Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Па нели вие муслиманите тврдите дека Павле го „направил“ Исус Бог? Тогаш како Павле во овој стих Го нарекува Христос човек?

Павле рекол дека Исус воскреснал. Дали затоа е Бог ?
Па Господинот Павле многу пати бил сведок на такви распнувања.
А тоа со воскресувањето од кај му текнало да напише така, сигурно зш наеднаш го снемало Исус. Па ајде го убија па воскресе. А никој не го видел убиството ниту воскресувањето.
 

golem brat

dojdov vidov pobediv
Член од
23 февруари 2009
Мислења
417
Поени од реакции
20
Павле рекол дека Исус воскреснал. Дали затоа е Бог ?
Па Господинот Павле многу пати бил сведок на такви распнувања.
А тоа со воскресувањето од кај му текнало да напише така, сигурно зш наеднаш го снемало Исус. Па ајде го убија па воскресе. А никој не го видел убиството ниту воскресувањето.
ama toj gospodin pavle kkao sto go narecuvas bil svedok na bozjiot glas ,, pavle zosto me gonis
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
ama toj gospodin pavle kkao sto go narecuvas bil svedok na bozjiot glas ,, pavle zosto me gonis

Ако бил сведок на Божјиот глас значи посведочил дека Исус не е Бог, туку има само ЕДЕН БОГ и никој друг не може тоа да биде. Дека Исус бил само посредник. ХА?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Во 1054 год. од Христијанската Црква се одделува Западната Црква која воведува нови доктрини во христијанското учење.Така денес постојат две христијански цркви кои се темелат на учењето на Исус Христос и апостолите, Католичка и Православна.
Eдна од најважните разлики меѓу католиците и православните е доктрината дека папата во Рим има апсолутна власт над сите други епископи во христијанството и дека е непогрешлив по прашање на доктрината. И двете догми не постоеа се до 9. век, кога се повеќе и повеќе римски папи барале да го утврдат својот духовен авторитет, како врховен израз на верата. Православните не можеле да ги прифатат таквите верувања, бидејќи овие идеали никогаш не биле дел од раната Црква. Првите христијански епископи, отсекогаш користеле консензус на мислења и духовен авторитет, обично Синод.
Во 5. век нова доктрина која испливала на површина е Filioque. Никејски Симбол на верата првобитно велел: "Јас верувам ..... во Светиот Дух.... кој излегува од Отецот". Filiokve (латински: Filioque) е латински израз кој значи "и (од) Синот". Во Западното христијанство, ова е додадено на Никејско-Цариградскиот символ на верата, по зборовите: "И во Светиот Дух, Господ и дарител на животот, кој излегува од Отецот .
Овој дополнителен термин стана се повеќе и повеќе прифатен на Запад во текот на вековите, се до 9 ,10. век. Тој термин е признаен како создавање на лажна перцепција на Тројството.Затоа Источното Православие не може да ја прифати новата доктрина.
Католичката црква почна да верува во една нова доктрина, во која се наведува дека Дева Марија беше зачната и роди без грев. Почетокот на Црквата, вклучувајќи го и Источното Православие, верува дека Дева Марија беше во состојба на грев, но на гревот успешно му одолеала во текот на животот. Ако таа била креирана без грев, тогаш тоа би значело дека не е човек, а со тоа и телото на Христос, немаше да има ништо човечко.Но, во тој случај тој немаше да ја има врската со човекот и немаше да го спаси човечкиот род.
Католичката црква, пред околу 1000 години одлучи да ги принуди сите свештеници да бидат во целибат. Сепак, Православната Црква продолжува да ја практикува Апостолската традиција на оженети свештеници.

Извор

Што мислите вие за овие разлики меѓу двете цркви и дали некогаш може да се надминат, па да се спои целиот христијански свет.
Јас искрено мислам дека никогаш православието нема да ги прифати новите доктрини во учењето бидејќи не се дел од верувањата на христијанската рана црква и плус заради тоа што не сакаат папата да ја има врховната власт и да раководи со нив.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
na boga ne mue potreben nikakov posrednik nitu pomiritel osven iskrena posvetenost i ljubov kon nego i poslusnost kon negovite naredbi.
точно на бога не му е потребен посредник бог е семокен.Но кога се работи за Исус Христос се работи за истиот тој бог воплотен во човечко тело преку светото тројство(отецот синот и светиот дух).И никој не ја спори посветеноста на бога и послушноста кон бога,но во тие немирни и неверни времиња бог го избира обичниот човек преку безгрешната дева Марија да се соедини со него и да им ја поврати верата надежта и љубовта кон бога.

А за каков грев се верува дека била Дева Марија па после успешно му одолеала?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
Па нели вие муслиманите тврдите дека Павле го „направил“ Исус Бог? Тогаш како Павле во овој стих Го нарекува Христос човек?

vo red ,,
pa sto mislis ti segaa stoe covek sin ili bog
a kako pavle vo ovj stih go narekuva sin bozji ,


И веднаш Го проповедаше Исуса по синагогите, дека е Тој Божји Син,
(dela na apostolite od aposptol 9,20,)

kako sega od obicen covek stanuva bozji sin bes isus toaa da go potvrdii, juda 1,4единствениот Владетел, Бог, и нашиот Господ Исус Христос.
ili e bog sto misliss?
pavle veli deka isus e i bog,
Помни Го господа Исуса Христа, Кој воскресна од мртвите, Кој е од Давидовото потомство, според моето Евангелие,(онака како што ви прповедав,)


и сега што заклучуваш човек,син,бог.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
разделеноста на двете христијански најголеми цркви во 1054 (православната и католичката) не е единствена поделба и не е и најтешка,но секако е најдолга. Ајде некако може и да се надеваме дека еден ден овие деве цркви би ги надминале разидувањата и на некој собор како што било во минатото повторно би биле една црква.Но што ке биде со протенстантизмот како една од поголемите цркви во христијанството каде јазот е уште поголем?
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
точно на бога не му е потребен посредник бог е семокен.Но кога се работи за Исус Христос се работи за истиот тој бог воплотен во човечко тело преку светото тројство(отецот синот и светиот дух).И никој не ја спори посветеноста на бога и послушноста кон бога,но во тие немирни и неверни времиња бог го избира обичниот човек преку безгрешната дева Марија да се соедини со него и да им ја поврати верата надежта и љубовта кон бога.

А за каков грев се верува дека била Дева Марија па после успешно му одолеала?
цело време тврдите дека верувате воеден бог а всушност верувате во тројство тоаа нее исто , вие верувате дека тројството и верувањето во еден бог е вистина,, меѓу тоа ако постои вистинско тросјтво како што тврдите тогаш посоти и вистинско мноштво, ако се утврдат дека тие се вистинско тројство и мноштво, тогаш ќе исчезне единството верувањето во еден бог ,, оној сто верува во троството вистински не верува во еден бог, вистинската единственост не поседува третина и таа не збир на едински , а тројца имаат вистинска третина и таа е збир на три едински, од што произлегува дека едниот е дел од тројцата. и ако овие две се соединат на едно место, тоа бара да биде целина, а целината дел , , и целината тетина од самата себе, што сепак е повеќе од три пати од едната ,тројството е апсурд, воведена доктрина на христјаните бидиќи ниту еден божји веривесник пред исус не дошол со таа докрина,христијанство тврди дека без верувањто во тројството нема спасение и дека никој нема да биде спасен бес него , па како тогааш е возможно другите божји веровесници да заминале од овој свет без да ја достават и објаснат оваа доктрина т.е тросјството. какое возможно мојсеј да не ја записе оваа доктрина во 10 божји заповеди ,верувањето во тројството , зашто евреите ја игнорираат оваа доктрина , и дури ден денес не го признаваат тројството и не се задоволни тоаа да им се препише во нивните книги ,,ако било вистинито тројството мојсеј таа докринаа ке ја воведеше во 10 божји заповеди а таму го немаа,, замислитее и тоаа важна одлука важна заповед да не ја истакне мојсеј , апсурд заблудааа, слободно можам да кажам дека оние кои веруваат во оваа доктрина т.е христијанитее се во голема заблуда,, бес навреда бес да го сватите као навреда ,, тоаа е мојот ставв ,
тројството преставуа доктринаа која не се софпага со разумот, лажна доктрина , лажно верување, поголемо во овој свет не се ме виделе ,едно од најголемите лаги што се случиле на овој свет , заблуда.
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
Ако е единороден син зошто тогаш во Библијата и другите се нарекуваат Божји синови ?


Исус не е ЕДИНОРОДЕН Божји син!!!
Во спротивно според Библијата Бог има не еден Роден син туку 5 родени синови, за увид ќе ги цитираме следниве Библиски цитати каде се вели:
Адам кој што беше Синот Божји (Лука 3.38)
за да ја објавам одлуката Господова: Господ Ми рече (Давид) : „Ти си Мој Син, Јас денес Те родив.” (Псалми 2. 7)
А ти кажи му на фараонот: Вака вели Господ: Израил е Мојот првороден син. (Исход 4 ред 22)
Тие отидоа со солзи, Јас, пак, ќе ги вратам со утеха, ќе ги поведам покрај потоци со води, бидеќи Јас сум Отец на Израил, и Ефрем е Мојот првороден (Еремија 31 ред 9)
Божјите синови гледаа дека човечките ќерки се убави..... па си ги земаа за жени, кои ке ги избереа. (Битие 6. 1)
Од горенаведените Библиски цитати, може да заклучиме дека во Еврејскиот јазик, секоја права личност, кој што ја следи вољата Божја се нарекува „Син Божји“ кој пак збор е метафорички опишана терминолпгија често употребувана помеѓу Евреите.
Па како може да се верува дека Исус е Единороден син, кога Библијата вели дека Израил е Божјиот првороден син, или во Еремија вели дека Ефрем е неговиот првороден син, како може Исус да биде Единороден син, кога веќе има некој кој е Првороден,?



А тоа што правел чуда па нели и Мојсеј правеше чуда кога се натпреваруваше со маѓесниците на фараонот ?

Мухаммед кој ја раздели месечината.

И секако дека Иса а.с (Секој мир и спас врз него) не е мртов тој е на небесата и го чека моментот на неговото повторно доаѓање.
Znaci se prefrlame na drugs tema ok, ne mi e tesko mozeme da zborime za toa..
E sea vaka ...ubavo napisa ti Adam sin Bozji,znaci vo Luka 3:23-38 e zapisano rodoslovieto og Adam do Isusovoto raganje sekako deka Adam e prvoroden od Boga no covek, jas namerno ri napisav MONOGENES TEOS-edinoroden ne kako edinstven roden , nego kako edinstven od toj rod...mono-eden, genes-rod;vid;edinka....ajde da ne se objasnuvame osnovni raboti...i TEOS-Bog. Ako ne veruvate povelete vo Vatikan se cuvaat originalnite spisi.
A pak kako i od kogo bil sozdaden Adam? Neli kazavme pred malku deka Isus postoel uste pred da nastane svetot,i sega videte uste na samiot pocetok na Sv.Pismo "Vo pocetokot Bog gi sozdade neboto i zemjata...vo originalniot prevod: b'r'shit bara Elohim(neznam dali taka se pisuva,no taka se cita)Ako zememe da ja istrazuvame staro Hebrejskata gramatika ke vidime deka kaj niv ima eden zbor za ednina,drug za dvoina,tret za troina,za razlika od nas sto imame ednina i mnozina, na primer eve kazavme ELLOHIM..Elloh-edns licnost; Ellohi-dvajca licnosti;Ellohim-trojca licnosti. interesno zar ne..Znaci Isus ucestvuval i vo sozdavanjeto na svetot,ima tekstovi i toa sto go kazuvaat.
Uste edna potvrda za tos: "Potoa Bog rece: "Da sozdadeME covek spored NASIOT obraz i spored NASETO podobie kako sto SME NIE...1Mojseeva 1:26...Cekajte malce pa na koj mu se obraka Bog pa zboruva vo mnozina"sozdademe,nasiot,nie..a angelite nemaat mok da sozdavaat.

A psalm br.2 trebalo malce pogore da procitas za koj se odnesuva "Se krenaa carevite zemski,i knezovite se sobiraat zaedno protiv Gospod i Negoviot POMAZANIK..Ps2:2
Potoa vo 6ti stih "Jas si postaviv Svoj car na Sion, na Mojata Sveta gora!7.za da ja objavam odlukata GospodovaGospod mi rece:"Ti si Moj Sin,Jas denes te rodiv."Vo celoto pismo od 1Mojseeva do otkrovenie koda se kaj sto e napisano Sin-so golema bukva se misli na Isus isto i za Svetiot Duh-so golema bukva.
Ako misli deka car David bil postaven za car na Sion na svetata gora se lazes,istrazuvajte koja e taa"krasna sveta gora" Ti ja preporacuvam knigata Novi svetski poredok od Rasel Baril mnogu dobro objasnuva za "krasna sveta gora" a isto objasnuva i za "Izrael"nie Hristijanite deneska sme duhoven Izrael
Bog go izbral Izrael kako prvenec preku nego da go objavi planot za spasenie,evangelieto po zatoa i go narekuva prvenec "...zosto mojot dom ke se narece dom za site narodi.Gospod Bog , koj gi sobira rasprsnatite Izraelci , veli:pokraj veke sobranite Izraelci, ke soberam i drugi".Isaija 55:7,8.
Znaci razgranicivme deka se raboti sa Bog kako tvorec,tatko na poveke vidovi razlicni sozdanija-GENES,
Ama Isus e edinstven on negoviot rod ili vid kako sakate od vidot TEOS-Bog..MONOGENES TEOS.

Во 1054 год. од Христијанската Црква се одделува Западната Црква која воведува нови доктрини во христијанското учење.Така денес постојат две христијански цркви кои се темелат на учењето на Исус Христос и апостолите, Католичка и Православна.
Eдна од најважните разлики меѓу католиците и православните е доктрината дека папата во Рим има апсолутна власт над сите други епископи во христијанството и дека е непогрешлив по прашање на доктрината. И двете догми не постоеа се до 9. век, кога се повеќе и повеќе римски папи барале да го утврдат својот духовен авторитет, како врховен израз на верата. Православните не можеле да ги прифатат таквите верувања, бидејќи овие идеали никогаш не биле дел од раната Црква. Првите христијански епископи, отсекогаш користеле консензус на мислења и духовен авторитет, обично Синод.
Во 5. век нова доктрина која испливала на површина е Filioque. Никејски Симбол на верата првобитно велел: "Јас верувам ..... во Светиот Дух.... кој излегува од Отецот". Filiokve (латински: Filioque) е латински израз кој значи "и (од) Синот". Во Западното христијанство, ова е додадено на Никејско-Цариградскиот символ на верата, по зборовите: "И во Светиот Дух, Господ и дарител на животот, кој излегува од Отецот .
Овој дополнителен термин стана се повеќе и повеќе прифатен на Запад во текот на вековите, се до 9 ,10. век. Тој термин е признаен како создавање на лажна перцепција на Тројството.Затоа Источното Православие не може да ја прифати новата доктрина.
Католичката црква почна да верува во една нова доктрина, во која се наведува дека Дева Марија беше зачната и роди без грев. Почетокот на Црквата, вклучувајќи го и Источното Православие, верува дека Дева Марија беше во состојба на грев, но на гревот успешно му одолеала во текот на животот. Ако таа била креирана без грев, тогаш тоа би значело дека не е човек, а со тоа и телото на Христос, немаше да има ништо човечко.Но, во тој случај тој немаше да ја има врската со човекот и немаше да го спаси човечкиот род.
Католичката црква, пред околу 1000 години одлучи да ги принуди сите свештеници да бидат во целибат. Сепак, Православната Црква продолжува да ја практикува Апостолската традиција на оженети свештеници.

Извор

Што мислите вие за овие разлики меѓу двете цркви и дали некогаш може да се надминат, па да се спои целиот христијански свет.
Јас искрено мислам дека никогаш православието нема да ги прифати новите доктрини во учењето бидејќи не се дел од верувањата на христијанската рана црква и плус заради тоа што не сакаат папата да ја има врховната власт и да раководи со нив.
I toa kako ke se sluci , a i vo golema mera se slucuva
Ova mi e omilenats tema zaa koja bi sakal da zboruvam..
So ekumenskiot dogovor veke 99% Prvoslavieto,Islamot mnogu protestantski crkvi:Evangelisti,Baptisti,Jehoveni svedoci,Pentakostalci... imaat potpisano ekumenski dogovor,a toa ne e nisto drugo nego priznavanje vlast na Rimo-katolickata crkva. Pa toa e zapisano i vo prorocanstvo deka ke se sluci Otkrovenie 13ta glava.
Ova se podatoci od bivsi katolicki svestenik,clen na jezuiti-najvisoka rimo-katolicka sila.Ja imam kigata mozam da vi ja pustam po mail,knigata se vi,a "Vatikanski ubica"mnogu dobra kniga e ima mnogu jaki fakti,ne sme ni svesni sto se slucuva na politicko-teolosko pole...strasno
Uste mnogu slucki tek treba da se odigraat a eve se slucuvaat i toa mnogu seriozni raboti.
Zadolzitelno zemi procitaj ja Novi svetski plredok od Rasel Baril, i Golemata borba pomegju Hrista i satanata od Elena G.Vajt. Ako sakas jas ke ti ja pustam po mail Vatikanski ubica vo tie 3 knigi prekrasno e opisano papstvoto se ke ti stane jasno kako den.
Mozes da gi najdes knigite ne saem ako te vodi pat nataka pobaraj gi..
Pozdrav!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
разделеноста на двете христијански најголеми цркви во 1054 (православната и католичката) не е единствена поделба и не е и најтешка,но секако е најдолга. Ајде некако може и да се надеваме дека еден ден овие деве цркви би ги надминале разидувањата и на некој собор како што било во минатото повторно би биле една црква.Но што ке биде со протенстантизмот како една од поголемите цркви во христијанството каде јазот е уште поголем?
Евангелско - протестантските цркви веруваат дека има само една
вистинска сеопшта Црква, но не сметаат дека таа се јавува како една
организација создадена од човек. Таа вистинска Црква се состои од сите
луѓе кои го љубат Бог и му служат преку покајанието и верата во Исус
Христос.
Преотестантите многу тешко ќе го признаат Папата, а истото важи и за православните. Врховен господар на Црквата Божја на земјата не постои. За Вселенскиот патријарх се вели дека е прв меѓу еднаквите. Но папата е следбеник на апостол Павле, што според мене е бесмислено.

А за каков грев се верува дека била Дева Марија па после успешно му одолеала?
Според верувањата на Православието, Дева Марија е родена со грев (сексуалниот чин претставува грев). Заради тоа таа е човек.
Според верувањата на католичката црква таа е родена без грев, а тоа православието не може да го прифати, објаснето погоре зошто.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
44
Поени од реакции
2
цело време тврдите дека верувате воеден бог а всушност верувате во тројство тоаа нее исто , вие верувате дека тројството и верувањето во еден бог е вистина,, меѓу тоа ако постои вистинско тросјтво како што тврдите тогаш посоти и вистинско мноштво, ако се утврдат дека тие се вистинско тројство и мноштво, тогаш ќе исчезне единството верувањето во еден бог ,, оној сто верува во троството вистински не верува во еден бог, вистинската единственост не поседува третина и таа не збир на едински , а тројца имаат вистинска третина и таа е збир на три едински, од што произлегува дека едниот е дел од тројцата. и ако овие две се соединат на едно место, тоа бара да биде целина, а целината дел , , и целината тетина од самата себе, што сепак е повеќе од три пати од едната ,тројството е апсурд, воведена доктрина на христјаните бидиќи ниту еден божји веривесник пред исус не дошол со таа докрина,христијанство тврди дека без верувањто во тројството нема спасение и дека никој нема да биде спасен бес него , па како тогааш е возможно другите божји веровесници да заминале од овој свет без да ја достават и објаснат оваа доктрина т.е тросјството. какое возможно мојсеј да не ја записе оваа доктрина во 10 божји заповеди ,верувањето во тројството , зашто евреите ја игнорираат оваа доктрина , и дури ден денес не го признаваат тројството и не се задоволни тоаа да им се препише во нивните книги ,,ако било вистинито тројството мојсеј таа докринаа ке ја воведеше во 10 божји заповеди а таму го немаа,, замислитее и тоаа важна одлука важна заповед да не ја истакне мојсеј , апсурд заблудааа, слободно можам да кажам дека оние кои веруваат во оваа доктрина т.е христијанитее се во голема заблуда,, бес навреда бес да го сватите као навреда ,, тоаа е мојот ставв ,
тројството преставуа доктринаа која не се софпага со разумот, лажна доктрина , лажно верување, поголемо во овој свет не се ме виделе ,едно од најголемите лаги што се случиле на овој свет , заблуда.
Значи вака кога ги спомнуваш 10 божји закони на кои што бог му ги дал на Мосије,треба да сфатиш дека тоа била една обврска,една морална обврзница според која избраниот народ требало и морало да живее.Секое застарнување било одалечување од бога и од неговиот пат.Времето на Исус е време на големо застранување од вистинските божји патишта,од исправниот пат по кој што требале да се движат.Бог смилувајки се се овоплотува(влегува ,се вдахнува) во телото на неговиот еднороден син за да им овозможи повторно вракање на правиот пат испракајки го нивниот месија.

Евреите не можат да ја прифатат оваа доктрина од проста причина зашто би ја признале својата вина за неприфакањето на месијата.Истите тие и ден денес го чекаат својот месија.

Во ниедни книги на евреите никаде не се спомнува светото тројство и овде мислам дека ти си во заблуда и неинформираност.

и дали е лага или не ке ти докажам со еден пример:дали знеш што значи христијанин.........помазаник(Бог го помазал му дал милост божја) змачи името потекнува од И.Христос.Ако е лага зошто токму бог му дава милост.
 
Член од
11 април 2010
Мислења
66
Поени од реакции
1
..."Bidejki vie treba da gi imate istite misli sto gi ima Isus Hristos, KOJ IAKO BESE VO BOZJI LIK ne smetase deka treba da go iskoristi toa STO E EDNAKOV na Boga,
No sam sebe se ponizi zemajki lik na sluga se izednaci so lugeto i po izgled se pokaza kako covek;Sam Se ponizi ,poslusen se do samata smrt ,smrt na krst."(Filipjanite 2:5-8)

Ako ima nekoj proti ovie stihovi moze slobodno da mu kaze na apostol Pavle toj go napisal toa,prigovor samo kaj nego :wink:
 
S

smart ass

Гостин
Абџекшн!!!!

И јас сум значи граден според
????

;Sam Se ponizi ,poslusen se do samata smrt ,smrt na krst."(Filipjanite 2:5-8)
Бог се понижи или некој ЕДНАКОВ на него т.е ист Ентитет??

Значи вака кога ги спомнуваш 10 божји закони на кои што бог му ги дал на Мосије,треба да сфатиш дека тоа била една обврска,една морална обврзница според која избраниот народ требало и морало да живее.Секое застарнување било одалечување од бога и од неговиот пат.Времето на Исус е време на големо застранување од вистинските божји патишта,од исправниот пат по кој што требале да се движат.Бог смилувајки се се овоплотува(влегува ,се вдахнува) во телото на неговиот еднороден син за да им овозможи повторно вракање на правиот пат испракајки го нивниот месија.

Евреите не можат да ја прифатат оваа доктрина од проста причина зашто би ја признале својата вина за неприфакањето на месијата.Истите тие и ден денес го чекаат својот месија.

Во ниедни книги на евреите никаде не се спомнува светото тројство и овде мислам дека ти си во заблуда и неинформираност.

и дали е лага или не ке ти докажам со еден пример:дали знеш што значи христијанин.........помазаник(Бог го помазал му дал милост божја) змачи името потекнува од И.Христос.Ако е лага зошто токму бог му дава милост.

Ама нели Џус се божји народ-стариот завет така вели??
 
Член од
17 април 2010
Мислења
25
Поени од реакции
0
Дали е точно дека Исус Христос имал деца ?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Дали е точно дека Исус Христос имал деца ?
Тоа не е точно. Таква работа не се спомнува во Библијата.Можеш ли да кажеш некои пишани документи каде се спомнува вакво нешто па да разгледаме:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom