Прашања за Христијанството I

Статус
Затворена за нови мислења.

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
По уренек на темата околу Исламот...еве уште една слична тема..каде ќе можете да поставувате прашања на се што не сте знаеле, ви било нејасно или збунувачко околу христијанството како религија...На тој начин ќе ги избегнеме сите непотребни офтопици кои се јавуваат на подфорумот. Внимавајте при поставувањето на прашањата и на одговорите...
Повелете...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Мене ме интересира ИМЕТО НА БОГА. Кое е името на Бога, со кое вие секојдневно му се обраќате, или поконкретно кажано,дали Бог има или нема име.
Благодарам!
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Мене ме интересира ИМЕТО НА БОГА. Кое е името на Бога, со кое вие секојдневно му се обраќате, или поконкретно кажано,дали Бог има или нема име.
Благодарам!
..кога би го поставил ова прашање би го добил одговорот "јас сум"...или.... Јахве...но има уште многу други..низ целта Библија..еден вид додатоци изведени од името
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Господ-...Јас Сум Оној Кој Сум, Кој вечно постои...(името)
Бог-беспочетно, бесконечно, бескрајно и неспознатливо (битието).
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Ме интересира за куќниве слави или имендени...

На пример ако денес е Св. Никола, зошто некои луѓе одат на слава синоќа... значи ден пред празникот вечерта, тоа не ми е јасно...
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ме интересира за куќниве слави или имендени...

На пример ако денес е Св. Никола, зошто некои луѓе одат на слава синоќа... значи ден пред празникот вечерта, тоа не ми е јасно...
Од кога се славите дел од христијанството?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Сите тие слави се практикуваат како т.н. „трпези на љубовта„, на кои се собираат поедини личности, не заради јадење и пиење, како што е кај нас најчеста пракса, туку заради заедничарење, онака како што тоа го чинеа Апостолите и првопокрстените рисјани. Значи, собирање, заедничарење во име Христово или во името од Светителот на кој му е посветен денот, како можност за меѓусебна непосредна комуникација, богословење и богомудрување, а не јадење и пиење, т.е. цревоугодување, угодување на стомакот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Да....Секогаш кога имам временска можност.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Јадиш, пиеш, мезиш...?

Или само заедничариш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јадиш, пиеш, мезиш...?

Или само заедничариш?
Од се по малку...Фала Богу, за јадење имам и дома, но побитна е средбата со истомислениците, со кои може да се размени некое слово Божјо, а не да се полни стромакот. Не е забрането и јадењето и пиењето, секако, но е од второстепено значење.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Никогаш..не одам
Не ти замерил некој досега, не ти рекол каков верник си ти кога недоаѓаш?

Го велам ова знаејќи какви се македонските верници, не велам дека ти незнаеш како треба да се почитува верата или слично...

Онака, дали си имал такви ситуации?


Од се по малку...Фала Богу, за јадење имам и дома, но побитна е средбата со истомислениците, со кои може да се размени некое слово Божјо, а не да се полни стромакот. Не е забрането и јадењето и пиењето, секако, но е од второстепено значење.
значи се побиваш самиот
Значи, собирање, заедничарење во име Христово или во името од Светителот на кој му е посветен денот, како можност за меѓусебна непосредна комуникација, богословење и богомудрување, а не јадење и пиење, т.е. цревоугодување, угодување на стомакот.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, не се побивам. Ти се обидуваш да ме побиеш. Јас ти ја објаснив логиката од куќните слави и го постави редот од битните и помалку битните работи. Пошто немам секојдневна прилика за разовор на верски теми, славите добро ми доаѓаат. А јадење и пиење имам и дома, но не и можност за богомудрување.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom