, и тоа поголеми од таа што ќе ја имаме.
И пак ќе ти речам, пари се трошат за далеку понебитни нешта, особено од областите на културата и религијата, а и други, и тоа многу повеќе пари.....така да, ако навистина се грижиш за твоите пари, нема да се расправаш тука...
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Не се само твои пари.....тие се пари од сите, и од тие што сакаат и од тие што не сакаат опсерваторија.
Прашуваш која е практичната примена? Прашај ги сите земји околу нас и пошироко кои имаат и по неколку опсерватории, и тоа поголеми од таа што ќе ја имаме.
И пак ќе ти речам, пари се трошат за далеку понебитни нешта, особено од областите на културата и религијата, а и други, и тоа многу повеќе пари.....така да, ако навистина се грижиш за твоите пари, нема да се расправаш тука...
сега моментално ме засега ова. Парите се во поголем дел од оние кој несакаат ни да слушнат за опсерваторија и дај кажи што придобивки ке имам јас од истата? не ги прашувам тие од соседните земји туку тебе те прашувам дај конкретни причини зашто мие потребна и како таа ке го подобри животот во македонија
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
дај бе не ме смеј како сум го утврдил тоа,а како ти утврдуваш дека освен макс 50 /100 луге во македонија сакаат да се изгради ??
И анкети не верувам во анкети на форумов пошто одкако отворив една тема почнаа лоби групи да ми праќаат пораки,да гласам за нивната опција арно ама не виделе кој ја отворил анкетата и темата :pos2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom