Прашања за Исламот III

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.613
Поени од реакции
79.911
Заради Смилковско и ќе падне владата.
Кога ќе се открие какви монструми стојат зад "Монструм" очекувам да бидеш човек и си го избришеш акаунтот од кајгана, и никогаш повеќе да не спомнеш ВМРО и Смилковско.
Помеѓу мене и тебе, во денешниот свет одбележан со "исламски доброчинства" (да не почнам да набројувам), не сум јас тој кој треба да се засрами и да си го брише акаунтот.

Смилковско е само еден пример преку кој си го покажувате лицето, но за жал не е само тој пример во Македонија. Инаку, не знам колку си запознаен, али во ниедна од двете верзии, кои кружат за содржината од бомбите за Смилковско не стои дека се невини вашите маченици, само наредбодавачот е друг.

ВМРО не ми го спомнувај. Груевски е тој кој се сликаше и лижеше катадневно кај најголемите подржувачи на исламскиот фундаментализам Катар и Турција, за ситни пари им дозволи да роварат со своите "добротворни" организации. За неговото владеење, шест џамии станаа вехабистистички и во нив се предава овој нов Ислам измислен во 18-ти век, а што придонесе Албанците да имаат најголем процент на ИСИС-борци по глава, во свет. Но мене ми е скроз јасно дека сево ова, (а има и уште), тебе не те згрозува туку ти ги влажни гаќичките, па со оглед на резултатите, ефектите кои ги имаат ваквите појави по светот, повторно доаѓаме до објективната перспектива, за тоа кој од нас двајца до сега, требаше да си го избрише акаунтот.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Каде гледаш една реченица...провери уште еднаш!
Не разбрав што сакаш да кажеш со реченицава-
’’.Ако имаш барем минимум историска наобразба, ќе се сетиш на империјата Византија и Рим и средновековието...па Инквизицијата. ’’
 

antikmakedon

КАЈГАНА
Член од
24 декември 2015
Мислења
16
Поени од реакции
13
За дистанцата, коа ќе дое шеријатот, ќе дознаеш :P[DOUBLEPOST=1451518662][/DOUBLEPOST]

За разлика од христијанството кое одамна се одвоило од државата, Исламот не можеш да го одвоиш од државата, барем не таму каде што се големо мнозинство муслимани бидејќи Исламот како религија дава комплетен систем на духовни и световни вредности по кои треба да се раководи човекот.
Е ова ми е мило кога ќе прочитам,со ова ви паѓаат во вода тезите дека Турците насилно потурчувале
:)
Не сакам да говорам и да полемизирам за религијата како државотворна употреблива константа во актуелниот свет. Бидејќи христијанството конечно се дистанцира од таа неполезна и деструктивна улога во опшесртвото. Тоа е така зошто ништо не е вечно и не може да ја задржи употребната вредност а дефиницијата за тоа е : се се врти - се се менува. Христијанството денес е токму на позицијата на која треба да биде и точно си ја знае својата улога.

Наспроти христијанството го имаме исламот. Религија која би се рекло е христиански производ - понатаму јас би го нарекол фракција. Државноста на христијанската религија му одмина. Си ја одугра улогата на тој план. Но хрисијански цивилизации имало и вечно ќе ги има. За компарација , кога градовите и цивилизациите на Блискиот Исток цветале како дел од паганските цивилизации, потоа христијанството и на крај исламот, претрпувале суштински трансформации. Никој паметен не може да потврди дека светлината на Багдад ја намалил Александар Македонски или христијанството. Тој имал забележителен подем и во исламот ,кога исламот во себе навистина содржел државотворна функција. Но со време константата во исламската државотворна формула со времето ја губи својата вредност ,која постојано е во пад иако некој со радикализам се обидува да ја одржи на првобитно ниво. Не дека исламот како религија нема духовна вредност. Напротив. Таа вредност во исламот и понатаму е силна но постои опасност вештачкот одржување на државничката врдност, која по законот ''се се движи и менува'' треба да се намали или занемари, може да ја уништи главната константа или смисла на било која религија : духовноста. И не е чудо што на сјајот на муслиманските метрополи во однос на славното минато постојано оди надоле во споредба на христијанските кои бележат невидем прогрес и напредок во сите полиња.

Мене, Хатаб ме интересира твојата констатација дека Турците не вершеле присилна муслиманизациоја. Прво, сите муслимани на Балкан се насилно муслиманизирани. Освен колонизаторите кои муслиманството го примиле пред да стигнат во Европа. Овие колонизатори настапувале после нивната војска за да го узурпираат животниот простор на христианите, земајќи ги најплодните парчиња земја. Така , по инвазијата на муслиманите, христијаните брзо осиромашуват и се е потешко е да ја обезбедат голата егзистенција за своите семејства. На она што го имаат, османлиите им наметнуваат големи давачки а како круна бил данокот во крв. За најсиромашните ,на оние кои им се заканува физички геноцит поради неисхранетост, единствен спас на нивните семејства било потурчувањето. Се тоа ,се разбира, од чинот на потурчување следувале и други погодности кои им го одлеснувал живееењто и им гарантирал опстанок на нивните семејства во репресивното и назатно државно уредување на Турција. Точно се знае периодот па дури имињата на христианските семејства во Македонија кои преминале во ислам. И причините. Тоа време ,почнувајќи од денес, не поголемо од 3оо години.

Ти Хатаб секако си муслиман! Тоа го кажуваат твоите коментари. Ако тебе ти е полесно дека твоите предци примиле Ислам доброволно,немам намера да ти го деманрирам тој убав впечаток. И да ти јарзубавувам филозофијата на држвотворното својство на исламот во денешниот модерен свет. Само ќе повторам:додека државотворното својство се потенцира како поважно од духовното (што е главно и единствено својство на религијата) всушност Исламот незапирливо ќе тоне НАДОЛЕ.
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Додека кај исламот е спротивното, додека мнозинско муслиманските земји се водеа спрема шеријатот, беа во цутот на развојот на науката, образованието,цивилизацијски подем и што уште не.
Кога Багдад беше милионски град со најголемата библиотека на светот,кога Дамаск беше трговски центар, Париз и Лондон не можеше да се најдат на мапа.
Кога светот се образуваше на универзитети во Исламска Шпанија(Андалузија), поточно во Кордоба и Гранада, Европа се давеше во мрак.
Затоа нигде, историски гледано нема да прочиташ и слушнеш за христијанска или еврејска цивилизација, ама затоа се спомнува Исламска цивилизација, покрај другите цивилизации.
Особено архитектурата големи иноваци и откритија,реконструкции на постоечки објекти, старите притежатели сами ги повикувале да им ги преправат, никако со сила нели.:cautious:
Неколку минариња отстрана, малтер еден слој врз иконите, и оп џамија.:bravobe:

Ефенди ова е за страм, сеедно џамијата во Мека да ја претворат во музеј, и згора на се ќе се фалите за архитектура, не насилно владеење на шериатот...(n)
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Mene pa me cudi, ustvari sakam barem edna pricina zosto nekoj bi gi poddrzuval isis. Zboram za posveten musliman a ne za sekoj sto ima muslimansko ime? Sto mislite vie? Zosto nieden hristijanin ne bi poddrxal takvi ko isis a site muslimani bi poddrxale?
 

antikmakedon

КАЈГАНА
Член од
24 декември 2015
Мислења
16
Поени од реакции
13
Големата џамија во Кордоба. најимпозантно дело од тој период, подоцна преправена во црква, и по тој терк се направени скоро сите цркви :)
Ете толку. [/q:)uote]

http://www.mkd.mk/svet/vesti/teroristite-na-isis-ja-raznele-ikonskata-triumfalna-kapija-vo-palmira-stara-2000-godini
По кој терк е направена Аја Софија?
[DOUBLEPOST=1451670976][/DOUBLEPOST]
Пред да продолжам со дискусијата подоцна, ќе прашам:

Вечерва, пукањево петарди, пиштоли, и остали орудија.. галама, гласна музика и слично не е нарушување на јавен ред и мир?
:)
И???? Кој го прави сето тоа? колку штури и неумесни коментари...јас тоа го викам дудлање!
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2013
Мислења
1.856
Поени од реакции
1.192
Големата џамија во Кордоба. најимпозантно дело од тој период, подоцна преправена во црква, и по тој терк се направени скоро сите цркви :)
Ете толку. :)
Ефенди слабо ти оди со периодите.
Џамијата во Кордоба е градена-од 784. до 987, додека Света Софија за прв пат во 360, а современиот изглед(без минарињата)меѓу 532-537 односно повеќе од два века пред џамијата во Кордоба и воопшто пред појавата на исламот.
 

Alen_001

Недозволен тајтл, внимавај.
Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.574
Поени од реакции
1.097
Mene pa me cudi, ustvari sakam barem edna pricina zosto nekoj bi gi poddrzuval isis. Zboram za posveten musliman a ne za sekoj sto ima muslimansko ime? Sto mislite vie? Zosto nieden hristijanin ne bi poddrxal takvi ko isis a site muslimani bi poddrxale?
Куранот е доста јасен околу тоа прашање: Кој ќе убие еден невин човек исто како да го убил целото човештво,кој ќе спаси еден човек исто како да го спасил целото човештво!
Загрижува фактот верата да се злоупотребува во секојдневните политички дејствија,како и во внатрешните пресметки меѓу муслиманите.Многу луѓе своите политички амбиции и автократската власт ја оправдуваат со Исламот и на тој начин свесно или несвесно му нанесуваат штета како на Исламот така и на муслиманите. Не постои таков Ислам кој наредува убивање невини луѓе,жени,деца,уништување имоти... Еве јас како муслиман апелирам до сите муслимани секој кој што повикува на таков Ислам осудете го! Ако сте во можност спречете го!
Оној кој поинаку го живее и го толкува Исламот,не го разбира и погрешно го интерпретира.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.896
Поени од реакции
8.389
Mene pa me cudi, ustvari sakam barem edna pricina zosto nekoj bi gi poddrzuval isis. Zboram za posveten musliman a ne za sekoj sto ima muslimansko ime? Sto mislite vie? Zosto nieden hristijanin ne bi poddrxal takvi ko isis a site muslimani bi poddrxale?
Болните очи не ја трпат светлината, и неправдата правдината, и лагата ја мрази вистината. -Св. Тихон Задонски
 

antikmakedon

КАЈГАНА
Член од
24 декември 2015
Мислења
16
Поени од реакции
13
[DOUBLEPOST=1451670976][/DOUBLEPOST]
И???? Кој го прави сето тоа? колку штури и неумесни коментари...јас тоа го викам дудлање!
[DOUBLEPOST=1451670976][/DOUBLEPOST]
И???? Кој го прави сето тоа? колку штури и неумесни коментари...јас тоа го викам дудлање!
Црквата Аја Софија


Минарињата тука се натрапници! Подоле е приказ на џамија како врвно градителско дело на исламската цивилизација некаде во исто време кога се крадела Аја Софија:
 
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Болните очи не ја трпат светлината, и неправдата правдината, и лагата ја мрази вистината. -Св. Тихон Задонски
sakas da kazes deka site muslimani se bolni? ova u navodnici. zosto koga nivnata kniga i vera ne gi uci na nisto bolno?
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.896
Поени од реакции
8.389
sakas da kazes deka site muslimani se bolni? ova u navodnici. zosto koga nivnata kniga i vera ne gi uci na nisto bolno?
Нема тоа врска со вера, ни со нација, ни со политички убедувања. Едноставно да поддржува нелуѓе кои постапуваат кaко овие овде:
или да е рамнодушен кон нивните ѕверства, a згора на тоа, да ги смета како амбасадори на Исламот, кои на светот ќе му донесат мир, напредок и просперитет, освојувајќи територии и проширувајќи го нивниот хилафет, е сериозно психички пореметена личност.

1. Коринтајните 13:

4 Да имаш љубов, значи: да имаш голема стрпливост и да бидеш љубезен. Да не си завидлив, да не се фалиш, да не се вообразуваш.
5 Да не бидеш груб, да не бидеш себичен, да не бидеш избувлив, да не паметиш зло.
6 Да не се радуваш на ниедна неправда, а да се радуваш на вистината.
7 Секогаш да имаш разбирање за другите, секогаш да веруваш, секогаш да се надеваш и сè да поднесуваш.

Koj квалитет од горенабројаниве го имаат нелуѓево од ИСИС за да воодушеват толку голем број муслимани?
 
Член од
9 април 2013
Мислења
319
Поени од реакции
224
Болните очи не ја трпат светлината, и неправдата правдината, и лагата ја мрази вистината. -Св. Тихон Задонски
Toj sto ja spoznal vistinata e hrabar, a kako da ne bide koga e posteden od stravot na smrta,
Toj sto ja spoznal vistinata e sirokograden, a kako da ne bide koga e daleku od ljubovta kon nevistinata,
Toj sto ja spoznal vistinata mnogu prostuva, a kako da ne prostuva koga dusata mu e nad toa za da mozat da ja povredat coveckite zabludi.[DOUBLEPOST=1451753652][/DOUBLEPOST]
Koj квалитет од горенабројаниве го имаат нелуѓево од ИСИС за да воодушеват толку голем број муслимани?
Nekoi luge pocnuvat da sledat odreden pat mislejki deka e vistina, pa koga podobro ke go zapoznaat uviduvaat deka e pogresen, no tesko im e da se vratat nazad pa poradi toa pocnuvaat da ja opravduvaat svojata zabluda, zapocnale pat poradi boga a go zavrsile poradi strastite.;)[DOUBLEPOST=1451755843][/DOUBLEPOST]
[/spoiler] или да е рамнодушен кон нивните ѕверства, a згора на тоа, да ги смета како амбасадори на Исламот, кои на светот ќе му донесат мир, напредок и просперитет, освојувајќи територии и проширувајќи го нивниот хилафет, е сериозно психички пореметена личност.
Koj квалитет од горенабројаниве го имаат нелуѓево од ИСИС за да воодушеват толку голем број муслимани?
إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَيَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ

Аллах, навистина, наредува и праведност, и добродетелство, и да им се дава на ближните, и да се забранува зло,

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَىٰ ۖ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۚ إِنَّ

О верници, бидете истрајни во тоа и, заради Аллах, сведочете праведно. И омразата кон еден народ нека не ве натера да бидете неправедни. Бидете праведни. Праведноста е поблиску до богобојазливоста.

وَتَمَّتْ كَلِمَتُ رَبِّكَ صِدْقًا وَعَدْلًا ۚ لَا مُبَدِّلَ لِكَلِمَاتِهِ ۚ وَهُوَ السَّمِيعُ الْعَلِيمُ

А Зборот од Господарот твој е исполнет и со вистина и со правдина.

أَلَمْ تَرَ كَيْفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِتُؤْتِي أُكُلَهَا كُلَّ حِينٍ بِإِذْنِ رَبِّهَا ۗ وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ يَتَذَكَّرُونَ


Dobriot zbor e kako steblo osnovata mu e cvrsta a grankite kon nebo koi gi dava plodovite svoi vo sekoja doba so odobrenieto od gospadarot svoj,
I Allah im donesuva primeri na lugeto za da se sekavaat
primerot na losiot zbor e kako loso steblo otkornato nad zemja koe nema svoja utvrda.

Na losoto so dobro vrati, pa dusmanot tvoj vednas blizok prijatel ke ti stane.


خُذِ الْعَفْوَ وَأْمُرْ بِالْعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الْجَاهِلِينَ

Биди умерен! Наредувај добро и избегнувај ги незнаенковците!

nemat nikakov kvalitet za da odat po patot na bogobojazlivosta i da bidat pomgu pravednite.
 
Последно уредено:
Член од
26 април 2013
Мислења
558
Поени од реакции
114
Нема тоа врска со вера, ни со нација, ни со политички убедувања. Едноставно да поддржува нелуѓе кои постапуваат кaко овие овде:
или да е рамнодушен кон нивните ѕверства, a згора на тоа, да ги смета како амбасадори на Исламот, кои на светот ќе му донесат мир, напредок и просперитет, освојувајќи територии и проширувајќи го нивниот хилафет, е сериозно психички пореметена личност.

1. Коринтајните 13:

4 Да имаш љубов, значи: да имаш голема стрпливост и да бидеш љубезен. Да не си завидлив, да не се фалиш, да не се вообразуваш.
5 Да не бидеш груб, да не бидеш себичен, да не бидеш избувлив, да не паметиш зло.
6 Да не се радуваш на ниедна неправда, а да се радуваш на вистината.
7 Секогаш да имаш разбирање за другите, секогаш да веруваш, секогаш да се надеваш и сè да поднесуваш.

Koj квалитет од горенабројаниве го имаат нелуѓево од ИСИС за да воодушеват толку голем број муслимани?
No zosto ste sigurni deka naogaat poddrska kaj muslimanite. Pak ke kazat, mislam na vistinski muslimani.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom