Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
С

Само Човек

Гостин
nas ili nie se odesuva na eden i edisntven bog , toa e voobicaena osobenost na arapskiot govor , koristen za istaknuvanje na vaznosta na govornikot., odnosno se raboti za eden vid samopersiranje koe vo zapadnata literatura e poznato kaj licnoto obrakanje na kralevite i kбофralicite.
неслучајно стои НИЕ
нема веза со јазикот
не си ги сватил небата, истражувај голема вистина е
еднствен бог е но има нешто во тоа НИЕ..
исламот и христијанството се тесно поврзани, едно без друго не може , се се тоа вистини
 

Gurdjieff

Bastardo dentro
Член од
12 јануари 2011
Мислења
3.645
Поени од реакции
1.264
eve eden kuranski aet , vo koj treba da sednes i da razmislis , iaako coveckiot um uste ne stignal do ova, koj na covekot mu prestoi uste mnogu za da gi zapozne bozjite tvorbi.
toj aet glasi;
nie nad vas sozdadovme sedum sloevi i nie ne sme nevnimatelni nasprema sozdavanjeto........................... i.t.tn
ovde vo ovaa sura se spomnuvaat sedum sloevi , sto veke prestavuva potik za covekot za otkrivanje na sedumte sloevi, zaradi toa sto sovremeniot covek go poznava samo ediniot sloj, na covekot mu prestoi uste mnogu za da gi zapoznae allahovite tvorbi e ti sega,,cekaj dodeka naukata ne go otkrie toa, se sto gledame priatelce i sto naukata otkrila dosega e samo edna nebesa eden sloj znaci kuran nas ni tvrdi deka postoi uste cest takvi sloevi t.e. prestavuva potik za otkrivanje na tie sedum sloevii , znaci postojat sedum nebesa, sedum prostranstva edni nad drugi , za nas toa se uste e nesfatlivo.mislam za covekot voopsto.pa zatoa ti rekov cekaj dodeka naukata toa ne go otkrie,, , toa e nesto sto dosega ne e otkrieno , zasega toa ke bide za site onie koi ne veruvaat samo naucna fantastika. kako i za doaganjeto na jedzuc i medzuc, seto toa ke vi izgleda kako naucana fantastika se dodeka ne se uverite vo toa, zatoaa bog vo kuran kerim ni veli;

Ние ќе им ги пружиме доказите Наши во пространствата вселенски, а и во нив самите, додека не им биде сосема јасно дека Кур’анот е вистина. А зар не е доволно тоа што Господарот твој за се е известен?(Куран 41/53
A sega jas ke ti kazam neshto,.... ima i pogolema tajna od sedumte neba, postoi zakonot za 7 koj vladee i na zemjata i na covekot, zatoa ne e samo shtosot da go naucish koranot napamet ......trebe i da go razberesh.
Vidish, jas ne sum musliman, i ne go znam koranot napamet, i ne postavuvam cinicki prashanja na vashata tema, i ne propagiram. Ako me interesira neshto ke prasham , i ke zablagodaram ako dobijam odgovor. Trebe da pravite razlika megu tie shto sakaat stvarno da naucat, i od ateistite koi si doshle ovde samo da si igraat majtap.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
A sega jas ke ti kazam neshto,.... ima i pogolema tajna od sedumte neba, postoi zakonot za 7 koj vladee i na zemjata i na covekot, zatoa ne e samo shtosot da go naucish koranot napamet ......trebe i da go razberesh.
Vidish, jas ne sum musliman, i ne go znam koranot napamet, i ne postavuvam cinicki prashanja na vashata tema, i ne propagiram. Ako me interesira neshto ke prasham , i ke zablagodaram ako dobijam odgovor. Trebe da pravite razlika megu tie shto sakaat stvarno da naucat, i od ateistite koi si doshle ovde samo da si igraat majtap.
Taka e. Ne e navistina stosot samo da zapametis nesto a od toa nisto da ne svakas. Muhammed a.s rekol deka podobro e 1 cas ibadet so razmisluvanje odkolku 70 godini ibadet (molitva)bez razmisluvanje.
 
В

влијателен

Гостин
...Но сепак, не заборавај, све е под Божјо знаење, Тој ги искушува луѓето, а тие избираат, добро или лошо, вера или невера....
Дали Алах искушува?
Јас мислам дека во Куранот пишува дека само ѓаволот искушува.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Дали Алах искушува?
Јас мислам дека во Куранот пишува дека само ѓаволот искушува.
Извини, можда не бев јасен. Тоа е поврзано. Божја вољја е кога и како еден човек ќе се искушува. Ѓаволот е ЛОШОТО.

Пример:

Бог го искушува човекот и со добри работи. Му дава големо богатство а тој мисли дека тоа е само Божји Благослов, а заборава дека тоа е и искушение. Почнува Ѓаволот да му шепне во глава да стане циција, да не дава пари на сиромашни, да троши само за себе, на луксузи, и така тоа богатство полека од ХАЛАЛ станува ГРЕВ.

Бог оддамна му кажал на човекот што е добро а што е лошо.

Животот што ни го дал Бога е искушение. Тој ни дал све, а ние сепак стануваме понекогаш пријатели на Ѓаволот (а некои пак, засекогаш).

Поздрав!
 
В

влијателен

Гостин
Извини, можда не бев јасен. Тоа е поврзано. Божја вољја е кога и како еден човек ќе се искушува. Ѓаволот е ЛОШОТО.

Пример:

Бог го искушува човекот и со добри работи. Му дава големо богатство а тој мисли дека тоа е само Божји Благослов, а заборава дека тоа е и искушение. Почнува Ѓаволот да му шепне во глава да стане циција, да не дава пари на сиромашни, да троши само за себе, на луксузи, и така тоа богатство полека од ХАЛАЛ станува ГРЕВ.

Бог оддамна му кажал на човекот што е добро а што е лошо.

Животот што ни го дал Бога е искушение. Тој ни дал све, а ние сепак стануваме понекогаш пријатели на Ѓаволот (а некои пак, засекогаш).

Поздрав!
Гледаме дека не доаѓаат сите луѓе во искушителни ситуации со иста тежина.
Дали пишува нешто за тежината на гревот во контекст на тежината на искушението?
Не за степенот на гревовите, грешки, неморалност итн, туку за можноста за искупување и простување на гревот во зависност од тежината на искушението.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ако слепо веруваш и прифаќаш одредена вистина, како ќе бидеш сигурен дека таа не е од шејтанот?
Како вие сте сигурни дека куранот не е диктиран од шејтанот?
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
Ако слепо веруваш и прифаќаш одредена вистина, како ќе бидеш сигурен дека таа не е од шејтанот?
Како вие сте сигурни дека куранот не е диктиран од шејтанот?
:) Сигурен сум бидејќи Коранот ме учи да се однесувам љубезно со тебе а од друга страна пак САТАНАТА моментално ми шепнува да те напаѓам, резил да направам. Но фала Богу, се спасив, па ти одговорив така како што Бог наредува, а тоа е на најдобар можен начин.;)

Ајде поздрав!

Селам (МИР)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
:) Сигурен сум бидејќи Коранот ме учи да се однесувам љубезно со тебе а од друга страна пак САТАНАТА моментално ми шепнува да те напаѓам, резил да направам. Но фала Богу, се спасив, па ти одговорив така како што Бог наредува, а тоа е на најдобар можен начин.;)

Ајде поздрав!

Селам (МИР)
Куранот кон луѓето како мене не те учи да се однесуваш љубезно, туку да им ја одсечеш главата!
Куранот исто така те прогласува за роб и слуга на алах.
Од каде си ти сигурен, дека алах не е всушност шејтанот? Како ќе го познаеш тоа?
 
B

Black Guard

Гостин
И што вели куранот за Анархијата??

Дали добар муслиман може да биде анархист и да се бори за безвластие спротивно на Куранот каде имаме пропишани закони,норми и правила??

Што вели куранот за Муслиманите анархисти(ако веќе се муслимани??)??
Ќе биде некој доблесен да ми одговори?
--- надополнето: 27 јуни 2012 во 01:04 ---
Куранот кон луѓето како мене не те учи да се однесуваш љубезно, туку да им ја одсечеш главата!
Куранот исто така те прогласува за роб и слуга на алах.
Од каде си ти сигурен, дека алах не е всушност шејтанот? Како ќе го познаеш тоа?
А кој е шејтанот,дали станува збор за истиот од библијата,бидејќи куранот ја признава библијата??

Дали е истиот паднат анѓел?
 
M

Muranyi

Гостин
А кој е шејтанот,дали станува збор за истиот од библијата,бидејќи куранот ја признава библијата??

Дали е истиот паднат анѓел?
Муслиманите не ја признаваат Библијата,веруваат дека е преправана од човечка рака.И да,Шејтан,Satan,Сатана,истиот лик е.
 
Член од
3 октомври 2008
Мислења
451
Поени од реакции
164
И што вели куранот за Анархијата??

Дали добар муслиман може да биде анархист и да се бори за безвластие спротивно на Куранот каде имаме пропишани закони,норми и правила??

Што вели куранот за Муслиманите анархисти(ако веќе се муслимани??)??
Извини, но форумот е премногу активен па тешко е да се следи секој коментар.

Според Исламот, за уредување на едно Исламско Општество има Шериат. Знаеме од Историја дека според Шериатското право секоја Исламска Држава има Емир (Калиф, Султан) кој е задолжен да владее со Божји правила и заповеди. Затоа муслиманот кој се спротивставувал на тие закони се третирал како неверник.


Поаѓајќи од тоа дека Бога во Коранот дава закони и правила како верникот треба да се однесува за да има среќен живот. Верникот кој не ги почитува овие правила е грешник и за тоа ќе одговара пред Бога.

Ќе ти дадам еден пример.

Сите знаеме дека свинското месо е строго забрането во Ислам. Сега ако еден муслиман греши и јаде свинско, но сепак во себе верува и го прифаќа фактот дека е забрането, тој сепак останува верник, но ќе одговара за грешката која ја направи.

Од друга страна, ако еден муслиман не јаде свинско месо а пак мисли дека нема никаков аргумент и дека нема за што да се забрани свинското иако знае дека во Коран јасно се забранува, тогаш тој е Анархист и се спротивставил на Божјиот закон, и тој станува неверник, не верува дека Божјиот збор е вистина.

Тие не верувале се додека не те изберат тебе (Мухаммед) како судија во нивните расправии и потоа да не им биде тешко од твоите пресуди (да бидат послушни кон пресудите)....(ел Маида, 65)


Оние кои не судат според она што го објави Аллах - та, расипани се! (Ел Маида, 47),

Значи, анархиста против Бога и Неговиот Збор, значи неверство.

На пример, ако еден Муслиман верува во Бога, се клања, е послушен кон правилата кои Бога ги дал во Коранот, но еве мисли дека Исус (нека е Божјиот мир над него) не е роден само од мајка, тогаш тој се спротивставил на Бога и Неговиот збор, кој тој го објавил на Коран каде вели јасно дека Исус (нека е Божјиот мир над него) е роден чудесно, само од мајка, без татко.

Извини, можда не сум ти го дал одговорот кој ти го сакаш, но толку се моите знаења во врска со ова. А верувам дека има и многу ХАДИСИ од Пророкот Мухаммед (нека е Божјиот мир над него) во врска со ова тема, но ги немам точните извори.

Сепак ги повикувам пријателите муслимани да ме надополнат ако имаат нешто повеќе да кажат во врска со ова тема.

Поздрав:)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
2.733
Поени од реакции
1.226
„Нека верникот не ја мрази верничката, зошто ако не е задоволен со некоја нејзина особина, задоволен е со некоја друга нејзина особина.“(Муслим)[/quote] браво за ова

ај објасни нешто за празниците кои ги славите и зошто? Прашав и прдходно ама никој не ми одговори, знам дека се пости за Рамазан ама зошто како итн
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
„Нека верникот не ја мрази верничката, зошто ако не е задоволен со некоја нејзина особина, задоволен е со некоја друга нејзина особина.“(Муслим)
браво за ова

ај објасни нешто за празниците кои ги славите и зошто? Прашав и прдходно ама никој не ми одговори, знам дека се пости за Рамазан ама зошто како итн[/quote]
Eve ti za Mesecot Ramazan (Postot):
http://sandzak.nl/profiles/blogs/sulejman-bugari-ramazan-je
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
„Нека верникот не ја мрази верничката, зошто ако не е задоволен со некоја нејзина особина, задоволен е со некоја друга нејзина особина.“(Муслим)
ај објасни нешто за празниците кои ги славите и зошто?[/quote]
Sa ld-ul Fitr (Praznik na prekinuvanje na postot,:)ramazan-bayram) se zavrsuva so post vo mesec Ramadan. Ovoj praznik muslimani go slavat so javna molitva, posebno jadenje i vzaemno posetuvanje i so pokloni. Praznikot Id-ul Adha (; kurban bajram) se slavi na krajot od hadz, znaci sekoegodisno hodocastie vo Mekka. Posle javnata molitva, muslimanite koi materijalno stojat dobro, kolat edno jagne ili nekoe drugo zivotno, za da se potsetat i da ja dovedat do izraz poslusnosta na Pratenikot Abraham (Ibrahim),koj bese spremen duri i sinot Ismail da go zrtvuva za Boga. (kuran 37:101-107) so ovie dva praznici se izrazuva ljubov kon boga podgotvenost za sekakva zrtva kurbanot e simbol na veruvanjeto na ibrahim(abraham)niz zrtva na koja bil podgotven vo imeto na boga da si go zrtvuva svojot sin ismail

postenjeto vo mesec ramazan e faraz za sekoj musliman ,postot e polovina trpelivost dodeka sabarot polovina iman.
Месецот Рамазан е месец во кој е објавен Куранот како Патоказ за луѓето, јаснотии по Показот и Одделувач на вистината од невистината. Па, кој од вас ќе се најде во тој месец - нека пости, а кој е болен или е на пат - нека ги напости тие денови. Аллах со тоа посакува да ви олесни а не да ви отежни: определениот број денови да ги надополните, и Аллаха да го величате затоа што ве упати, и благодарни да бидете.( el bekara 2.185/
postenjeto vo ovoj mesec prestavuva kluc na vistinska cista velisestvena i opsta blagodarsnost,, smirenost na dusata radost na srceto i odmor na razumot, so celiot svoj post , postacot steknuva molitvena samokontrola i custvo na blizina na boga , pred se kontrolirajki gi svoite postapki , sovladuvajki gi svoite nagoni i strasti ne dozvoluva so nego da vladeat emociite tuku razumot.
Vozviseniot Allah mu poklonil na Ummetot na Muhammed ,a,s blagodeti a eden vo nizata na tie blagodeti e i mesecot ramazan,mesec vo koj delata se dvostrucuvaat,mesec vo koj Allah gi brise grevovite na robovite svoi,i onoj koj vo toj mesec izvrsuva nafile-noken namaz,kako da izvrsil sedumdeset farzovi-obavezi (od Allah dadeni) vo drugite meseci. Toa e mesec na Sabur-Strpenie a za Sabur nagradata e Dzennet.
Ramazanskata prva tretina e MILOST,drugata OPROST i tretata OSLOBODUVANJE OD DZEHENNEMSKIOT OGAN.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom