Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Слушај сега ... ако не ти се дебатира немој :toe:

Мене само ме навреди тоа што нас не нападна за туѓите грешки.
Мене не ме интересира тоа кој што рекол и кој од каде учи, јас гледам за себе.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
1.256
Поени од реакции
243
e ev sto ne uci kuranot
bidi umeren nareduvaj dobro(7-199)
islamot nosi poraka na mir spas ljubov na site luge so dobra volja so pozdravos selam, sto znaci mir spas,
ubaviot zbor svet osvojuva!
kade vo kuran allah dz ,.s objavil;
dobriot zbor e kako dobro steblo;
osnovata mue cvrsta,
a grankite kon nebo,
koe gi dava plodovite svoi vo sekoe doba,
so odobrenieto od gospodarot svoj, i Allah im donesuva primeri na lugeto za da se sekavaat;
primerot; losiot bor e kako loso steblo, otkornato od zemja koe nema svoja utvrda(kuran14-24-25-26-)

i kazii im na robovite moi da go zboruvaat ona stoe najdobro, zosto sejtanot navistina see razdor megu niv sejtanot kon covekot sekako e neprijatel otvoren(kuran17-53)

ubaviot zbor zelezna vrata otvora


mnogue znacaen i vazen priatelot bilo koj i da e , pozdrav od srce iskren i cvrst stisok na rakata iskazuvaat pocituvanje i zelba za megusebno priatelstvo vtemeleno na covecnost,
Allah dz.s vo kurannot objavuva;

a koga ke bidete pozdraveni , otpozdravete i vie so pozdrav , uste podobar ili vozvrati so istiot, Allah , navistina ke presudi se(4,86)
nasmevkata e ukras na coveckoto telo
muhamed a.s rekol;
so veselo srce da go precekas svojot brat i da go povikas doma e znak na dobro delo.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Мене само ме навреди тоа што нас не нападна за туѓите грешки.
Мене не ме интересира тоа кој што рекол и кој од каде учи, јас гледам за себе.
Пак да ти повторам ...
Тие туѓи грешки се на некои кои се преставуваат како ШИРАЧИ и ПРЕСТАВНИЦИ НА ВИСТИНАТА ЗА ИСЛАМОТ ВО МАКЕДОНИЈА! они тебе те ставаат во нивни кош не јас ...

Втората речечница не мислиш дека ти е малце себична?
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
И?
примерот го земав како конкретен од таму ...
а ти шо сакаш да го оправдаш затоа шо се однесувало за сите?
па и да се однесува и да не се однесува за сите не ја намалува бизарноста на таквите коментари ...
Ne ja namaluva ama pak tie na pogreno mesto znaci nese samo kutrite hirstijani napadnati nego site sto mu pomagaat na okupatorot vo Avganistan tipot sto toa go postiral ili napisal se solidarizral so okupiraniot Avganistanski narod valjda od verski pricni posto site muslimani se brakja i go napagja Avganistanskiot okupator bez razlika na vera i nacija :tapp::tapp::tapp:
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Пак да ти повторам ...
Тие туѓи грешки се на некои кои се преставуваат како ШИРАЧИ и ПРЕСТАВНИЦИ НА ВИСТИНАТА ЗА ИСЛАМОТ ВО МАКЕДОНИЈА! они тебе те ставаат во нивни кош не јас ...

Втората речечница не мислиш дека ти е малце себична?

Мислам дека доволно кажа Омер Ел Фарук со овие реченици.

Легитимен претставник на муслиманите во Македонија е ИВЗ. Ова го велам за да ни биде јасно на сите.

Форумот како форум гледано од моја страна има свои мани и предности, како и редица други форуми, и нема потреба од непотребно замарање со одредени цитати кој што напишал.


Воопшто не сум себична, се замарам јас од кај ќе научам а не некој друг од кај ќе научи.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ne ja namaluva ama pak tie na pogreno mesto znaci nese samo kutrite hirstijani napadnati nego site sto mu pomagaat na okupatorot vo Avganistan tipot sto toa go postiral ili napisal se solidarizral so okupiraniot Avganistanski narod valjda od verski pricni posto site muslimani se brakja i go napagja Avganistanskiot okupator bez razlika na vera i nacija :tapp::tapp::tapp:
такво „солидаризирање“ ствара религиски фанатици кои ја злоупотребуваат верата за бизарни работи ...

после некој ќе издначува Исламисти=Терористи ... па баш поради таквите „верници“ тоа се случува ...
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Пак да ти повторам ...
Тие туѓи грешки се на некои кои се преставуваат како ШИРАЧИ и ПРЕСТАВНИЦИ НА ВИСТИНАТА ЗА ИСЛАМОТ ВО МАКЕДОНИЈА! они тебе те ставаат во нивни кош не јас ...

Втората речечница не мислиш дека ти е малце себична?
Ајде вака да ми те потпрашам:

-Колку го оправдуваш присуството на македонските војници во Авганистан и дали е нормално да се врши таква агресија и да се убиваат цивили и невини луѓе, и никој за тоа да не смее да зуцне, поготово кога ќе погине некој од тие агресорски, упс, коалициски сили?


Чекам искрен одговор!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Ајде вака да ми те потпрашам:

-Колку го оправдуваш присуството на македонските војници во Авганистан и дали е нормално да се врши таква агресија и да се убиваат цивили и невини луѓе, и никој за тоа да не смее да зуцне, поготово кога ќе погине некој од тие агресорски, упс, коалициски сили?


Чекам искрен одговор!
Не го подржувам ...
не подржувам мешање на начин на живот на било која култура ...
како сакаат така ќе си живеат ... си имаат култура, историја, начин на живот ... сите ли треба да јадеме мекдоналдс .. :toe:

но верниците и посебно не носителите на верата не смеат да даваат такви изјави „да даде алах/господ сите да испозагинат“, тоа ствара како шо пишав погоре религиски фанатици ...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
такво „солидаризирање“ ствара религиски фанатици кои ја злоупотребуваат верата за бизарни работи ...

после некој ќе издначува Исламисти=Терористи ... па баш поради таквите „верници“ тоа се случува ...
Pa neli i Makedoncite se solidariziraa so Brakjata srbi za vojnite vo Kosovo i Bosna i toa li ve stava na isto ravniste so zlostornicite srpski poradi vaseto solidarizirane, da ne treba i Makedonija da odgovara za Srebrenica ili pak poradi Makedonskata solidarnost so Srbite ni se sluci 2001 va. Mnogu generaliziras i postavuvas prasanja na pogresni mesta pak ke ti kazam site da umrat do eden koj mu pomagaat na bilo koj okupator vo macenje na nevin i kutar narod kako sto se Avganistancite i Palestincite ama smrta za niv bi bila nagrada ne kazna taka da ja imaat mojata solidarnost Avganistancite i Palestincite ne i Iracanite protiv prokletiot Amerikanski okupator i negovite sorabotnicti
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Pa neli i Makedoncite se solidariziraa so Brakjata srbi za vojnite vo Kosovo i Bosna i toa li ve stava na isto ravniste so zlostornicite srpski poradi vaseto solidarizirane, da ne treba i Makedonija da odgovara za Srebrenica ili pak poradi Makedonskata solidarnost so Srbite ni se sluci 2001 va. Mnogu generaliziras i postavuvas prasanja na pogresni mesta pak ke ti kazam site da umrat do eden koj mu pomagaat na bilo koj okupator vo macenje na nevin i kutar narod kako sto se Avganistancite i Palestincite ama smrta za niv bi bila nagrada ne kazna taka da ja imaat mojata solidarnost Avganistancite i Palestincite ne i Iracanite protiv prokletiot Amerikanski okupator i negovite sorabotnicti
само напред ... :tapp: така се ствараат терористи ...
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
Не го подржувам ...
не подржувам мешање на начин на живот на било која култура ...
како сакаат така ќе си живеат ... си имаат култура, историја, начин на живот ... сите ли треба да јадеме мекдоналдс .. :toe:

но верниците и посебно не носителите на верата не смеат да даваат такви изјави „да даде алах/господ сите да испозагинат“, тоа ствара како шо пишав погоре религиски фанатици ...
Tvoite komentari se od tipot vo red e ama zasto ne e vo red Ako pukas i ke te pukaat ili plukas bese neznam:pos2::pos2:
 
O

Omer el Faruk

Гостин
Не го подржувам ...
не подржувам мешање на начин на живот на било која култура ...
како сакаат така ќе си живеат ... си имаат култура, историја, начин на живот ... сите ли треба да јадеме мекдоналдс .. :toe:

но верниците и посебно не носителите на верата не смеат да даваат такви изјави „да даде алах/господ сите да испозагинат“, тоа ствара како шо пишав погоре религиски фанатици ...
Ти благодарам на убавиот и искрен одговор. Навистина треба да се поработи на меѓу религискиот екуменизам.
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
само напред ... :tapp: така се ствараат терористи ...
Taka se stvara Islamofobija a eden covek sto za eden narod e Terorist za drug e osloboditel ti izgleda ne go znaes mnogu recnikot na vojnite, Albncite za Makedocite bea Teroristi za Albancite osloboditeli, Gemidziite za Turcite bea Teroristi za Makedoncite borci za Makedonija, Avganistancite za Amerika se Teroristi za Avganistan se Borci za Sloboda, Amerikancite za Islamskiot svet se Teroristi a samite se smetaat za osloboditeli ili okupatorii neznam Znaci ti mene mozjes i da me smetas za Teroris virtualen posto go Branam Islamot jas ke bidam samo Musliman koj ja saka Religijata i obratno poimot Teroris e mnogu poslozjen otkolku sto mislis ti
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
@abdurahman
pak ke ti kazam site da umrat do eden koj mu pomagaat na bilo koj okupator vo macenje na nevin i kutar narod kako sto se Avganistancite i Palestincite
таквите „верници“ како тебе само го продлабучуваат спорот меѓурелигиозен ...
таквите „верници“ како тебе од другата страна (христијанска) само го продлабучуваат спорот меѓурелигиозен ...

таквите „верници“ како тебе (од било која вера) придонесуваат за стварање на се повеќе војни се додека едните, другите или сите не се истребиме ...

со такви мисли и пораки како твоиве никогаш нема да има мир и соживот на планетава!
 

Фан на Интер

Rasturac na ZABAVI
Член од
26 јануари 2010
Мислења
612
Поени од реакции
22
@abdurahman


таквите „верници“ како тебе само го продлабучуваат спорот меѓурелигиозен ...
таквите „верници“ како тебе од другата страна (христијанска) само го продлабучуваат спорот меѓурелигиозен ...

таквите „верници“ како тебе (од било која вера) придонесуваат за стварање на се повеќе војни се додека едните, другите или сите не се истребиме ...

со такви мисли и пораки како твоиве никогаш нема да има мир и соживот на планетава!
A ti vo koi vernici spagjas si gi procital li tvoite komentari kade maka macis sto da najdes protiv islamot , i sto mislis ako ti frlas so Kamenja jas ne sum Isus da te mavam so ubavi zborovi jas ke ti aknam zolja pravo u celo. I ne mi gi vagaj zborovite od kontekst jas gi opravudvam Avganistancite i Palestinicite da gi roknat site sto im ja okupirale nivnata teritorija ili mu pomagaat na Okupatorot neka go rokant i Cakar ako e Turcin kur me boli i toj raboti za Evreite :pos2::pos2::pos2: Vo Amerikansakta armija sto mislis nema muslimani i niv neka gi roknat mamu im jebem i site sojuznici eden zjiv da ne izleze od Avganistan site krv da im ja ebam okupatorska
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom