Прашање во врска со Државна матура по македонски

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Двете беа минато определено свршено мислам, едната беше со реков а другата со дојдоа а ако беа неопределено ќе беа јас сум рекол и се наполниле бочвите, дошле гостите.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Двете беа минато определено свршено мислам, едната беше со реков а другата со дојдоа а ако беа неопределено ќе беа јас сум рекол и се наполниле бочвите, дошле гостите.
значи ете едно прашање ми е утка =D
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
Туѓи зборови = интернационализми, значи не ти е точно.

Признаено би ти било да пишеше архаизми или турцизми.
Немало да биде точно ако си напишел „архаизми“, оти прашањето беше да се определи според потеклото, а не според степенот на обнова.

Инаку, моите импресии:
Релативно лесен тест во споредба со лани, оти очигледно го намалиле бројот на прашања. Двосмислените прашања беа неизбежни (Димитар Миладинов? Егзистенцијализам = модернизам?), ама не толку чести. Од јазик прашањата со заокружување беа боза, најосновни работи. Темата на есејот беше добра, без многу да философираш да напишеш солиден текст за кратко време. Не очекував да дадат извештај, оти го немаше во испитната програма во делот пишување (those fuckers).

Најмногу ме задума пронаоѓањето на подметот.
Реченицата, точно се сеќавам, беше:
Во библиотеката се регистрирани приближно дваесет и пет илјади книги.
Јас напишав дека подмет е приближно дваесет и пет илјади книги. Мојата логика е оваа: реченица е во пасив; ако ја ставиме во актив ќе гласи „Тие регистрираа приближно дваесет и пет илјади книги во библиотеката“. „Регистрираа“ е прирок, а фиктивното „тие“ подмет. Што регистрираа? Приближно 25.000 книги = целото е предмет. Сега, ако ја трансформираме реченицата во пасив, по правило, предметот во активот сега ќе стане подмет.Amirite?
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Ама да не биди 25 000 книги се регистрирани во библиотеката ....
Не знам мене пологично ми е вака.
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
Ќе видиме во клучот што одредиле тие од БРО. Ја прашав професорката, а и таа ми го кажа истото (дека ќе видиме во клучот, не што е точното, лол) :helou:
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Ама и ако е вака како мене книги пак е предмет по сегашното размислување оти нема вршител на дејството т.е кој ги регистрирал книгите. Тоа е таму не мислиш како шо треба. Ајде еден бод кај бил кај не бил. Досега 2 изгубив сигурно, ако продолжиме појќе ќе бидат.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Ej aj neka kaze nekoj za matematika dali ke polaga i slicno!!!!!! I prasanje kako gi resava tie zadacite za verojatnost zs pojma si neam za niv !!!!!!!!!

pa imas za koj e za nas povolen nastan - m
i mozni nastani koi mozat da se slucat -n
vwerojatnostna P=m/n
primer ako imame sad so 5 crveni i 3 plavi topcinja verojatnosta da izvleceme crveno e
p=5/8 deka (5 crveni se povolni, a vkupno ima 8 topcinja)
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
Е добро де голема работа :smir:
Малце офф: да не знае некој колку има со полагаат математика, али напредно ниво?(незнаев каде да пишам)
кај мене во цело школо а и уопште во гратод мислам само еден дека полага

Абе немој на толку висок стил да му кажуваш:pos2:
Еве јас полесно ако има 15 црни топчиња веројатноста да извлечиш бело е 0.
најпрост пример бесе ова, а бтв слаба тачка ми е веројатноста, тука може да утнам некој бод
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Туѓи зборови = интернационализми, значи не ти е точно.

Признаено би ти било да пишеше архаизми или турцизми.
Не.:) Туѓите зборови се делат на интернационализми, турцизми, варваризми и црковнословенизми. Ама сепак не му е точно. Еве зошто:

Немало да биде точно ако си напишел „архаизми“, оти прашањето беше да се определи според потеклото, а не според степенот на обнова.
Абе кајганџии, ме натеравте да идам да ја барам тетратката. ТОЧНО Е АРХАИЗМИ, баш зошто е според процесот на обнова. Сигурно нема заради потеклото да се делат на историзми, архаизми и неологизми. :)

Најмногу ме задума пронаоѓањето на подметот.
Реченицата, точно се сеќавам, беше:
Во библиотеката се регистрирани приближно дваесет и пет илјади книги.
Јас напишав дека подмет е приближно дваесет и пет илјади книги. Мојата логика е оваа: реченица е во пасив; ако ја ставиме во актив ќе гласи „Тие регистрираа приближно дваесет и пет илјади книги во библиотеката“. „Регистрираа“ е прирок, а фиктивното „тие“ подмет. Што регистрираа? Приближно 25.000 книги = целото е предмет. Сега, ако ја трансформираме реченицата во пасив, по правило, предметот во активот сега ќе стане подмет.Amirite?
И ја пишав така, и се водев по тоа дека за подмет секогаш прашуваме: ШТО? Плус, ако пишеме само 25 000 книги, тогаш испаѓа дека таа определена бројка е, а вака имаме приближно.
 

realistic girl

realgirl
Член од
14 февруари 2009
Мислења
23
Поени од реакции
0
ФАЛА МНОГУ Македонка ми помогна бар 1 или 2 бода да добијам за веројатност!!! иначе супер објаснуваш!!!

А за подметот и одговорив за тоа приближно дваесет и пет книги зошто подметот може да го врши некој или нешто и одговара на прашањето кој?што?. Значи Што е регистрирно во библиотеката? само мислам дека згрешив што напишав приближно дваесет и пет бидејќи тоа би било апозиција колку што знам, а во библиотеката е прилошка определба!!!!!!

ама нема везе како и да испадне сиурно имам 3-ка или 4-ка зошто го утна извештајот.

А иначе што напшавтеза лирски субјект во песната од Ацо Шопов?
 

filipmakedonski

Македонец
Член од
25 ноември 2007
Мислења
1.278
Поени од реакции
31
Лирски субјект е самиот автор , а тој ја опејува ЖЕНАТА во нејзиното тројство (еротско,мајчинско,сопружничко).
Инаку одлично помина матурава , значително потешка од лани , многу повеке прашања за пишување , помалку на заокружување.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
ФАЛА МНОГУ Македонка ми помогна бар 1 или 2 бода да добијам за веројатност!!! иначе супер објаснуваш!!!

А за подметот и одговорив за тоа приближно дваесет и пет книги зошто подметот може да го врши некој или нешто и одговара на прашањето кој?што?. Значи Што е регистрирно во библиотеката? само мислам дека згрешив што напишав приближно дваесет и пет бидејќи тоа би било апозиција колку што знам, а во библиотеката е прилошка определба!!!!!!

ама нема везе како и да испадне сиурно имам 3-ка или 4-ка зошто го утна извештајот.

А иначе што напшавтеза лирски субјект во песната од Ацо Шопов?
ништо повели и др пат!
а за ацо шопов пишав дека и се обраќа на саканата
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Уште ова да прашам и доста е во таа за телото со жената песната. Спротивност имаше во 4 стих , реторско прашање беше фигурата и светлина и мрак го објаснуваат доаѓањето на жената?

Јас пишав дека му се обраќа на времето. Ај барем ќе се насмеат ко ќе прегледуваат.
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
ФАЛА МНОГУ Македонка ми помогна бар 1 или 2 бода да добијам за веројатност!!! иначе супер објаснуваш!!!

А за подметот и одговорив за тоа приближно дваесет и пет книги зошто подметот може да го врши некој или нешто и одговара на прашањето кој?што?. Значи Што е регистрирно во библиотеката? само мислам дека згрешив што напишав приближно дваесет и пет бидејќи тоа би било апозиција колку што знам, а во библиотеката е прилошка определба!!!!!!

ама нема везе како и да испадне сиурно имам 3-ка или 4-ка зошто го утна извештајот.

А иначе што напшавтеза лирски субјект во песната од Ацо Шопов?
п.с ако имаш два настана кои се случуваат заедно, пример фрлање на две коцки тогаш се множат P(a)*P(b)
пр. Колкава е веројатноста да паднат две шестки?
имаме од едната коцка
поволен настан е да падне 6ка значи, еден поволен настан имаш а можни ти се 6 бидејќи 6 броја се,
П(а)=1/6
П(б)=1/6
значи веројатноста да се паднат две шестки е
П(а)*П(б)=1/6*1/6=1/36

ако имаш случај да се случуваат одвоено настаните тогаш не се множат туку се собираат!

Уште ова да прашам и доста е во таа за телото со жената песната. Спротивност имаше во 4 стих , реторско прашање беше фигурата и светлина и мрак го објаснуваат доаѓањето на жената?

Јас пишав дека му се обраќа на времето. Ај барем ќе се насмеат ко ќе прегледуваат.
исто пишав и јас, само пишав дека и се обраќа на саканата

ФАЛА МНОГУ Македонка ми помогна бар 1 или 2 бода да добијам за веројатност!!! иначе супер објаснуваш!!!

А за подметот и одговорив за тоа приближно дваесет и пет книги зошто подметот може да го врши некој или нешто и одговара на прашањето кој?што?. Значи Што е регистрирно во библиотеката? само мислам дека згрешив што напишав приближно дваесет и пет бидејќи тоа би било апозиција колку што знам, а во библиотеката е прилошка определба!!!!!!

ама нема везе како и да испадне сиурно имам 3-ка или 4-ка зошто го утна извештајот.

А иначе што напшавтеза лирски субјект во песната од Ацо Шопов?
и уште нешто =)
ако ти се бара спротивна веројатност, се обележува со P(A) со цртиче над А и таа се бара така што ќќе си најдеш обично веројатноста и ке ја одземеш од 1.

веројатноста не може да биде поголема од 1.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
п.с ако имаш два настана кои се случуваат заедно, пример фрлање на две коцки тогаш се множат P(a)*P(b)
пр. Колкава е веројатноста да паднат две шестки?
имаме од едната коцка
поволен настан е да падне 6ка значи, еден поволен настан имаш а можни ти се 6 бидејќи 6 броја се,
П(а)=1/6
П(б)=1/6
значи веројатноста да се паднат две шестки е
П(а)*П(б)=1/6*1/6=1/36

ако имаш случај да се случуваат одвоено настаните тогаш не се множат туку се собираат!



исто пишав и јас, само пишав дека и се обраќа на саканата

ццц значи ти реков не на висок стил:pos2:

Ќе ги напишиш сите можни настани и ќе видиш дека две 6 ки можат да се паднат само во еден случај, а ако има 3 или 4 коцки не се секирај имаш 180 минути.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom