Прашање во врска со Државна матура по македонски

Статус
Затворена за нови мислења.
C

cige

Гостин
Правев споредба помеѓу тестот од минатата година и овој и слободно можам да кажам дека дека овој е двојно полесен.

Значи тестот е направен за ученици кои не се подготвувале за испитот. Одговорите во текстот... интересно :). Барем научивме неколку работи за библиотеките. :vozbud:
И за ресторанот во Шпанија што не работи од септември до април за да им недостасува на гостите:uvo:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Можи и така и така за романот не е толку прецизно дефинирано а Доста јас пишав дека не сака пари(лири ......и тие како беа на тој говорот)
А кај се случува дејството?
Јас пишав мариовско.
Jас напишав :) С.Витолиште, Мариово :helou::smir:
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Ете кој учел се гледа,
јас пишав Македонија, одма ќе проценат дека книга не отворив:nesvest:
:mad::nenene: Не учев, само читав :baeh::baeh: :helou:... бај д веј колку сакав да имам научено све од збор до збор да му напишам да се чудат ама незнам дали успеа некој во то се да напиши и се да му е точно ( јас па толку немам ЧИТАНО во сите овие четири години шо учев средно :) ) ... Како и да е не бев сигурен за то и ми го кажаја плус, а и за граматика не бев сигурен мн морав да се вратам да прашвам, а другото 80% си пишев сам :baeh::helou::smir:
 
Член од
29 март 2007
Мислења
6.820
Поени од реакции
238
Јас лани полагав да ви кажам дека англиски е уште полесен сеа ако незнаеш ништо е друга приказна.Јас лани македонски си имав проблем дали намерно ме бутнаа за 2 поена незнам и живци си искинав цело лето али тестот лани бил потежок гарант али на поправниот им покажав кој е кој така да не се плашете ич само бидете по сигурни во себе
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
[zEUs];2621895 напиша:
Ќе ги тужим.
Тестот беше за ретардирани деца. Со мн мало ниво на интелегенција. Сваки ,,будала,, би го решил.
За ѓабе само не плашеја.
Па добро, не ни е битно само да го положиме, битно ни е одлично да го положиме, бар тоа важи за нас другите, обичните смртници, небудали.

И сите што пишавте колку бил лесен, кажете ни после и колку бодови сте освоиле, зошто вака сите сте јаки на зборови. Just for fun. Зошто потешко беше од ланските и имаше и некои двосмислени прашања. Зборам за све освен за граматика делот, што стварно беше боза.
Како прашањето за чичко Горио, кога ја открил вистината за своите ќерки... И сега, може да се сфати како : кога дознал или кога раскажал за своите ќерки.

Освен тоа, прашањето за заокружување со авторите на кои влијаело народното творештво... Да не утнале место Константин да пишат Димитар Миладинов? Пошто баш сега гледав дека ни на Солев, ни на Димитар, ни на Кирил П. не му влијаело народното творештво.

Имаше една печатна грешка,
се бараше како се вика библиотеката, а во тестот пишуваше само каде се наоѓа:toe:
Лол, лол, лол! Како подласлови беа пишани имињата на библиотеките! Конгресната библиотека е.
Можи и така и така за романот не е толку прецизно дефинирано а Доста јас пишав дека не сака пари(лири ......и тие како беа на тој говорот)
А кај се случува дејството?
Јас пишав мариовско.
Витолиште, ама може ќе ти признаат и мариовско.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Тука сум и јас. Тестот беше прелесен, темите за есеј и извештај колку-толку се погодија. За чудо, јас се плашев отпрвин кај ќе најдам 300 збора, а ко почнам да пишам, се плашев дан префрлам.
Најмногу се изнасмеав на фобијата од еден типац (нз точно кој беше) - се плашел дан го сметет за мртов и да го закопет жив:pos2:. Ајде, најтешкото помина. Се надевам дека немат незадоволни. Ако паднит некој, јас мислам дека требит да се презапишит во училиште за посебни потреби. Толку од мене. Поздрав
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Тука сум и јас. Тестот беше прелесен, темите за есеј и извештај колку-толку се погодија. За чудо, јас се плашев отпрвин кај ќе најдам 300 збора, а ко почнам да пишам, се плашев дан префрлам.
Најмногу се изнасмеав на фобијата од еден типац (нз точно кој беше) - се плашел дан го сметет за мртов и да го закопет жив:pos2:. Ајде, најтешкото помина. Се надевам дека немат незадоволни. Ако паднит некој, јас мислам дека требит да се презапишит во училиште за посебни потреби. Толку од мене. Поздрав
Ти ми личиш ко најинформиран:) Дали за извештајот може прво насловот за извештајот, "Негрижата на човекот бла бла" па ова: - извештај од еколошката акција? Бар ти како напиша?
 

KaPsa

The G®eat One
Член од
19 јули 2006
Мислења
127
Поени од реакции
1
Па добро, не ни е битно само да го положиме, битно ни е одлично да го положиме, бар тоа важи за нас другите, обичните смртници, небудали.

И сите што пишавте колку бил лесен, кажете ни после и колку бодови сте освоиле, зошто вака сите сте јаки на зборови. Just for fun. Зошто потешко беше од ланските и имаше и некои двосмислени прашања. Зборам за све освен за граматика делот, што стварно беше боза.
Како прашањето за чичко Горио, кога ја открил вистината за своите ќерки... И сега, може да се сфати како : кога дознал или кога раскажал за своите ќерки.

Освен тоа, прашањето за заокружување со авторите на кои влијаело народното творештво... Да не утнале место Константин да пишат Димитар Миладинов? Пошто баш сега гледав дека ни на Солев, ни на Димитар, ни на Кирил П. не му влијаело народното творештво.


Лол, лол, лол! Како подласлови беа пишани имињата на библиотеките! Конгресната библиотека е.

Витолиште, ама може ќе ти признаат и мариовско.

Фати сите пепел не напрај, ни ги затна муцките и ни рече НЕ ЗБОРАЈТЕ ПОЌЕ и ПРЕКИНЕТЕ СО СМЕЕЊЕТО И РАЗНИТЕ КОМЕНТАРИ ВО ВРСКА СО МАТУРАТА ПО МАКЕДОНСКИ :vozbud::vozbud::helou::helou:.... Важи јас ќе ги напишам моите, покрај другото јас си кажав сам дека имам грешки и дека СИГУРНО ИМАМ ПОЛОЖЕНО, а за оценката не ми е толку толку битна ама се надевам од 3 или 4 нешто... така да арно поминавме :helou::smir:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.137
Поени од реакции
163
Дали за извештајот може прво насловот за извештајот, "Негрижата на човекот бла бла" па ова: - извештај од еколошката акција? Бар ти како напиша?
Nie site napisavme samo Izvestaj i pod izvestaj za so izvesstuvame (pr: za slucena akoloska katastrofa) taka ni kaza testatorot, se nadevam deka bese vo pravo
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Како прашањето за чичко Горио, кога ја открил вистината за своите ќерки... И сега, може да се сфати како : кога дознал или кога раскажал за своите ќерки.

Освен тоа, прашањето за заокружување со авторите на кои влијаело народното творештво... Да не утнале место Константин да пишат Димитар Миладинов? Пошто баш сега гледав дека ни на Солев, ни на Димитар, ни на Кирил П. не му влијаело народното творештво.
За чичко Горио беше двосмислено,последно го одговорив тоа,напишав нешто онака и не знам колку ми е точно.

А ова за народното творештво знаев дека не е никој од останатите тројца и го заокружив Миладинов.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
1.120
Поени од реакции
343
Како шо гледам сите се напишале сегде се кажувало сегде се препишувало негде и тестаторите кажувале, да не извајме сите јаки бодој па да имаш 60 а да си паднат. Оти не знам како сметаат со проценти или како? Ако е со проценти не се сметајте за положени дури не ви кажат оти мора одреден број на ученици да имат паднато, а ако е со граница пр над 30 бода тогаш нема ни еден паднато.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom