Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Oktisancec, jas ne go rugam Bog, jas ednostavno tvrdam deka ne postoi, deka nema, no i priznavam sekoj da si veruva ako si saka.

Nejse, ako se sozdal, zarem i zlite nesta gi sozdal? Sho ako e sovrsen naprail nesocrshenosti? Ne e li toa pederski?
Kako onie vanzemaljcite u serijata V - Visitros?
Garant ima i takvo nesto vo univerzumot.

Кога човек ќе престане да се израмнува со Бога, тогаш многу работи ќе му станат јасни. Бог е совршен да, а ние тоа не сме. Несовршености создал од проста причина да се разликува совршено од несовршено.
Злото не го создал, злото само настана. А Бог дозволи да има зло од иста таа причина да се разликува добро од лошо.

Бог како единствен кој е отсекогаш и засекогаш има право да создава што сака, па така не создал нас и ни дал доволно можности сами да умправуваме со нашите животи.

Ај сега ќе те прашам тебе.
Ти си сам некаде а имаш сила и моќ да создадеш нешто. Ќе го создадеш и ќе го пуштиш да живее по негово, нема псотојано да го управуваш. Нели ?

Ќе му ја дадеш таа можност да живее, дали ќе го израмниш со тебе на исто ниво ?
Дали ќе биде исто што и ти ?
Ти имаш многу повеќе од него, а него си му дарил само малку.
Ќе го израмниш со тебе ?
Ќе дозволиш да се споредува со тебе ? А да не си бил ти немало да го има !!

Дали ти смета ако те споредам сега со некој кој нема основно ??
Дали и тој може да работи кај што и ти ??

Се пишиме покасно позз
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Зошто вие муслиманите се клаљате?
Што покажувате со тоа кон бога?
Дали ако не го правите тоа сте вистински верници и дали треба тоа и жените да го прават?
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Зошто вие муслиманите се клаљате?
Што покажувате со тоа кон бога?
Дали ако не го правите тоа сте вистински верници и дали треба тоа и жените да го прават?
Со клањањето вежбаме, а на жените им е забрането да вежбаат :pos2: Се шалам.

Клањаме бидејќи со тоа покажуваме покорност кон Аллах, му се поклонуваме. Секако и се молиме. Жената исто како мажот мора да клања. :pipi:
Ако тоа не го правиме не сме вистински верници, а за да бидеме вистински верници треба многу многу работи !
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Со клањањето вежбаме, а на жените им е забрането да вежбаат :pos2: Се шалам.

Клањаме бидејќи со тоа покажуваме покорност кон Аллах, му се поклонуваме. Секако и се молиме. Жената исто како мажот мора да клања. :pipi:
Ако тоа не го правиме не сме вистински верници, а за да бидеме вистински верници треба многу многу работи !
Имаш смисла за хумор...ајде на здравје вежбањето :):smir:
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
За да бидеш вистински верник, мора да ги извршуваш основите работи на Исламот.
1.Да изговориш Ќелиме и Шехадет
2.Да клањаш 5 Вакти Намаз
3.Да постиш Рамазан
4.Да даваш Зекат
5.Да го посетиш светото место Мека и Медина доколку си во можност, со тоа правиш Хаџ-Аџилак.

Ова се само основните работи, а од другите има многу.
 
Член од
28 април 2010
Мислења
45
Поени од реакции
1
Од кога почнав јас прашања да поставувам како негативна енергија да донесов, само кавги има. Се повлекувам.
Ne. Ne se povlekuvajte. Kamo li da bea site kako vas.
Jas nikade ne vidov deka si negativna. Imate interesni prasanja.
Kolku sto vidov jas mnogu loso si ja poznavala Islam.
Vo forumot si vide kolku si pogresna ucena za Islam. sega posle nekolku pasanja mislam sama vide deka ne e taka kako si ja kazuvat babite.

Sto ni treba vakvi kako Argos. Nego ne ja ucele za verata , dodeka se vidi deka nema pojma niti za hristijanstvoto. Nego ucen e kako da gi mrzi drugite veri.

Pozz :smir:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
тнкс , не ми требат неверски учења ;) , се глеаме во рајот некој ден , ако и дојдеш......

Не плаши се никој не те присили на Ислам. Туку научи ги основните работи од нашата религија. Научи кој е Аллах па после кажувај дали постои или не.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Oktisancec, jas ne go rugam Bog, jas ednostavno tvrdam deka ne postoi, deka nema, no i priznavam sekoj da si veruva ako si saka.

Nejse, ako se sozdal, zarem i zlite nesta gi sozdal? Sho ako e sovrsen naprail nesocrshenosti? Ne e li toa pederski?
Kako onie vanzemaljcite u serijata V - Visitros?
Garant ima i takvo nesto vo univerzumot.

Ti si drugar bolen.... Itno ti treba psihijatar.. tctctct

Ne mi e jasna edna rabota.... Ako vekje ne veruvas vo Bog,zasto doagjas tuka da raspravas za Nego? Za da shiris negativna energija?....

Ова е за мене упатено ??

..................................................................................................

Да само Аллах ! Фалење е една работа обожавање друга. Снегулката не рече никаде Мухаммед да се обожава.
Секоја работа може да се пофали.
Па дури и самиот компјутер сега го фалам, многу е добар !
Зарем Мухаммед с.а.в.с не е достоен за фалење ??
Prvoto ne bese za tebe upateno brate,wallah.... Upateno bese kon site muslimani koi ne veruvaat vo Isa a.s,i koi mislejki deka ako mu se rugaat ke bidat dobro nagradeni od Allah.

A za ova drugoto ti se izvinuvam i tebe i na Snegulkata za napravenata greska,jas zborot FALENJE ne znam kako uspeav da so go formuliram vo glavata kako OBOZAVANJE.Elhamdulillah te imam tebe tuka i uste nekoi brakja muslimani za da me predupredat i da si ja popravam greskata..... Halale te mi i ti i taa

No,nekako imam cuvstvo deka ti mi se naluti sto te popraviv vo vrska zenite na Muhammed a.s... Ako e toa taka,brate nie sme tuka da se nasihatime eden kon drug,koja ni e i vsusnost obvrska....
Bez somnevanje jas i ti sme brakja... Ako im veruvas na zborovite na allah ke poveruvas i vo toa deka sme jas i ti brakja..
Ajet: Innemel mukminel ihva-I navistina site vernici se Brakja

A i MORAME da se opomenuvame na greskite,zatoa sto ni e toa i naredba od Allah (procitaj ja ako sakas surata ASR)
 
Член од
29 април 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da znam kade mozam da go najdam Kuranot na makedonski ili eventualno na srpski (hrvatski)?
Blagodaram
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Со клањањето вежбаме, а на жените им е забрането да вежбаат :pos2: Се шалам.
!
Brate halali ama si preteral so salite .... pogotovo ne smees na smetka na namazot da pravis vakvi sali.
Zazmisli pejgamberot Muhammed a.s so vakov nastap da ja propoveduval verata na vernicite ili nevernicite seedno.. Subhanallah,razmisli malce
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom