Прашања за Исламот III

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Како ти делува е твој проблем, реков и претходно. Не може да ме сопреш мене, ниту некој муслиман ниту било кој друг кој што решил самиот себе си да си пушти крв заради „спиритуални“ цели или било какви цели. Такви му се ритуалите, такво му е обожувањето. Ние како странци во тие мистерии не можеме да се мешаме. Можеме само да пробаме, ако сакаме да ги разбереме.

Подобро е да се пушти туѓа крв, курбан да се даде во наше име или пак...? Како што измислија старите религии наместо нивна, да дадат туѓа крв? За тоа имаме примери... и затоа не е ништо како што треба!

Нема граници ни во XXI век ниту во минатото. Тоа е лага. Но не си запознаен со разните тајни учења кои постојат низ времињата до ден денес.

Велиш мултикултурно општество, со него треба да следува демократија: секој да може да ја извршува својата волја со огромна свесност за она како дејствува и кон која цел, за да не повреди други или да ограничи други. Простор има, философија има, за дејствување правилно има колку сакате - само треба да се разбере дека ако јас имам слобода да не бидам религиозен, религиозниот има право да биде религиозен и да ги изведува своите ритуали како мисли дека треба.
НО: секогаш на ум да не се ограничува другиот.

Пак ќе повторам: исламот и христијанството се такви религии од стариот еон: или со мене или против мене. Без разлика што зборуваат за љубов, за богови, за искушенија... тие ширатсамо раздор, за жал.
Или си муслиман/христијанин или си неверник и грешен и боговите ќе те казнат. Некои задоени со моќта божјите казни ги земаат во своја рака и сами си толкуваат како ним им одговара за нештата на Земјата, во однос на поединецот и тука грешат заборавајќи дека така наметнуваат догми и ропство врз оние кои не се како нив ниту се повикани да бидат како нив.

За нив, има лек - само што не сме ние судиите кои ќе одлучат кога, каде што ќе заврши во однос на човештвото.
Но секако - ќе заврши. Како што ќе завраши и Телема и Тајниот бог кој што седи сега на Истокот ;)
 
Член од
18 август 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
(Peace be upon him))
Ова ако не го спомнеш,што може да ти се деси?
Или чисто „OCD",онака.
Пак ќе повторам: исламот и христијанството се такви религии од стариот еон
Стари се ,треба све што е „Tech" да се следи,како на пример Телема и останати mainstream религии.
А од сите најпозната е Телема????
Оти Телемата е најпозната.
А тие старите еони само кешираат и ништо на духовен план не праат.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
719
Поени од реакции
1.528
Како ти делува е твој проблем, реков и претходно. Не може да ме сопреш мене, ниту некој муслиман ниту било кој друг кој што решил самиот себе си да си пушти крв заради „спиритуални“ цели или било какви цели. Такви му се ритуалите, такво му е обожувањето. Ние како странци во тие мистерии не можеме да се мешаме. Можеме само да пробаме, ако сакаме да ги разбереме.

Подобро е да се пушти туѓа крв, курбан да се даде во наше име или пак...? Како што измислија старите религии наместо нивна, да дадат туѓа крв? За тоа имаме примери... и затоа не е ништо како што треба!

Нема граници ни во XXI век ниту во минатото. Тоа е лага. Но не си запознаен со разните тајни учења кои постојат низ времињата до ден денес.

Велиш мултикултурно општество, со него треба да следува демократија: секој да може да ја извршува својата волја со огромна свесност за она како дејствува и кон која цел, за да не повреди други или да ограничи други. Простор има, философија има, за дејствување правилно има колку сакате - само треба да се разбере дека ако јас имам слобода да не бидам религиозен, религиозниот има право да биде религиозен и да ги изведува своите ритуали како мисли дека треба.
НО: секогаш на ум да не се ограничува другиот.

Пак ќе повторам: исламот и христијанството се такви религии од стариот еон: или со мене или против мене. Без разлика што зборуваат за љубов, за богови, за искушенија... тие ширатсамо раздор, за жал.
Или си муслиман/христијанин или си неверник и грешен и боговите ќе те казнат. Некои задоени со моќта божјите казни ги земаат во своја рака и сами си толкуваат како ним им одговара за нештата на Земјата, во однос на поединецот и тука грешат заборавајќи дека така наметнуваат догми и ропство врз оние кои не се како нив ниту се повикани да бидат како нив.

За нив, има лек - само што не сме ние судиите кои ќе одлучат кога, каде што ќе заврши во однос на човештвото.
Но секако - ќе заврши. Како што ќе завраши и Телема и Тајниот бог кој што седи сега на Истокот ;)
Tajniot bog koj "sega" sedi na istokot, ova e bukvalna forma na covek ili metafora?
I sto e poentata so istokot, zosto e tolku naglasen?
Znam deka muslimanite veruvaat deka "lazniot bog" ke dojde od istok. Ima nekoja megusebna vrska ili cista slucajnost?
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Од секогаш е Истокот.
Меопотамија, Египет, Евреите... не знам за Далечниот Исток но и тие мислам дека имаат сличен систем.
Сето тоа мислам дека е заради движењето на Земјата околу својата оска.

И да: во мојот случај е метафора. :)

Може линк од текст/извор за да се прочита за ова верување на муслиманите за лажниот бог/пророк дека ќе дојде од исток?
 
Член од
18 август 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Tajniot bog koj "sega" sedi na istokot, ova e bukvalna forma na covek ili metafora?
I sto e poentata so istokot, zosto e tolku naglasen?
Znam deka muslimanite veruvaat deka "lazniot bog" ke dojde od istok. Ima nekoja megusebna vrska ili cista slucajnost?
Абре иди у тема масонерија и не ги дави духовните отци.
 
Член од
1 март 2021
Мислења
338
Поени од реакции
758
Како ти делува е твој проблем, реков и претходно. Не може да ме сопреш мене, ниту некој муслиман ниту било кој друг кој што решил самиот себе си да си пушти крв заради „спиритуални“ цели или било какви цели. Такви му се ритуалите, такво му е обожувањето. Ние како странци во тие мистерии не можеме да се мешаме. Можеме само да пробаме, ако сакаме да ги разбереме.
Абе они главите нека си ги исечат најарно ќе биде, туку има на сликите дете тодлер како му сечат главата за крв да пушти, да им се намочам и во ритуали и во религии забеготини заостанати.
 
Член од
18 август 2021
Мислења
13
Поени од реакции
6
Абе они главите нека си ги исечат најарно ќе биде, туку има на сликите дете тодлер како му сечат главата за крв да пушти, да им се намочам и во ритуали и во религии забеготини заостанати.
Детето имало фатено вошки,а тоа на сликата е брич,значи живо ем здраво?
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
719
Поени од реакции
1.528
Од секогаш е Истокот.
Меопотамија, Египет, Евреите... не знам за Далечниот Исток но и тие мислам дека имаат сличен систем.
Сето тоа мислам дека е заради движењето на Земјата околу својата оска.

И да: во мојот случај е метафора. :)

Може линк од текст/извор за да се прочита за ова верување на муслиманите за лажниот бог/пророк дека ќе дојде од исток?
Nivniot bozji pratenik jasno naglasuva na mnogu pati vo vrska so lazniot bog deka ke dojde od istok. Mnogu odamno citav vo vrska so antihristot i islamskiot koncept za istiot,vo momentov ne mi ni teknuva sto citav (bidejki bev neseriozen i ne obrnav vnimanie).
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.625
Поени од реакции
11.659
Абе они главите нека си ги исечат најарно ќе биде, туку има на сликите дете тодлер како му сечат главата за крв да пушти, да им се намочам и во ритуали и во религии забеготини заостанати.
Имаат и исто така и обрезување/сунет, да не заборавиме... како и евреите.
 

faust.mephistopheles

Aga Aganlija
Член од
9 декември 2014
Мислења
719
Поени од реакции
1.528
Ама сеа ти се подобрила концентрацијата,па „здроби ги форумашите" со концетратчето ;)
Битен е концептот,секако.
Ne be, najseriozno, odamna bese. Ne se sekavam a doduse niti tolku mi bese bitno. Citav od ljubopitnost i mi ostana a mnogu podatoci vo sekavanje. Mi padna na oko spomenatiot istok i taka prasav.
Inaku, znam isto taka deka kaj sunni muslimanite ne smee krvoprolevanje vo ritual t.e krvoprolevanje kako del od samiot ritual. Ne smee sliki, simboli, bilo kakov oblik na necistotija (od tamu I obrezuvanjeto ili kako zastita od "kapki urina") i mnogu drugi raboti. Shiite se posebna frakcija so specificni rituali, isto i sufiite. Zatoa sunnite gi smetaat gorenavedenite za odpadnici od vera. Zatoa sto ocigledno se pobliski do "istokot" a sunni islamot izgleda e totalna sprotivnost.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom