Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Сите што залужиле ќе одат таму не реков само тој, ама за него е направен !!
Негов е !




Мухаммед на старо грчки значи УТЕШИТЕЛ, на Еврејски НАЈСАКАН, на Арапски Фален :):):)
A na evrejski sto znaci?

I sea, kako toa za nego napraven, a na site? Ne mi e jasno?!

Таа слика е баш таква никој да ја нема. Никој не може да знае ниту да замисли како изгледа ВОЗВИШЕНИОТ ! Мухаммед с.а.в.с ете таква слика донесол, дека ВОЗВИШЕНИОТ нема син, нема жена, не е дојден до тоа ниво да се жртвува !! Како толку голем Креатор и Уметник да падне на тоа ниво да се жртвува ? Никогаш !! Аллах е нешто незамисливо, нема потреба од жртвување, синови и ќерки по земјава.
Нема тој толкава потреба од нас па да се жртвува за нас.
Тој го има секое право над нас !!
:):):)
Kako za kogo. Ja ne velam deka nekj treba za mene da se zrtvue, ama e sebicno ako go zabole za nas sea, sto togas ne prael?

Doduse mene ne me prael on, tatko mi me prael, ama ete za onie sto gi prael, ne fer.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
A na evrejski sto znaci?

I sea, kako toa za nego napraven, a na site? Ne mi e jasno?!



Kako za kogo. Ja ne velam deka nekj treba za mene da se zrtvue, ama e sebicno ako go zabole za nas sea, sto togas ne prael?

Doduse mene ne me prael on, tatko mi me prael, ama ete za onie sto gi prael, ne fer.

Да за сите, сите ќе одат таму,ама Мухаммед с.а.в.с ќе го има најдоброто место. Тој се тоа што го направи никој друг не успеа, го ризикуваше својот живот за само да се слави името Аллахово.
Му нудеа долини од злато, му нудеа да биде лидер на Арабија само да не проповеда Ислам. Тој рече ништо не сакам, јас сум роб Аллахов и зборовите негови ви ги носам.
Тој ја измени од темел Арабија, донесе закон, 14 века го нема а законот уште се почитува. Однесе победа на историски битки. Можеме слободно да кажеме дека беше најважната личност што некогаш постоела.
Ја заврши задачата од Аллах, затоа е негов Џеннетот.
Живееше скромно, дури неговите жени се жалеле дека во неговата куќа слабо се готви. Тој се тоа го правеше за што повеќе да им се дава на сиромасите.
Зошто кога веќе бараше богатсво и да застане на чело на Арабија, тој тоа не го примаше кога му го нудеа ? Зошто не застана како крал да ужива во парите и богатсвото ако веќе тоа сакал да го освои ? Кога сите го признаа таму зошто не лумпуваше ?Зошто до крајот на својот живот живееше во најбедна куќичка ? Зашто тој само ја вршеше мисијата Аллахова а не работеше по негово.
Затоа е негов Џеннетот, најдоброто место ќе го има таму.


А за другото, како мислиш ти Аллах не создал и ни дал ум и разум и можности сами да управуваме со нашите животи, каква кривица има тој ?
Ние треба да сме благодарни што решил живот да ни даде. Какво е ова плукање по Бога ?
Тој само нас не има создадено ?
Нема тој други работи, само со нас се расправа ?
Ај фрли око на целиот универзум и размисли што друго би можел да создаде !!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Ј


Ќе видиш дали е тоа село или град, ќе видиш какви палати и какви услови за живот има. Селото има Македонци Муслимани кои го заземаат целиот дел, а подоцна ќе те однесам горе во Христијанскиот дел да видиш како се сочувани куќите од времето на Османлиите.

Дојди да ти покажам како живее една Муслиманка ! Зборувате за дикриминација, Муслиманката е заштитена додека Христијанката е сосема нешто друго !

Не сакам за тоа да зборувам на форум, дојди па ќе видиш, тоа не е ништо за фалење тоа е ужасна работа ! Кога Муслиманка минува сите се со наведнати глави а кога Христијанка поминува летаат разни навреди.

Јас на Христијанките се обраќам со сестро, ни рака не им давам од далеку ги поздравувам, но не е случајот таков со сите.

Жалосно е кога братот слуша какви понуди му добива сестрата е нема што да прави, а јас таков збор за братучетка да слушнам нема шанси !!

Не зборувајте за дискриминација, дојди ќе ти покажам кој е заштитен кој дискриминиран !!
Вие ги заштитувате вашите жени со тоа што се покриени од глава до пети дури и на 40 степени? Муслиманките биле заштитени во твоето село, затоа што сте мнозинство, а не дека христијанките одат разголени или дека провоцираат некого. Тоа е многу нормално да се разбериме.
Ме потсети за поздравувањето со рака. Зошто многу муслиманки не се поздравуваат со рака кога отпоздравуваат некого(или воопшто не отпоздравуваат, туку мора да ја наведнат главата. што покажуваат со тоа ,понизност??)Од една страна се дијаманти, од друга ...


Таа слика е баш таква никој да ја нема. Никој не може да знае ниту да замисли како изгледа ВОЗВИШЕНИОТ ! Мухаммед с.а.в.с ете таква слика донесол, дека ВОЗВИШЕНИОТ нема син, нема жена, не е дојден до тоа ниво да се жртвува !! Како толку голем Креатор и Уметник да падне на тоа ниво да се жртвува ? Никогаш !! Аллах е нешто незамисливо, нема потреба од жртвување, синови и ќерки по земјава.
Нема тој толкава потреба од нас па да се жртвува за нас.
Тој го има секое право над нас !!
:):):)
да, некој има потреба од нас и тоа голема, како и ние од Него. Ние сме неговите најмили. Тоа сакал да ни го покаже исус во текот на неговот живот. Ти најважните нешта за Исус велиш дека се измислени. Зарем грешно поверувале толку многу луѓе во неговото име и неговите дела и неговото воскреснување. Зарем сето тоа е лажно?
Толку голем креатор и уметник да падне на толку ниско ниво па со нас да се расправа. Е, видиш тоа е големината на Бог!
Затоа имаме поинакви замисли за Бог ние и вие.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Вие ги заштитувате вашите жени со тоа што се покриени од глава до пети дури и на 40 степени? Муслиманките биле заштитени во твоето село, затоа што сте мнозинство, а не дека христијанките одат разголени или дека провоцираат некого. Тоа е многу нормално да се разбериме.
Ме потсети за поздравувањето со рака. Зошто многу муслиманки не се поздравуваат со рака кога отпоздравуваат некого(или воопшто не отпоздравуваат, туку мора да ја наведнат главата. што покажуваат со тоа ,понизност??)Од една страна се дијаманти, од друга ...



да, некој има потреба од нас и тоа голема, како и ние од Него. Ние сме неговите најмили. Тоа сакал да ни го покаже исус во текот на неговот живот. Ти најважните нешта за Исус велиш дека се измислени. Зарем грешно поверувале толку многу луѓе во неговото име и неговите дела и неговото воскреснување. Зарем сето тоа е лажно?
Толку голем креатор и уметник да падне на толку ниско ниво па со нас да се расправа. Е, видиш тоа е големината на Бог!
Затоа имаме поинакви замисли за Бог ние и вие.


Никој во нашето село не оди покриен од глава до петици, зборувавме за дискриминација. Муслиманката е заштитена од секоја страна, а Христијанката не. Не реков дека во моето село Муслиманите се тие што плукаат по Христијанките тоа го прават самите Христијани. Муслиманката е дијамант и мора да биде третирана како таква, а не плукана по улица.
Рака може да даде не гледам зошто не би дала. Ако ја наведнала главата покажува срамежливост и пристојност, а не кокетира :)



За Големината на Бог не можеш мене да ми кажуваш.
Ти како прво го понижуваш Бог со тоа што си му дала човечки лик.
Како друго, нашиот Креатор, Единствениот Аллах зошто би се жртвувал ? Ај објасни ми ти, ако Исус се жртвуваше за човештвото, што добивме ?
Ајде кажи ми што имаме од жртвата на Бога !
Зошто Бог да се жртвува за нас, тој ако сака овој момент ќе не нема !
Ај објасни ми !!
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Oktisancec, jas ne go rugam Bog, jas ednostavno tvrdam deka ne postoi, deka nema, no i priznavam sekoj da si veruva ako si saka.

Nejse, ako se sozdal, zarem i zlite nesta gi sozdal? Sho ako e sovrsen naprail nesocrshenosti? Ne e li toa pederski?
Kako onie vanzemaljcite u serijata V - Visitros?
Garant ima i takvo nesto vo univerzumot.
 

allahov_rob

لا اله الا الله محمد رسول
Член од
7 мај 2009
Мислења
728
Поени од реакции
12
Значи рекол дека сите пејгамбери треба исто да се почитуваат.
Зошто ми се чини дека ти многу повеќе го почитуваш Мухамед од Исус?

Eden od uslovite za veruvanje e da veruvas vo Bozjite poslanici... pa koj ne veruva megji site bozji poslanici i vo Isa ili isus,seedno ima nekoja dupka vo veruavnjeto pa neka si ja potpolni...

Самото име Мухаммед или Ахмед преведено на многу јазици значи нешто многу убаво. Еве на Македонски во зборот има Мед :) На Еврејски значи некој достоен за фалење :)

Sekogas voshituvacki zborovi,no i sekogas megju niv po nekoja dupka...
za boldiranovo: Samo allah e dostoen za obzavanje.... samo allah i nikoj drug!!!!
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
За Големината на Бог не можеш мене да ми кажуваш.
Ти како прво го понижуваш Бог со тоа што си му дала човечки лик.
Како друго, нашиот Креатор, Единствениот Аллах зошто би се жртвувал ? Ај објасни ми ти, ако Исус се жртвуваше за човештвото, што добивме ?
Ајде кажи ми што имаме од жртвата на Бога !
Зошто Бог да се жртвува за нас, тој ако сака овој момент ќе не нема !
Ај објасни ми !!
Не му давам човечки лик никаде. Ти не можиш да знаеш за мојата замисла за бог. Тоа е индивидуално.
Се жртвуваше за да не зближи и да не научи на љубов. Не себе си да се докажува, не себе си да се слави! Туку да ја оствари желбата на Бог, а неговата желба незнам точно која е. Никој не ги знае патиштата негови и не сум достојна за тоа да зборувам.
Знам само Бог не сака да не снема. Не не створил заради тоа, туку за вечен живот.
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не му давам човечки лик никаде. Ти не можиш да знаеш за мојата замисла за бог. Тоа е индивидуално.
Се жртвуваше за да не зближи и да не научи на љубов. Не себе си да се докажува, не себе си да се слави! Туку да ја оствари желбата на Бог, а неговата желба незнам точно која е. Никој не ги знае патиштата негови и не сум достојна за тоа да зборувам.
Знам само Бог не сака да не снема. Не не створил заради тоа, туку за вечен живот.
Прв болд:

Што представува Исус за тебе, Бог или...?

Втор болд:

Зошто Исус не им го проповедаше евангелието на римјаните, на тие окрутни злостори кои го измачувале неговиот народ? Како може Бог или Божјиот син да ги запостави и да им се посвети само на изгубените овци Израелеви? Ако е тој сеопштиот спасител на човештвото,кој што се жртвувал за нивните гревови, многу е нелогично да ги прескокне оние кои што живееле рамо до рамо со него: Римјаните!

П.С. Можеш на поставените прашања да ми одговориш на другата тема: Прашања за Христијанството.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Oktisancec, jas ne go rugam Bog, jas ednostavno tvrdam deka ne postoi, deka nema, no i priznavam sekoj da si veruva ako si saka.

Nejse, ako se sozdal, zarem i zlite nesta gi sozdal? Sho ako e sovrsen naprail nesocrshenosti? Ne e li toa pederski?
Kako onie vanzemaljcite u serijata V - Visitros?
Garant ima i takvo nesto vo univerzumot.

Ај прво ти кажи ми зошто не веруваш во Бог, зошто си толку убеден дека не постои ? Па ќе ти одговорам јас !

Eden od uslovite za veruvanje e da veruvas vo Bozjite poslanici... pa koj ne veruva megji site bozji poslanici i vo Isa ili isus,seedno ima nekoja dupka vo veruavnjeto pa neka si ja potpolni...
Ова е за мене упатено ??

Не му давам човечки лик никаде. Ти не можиш да знаеш за мојата замисла за бог. Тоа е индивидуално.
Се жртвуваше за да не зближи и да не научи на љубов. Не себе си да се докажува, не себе си да се слави! Туку да ја оствари желбата на Бог, а неговата желба незнам точно која е. Никој не ги знае патиштата негови и не сум достојна за тоа да зборувам.
Знам само Бог не сака да не снема. Не не створил заради тоа, туку за вечен живот.

Мухаммед с.а.в.с се жртвуваше исто така многу пати да не зближи со љубов, мир и да ги среди паганите.
Аллаховиот пејгамбер не самиот Аллах !!
Ама со тоа не ги откупи нашите гревови, туку не научи како да се држиме подалеку од нив.
И ??

Sekogas voshituvacki zborovi,no i sekogas megju niv po nekoja dupka...
za boldiranovo: Samo allah e dostoen za obzavanje.... samo allah i nikoj drug!!!!

Да само Аллах ! Фалење е една работа обожавање друга. Снегулката не рече никаде Мухаммед да се обожава.
Секоја работа може да се пофали.
Па дури и самиот компјутер сега го фалам, многу е добар !
Зарем Мухаммед с.а.в.с не е достоен за фалење ??
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Исто така има и Муха :)

Со овој твој израз не можеш да го омаловажиш нашиот најсакан Мухаммед. Има и победни од тебе кои прават карикатури од него и од Исус. Не гледам разлика меѓу вас.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
58
Поени од реакции
1
Секогаш го гледате лошото се гледа дека многу сте зависни од тоа.
Од љубомора и инает тресите глупости.
Мухаммед МЕД МЕД и само МЕД ок ?

А муви по црква бркајте секако ги има многу.
Срамота за вашата култура.
 

Eraser

S.... Seni Seviyorum
Член од
12 април 2010
Мислења
422
Поени од реакции
18
Муха у мед :)

п.с. Шалааааа не се лутите одма. :smir:

Нема шеги со Пејгамберот, шеги со Павлета ќе си прајш ок ?
Срами се небаре поп си ! Ти кажав нема разлика меѓу тебе и тие со карикатурите на Исус. Исти сте.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom