Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Deka mu se moze ako saka i u mrak i u bright light ke si prai sto saka.

Koj si pa ti, pa da sudis za toa dali moze da se razviva zivot bez sonce. Ete jebem mu mater moze.

kako ima vo Postojna jama, vo pesterata, covecka ripka, sonce ne videla nikad, na primer.

I mu se sakalo da napravi.

Go naprail za 6 dena, deka sakal da ni dade time frame kolku vreme se raboti i posle kolku vreme se odmara.

Neznajkovci.



Nego, sea, ako sme od kal napraeni, ne e zenata ondak od blatnjavo rebro?
ili toa vazi samo za cincarite, deka cincarska rabota, a?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Deka mu se moze ako saka i u mrak i u bright light ke si prai sto saka.

Koj si pa ti, pa da sudis za toa dali moze da se razviva zivot bez sonce. Ete jebem mu mater moze.

kako ima vo Postojna jama, vo pesterata, covecka ripka, sonce ne videla nikad, na primer.

I mu se sakalo da napravi.

Go naprail za 6 dena, deka sakal da ni dade time frame kolku vreme se raboti i posle kolku vreme se odmara.

Neznajkovci.



Nego, sea, ako sme od kal napraeni, ne e zenata ondak od blatnjavo rebro?
ili toa vazi samo za cincarite, deka cincarska rabota, a?
Точно така, Бог можел тоа да го направи и за еден ден, еден час ако сакал, но тој сакал да им се восхитува на своите дела.
Зарем за муслиманите Бог не е семоќен , сезнаен, Тој е над се што постои, нешто незамисливо, енергија итн. Што претставувало тоа за Него ако ја има таа невидена моќ!?
Ништо, токму ништо.

И точно е дека жената била направена од реброто на мажот, затоа што Бог видел дека него му треба некој од неговиот вид,па така ја создал жената. Но, на човекот кој е направен од земја му бил вдахнат Духот од Бога и потоа тој бил човек, вистински човек од крв и месо. Тогаш кога заспал Адам Бог му го извадил едното ребро со цел од него да ја направи жената. Значи жената не е направена од Земја, туку од вистинско ребро!
Леле јас филозофирање :kesa:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
ако веќе Адам го напраил од кал .. шо му требало да го чека да спие за да му извади ребро :vozbud: шо не си ја напраил и Ева од кал ... btw нели е семоќен ... чуму мачење и чекање у заседи на спиење :tv:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
ако веќе Адам го напраил од кал .. шо му требало да го чека да спие за да му извади ребро :vozbud: шо не си ја напраил и Ева од кал ... btw нели е семоќен ... чуму мачење и чекање у заседи на спиење :tv:
абе во право си и ти! Незнам треба да го прашаме, очигледно си имал свои причини и не ни ги кажва нас!:wink:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
абе во право си и ти! Незнам треба да го прашаме, очигледно си имал свои причини и не ни ги кажва нас!:wink:
еднаш пишав ...
Колку е убаво кога од твоја страна е Чак Норис нели ...
Кога имате шо да кажете кажувате ..
Кога немате прашајте го него ...
Тој е семоќен тој се може ... бла бла .. :toe:

искрено неможам да ве читам веќе колку сте заблудени па ни со свој мозок да не сакате да размислувате .... ја викам .. се е за почит, се шо е позитивно ... со добри намери ... ама имајте исав користете го мозокот малце ејјј .. Ако нема такви како мене Гарфилд и други слични светов ќе беше уште во време на инквизиција, ќе мислевме дека е плоча, ќе ги палевме на клада неистомислениците, итн итн ... бидете среќни шо не имате ... не сакате да се вратите во тоа време ... кога црквата била закон, кога сите биле „верници“ :smir:
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
еднаш пишав ...
Колку е убаво кога од твоја страна е Чак Норис нели ...
Кога имате шо да кажете кажувате ..
Кога немате прашајте го него ...
Тој е семоќен тој се може ... бла бла .. :toe:

искрено неможам да ве читам веќе колку сте заблудени па ни со свој мозок да не сакате да размислувате .... ја викам .. се е за почит, се шо е позитивно ... со добри намери ... ама имајте исав користете го мозокот малце ејјј .. Ако нема такви како мене Гарфилд и други слични светов ќе беше уште во време на инквизиција, ќе мислевме дека е плоча, ќе ги палевме на клада неистомислениците, итн итн ... бидете среќни шо не имате ... не сакате да се вратите во тоа време ... кога црквата била закон, кога сите биле „верници“ :smir:
Во суштина за злоупотребата на црквата за нечии цели си во право.

Но овие теории за плоча, желки и полутопки се дадени главно од античките филозофи, астрономи и математичари. Што правиме со пишувањето во Библијата за тоа дека земјата е топка и лебди и тоа неколку илјади години пред науката да потврди дека земјата не е плоча?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Во суштина за злоупотребата на црквата за нечии цели си во право.

Но овие теории за плоча, желки и полутопки се дадени главно од античките филозофи, астрономи и математичари. Што правиме со пишувањето во Библијата за тоа дека земјата е топка и лебди и тоа неколку илјади години пред науката да потврди дека земјата не е плоча?
ако е така ... немаше да ги палат оние кои тврдеа дека е топка :toe:
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
еднаш пишав ...
Колку е убаво кога од твоја страна е Чак Норис нели ...
Кога имате шо да кажете кажувате ..
Кога немате прашајте го него ...
Тој е семоќен тој се може ... бла бла .. :toe:

искрено неможам да ве читам веќе колку сте заблудени па ни со свој мозок да не сакате да размислувате .... ја викам .. се е за почит, се шо е позитивно ... со добри намери ... ама имајте исав користете го мозокот малце ејјј .. Ако нема такви како мене Гарфилд и други слични светов ќе беше уште во време на инквизиција, ќе мислевме дека е плоча, ќе ги палевме на клада неистомислениците, итн итн ... бидете среќни шо не имате ... не сакате да се вратите во тоа време ... кога црквата била закон, кога сите биле „верници“ :smir:
Нема врска нашиот мозок со тоа каква била црквата и со која цел таа се користела. Значи сите размислуваме со нашиот мозок се додека некои како тебе не се појават овде и ни кажат дека треба уште повеќе да го користиме.Јас ти кажувам како пишува за настанувањето на светот во Библијата, не е тоа ништо научно докажано. Науката има теорија за ова, ама уште оние во CERN залудно се трудат нешто да докажат! Знаат дека имаме судар меѓу честички, но како настанал тој судар на честички со кои е створен целиот Универзум!? Ајде можеби ти знаеш, потруди се да ми одговориш.:wink:

Мислам бог ја создал жената од мажот, за да покаже колку голема треба да биде нивната поврзаност низ животот, дека нема нов живот и потомство без соединување на мажот и жената и тие треба да бидат едно!
Можеби сите привилегии што му се дадени на мажот потекнуваат токму од ова, создавање на жена од маж!
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
ако е така ... немаше да ги палат оние кои тврдеа дека е топка :toe:
Реков дека е злоупотреба, како и социјализмот кој зеде многу животи, а нигде не се споменува во учебниците за социјализам ни Голи Оток ни Падинска Скела.

Уосталом, самата теорија за Големиот постанок/прасок е прифатена и од Католичката црква како една можна солуција за создавање на светот од Креатор-Бог, како и стринг теоријата во која може да се препознаат дел од библиските цитати, а Птоломеевата теорија за плоча или хх теорија за полутопка нема да ги најдете нигде во модерните теории за вселената.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Науката има теорија за ова, ама уште оние во CERN залудно се трудат нешто да докажат! Знаат дека имаме судар меѓу честички, но како настанал тој судар на честички со кои е створен целиот Универзум!? Ајде можеби ти знаеш, потруди се да ми одговориш.:wink:
Науката има теорија ... но само теорија ...
Кога/ако CERN потврди тогаш нема да биде теорија туку факт .. мислам дека знаеш шо е теорија а шо факт нели ..

Во врска со она другото знам на шо целиш ...
ама вака ќе ти одговорам ..

Многу одамна .. Еден теист и еден неверник си седеле покрај огинот ...
Теистот на неверникот му објаснувал како Богот им испратил оган на земјата за да го користат и да се затоплуваат фрлајќи го преку громот ...
И неверникот му рекол ама нема шанси мора да постои друго објаснување ... на тоа Верникот му одговорил е ајде кажи го објаснувањето ... и му рекол Веруј, Бог е оној кој преку громот фрлајќи го од рака ни праќа оган на земјата :tv:

Реков дека е злоупотреба, како и социјализмот кој зеде многу животи, а нигде не се споменува во учебниците за социјализам ни Голи Оток ни Падинска Скела.

Уосталом, самата теорија за Големиот постанок/прасок е прифатена и од Католичката црква како една можна солуција за создавање на светот од Креатор-Бог, како и стринг теоријата во која може да се препознаат дел од библиските цитати, а Птоломеевата теорија за плоча или хх теорија за полутопка нема да ги најдете нигде во модерните теории за вселената.
Ок злоупотреба ... се согласувам ..
како тогаш да имам верба кога оние кои се Вистински верници и кои најдобро знаат шо ги „чека“ ако не веруваат самите тие не веруваат и злоупотребуваат?:toe:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
I sepak se vrti, neli!!!

E
sea, treba se da se gleda so doza na kritika i samokritika i rezerva!

Doduse, posledniot pat koga praevme muabet mi rece deka e tesko bolen i kaj i da e ke umre! Ottogas minaa nekolku godini! Umren e!
Nema bog povekje!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Науката има теорија ... но само теорија ...
Кога/ако CERN потврди тогаш нема да биде теорија туку факт .. мислам дека знаеш шо е теорија а шо факт нели ..

Во врска со она другото знам на шо целиш ...
ама вака ќе ти одговорам ..

Многу одамна .. Еден теист и еден неверник си седеле покрај огинот ...
Теистот на неверникот му објаснувал како Богот им испратил оган на земјата за да го користат и да се затоплуваат фрлајќи го преку громот ...
И неверникот му рекол ама нема шанси мора да постои друго објаснување ... на тоа Верникот му одговорил е ајде кажи го објаснувањето ... и му рекол Веруј, Бог е оној кој преку громот фрлајќи го од рака ни праќа оган на земјата :tv:
Целев на тоа да не мешаш духовни и свети работи со наука! Затоа некои верници на форумов не ти одговараат као што треба на прашањата. За нив она што е Бог е над науката и над се друго што постои!:smir:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Целев на тоа да не мешаш духовни и свети работи со наука! Затоа некои верници на форумов не ти одговараат као што треба на прашањата. За нив она што е Бог е над науката и над се друго што постои!:smir:
Ај вака кажи ми ...
Зошто оние кои се најмногу упатени во религијата ...
кои треба нас да ни ја предадат, да не научат на некои работи, и кои најдобро знаат шо ги чека ако прават работи кои се во конфликт со верата (ќе одат во пекол, суден ден итн итн) Зошто тие ги прекршуваат правилата? да не набројувам, крстоносни војни, инквизиции, педофили, кај нас у Македонија џипови блиндирани, мафии, итн итн итн
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Науката има теорија ... но само теорија ...
Кога/ако CERN потврди тогаш нема да биде теорија туку факт .. мислам дека знаеш шо е теорија а шо факт нели ..

Во врска со она другото знам на шо целиш ...
ама вака ќе ти одговорам ..

Многу одамна .. Еден теист и еден неверник си седеле покрај огинот ...
Теистот на неверникот му објаснувал како Богот им испратил оган на земјата за да го користат и да се затоплуваат фрлајќи го преку громот ...
И неверникот му рекол ама нема шанси мора да постои друго објаснување ... на тоа Верникот му одговорил е ајде кажи го објаснувањето ... и му рекол Веруј, Бог е оној кој преку громот фрлајќи го од рака ни праќа оган на земјата :tv:



Ок злоупотреба ... се согласувам ..
како тогаш да имам верба кога оние кои се Вистински верници и кои најдобро знаат шо ги „чека“ ако не веруваат самите тие не веруваат и злоупотребуваат?:toe:
Темата е прашања за христијанство, но нема да ти е тешко да подобјасниш кој факт ќе се открие и признае со експериментот што треба да се случи? оти Церн одамна работи со вакви експерименти али некако слабо им иде со фактите :)

Едноставно фактите пак нема да ги имаме туку истите теории со предвидувања затоа што и досега се бараташе со тие честички (иако недокажани).
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom