Прашања за Исламот III

Член од
9 мај 2015
Мислења
224
Поени од реакции
83
Да ви кажам Ислам=канцер.Сето е базирано на факти дека Исламот има деструктивно влијание.
 
Член од
7 јули 2014
Мислења
346
Поени од реакции
165
Друже не си ја троши енергијата. ;)
But the men have a degree over them [in responsibility and authority]. Sura 2:228

Men are in charge of women by [right of] what Allah has given one over the other and what they spend [for maintenance] from their wealth. So righteous women are devoutly obedient, guarding in [the husband's] absence what Allah would have them guard. But those [wives] from whom you fear arrogance - [first] advise them; [then if they persist], forsake them in bed; and [finally], strike them. But if they obey you [once more], seek no means against them. Indeed, Allah is ever Exalted and Grand. Sura 2:228

And let two men from among you bear witness to all such documents [contracts of loans without interest]. But if two men be not available, there should be one man and two women to bear witness so that if one of the women forgets (anything), the other may remind her. Sura 4:34


Ima i mnogu drugi straight from the mthf qoran ama druzhe ne mi go trosi vremeto so islamot. :)
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.779
Поени од реакции
8.076
Нормално дека не е, тоа е брутално лажење кој и да го кажал тоа.
“I što dalje od bluda, jer to je razvrat, kako je to ružan put!”(Prijevod značenja El-Isra, 32)

"Reci vjernicima neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; to im je bolje, jer Allah, uistinu, zna ono što oni rade." (Prijevod značenja En-Nur, 30)


Oва се два ајети кои го побиваат тоа тврдење, и го советуваат човека да се држи што подалеку од блуд и разврат, и во вториот ајет, да го чуваат погледот и своите срамни места..
Па како после овие ајети, некој да се осмели да направи такво нешто...
Зошто тогаш келнскиот имам го релативизира и оправдува злосторството на муслиманските силувачи?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Зошто тогаш келнскиот имам го релативизира и оправдува злосторството на муслиманските силувачи?
Личи јас да те прашам зошто Качавенда го направил тоа што го направил, ако христијанството не го дозволува тоа.
Мене не ме интересира зошто некој имам прави нешто, туку што исламот вели за тоа.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.779
Поени од реакции
8.076
Личи јас да те прашам зошто Качавенда го направил тоа што го направил, ако христијанството не го дозволува тоа.
Мене не ме интересира зошто некој имам прави нешто, туку што исламот вели за тоа.
Има неколку драстични разлики што не си ги забележал.

1. Kaчавенда го знаеш по име и презиме и поединец е, оние што силуваа и крадеа на Новогодишната ноќ ширум Европа не ги знаеш и групи се.
2. Качавенда, Пахомије и останатите не блудствуваа на плоштад на очиглед на сите и притоа не кажуваа Оче Наш, за разлика од овие кои силуваа и крадеа на плоштад на очиглед на сите и притоа цело време извикуваа Алаху Акбар.
3. Не те прашав што келнскиот имам правел, туку те прашав зошто келнскиот имам ги релативизира и оправдува злосторствата на муслиманите за време на Новогодишната ноќ? Зошто не бара да им се суди според шеријат? Ваму полна ви е устата со шеријатот, па барате шеријат за В.Британија, Франција, Белгија, Холандија? Знаеш ли што предвидува шеријатското право за крадење и силување?
4. Сигурен сум дека знеш дека во Исламот оној кој суди по она што Алах не го објавил се смета за тагут. Што објавил Алах: „Kaко треба да се осудат силувачите, разбојниците и крадците“?
5. Ако Исламот не дозволува такво однесување, зошто не излегоа исламските старешини и не го осудија таквото недолично однесување, не им изрекоа фетва, не ги прогласија за отпадници од верата и сл.?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Има неколку драстични разлики што не си ги забележал.

1. Kaчавенда го знаеш по име и презиме и поединец е, оние што силуваа и крадеа на Новогодишната ноќ ширум Европа не ги знаеш и групи се.
2. Качавенда, Пахомије и останатите не блудствуваа на плоштад на очиглед на сите и притоа не кажуваа Оче Наш, за разлика од овие кои силуваа и крадеа на плоштад на очиглед на сите и притоа цело време извикуваа Алаху Акбар.
3. Не те прашав што келнскиот имам правел, туку те прашав зошто келнскиот имам ги релативизира и оправдува злосторствата на муслиманите за време на Новогодишната ноќ? Зошто не бара да им се суди според шеријат? Ваму полна ви е устата со шеријатот, па барате шеријат за В.Британија, Франција, Белгија, Холандија? Знаеш ли што предвидува шеријатското право за крадење и силување?
4. Сигурен сум дека знеш дека во Исламот оној кој суди по она што Алах не го објавил се смета за тагут. Што објавил Алах: „Kaко треба да се осудат силувачите, разбојниците и крадците“?
Па и келтскиот имам го знаеш и поединец е.
Не знам што си запнал на мене, јас со тебе комплетно се слагам за точките 3 и 4.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.779
Поени од реакции
8.076
Па и келтскиот имам го знаеш и поединец е.
Не знам што си запнал на мене, јас со тебе комплетно се слагам за точките 3 и 4.
A за точката 5 не се произнесуваш?

5. Ако Исламот не дозволува такво однесување, зошто не излегоа исламските старешини и не го осудија таквото недолично однесување, не им изрекоа фетва, не ги прогласија за отпадници од верата и сл.?
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
A за точката 5 не се произнесуваш?

5. Ако Исламот не дозволува такво однесување, зошто не излегоа исламските старешини и не го осудија таквото недолично однесување, не им изрекоа фетва, не ги прогласија за отпадници од верата и сл.?
"Prema zenama su velikodusni i pazljivi samo plemeniti ljudi, a zene ponizuju i zlostavljaju samo oni koji su losi i niske naravi." hadis(Ibn Asakir)
 
Член од
9 април 2013
Мислења
270
Поени од реакции
51
A за точката 5 не се произнесуваш?

5. Ако Исламот не дозволува такво однесување, зошто не излегоа исламските старешини и не го осудија таквото недолично однесување, не им изрекоа фетва, не ги прогласија за отпадници од верата и сл.?
Islamot ne dozvoluva i go osuduva toa odnesuvnje i mnogu staresini toa go osuduvaat i vo sekoja hutba toa go zboruvat bludnistvoto e edno od golemite grevovi.
a dali hristijanstoto dozvoluva takvo odnesuvanje? ako ne go dozvoluva zosto ima tolku golem broj hristijanski siluvaci i zosto toa ne go osuduvate i ne gi proglasite za otpadnici od verata, zosto ne gi osudite pedofilite od vatikan, zapoznaen si ,, zamisli samite svestenici toa go pravele,

vidi kako svesteno lice go prikriva zlostorstvoto na drugo svesteno lice http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=326101031285&id=11&setIzdanie=21944[DOUBLEPOST=1454604194][/DOUBLEPOST]
Има неколку драстични разлики што не си ги забележал.

1. Kaчавенда го знаеш по име и презиме и поединец е, оние што силуваа и крадеа на Новогодишната ноќ ширум Европа не ги знаеш и групи се.
2. Качавенда, Пахомије и останатите не блудствуваа на плоштад на очиглед на сите и притоа не кажуваа Оче
Video: Ovako se montiraju lažni snimci o muslimanskim izbjeglicama u Evropi
Februar 4th, 2016
18



Na društvenim mrežama dijeljeni su videosnimci na kojima muslimanski migranti navodno prave nered i napadaju Evropljane. Ovo je smišljena aktivnost na širenju mržnje prema islamu i muslimanima. Ovakva propaganda danas dominira u Evropi.
 
Член од
3 февруари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Сакам да питам некој муслиман, кој е верник. Прашањето е следното:
Кога ќе умре човек го закопуват во земјата, и по некое време телото се распаѓа, гние. Дали муслиманите веруват во воскресение на телото. Ако може конкретно.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.779
Поени од реакции
8.076
Islamot ne dozvoluva i go osuduva toa odnesuvnje i mnogu staresini toa go osuduvaat i vo sekoja hutba toa go zboruvat bludnistvoto e edno od golemite grevovi.
a dali hristijanstoto dozvoluva takvo odnesuvanje? ako ne go dozvoluva zosto ima tolku golem broj hristijanski siluvaci i zosto toa ne go osuduvate i ne gi proglasite za otpadnici od verata, zosto ne gi osudite pedofilite od vatikan, zapoznaen si ,, zamisli samite svestenici toa go pravele,

vidi kako svesteno lice go prikriva zlostorstvoto na drugo svesteno lice http://novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=326101031285&id=11&setIzdanie=21944[DOUBLEPOST=1454604194][/DOUBLEPOST]
Video: Ovako se montiraju lažni snimci o muslimanskim izbjeglicama u Evropi
Februar 4th, 2016
18



Na društvenim mrežama dijeljeni su videosnimci na kojima muslimanski migranti navodno prave nered i napadaju Evropljane. Ovo je smišljena aktivnost na širenju mržnje prema islamu i muslimanima. Ovakva propaganda danas dominira u Evropi.
Да, да, сè е монтирано и лажно кое ги прикажува злоделата на муслиманите, особено кога се работи за снимки од Ал Џезаира.

Дали е монтирано и следново:

1. Житијата на светителите Злата Мегленска, Ѓорѓи Кратовски, Анастасиј Радовишки, Агатангел Битолски, Пречистанските преподобномаченици..

2.https://bg.wikipedia.org/wiki/Спис'к_на_б'лгарските_православни_светци

3. https://hy.wikipedia.org/wiki/Հայոց_ցեղասպանություն

4. https://en.wikipedia.org/wiki/Barbary_slave_trade

5. https://en.wikipedia.org/wiki/Arab_slave_trade

6. https://en.wikipedia.org/wiki/Slavery_in_the_Ottoman_Empire

7. http://www.serfes.org/orthodox/memoryof.htm
 
Последно уредено:

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.570
Поени од реакции
1.093
Сакам да питам некој муслиман, кој е верник. Прашањето е следното:
Кога ќе умре човек го закопуват во земјата, и по некое време телото се распаѓа, гние. Дали муслиманите веруват во воскресение на телото. Ако може конкретно.
49. Oni(nevjernici) govore: "Zar kada se u kosti prašinu pretvorimo, zar ćemo, kao nova bića, doista biti oživljeni?"
50. Reci; "Hoćete, i da ste kamenje ili gvožđe

Ова е само еден цитат,иначе во Куранот на повеќе места е спомнат и опишан тој момент на повторно оживување на мртвите заради поднесување на таа завршна сметка.

Во друг ајет,Аллах џ.ш нагласува колкава е неговата моќ кога луѓето со доза сомнителност гледаат на часот на оживувањето,па вели : 75:3. Zar čovjek misli da kosti njegove nećemo sakupiti?
4. Hoćemo, Mi možemo stvoriti jagodice prsta njegovih ponovo. Примерот со отисоците на прстите (јагодице) е неслучајно одбран бидејќи отисоците се единствени за секој човек и претставуваат идентификациско средство за него што го разликува од останатите.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom