Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Зошто го направиле тоа ?:vozbud:
Црвеното вино мислам дека преставува крвта на Исус, виното кое го пиеле на тајната вечера ... тоа се е некој обичај .. шо има чудно во тоа .. :toe:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Црвеното вино мислам дека преставува крвта на Исус, виното кое го пиеле на тајната вечера ... тоа се е некој обичај .. шо има чудно во тоа .. :toe:
Исусовата крв да ја пијат мртвите ?
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Исусовата крв да ја пијат мртвите ?
незнам ... :toe:
сепак си е обичај ...

и еве за ова праам муабет цело време ...
треба да научите да си се почитувате меѓу себе ... вернициве без разлика од која вера ...

со ваква иронија/потсмев на секој обичај кој и едните и другите го имаат за ништо ама БАШ НИШТО не придонесувате ...

пробај да го разбереш обичајот .. некој покомпетентен ќе ти го објасни ...
објаснувајте ги и вие вашите ... за да другите ги разберат ..

а вие на секој оваков или онаков начин кој се практикувал или изучувал кај спротивната вера одма исмејувате и квалификувате како глупост неточно или незнам шо ... :smir:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Па јас не се потсмевам туку прашувам ме интересира и изнесувам мое мислење. Нема тоа никаква врска со крвта на Исус. Ама нивни проблем сепак нивно право.
 

Мортидо

занаетчија дете
Член од
15 февруари 2009
Мислења
1.874
Поени од реакции
1.087
Кога македонците ќе ја познаваат албанската култура,јазик,историја,начин на живеење и албанците македонската култура,историја и јазик,тогаш ќе прекинат сите овие меѓуетнички и меѓурелигиски препуцавања.Човекот секогаш се плаши од непознатото и го одбегнува,но кога ќе го запознае ќе биде подруго...и подобро.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Исусовата крв да ја пијат мртвите ?
Тоа вино има преносно значење. Ќе ти објаснам иако мислам дека знаеш зошто се работи. :smir:
На последната вечера Исус и неговите апостоли јаделе безквасен леб и пиеле црвено вино. Исус знаел дека ќе пострада.Знаел и кој ќе го предаде...
26 А кога јадеа, Исус зеде леб, благослови, го раскрши и им го раздаде на учениците, и рече: „Земете, јадете, ова е Моето тело.”
27 Тогаш ја зеде чашата и заблагодари, им ја даде и рече: „Пијте сите од неа,
28 зашто ова е Мојата крв на Заветот, која се пролева за мнозина, за проштавање на гревовите.
29 Но, ви велам, отсега нема да пијам од овој лозов плод до оној ден, кога ќе го пијам со вас нов во Царството на Мојот Татко.”

Значи виното ја симболизира Исусовата крв. Ние не ја пиеме, туку таа е симбол на нашиот спасител. Затоа кога одиме да се причестиме, ни даваат леб и вино.Со тоа го примаме Исус во себе, не ја пиеме крвта негова, ниту го јадеме неговото тело.
Поздрав
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
кои срекни луге биле на времето им се проштевале гревовите преку раснувањето на бог односно бог Исус или синот на бог....иако малце(само малце) блесаво звучи дека господ се изживувал со својот син за да па после преку линчот на бог Исус се исперат гревовите на лугето кој тој ги создал
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
dovolnoe da veruvas vo isus i ke bides spasen bez razlika koj i sto si pravel:vozbud:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
иако малце(само малце) блесаво звучи дека господ се изживувал со својот син за да па после преку линчот на бог Исус се исперат гревовите на лугето кој тој ги создал
„пораката за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила,“ (1 Коринтјаните 1:18, Библијата)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
кои срекни луге биле на времето им се проштевале гревовите преку раснувањето на бог односно бог Исус или синот на бог....иако малце(само малце) блесаво звучи дека господ се изживувал со својот син за да па после преку линчот на бог Исус се исперат гревовите на лугето кој тој ги создал
dovolnoe da veruvas vo isus i ke bides spasen bez razlika koj i sto si pravel:vozbud:
Дела Ап.: 13:41 ’Видете, вие кои презирате, чудете се и исчезнете! Зашто Јас правам дело - во вашите денови - дело во кое нема да поверувате, ако некој би ви раскажувал.’
 
Член од
29 октомври 2008
Мислења
596
Поени од реакции
13
„пораката за крстот е безумство за оние, кои пропаѓаат, а за нас, кои се спасуваме, Божја сила,“ (1 Коринтјаните 1:18, Библијата)
јас колку што знам Исус никогаш не спомнал ни крст ни крстење ни крстарење ни црква или сл. тоа се после произволно кој како напишал
правото учење кој тој го проповедал нема многу врзани линкови со денешното христијанство односно многу работи се додадени од ракав

поправи ме ако грешам
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
јас колку што знам Исус никогаш не спомнал ни крст ни крстење ни крстарење ни црква или сл. тоа се после произволно кој како напишал
Крстарење и крстење не спомнал, ама крст и Црква спомнал:

"Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себеси и нека го подигне својот крст и нека Ме следи." (Исус во ев. Матеј 16:24, Библијата)
"И Јас ти велам, дека ти си Петар (на старогрчки камен), и на тој Камен ќе ја изградам Мојата Црква, и портите на пеколот нема да надвладеат наспроти неа." (Исус во ев. Матеј 16:18, Библијата)

Се разбира овде Христос збори за Неговата (Христовата) Црква, а не за православната или некои други небиблиски цркви.

правото учење кој тој го проповедал нема многу врзани линкови со денешното христијанство односно многу работи се додадени од ракав
Зависи што подразбираш под поимот "денешното христијанство". Ако тоа ти се однесува на православната црква кај нас, тогаш да, сосема си во право и јас се сложувам со тебе.
 
Член од
1 мај 2010
Мислења
128
Поени од реакции
4
Крстарење и крстење не спомнал, ама крст и Црква спомнал:

"Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себеси и нека го подигне својот крст и нека Ме следи." (Исус во ев. Матеј 16:24, Библијата)
"И Јас ти велам, дека ти си Петар (на старогрчки камен), и на тој Камен ќе ја изградам Мојата Црква, и портите на пеколот нема да надвладеат наспроти неа." (Исус во ев. Матеј 16:18, Библијата)

Се разбира овде Христос збори за Неговата (Христовата) Црква, а не за православната или некои други небиблиски цркви.



Зависи што подразбираш под поимот "денешното христијанство". Ако тоа ти се однесува на православната црква кај нас, тогаш да, сосема си во право и јас се сложувам со тебе.

Не е чудно да имаш договор со сатаната:toe:
Како секта ми изгледаш. Зошто ги навредуваш православните ?
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Не е чудно да имаш договор со сатаната:toe:
Како секта ми изгледаш. Зошто ги навредуваш православните ?
Не мешај вера и институција.Христијанин е Христијанин.
Нема совршеност во Црквата, туку во верата на нашите срца.
Зарем ти е важно во која џамија ќе се молиш?
Јас влегувам во секоја црква, било православна,било католичка, било протестантска. Едно е верувањето за Исус и христијанската вера.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.475
Поени од реакции
81.919
Не е чудно да имаш договор со сатаната:toe:
Како секта ми изгледаш. Зошто ги навредуваш православните ?
Ох, само немој молим те ти (што постуваш музички спотови со наслов "tesko vama kafiri") да не браниш. Фала, сами ќе се одбраниме.:smir:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom