Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 декември 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Здраво на сите, прв пат се вклучувам на оваа тема и сакам да знам повеќе за исламот и како тој го практикуват конкретно Македонците во Струшко, Дебарско, Гостиварско, Тетовско ...
Често се движам низ места населени со Македонци со претежно Исламска вера , и можам да споделам некои перцепции со вас ( доколку сакате а и нешто јас да научам)
Македонците се големи верници и ги практикуват повеке исламските закони за разлика од Ромите , Турците и Албанците , зошто е тоа така?
Зошто Македонците не ги пропагират исламските вредности кои се слични со оние на христијанските Македонци?
Има ли некој за разговор?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Zatoa deka nema kotek gi znaeme kakvi se dene decata, Kerkata se vrkja u 5 sabajle od grad celata raskubena i koga ke ja prasa tatkoto kerko kaj bese sto odgovor dobiva ? abe odi spi tamu... Sinot isto taka.
Откажување во новина и бркање од дома за таквите деца!
 
A

amco2009

Гостин
Здраво на сите, прв пат се вклучувам на оваа тема и сакам да знам повеќе за исламот и како тој го практикуват конкретно Македонците во Струшко, Дебарско, Гостиварско, Тетовско ...
Често се движам низ места населени со Македонци со претежно Исламска вера , и можам да споделам некои перцепции со вас ( доколку сакате а и нешто јас да научам)
Македонците се големи верници и ги практикуват повеке исламските закони за разлика од Ромите , Турците и Албанците , зошто е тоа така?
Зошто Македонците не ги пропагират исламските вредности кои се слични со оние на христијанските Македонци?
Има ли некој за разговор?
Tие што ти ги нарекуваш гордо Македонци во етничка смисла тие себе се нарекуваат Торбеши во етничка смисла :helou:

Инаку Ислам си е Ислам за секој кој е муслиман без разлика дали е Албанец, Турчин ; Ром, Бошњак, Авганистанец, Сомалиец или марсовец Ислам си е Ислам не познава граници ни нациии Сите муслимани се Браќа без разлика дали се од овој или оној меридијан :nenene:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Amco, ne znam kako
kaj vas sandzakliite!
Ama kaj nas, makedoncite muslimani ne se narekuvaat torbeshi! Mal del samo i toa pod vlijanie na Fijat punto Canoski!

Odi tepaj deca hahaha!

Kako be moze da zagovaras tepanje deca i da trvrdis deka si filjan musliman??
 
A

amco2009

Гостин
Amco, ne znam kako
kaj vas sandzakliite!
Ama kaj nas, makedoncite muslimani ne se narekuvaat torbeshi! Mal del samo i toa pod vlijanie na Fijat punto Canoski!

Odi tepaj deca hahaha!

Kako be moze da zagovaras tepanje deca i da trvrdis deka si filjan musliman??
Јас знам како ние се нарекуваме а ти можеш да ме наречеш и санџаклија, и бугар, и македонец , и турчин, сечен, и балија, и вехабија и све што ке ти падне на памет ама јас знам што сум .....

И јас децата ако треба и ке ги тепам како дисциплинска мерка ама ти можеш да гледаш нивни клипови на (порн тубе) и да се гордееш со дечковицте на ќеркати и на синти, поздрав:tapp: Алах џ.ш нека ти помогне и нека ти прати нур во твоето срце:helou:

Многу убава тема Боженствена Книга на Омер ел Фарук ,за неупатените е вистински пат, би ја сместил во графата задожително изгубив 90минути гледајки ги прекрасните објанувања, за наше зближување (Муслимани и Христијани) а не наши делби и поделби Господ е еден и за сите дај погледнете од срце и со отворена душа а тебе Омер ел Фарук Алах џ.ш да те награди со Џенет
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
A Zirovnicanecot ostaj go, neka si preprocituva glupostote so koi samiot vi ja gnasi verata!

Ili ako e musliman, pa i nikakov da e, ke go branite, a!? Bez razlika sto vi gnasi vera?

Не ми е јасно овде , на кого си мислел ?

Ако не ти е тешко да ни кажеш кој е тој , не стави во мисла .
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Ne e prasanje povrzano so islamot! Sledstveno nema da ti odgovoram!

Amco2009. Jas sum
i vecno ke bidam gord na moite deca koi so vnimTelno vospituvanje ke izrasnat vo klvalitetni lica bez kjotek! E sea, ako ti ne moes da go postignes toa, jebiga!
Sekoj so svoeto!
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Дечко во КСА и другите земји, СЕ УБИВАЛО за хипотетичка ситуација дека имало жената ПРЕЉУБА со некој комшија, а тој се бесел итн.
Се сечат раце до ден денес, на исто така хипотези...
Pablo,mesas babi i zabi,koj ja sisa KSA?
zboruvame za Serijat bre coveku i za naegovite pravila,kako i sto?
A ne zboruvame za Ksa i nekoj koj go zloupotrebuva zakonot.
Nego,kolku da ti ja srusam tvojava demagogija,koja vrska nema so seijatot!
Za da nekoj se osudi deka napravil preljuba,treba da se ima 4 svedoci,se tera dolga procedura, pa potoa se donesuva sud i se izvrsuva sankcijata vrz prestapnikot.
Zatoa ti vikam da ti gi srusam tvoite demagogii,za Preljuba nema "Besenje" jas znam deka za preljubata sleduva kamenuvanje za )(ozenet-omazena) i 100 stapovi za(nezenet,neomazena)
se nadevam jasno ti e?
Istoto i so kradecot,svedoci,ovo ono i togas sledyuva sankcija,ne odi toa taka,kako sto ti tuka "Lupetas"
Таткоми никад не ме удрил, ме искарал, паричниот фонд ми го намалил (парична казна), но за мене, ако требало ТОЈ ЌЕ ЈА СЕЧЕЛ РАКАТА, за да ми удоволи, а не јас за НЕГО и тако даље. Ова дава призвук на Христијанскиот Бог, Исус, кој сечел раце и бил убиван за своите деца, ама нејсе, не е битно тоа...
Sakav da ja dolovis sustinata na moeto prasanje,no izgleda si ja utnal?:wink:
vikas deka te "Iskaral i ti go namalil paricniot fond",togas koga si bil "neposlusen:"
A STO MISLIS,MISLIS LI DEKA VO TOJ MOMENT TATKOTI NE TE SAKAL?(zaradi "skratuvanje na blagodetot kon tebe")ILI?

[/quote]
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
30
Поени од реакции
1
Makedonija e potpisnik na konvencijata protiv nehumani kazni i torturi! Secenje raka ili noga e nehumana kazna i tortura!
Terame dalje!
Garfield dali si bil kako Albanec na zatvor vo Makedonija nekogas. Zatoa traj i ne mozes nikogas da znaes sto e tortura. Za tebe toa e taratura. Ne si go dozivel.
Drugo e da citas sto e napisana po zakoni, a drugo e da vidis kolku se postuvat tie zakoni. Toa go znae samo on sto bil na moe mesto.

Sorry off topic :(
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Pablo,mesas babi i zabi,koj ja sisa KSA?
zboruvame za Serijat bre coveku i za naegovite pravila,kako i sto?
A ne zboruvame za Ksa i nekoj koj go zloupotrebuva zakonot.
Nego,kolku da ti ja srusam tvojava demagogija,koja vrska nema so seijatot!
Za da nekoj se osudi deka napravil preljuba,treba da se ima 4 svedoci,se tera dolga procedura, pa potoa se donesuva sud i se izvrsuva sankcijata vrz prestapnikot.
Zatoa ti vikam da ti gi srusam tvoite demagogii,za Preljuba nema "Besenje" jas znam deka za preljubata sleduva kamenuvanje za )(ozenet-omazena) i 100 stapovi za(nezenet,neomazena)
se nadevam jasno ti e?
Istoto i so kradecot,svedoci,ovo ono i togas sledyuva sankcija,ne odi toa taka,kako sto ti tuka "Lupetas"

Sakav da ja dolovis sustinata na moeto prasanje,no izgleda si ja utnal?:wink:
vikas deka te "Iskaral i ti go namalil paricniot fond",togas koga si bil "neposlusen:"
A STO MISLIS,MISLIS LI DEKA VO TOJ MOMENT TATKOTI NE TE SAKAL?(zaradi "skratuvanje na blagodetot kon tebe")ILI?
[/QUOTE]

Ај сега ќе си играме дрн дупка, ќе се лижиме, заебаваме итн.

Ханефи шо е? Муслиман! Признаен насекаде, останатите што се? Муслимани! Истите тие, преферираат бесење, сечење на раце, обезглавување, бесење.
Врз база на она што тие го кажале, почивал Шеријатот, за кого вие тагувате до ден денес.

НЕМА ВО КУРАНО такви глупости, и престанете со лаги.
 
Член од
20 мај 2009
Мислења
97
Поени од реакции
3
Ne e prasanje povrzano so islamot! Sledstveno nema da ti odgovoram!!

А од кога почна да одговараш на исламски прашања ??

Ако веќе некого посочуваш подобро е и да го знаеме кој е тој , ако бил лош за исламот да се советува , да се бара чаре за него .
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
69
Поени од реакции
1
Ај сега ќе си играме дрн дупка, ќе се лижиме, заебаваме итн.

Ханефи шо е? Муслиман! Признаен насекаде, останатите што се? Муслимани! Истите тие, преферираат бесење, сечење на раце, обезглавување, бесење.
Врз база на она што тие го кажале, почивал Шеријатот, за кого вие тагувате до ден денес.

НЕМА ВО КУРАНО такви глупости, и престанете со лаги.[/quote](PICASSO)




Pablo,izgleda deka imas premnogu silno ego?
Ne e dobro toa,no nejse,da se vratam na ona sto treba da ti kazam,a toa e da ti kazam,deka ne znaes kolku ne znaes,ima ludze koi NEZNAAT DEKA NEZNAT,vo slucajov eden od niv si i ti,(konkretno za Serijatot)
druze,Serijatot pociva vrz osnova na zakonite, normite,zapovedite na Allah.xh.sh.
Serijatot e Zakon od Allah.xh.sh. a Muhammed.a.s. ni objasnil,detalno sto i kako treba.
A ne pociva serijatot na toa "sto go kazale alimite(naucnicite)"

za vtoriot bold,sto konkretno te interesira?
se gleda deka ne si cepnal Kuran,kazi za sto sakas dokaz?
a za "Lagite",ke se potrudam da ti dolovam nesto,od poznatiot Islamski avtoritet-Hasan el Basri,kade veli-Covekot go prodava ona sto go ima(poseduva)...
Ostanimi pozdraven prijatele
sekoe dobro,zdravje i sreca.
P.s.Hanefi bil genija,liberalen decko.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
ОК, чим почива на Кур`Анот, онда кажими каде во Кур`Анот се заповедува да се сечат глави, раце, бесат луѓе, поради тоа што еве не се клања 5 пати намаз, поради кражби итн....
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Garfield dali si bil kako Albanec na zatvor vo Makedonija nekogas. Zatoa traj i ne mozes nikogas da znaes sto e tortura. Za tebe toa e taratura. Ne si go dozivel.
Drugo e da citas sto e napisana po zakoni, a drugo e da vidis kolku se postuvat tie zakoni. Toa go znae samo on sto bil na moe mesto.

Sorry off topic :(
Ne mozam da odam vo zatvor kako albamec deka ne sum albanec! A i ne
mozam da odam vo zatvor deka ne sum kriminalec! Jebiga!

А од кога почна да одговараш на исламски прашања ??

Ако веќе некого посочуваш подобро е и да го знаеме кој е тој , ако бил лош за исламот да се советува , да се бара чаре за него .
oj Asan, i ti da ne si od isto selo pa si ja ishkash muata od kjuljafkata!?

Pablo, batali...ova vehabiive od um se operirani a koga Alah sh. Dzh. As itn delel razum se sokrile u nekoj podrum!

Ako e sherijatot baziran na Kuranot, znaci deka onie zemji koi se narekuvaat sherijatski ne go pocituvaat Kuranot bidejki tamu se BESI, se SECAT glavi i tn!
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
На истите теми, на форум идивиди, повикуваат на бојкот на темите, и авторите на темите и постовите кои се косат со нивните учења, ги нарекуваат луѓе опрани, со вградени чипови, демек луѓе кои веруваат во илузии.
Демек, не треба да има некој автономно мислење. Строго ними да им се верува.

Лошо е тоа.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom