Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Мајор како сега планината да се стопи кога побарал Мојсеј да го види на Бога, а ова пак во Исус можел да се отелотвори ?
Ако Бог се отелотворил во Исус, зошто Исус вика дека го пратил Отецот ?
Отецот го пратил својот Син да се жртвува, а тој да гледа од на небо кај што му страда синот ? Светиот Дух да игра оро ?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
velis isus e i bog i covek pa neli bibliskiot citat veli deka aj zemi biblija i otvori 1-18 jovan kade veli boga nikoj nikogas ne go videl
vo pavle poslanie do timotej 6-16 stoi
kogo nikoj od lugeto ne go videl nitu moze da go vidi;;

sto podrazbiras pod ovie tekstvoi
nevozmoznoe da go vidime boga i deka onoj koj vo sebe sodrzi covecka dimenzija nikako ne moze da bide bog kakva e sagaa taa dotrinaa isus e i bog i covek , ili ke bide bog ili coveek ,, prosto me iznasmee no sepakk toaa evase veruvanjee , terajte onaka kako sto mislite i kako sto umeetee i kako sto razbiratee kuranot dava jasni dokazi poradi nesogal;auvanjata na hristijanite i evreite dava znanja za poranesnite narodi i ja odeluva vistinata od nevistinata i iznesuva jasni dokazi deka isus e samo verovesnik,a ne sin ili bog ,

О следбеници на Книгата, не претерувајте во верата ваша, и за Аллах само вистина зборувајте! Месих, Иса синот на Мерјем, е пејгамбер Аллахов, Зборот Негов, кој Он го фрли во Мерјем, Дух од Него. Е па, верувајте во Аллах и во пејгамберите Негови, и не зборувајте “тројца” . Престанете, тоа е подобро за вас! Аллах, навистина, е еден Бог. Нека е славен Он! Зарем Он да има дете? Сe што е на небесата и на Земјата е - Аллахово! А Аллах, секако, е Доволен Закрилник!
172. На Месих никогаш не ќе му биде мака да биде роб Аллахов а ниту на мелеките блиски. А на оној кому му е мака да прави ибадет на Аллах, кој се противи - та, набргу Аллах сите ќе ги збере кај Себе!
173. Што се однесува до оние кои веруваат и кои работат добри дела, тогаш, Ние ќе им ги врачиме наградите нивни, и ќе им се зголемат од добрината Негова. А оние, пак, кои презираат и кои се противат ќе се казнат со казна болна. Онаквите, освен Аллах, не ќе најдат ни заштитник ни поддржник!
174. О луѓе, доказ, секако, ви дојде. Од Госпопдарот ваш. И светло јасно Ние ви спуштивме.
175. А што се однесува до оние кои веруваат во Аллах и кои цврсто се држат за тоа... нив ќе ги воведе во милоста Своја, и во добрината Своја, и ќе ги упати, по патот вистински, кон Себе
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Мајор како сега планината да се стопи кога побарал Мојсеј да го види на Бога, а ова пак во Исус можел да се отелотвори ?
Ако Бог се отелотворил во Исус, зошто Исус вика дека го пратил Отецот ?
Отецот го пратил својот Син да се жртвува, а тој да гледа од на небо кај што му страда синот ? Светиот Дух да игра оро ?
Па бог е љубов. Ако не му дозволил на Мојсеј да го види сега дозволи да го видат луѓето преку Исус Христос значи Бог се помири со луѓето тој му дозволи да бидат поблизу да него. А за второто прашање :Отецот ја праќа ЧОВЕЧКАТА ПРИРОДА НА ИСУС а и сам т.е ( БОЖЈАТА ПРИРОДА) се соединува со човечката затоа Исус вели " ЈАС СУМ ВО ОТЕЦОТ И ОТЕЦОТ Е ВОМЕНЕ".И затоа Исус вели " НИКОЈ НЕ ДОАЃА КАЈ ОТЕЦОТ ОСВЕН ПРЕКУ МЕНЕ ' значи пред Исус неможело да се стигне до Божјата природа тоа за луѓето било невозможно сега се смилува и дозволи та СЕКОЈ КОЈ КЕ ПОВЕРУВА ВО ИСУС ДА ПОЈДИ КАЈ ОТЕЦОТ а и самиот Исус вели "КОЈ ВЕРУВА ВОМЕНЕ НЕ ВЕРУВА ВО МЕНЕ т.е ( ВО ТЕЛО ИЛИ ВО ЧОВЕК) ТУКУ ВЕРУВА ВО ОНОЈ КОЈ МЕ ПРАТИЛ'значи кој верува во Исус верува во Божјата природа што е вонего.
 
Член од
19 мај 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Нели кога Исус одеше на голгота, не зборуваше ништо ? Тоа го потврдува Куранскиот Ајет кај што е кажано дека тој не е Исус туку некоја друга личност со ликот на Исус, затоа без глас :)
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Нели кога Исус одеше на голгота, не зборуваше ништо ? Тоа го потврдува Куранскиот Ајет кај што е кажано дека тој не е Исус туку некоја друга личност со ликот на Исус, затоа без глас :)
bi ti dal sovet da go smenis nickot za tvoe dobro ne daka mene mi preci , no neznam koja tie poentata so toj nick i taa slika sto sakas da potignees , zarem mislis deka ke imas so nekikogo diskusija kako sto treba , sto mislis sto mozeme da zaklucime pod toj nick , evee na primer jas kako mozam da te razberaam i da soznaam kakva licnost si odma na prv pogled mi davaa losa slika , mene a kamoli nA DRUGITE
neznam kako ke bidam svaten od tvoja strana no svatime na najdobar nacin , selam alejkum , mir so tebe .
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Нели кога Исус одеше на голгота, не зборуваше ништо ? Тоа го потврдува Куранскиот Ајет кај што е кажано дека тој не е Исус туку некоја друга личност со ликот на Исус, затоа без глас :)
Зошто тогаш мајкаму Марија плачеше а и ученикот т.е Јовен и стоеа цело време кај крстот зарем и тие не го познаа дека тоа нее Исус ? Зарем самиот Исус не му рече на Тома кој од прво не веруваше дека воскреснал од мртвите "ДОЈДИ И ВИДИГИ МОИТЕ РАНИ( ОД КЛИНЦИТЕ ШТО ГО КОЕА НА КРСТОТ )И СТАВИГИ ТВОИТЕ РАЦЕ ВО МОИТЕ РЕБРА ( ТАМУ КАДЕ ШТО ГО ПРОБОДОЈА)И НЕБИДИ ОНОЈ КОЈ НЕ ВЕРУВА ТУКУ ОНОЈ КОЈ ВЕРУВА "од каде сето ова ако тоа небеше Исус ? А не зборуваше ништо зошто не сакаше да се правда а и немаше за што тој не направи никаков грев тукт сакаше да умре за да не спаси нас и да можеме да појдиме пред бога зошто веруваме вонего како во БОГ И ЦАР.
 
Член од
19 мај 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Зошто тогаш мајкаму Марија плачеше а и ученикот т.е Јовен и стоеа цело време кај крстот зарем и тие не го познаа дека тоа нее Исус ? Зарем самиот Исус не му рече на Тома кој од прво не веруваше дека воскреснал од мртвите "ДОЈДИ И ВИДИГИ МОИТЕ РАНИ( ОД КЛИНЦИТЕ ШТО ГО КОЕА НА КРСТОТ )И СТАВИГИ ТВОИТЕ РАЦЕ ВО МОИТЕ РЕБРА ( ТАМУ КАДЕ ШТО ГО ПРОБОДОЈА)И НЕБИДИ ОНОЈ КОЈ НЕ ВЕРУВА ТУКУ ОНОЈ КОЈ ВЕРУВА "од каде сето ова ако тоа небеше Исус ?
Дали прочита добро што кажав ? Нормално дека им изгледал како Исус, па неговиот лик го гледале. А тоа со воскресението не е точно, можеби од жал им се привидело дека пак го гледаат.

--- надополнето ---

bi ti dal sovet da go smenis nickot za tvoe dobro ne daka mene mi preci , no neznam koja tie poentata so toj nick i taa slika sto sakas da potignees , zarem mislis deka ke imas so nekikogo diskusija kako sto treba , sto mislis sto mozeme da zaklucime pod toj nick , evee na primer jas kako mozam da te razberaam i da soznaam kakva licnost si odma na prv pogled mi davaa losa slika , mene a kamoli nA DRUGITE
neznam kako ke bidam svaten od tvoja strana no svatime na najdobar nacin , selam alejkum , mir so tebe .
Не знам зошто би ја сменил сликата и никот. Мене не ми смета, кому му смета нека ме прескокне.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Дали прочита добро што кажав ? Нормално дека им изгледал како Исус, па неговиот лик го гледале. А тоа со воскресението не е точно, можеби од жал им се привидело дека пак го гледаат.

--- надополнето ---



Не знам зошто би ја сменил сликата и никот. Мене не ми смета, кому му смета нека ме прескокне.
Во ред Терорист ние си веруваме во тоа дека воскреснал и веруваме во напишаното во библијата ако е така ке се послужам со исказ на нашите свети отци "АКО ИСУС НЕ ВОСКРЕСНЕШЕ ПРАЗНА ЌЕ БЕШЕ НАШАТА ВЕРА"после тоа време следело време на прогонување на христијаните . Секој што ке кажел дека е Христијанин бил убиван на суров начин .Така биле убиени и апостолите на Исус измачувани со цел да се откажат од Исус но тие не се откажале .Што мислиш дали некој би умрел за верата ако нее сигурен дека е тоа така ? Зошто Исус му рече на апостолите дека воскресна когаму се јави ако нее така ? И нај важното прашање од се ЗОШТО ЧОВЕКОТ ШТО ТВРДЕШЕ ДЕКА Е СВЕТЛИНАТА НА СВЕТОТ Т.Е (ИСУС) СЕУШТЕ Е СМЕТАН ЗА ТОА ?ЗОШТО ХРИСТИЈАНСКАТА ВЕРА НЕ ИСЧЕЗНА ТУКУ Е ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ВЕРИ ВО СВЕТОТ ?
 
Член од
19 мај 2010
Мислења
16
Поени од реакции
1
Во ред Терорист ние си веруваме во тоа дека воскреснал и веруваме во напишаното во библијата ако е така ке се послужам со исказ на нашите свети отци "АКО ИСУС НЕ ВОСКРЕСНЕШЕ ПРАЗНА ЌЕ БЕШЕ НАШАТА ВЕРА"после тоа време следело време на прогонување на христијаните . Секој што ке кажел дека е Христијанин бил убиван на суров начин .Така биле убиени и апостолите на Исус измачувани со цел да се откажат од Исус но тие не се откажале .Што мислиш дали некој би умрел за верата ако нее сигурен дека е тоа така ? Зошто Исус му рече на апостолите дека воскресна когаму се јави ако нее така ? И нај важното прашање од се ЗОШТО ЧОВЕКОТ ШТО ТВРДЕШЕ ДЕКА Е СВЕТЛИНАТА НА СВЕТОТ Т.Е (ИСУС) СЕУШТЕ Е СМЕТАН ЗА ТОА ?ЗОШТО ХРИСТИЈАНСКАТА ВЕРА НЕ ИСЧЕЗНА ТУКУ Е ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ВЕРИ ВО СВЕТОТ ?
По наводната смрт на Исус, нормално дека неговите другари и најблиски не ја давале верата во него, тоа што го проповедал. Христијанин, тој збор не постоел тогаш. Христијанската вера е направена долго после смртта на Исус. Апостолот Павле ја изгуби книгата на Исус која тој сам ја пишувал, а на луѓето им е дадена друга со збирки како живеел Исус и што зборувал. Со доаѓањето на Константин на власт и црквата дојде на власт, па никој не можеше да остане жив таму ако не се крстеше. Црквата им сервираше а тие мораа да прифаќаат. Затоа е тоа слина вера.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Па бог е љубов. Ако не му дозволил на Мојсеј да го види сега дозволи да го видат луѓето преку Исус Христос значи Бог се помири со луѓето тој му дозволи да бидат поблизу да него. А за второто прашање :Отецот ја праќа ЧОВЕЧКАТА ПРИРОДА НА ИСУС а и сам т.е ( БОЖЈАТА ПРИРОДА) се соединува со човечката затоа Исус вели " ЈАС СУМ ВО ОТЕЦОТ И ОТЕЦОТ Е ВОМЕНЕ".И затоа Исус вели " НИКОЈ НЕ ДОАЃА КАЈ ОТЕЦОТ ОСВЕН ПРЕКУ МЕНЕ ' значи пред Исус неможело да се стигне до Божјата природа тоа за луѓето било невозможно сега се смилува и дозволи та СЕКОЈ КОЈ КЕ ПОВЕРУВА ВО ИСУС ДА ПОЈДИ КАЈ ОТЕЦОТ а и самиот Исус вели "КОЈ ВЕРУВА ВОМЕНЕ НЕ ВЕРУВА ВО МЕНЕ т.е ( ВО ТЕЛО ИЛИ ВО ЧОВЕК) ТУКУ ВЕРУВА ВО ОНОЈ КОЈ МЕ ПРАТИЛ'значи кој верува во Исус верува во Божјата природа што е вонего.
Но зошто на Мојсеј да го дели од обичните луѓе ? Мојсеј беше избраник од Аллах посебен не исто што и другите луѓе.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Но зошто на Мојсеј да го дели од обичните луѓе ? Мојсеј беше избраник од Аллах посебен не исто што и другите луѓе.
E ТОА САМО ЕДЕН ГОСПОД ЗНАЕ НЕЗНАМ ЗОШТО Е ТОА ТАКА ТОА Е БОЖЈАТА ПРЕМУДРОСТ И БОЖЈА ПРОМИСЛА А ЈАС НЕ СУМ ДОСТОЕН ДА ЈА РАЗБЕРАМ ЖАЛАМ АМА НЕЗНАМ ДА ТИ ОДГОВОРАМ FIREFLY.
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Во ред Терорист ние си веруваме во тоа дека воскреснал и веруваме во напишаното во библијата ако е така ке се послужам со исказ на нашите свети отци "АКО ИСУС НЕ ВОСКРЕСНЕШЕ ПРАЗНА ЌЕ БЕШЕ НАШАТА ВЕРА"после тоа време следело време на прогонување на христијаните . Секој што ке кажел дека е Христијанин бил убиван на суров начин .Така биле убиени и апостолите на Исус измачувани со цел да се откажат од Исус но тие не се откажале .Што мислиш дали некој би умрел за верата ако нее сигурен дека е тоа така ? Зошто Исус му рече на апостолите дека воскресна когаму се јави ако нее така ? И нај важното прашање од се ЗОШТО ЧОВЕКОТ ШТО ТВРДЕШЕ ДЕКА Е СВЕТЛИНАТА НА СВЕТОТ Т.Е (ИСУС) СЕУШТЕ Е СМЕТАН ЗА ТОА ?ЗОШТО ХРИСТИЈАНСКАТА ВЕРА НЕ ИСЧЕЗНА ТУКУ Е ЕДНА ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ВЕРИ ВО СВЕТОТ ?
14 ако, пак, Христос не воскреснал, тогаш напразна е нашата проповед, празна е и вашата вера. 15 Би се покажале како лажни сведоци Божји, бидејќи сведочевме против Бога дека Го воскреснал Христос, Кого што не Го воскреснал, ако навистина мртвите не воскреснуваат. . 16 Зашто, ако мртвите не воскреснуваат, и Христос не воскреснал; 17 ако, пак, Христос не воскреснал, напразна е верата ваша; вие сте уште во своите гревови; 18 тогаш и оние, што умреле за Христос, пропаднале. 19 И, ако само во овој живот се надеваме на Христос, тогаш сме ние најбедни од сите луѓе.

--- надополнето ---

Тука јасно пишува БИДЕЈЌИ СВЕДОЧЕВМЕ ПРОТИВ БОГА :tv:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
FireFly, еве ќе ти покажам преку пример од Кyранот каква логика користиш ти погоре:

"Зошто оние не размислуваат за Kyранот? Да беше тој од некој друг, а не од Аллах, во него ќе најдевте сигурно несогласија големи." (Сура 4:82, Кyран)
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
FireFly, еве ќе ти покажам преку пример од Кyранот каква логика користиш ти погоре:

"Зошто оние не размислуваат за Kyранот? Да беше тој од некој друг, а не од Аллах, во него ќе најдевте сигурно несогласија големи." (Сура 4:82, Кyран)
Така е Чорбаџија, ако не беше од Аллах ќе имаше многу несогласувања, па еден обичен човек како Мухаммед с.а.в.с не ќе можеше да напише таква книга во 7 век. :pipi:
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
14 ако, пак, Христос не воскреснал, тогаш напразна е нашата проповед, празна е и вашата вера. 15 Би се покажале како лажни сведоци Божји, бидејќи сведочевме против Бога дека Го воскреснал Христос, Кого што не Го воскреснал, ако навистина мртвите не воскреснуваат. . 16 Зашто, ако мртвите не воскреснуваат, и Христос не воскреснал; 17 ако, пак, Христос не воскреснал, напразна е верата ваша; вие сте уште во своите гревови; 18 тогаш и оние, што умреле за Христос, пропаднале. 19 И, ако само во овој живот се надеваме на Христос, тогаш сме ние најбедни од сите луѓе.

--- надополнето ---

Тука јасно пишува БИДЕЈЌИ СВЕДОЧЕВМЕ ПРОТИВ БОГА :tv:
Те молам читај буквално ако не ВОСКРЕСНЕШЕ празна ќе беше нашате вера а тоа е минато свршено време нее предопставка тоа значи дека воскреснал без никакво сомневање ако добро познаваш граматика сигурно ке го сфатиш ова дека е минато свршено време и нее предпоставка а оние кои умреле за Христос и денес нивните мошти лечат од разни болести зошто Христовата благодат сеуште е во нив а тие не умреле зошто лажно сведочеле пред бога туку за да поверуваме ние денес во ВИСТИНАТА.Христос вели :" КОЈ ВЕРУВА ВОМЕНЕ НЕМА ДА УМРЕ ТОЈ И ДА УМРЕ КЕ ЖИВЕЕ"

--- надополнето ---

1' Во почеток беше Словото, и Словото беше во Бога, и Словото беше Бог." ЗА КОГО СЕ ОДНЕСУВА ОВА КОЈ Е "СЛОВОТО "? FIREFLY ?!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom