Прашања за Исламот II

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Види вака,често од либан се лансираат БМ21 ракети и касаам и што е најинтересно терористите користат жив штит-не за да се заштитат туку за да загинат повеќе луѓе(вклучително и терористот) па омразата да продолжи.

Ако е пуштена бомба со пин-поинт прецизно наведување до бункер со експлозиви и внатре имаш куп жени и деца ќе извинеш ама Израелската војска не е виновна за тие жртви-тоиа се жртви на тероризмот,жртви на хезболах.

Што се однесува до тие жртви-ИСТО е и со жртвите од хаифа кога е ракетииран(намерно ЦИВИЛНО) па плачат мајки-100% исто.




Па кажете дали во куранот се спомнати евреите или не??

И колку што знам први почнаа арапите ,Сирија,Јордан,Ирак,Египет,Мароко,Тунис,па скадови-ама ете изгубија поради нивната некадарност да победат 3 пати помала армија.
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 21:35 ---



Најрелевантен-а да кажат дека Сирија,Иран,Ирак и египет убија НАД 3 МИЛИОНИ МУСЛИМАНИ-нешто што Израел и НАТО никогаш нема ни да се осмелат.

epa aku ne zaprimetuvas kolku od muslimanive na forumot sakat da kazat deka pravilen musliman ne smee da pravi vakvi raboti.
A koga sme kaj tie ubistva mozes dami nabroes kolku nevini lugje muslimani bile ubieni od strana na amerikancite i kolku od tie samite amerikanci priznale deka bile prisileni da ubivaat nevini ideka vo opsto ne pomisluvat dase vratat poftorno vo irak ili avganistan.
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 21:39 ---
Koga vo prasanje e informacija, togash izvorot e najrelevantnoto neshto. Dodeka toa ne go svati chovek, svashta moze da mu se podmetne.

epa brat aku neveruvas probaj da najdis sam kevidis deka ova vistina se desilo pozdrav
 
M

Muranyi

Гостин
gledaj ja vistinata nee vazen izvorot.
Вистината?Тоа што го напиша се случува секој ебан ден на Планетава Земја и ништо не се менува.Тоа што го напиша е пичкин дим во споредба со тоа што ни се случуваше во комшии,во Босна на пример.Дури и во главниот ни град пред два месеци имавме масакр на недолжни деца.И сеа што правиме,демек треба да ми е гајле за некои си Евреишта или Арапишта?Во што се специјални толку тие Арапи што само нивните деца кога гинат тогаш реагирате вие Муслиманите?Дали еднаш ти како граѓанин на Република Македонија,т.е.како млад дечко те тангираше кога беа убиени 4 деца и тоа на твоја возраст?Или батали тоа,битно е само смрдените Арапи кога гинат,демек крвно поврзани сте со нив.И јас не знам како дозволувам да се нервирам со вашето лицемерие.
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 21:42 ---
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 21:35 ---



Најрелевантен-а да кажат дека Сирија,Иран,Ирак и египет убија НАД 3 МИЛИОНИ МУСЛИМАНИ-нешто што Израел и НАТО никогаш нема ни да се осмелат.
Стопати е кажано и пишано,џабе.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Вистината?Тоа што го напиша се случува секој ебан ден на Планетава Земја и ништо не се менува.Тоа што го напиша е пичкин дим во споредба со тоа што ни се случуваше во комшии,во Босна на пример.Дури и во главниот ни град пред два месеци имавме масакр на недолжни деца.И сеа што правиме,демек треба да ми е гајле за некои си Евреишта или Арапишта?Во што се специјални толку тие Арапи што само нивните деца кога гинат тогаш реагирате вие Муслиманите?Дали еднаш ти како граѓанин на Република Македонија,т.е.како млад дечко те тангираше кога беа убиени 4 деца и тоа на твоја возраст?Или батали тоа,битно е само смрдените Арапи кога гинат,демек крвно поврзани сте со нив.И јас не знам како дозволувам да се нервирам со вашето лицемерие.

GLEDAJ NEMI INTERESIRA ZA NIKAKVI ARAPI I OSTANATI ARAPITE SE vahabisti 80% ODNIV TOA ZNACI NE PRAVILNI MUSLIMANI.
ZNAM I SEKOJ DEN SE PLASAM DEKA MOZE I MENE DAMI SE DESI ISTO TAKA.
NISTO NESUM POVRZAN SO NIKOGO ZIVEAM MOJ ZIVOT A NIKOJ NEME PLASI.
 
M

Muranyi

Гостин
GLEDAJ NEMI INTERESIRA ZA NIKAKVI ARAPI I OSTANATI ARAPITE SE vahabisti 80% ODNIV TOA ZNACI NE PRAVILNI MUSLIMANI.
ZNAM I SEKOJ DEN SE PLASAM DEKA MOZE I MENE DAMI SE DESI ISTO TAKA.
NISTO NESUM POVRZAN SO NIKOGO ZIVEAM MOJ ZIVOT A NIKOJ NEME PLASI.
Тоа и ти велам,од нормален човек се очекува да се грижи за себе и своето семејство пред се,како и за својата држава.Што има некој да ми пропагира што правеле Евреите врз Палестинците,кога тоа се прави низ цел свет дури и полошо,нека кршат глава и едните и другите демек на нас мед и млеко ни тече па ќе оправаме светски политики.
 
B

Black Guard

Гостин
epa aku ne zaprimetuvas kolku od muslimanive na forumot sakat da kazat deka pravilen musliman ne smee da pravi vakvi raboti.

Ќе те замолам за цитат во врска со Евреите и што вели куранот за нив,а сега ќе туи одговорам.

A koga sme kaj tie ubistva mozes dami nabroes kolku nevini lugje muslimani bile ubieni od strana na amerikancite
Прво да разјасниме-во последните офанзиви на НАТО немаше куќа со талибанец без до него да има жена и деца,така да ако ја ракетираш куќата за да го убиеш талибанот ќе го убиеш и живиот штит-оние мајки и деца кои им бегале на талибанците биле убивани од талибанците.

Тоа е тактика да се претстави непријателот демек еве убива цивили а уствари цивилот е ЗАЛОЖНИК на Терорист-тоиа е веќе видено.

i kolku od tie samite amerikanci priznale deka bile prisileni da ubivaat nevini ideka vo opsto ne pomisluvat dase vratat poftorno vo irak ili avganistan.
Има случаи на пукање кон невини најчесто од избрлавени војници кои не можеле едноставно веќе да издржат,бројката е околу 1500-2000 а повеќето од војниците кои се вратија или се самоубија(имаат грижа на совест барем) или беа судени.

2000 цивили убиени од стрелање од страна на НАТО а што правиме со жртвите на експлозивните направи кои ги прават талибанците кои ги поставуваат во автобус,автомобил па имаме жртви над 10 000 а за повредени и хендикепирани да не зборам.

Ако ги тргнеме овие случаи и да ги земеме жртвите на Садам,Ајатолахот,Асад и египет бројката е над 3 милиони за 30 години-еппа направи сам рачун кој повеќе убива.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Ќе те замолам за цитат во врска со Евреите и што вели куранот за нив,а сега ќе туи одговорам.



Прво да разјасниме-во последните офанзиви на НАТО немаше куќа со талибанец без до него да има жена и деца,така да ако ја ракетираш куќата за да го убиеш талибанот ќе го убиеш и живиот штит-оние мајки и деца кои им бегале на талибанците биле убивани од талибанците.

Тоа е тактика да се претстави непријателот демек еве убива цивили а уствари цивилот е ЗАЛОЖНИК на Терорист-тоиа е веќе видено.



Има случаи на пукање кон невини најчесто од избрлавени војници кои не можеле едноставно веќе да издржат,бројката е околу 1500-2000 а повеќето од војниците кои се вратија или се самоубија(имаат грижа на совест барем) или беа судени.

2000 цивили убиени од стрелање од страна на НАТО а што правиме со жртвите на експлозивните направи кои ги прават талибанците кои ги поставуваат во автобус,автомобил па имаме жртви над 10 000 а за повредени и хендикепирани да не зборам.

Ако ги тргнеме овие случаи и да ги земеме жртвите на Садам,Ајатолахот,Асад и египет бројката е над 3 милиони за 30 години-еппа направи сам рачун кој повеќе убива.

NEMA STO DA PRAVAM RACUN.
vo kuranot pisuva deka islamot kese deli na Sekti.
SAMITE SEBE SE TEPAAT
mudzahedinite gi tepaat talibancite so cotek do smrt
 
M

Muranyi

Гостин
NEMA STO DA PRAVAM RACUN.
vo kuranot pisuva deka islamot kese deli na Sekti.
SAMITE SEBE SE TEPAAT
mudzahedinite gi tepaat talibancite so cotek do smrt
Си помешал нешто.Муџахедините не се секта во Исламот,а Талибанците уште помалку.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Ќе те замолам за цитат во врска со Евреите и што вели куранот за нив,а сега ќе туи одговорам.




Eve brat sto veli kuranot vo opsto za ostanatite veri:

Благородниот Куран ни наредува да не влегуваме во расправа, со Евреите и со христијаните, која што може да предизвика расправија која на верите никаква корист нема да им донесе. Возвишениот Аллах вели:
„ И со следбениците на Книгата расправајте на најубав начин – не со тие меѓу нив кои се неправедни – и кажете: „Ние веруваме во тоа што ни се објавува нам и во тоа што ви е објавено вам, а нашиот Бог и вашиот Бог е еден и ние Нему сме Му предани!“ (Ел-Анкебут, 46)
Тој им се чуди на следбениците на Муса и Иса кои влегуваат во овој вид дискусија со муслиманите:
„Кажи: „Зарем со нас расправате за Аллах, кога Тој е и наш и ваш Господар? Нам ни припаѓаат нашите дела, а вам вашите дела! А ние сме искрени кон Него.“ (Ел-Бекаре, 139)

MUHHAMED s,v za evreite:

Се случило Пратеникот, с.а.в.с., да му должел нешто на некој Евреин. Овој дошол да го побара својот долг и почнал да вика: „Навистина вие, Абдулмутталибови, не ги почитувате роковите!“ Кога тоа го слушнал Омер б. Хаттаб, р.а., побарал да го научи на памет овој човек што непристојно се однесувал пред Пратеникот, с.а.в.с. Ја носел сабјата и сакал да го убие Евреинот.
Но, Пратеникот, с.а.в.с., го смирил Омер, р.а., со овие зборови: „На нас двајца ни е повеќе потребно нешто друго од тебе: нареди му на убав начин да го побара својот долг, а мене нареди ми да го вратам на време.“
 
B

Black Guard

Гостин
NEMA STO DA PRAVAM RACUN.
vo kuranot pisuva deka islamot kese deli na Sekti.
SAMITE SEBE SE TEPAAT
mudzahedinite gi tepaat talibancite so cotek do smrt

Пријателе барам цитат за Евреите како народ-што вели куранот за нив-ете јас ти одговорив,имај доблест одговори ми и ти,а ако не знаеш во која сура се спомнати и како се опишани тогаш би замолил друг форумџија да ми одговори на прашањето.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Си помешал нешто.Муџахедините не се секта во Исламот,а Талибанците уште помалку.

terroristi sea.sto vera imaat
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 22:01 ---
Пријателе барам цитат за Евреите како народ-што вели куранот за нив-ете јас ти одговорив,имај доблест одговори ми и ти,а ако не знаеш во која сура се спомнати и како се опишани тогаш би замолил друг форумџија да ми одговори на прашањето.
ete imas odgovor
 
M

Muranyi

Гостин
terroristi sea.sto vera imaat
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 22:01 ---


ete imas odgovor
Не.Талибанци ти се фундаменталистички сунитско и етнички паштунско движење кое владееше во Авганистан од 1996 до 2001,а Муџахедини е назив за т.н.свети воини,активирани во Света војна-Џихад.Секој Муслиман може да биде Муџахедин,но не секој може да биде Талибанец.Талибанството настрана од Исламот.
 
Член од
1 јуни 2012
Мислења
277
Поени од реакции
31
Не.Талибанци ти се фундаменталистички сунитско и етнички паштунско движење кое владееше во Авганистан од 1996 до 2001,а Муџахедини е назив за т.н.свети воини,активирани во Света војна-Џихад.Секој Муслиман може да биде Муџахедин,но не секој може да биде Талибанец.Талибанството настрана од Исламот.
neznam brat gledav eden film.KABUL se vikase tamu nauciv.i vidov kaku talibanec saka da prefrli granica so pomos na nekoi novinari.kako klanja namaz?
--- надополнето: 16 јуни 2012 во 22:11 ---
Пријателе барам цитат за Евреите како народ-што вели куранот за нив-ете јас ти одговорив,имај доблест одговори ми и ти,а ако не знаеш во која сура се спомнати и како се опишани тогаш би замолил друг форумџија да ми одговори на прашањето.

ima eden problem sto nego razbirate kuranot
velis sam so sebe kaku ako vo eden ajet pisuva da si dobar da se odnesuvas ubavo so evreite
a vo drug pisuva deka mora dase ubijat na sudniot den.
 
B

Black Guard

Гостин
Може ли да ги прочитаме тие ајети т.е да ги цитираш директно од куранот-се надевам ме разбираш,макар и да е подолго ќе прочитам,ме интересира.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom