Прашања за Исламот I

Статус
Затворена за нови мислења.

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
три Богови кои делуваат складно како Еден
kako eden znaci ne e eden bog spored hristijanite, bar da se znae.


znam hristijanite veke ne znaat na koj gospod da mu se molat, zatoa sto imat mnogu. a nie muslimanite mu se molime samo na gospod (allah) ne na muhammed, i ne vikame nie deka muhammed e sin na gospod,bidejki gospod ne e covek,kako e mozno togas isus koj bese covek da bide sin na gospod...ne znam kako veruvate vo toa...ne e logicno:toe:
 
Б

Бат Елохим

Гостин
znam hristijanite veke ne znaat na koj gospod da mu se molat, zatoa sto imat mnogu. a nie muslimanite mu se molime samo na gospod (allah) ne na muhammed, i ne vikame nie deka muhammed e sin na gospod,bidejki gospod ne e covek,kako e mozno togas isus koj bese covek da bide sin na gospod...ne znam kako veruvate vo toa...ne e logicno:toe:
оваа тема е прашања за исламот. ако имаш прашања за христијаните пиши таму.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
znam hristijanite veke ne znaat na koj gospod da mu se molat, zatoa sto imat mnogu. a nie muslimanite mu se molime samo na gospod (allah) ne na muhammed, i ne vikame nie deka muhammed e sin na gospod,bidejki gospod ne e covek,kako e mozno togas isus koj bese covek da bide sin na gospod...ne znam kako veruvate vo toa...ne e logicno:toe:
А што е логично?
Логика барај во математиката и физиката, оти овде зборуваме за вера, на кој не и требаат ни докази ни логики.

Велиш, христијаните не знаеле на кој Бог му се молат? А Кои се Отецот, и Синот и Светиот Дух?
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
А што е логично?
Логика барај во математиката и физиката, оти овде зборуваме за вера, на кој не и требаат ни докази ни логики.

Велиш, христијаните не знаеле на кој Бог му се молат? А Кои се Отецот, и Синот и Светиот Дух?
ok znaci nema sto da diskutirame koga ne mozeme jazikot smisleno da go upotrebuvame.I ti isto taka ne se povikuvaj na logika i dokazi koga sakas da gi dokazes svoite dogmi.
 
Б

Бат Елохим

Гостин
tebe ne te prasa nikoj za mislenje,ako ne sakas vaki muabeti i ti mozes slobodno da izlezes of forumot:tapp:
не да сакам него не знам. и имам пишано што мислам за исламот, ама страв ми е некој да не се саморазнесе тука, па веќе не пишувам (за исламот)

а инаку тоа го напишав затоа што можеш да поставуваш таму прашања што некој ќе се потруди да ти ги одговори, наместо да какаш тука!

или само тоа знаеш?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
ok znaci nema sto da diskutirame koga ne mozeme jazikot smisleno da go upotrebuvame.I ti isto taka ne se povikuvaj na logika i dokazi koga sakas da gi dokazes svoite dogmi.
Лаква логика, какви докази...
Зборуваме вера или за (нео)егзистенционализмот од Шопенхауер и Витгенштајн?
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
Сакам да поставам едно прашање за културанта што го прати исламот... не за самото религиско учење. Како паралела ќе го земам христијанството.

Зошто исламот во која и да е култура си задржува арапски елементи? Зошто народите од исламска вероисповест преку исламот прифаќаат арабски елементи во облекување, музика, архитектура...
Како пример, Православието во македонија точно да вовело работи од други нации но сепак се знае македонското и ако не кажам дека сум христијанин нема некој начин да се познае...

Зошто е толку јака и евидентна арапската култура во исламот? (знам дека од таму потекнува, но еве јас како христијанин не ги читам моите молитви на еврејски).
Arapskata kultura e mnogu stara ..megu postarite a mozi najstara civilizacija
Arapskata civilizacija,kultura i ziveenje ima mngu blizok nacin na ziveenje so samata planeta zemja so pustinata,okeanite,prirodata zvezdite i neboto.
ISLAMOT koga se pojavuva ne e nesto novo i pred toa imalo veruvanje megu arapskiot svet vo edna vecna sila samo oficijalnoto pojavuvanje na islamot i dava poblizok dopir so covekot i rasiruvanje na arapskata kutura
Mnogu malku znate deka islamot exspresno se siri na pocetokot vo drevna persija kade ke se pomesa so taa kultura i doaga do edna nova era vo covestvoto so razvoj na naukata,i umetnosta....Islamot se siri i vo severna africa kade so tamosnite staro sedalci kako egipjani,berberi i dr,,,,dava edna slika kako sto sega go znaeme mediternaot nesto najubavo i najprosvetltno mesto vo svetot tuka se i sicilija i spanija .....
arapskiot jazik e samo nacin za vtenticno se da se dozivee a muzikata ne e nisto novo taa muzika postoela tamu uste od pocetokot na civilizaciiite na bliskiot istok taka da i den denes ja koristat ne samo arapite tuku i persijci ,evreiii sirijci,,MAGREB,INDIJCI....i arhitekturata ne e nisto novo se e toa od drevni vreminja ostanato samo preku islamot si dobiva sarm

Така е, едно по едно.
Ај отпочеток.

Што претставува за тебе исламот. Како сфати дека е тоа правата религија за тебе: сам, од родителите, литература, пријател...

Ова е мнбогу важно, затоа да појдеме оттука.
site koga ke slusnete islam prvo nesto si zamisluavte kamila,pustina zena so prevez vo liceto i oazi.........
ISLAM znaci celosno predaden vosekoj mig na edna i edinstvena vecna sila izvor na besuslovno predavanje na ljubov i milost za covekot,a musliman znaci pokoren na sevisniot taka da toa treba da se pocustvuva i makar i 10 secundi da go pocustvuvas toa (neobjasneto custvo e).....GO NEMAM POCUSTVUVANO ..MOZE KAKO DETE DA ZOSTO SUM BIL POCIST ZA RAZLIKA OD SEGA...i momentalno koj i da go cita ova ima pricina zosto go cita spored islamot izvorot vo sekoj mig e pricina za nestata sto gi dozivuvame,a nase e da i se pokorime na taa vecnost i da ja istrazuvame za da ne bide tolku prost ovoj kratok zivot

Zarem Bog na Ljubovta dava ZLO???
.....znam deka vakviot stav i jas nekogas go delam so vas zarem bog koj dava ljubov dava i zlo
samo ke napisam nesto vo sto veruvale prvite hristijani koj sega moze i mnogu malku gi ima nekade vo arapskiot svet ziveaat tie i bile i i se zablagodaruvale na zmijata sto ja nateralo eva da go vkusi jabolkoto i go obozavale kutoto na zmijata zosto preku toa zmijata im dade pateka za spoznavanje na nesto sto i ne sme svesni
edna prava muslimanka mi ima kazano deka megu pravite hristijani i pravite muslimani nema nikakva razlika
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
не да сакам него не знам. и имам пишано што мислам за исламот, ама страв ми е некој да не се саморазнесе тука, па веќе не пишувам (за исламот)

а инаку тоа го напишав затоа што можеш да поставуваш таму прашања што некој ќе се потруди да ти ги одговори, наместо да какаш тука!

или само тоа знаеш?

nema potreba da prasuvam nisto zatoa sto za islamot znam sve,ti ako imas nesto da prasuvas slobodno kazi mi,ne da zboruvas gluposti zatoa sto ovde vo ovoj forum ima i muslimani ,da znaes....
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
Дали во основа, муслиманскиот џихад е исто што и христијанските крстоносни војни?
krstonosnite vojni se vodeni so cel da se zbogatat materijalno papata i vojvodite od zapad , a dihadot e vnatresna duhovna borba so samiot sebe
ZA VREME NA KRSTONOSNITE VOJNI KRALOT NA NORMANITE KOJ ZIVEEL VO SICILIJA VO 11 VEK I SE VIKAL FRIDRIH UZIVAL VO ARAPSKATA KULTURA I BIL TOTALNO PREPUSTEN NA NEA KOGA SE PORAGALA MAJKAMU ZA NEGO GO PORODILE ARAPSKI DOKTORI ,CULAV PTICI STO BILO TRADICIJA VO ARAPSKIOT SVET ZNAEL DA ZBORUVA ,PISUVA SE I SESTO I VO PALERMO POSTOJANO UZIVAL VO MOLITVITE STO GI IMALE MUSLIMANITE .
TOJ TREBALO DA NAPRAVI KONECNA BITKA ZA OSVOJUVANJE NA SVETIOT GRAD TOA GO POBARAL PAPATA OD NEGO NO TOJ NE GO POSLUSAL I SE OTRGNAL OD PAPATA
A OD DRUGA STRANA SULTANOT VO KAIRO AL CAMIL BIL VO ISTATA SITUACIJA TIE DVAJCATA MNOGU SE RESPEKTIRALE .SULTANOT NEGO VO PALERMO MU PRAJKA ZEZOL SO ARAPSKI KALIGRAFII A PAK FRIDRIH VO KAIRO MU PRAJKA KONJ UKRASEN SO ZLATO
SULTANOT AL CAMIL VEJKE BIL POD PRITISOK OD SVOITE BRAJKA KOJ SAKALE DA GO UBIJAT I DA MU GO ZAZEMAT PRESTOLOT
DENESKA STO GO IMAME MIROT STO SE USTE NA NEKOJ NACIN TRAE MEGU MUSLIMANITE I HRISTIJANITE VO ZAPAD E PRICINA ZA TIE DVAJCA KOI PRED SMRTA GO POTPISUVAAT TOJ PRIJATELSKI DOGOVOR ZA MIR NO I DAVJCATA BILE OTFRLENI EDNIOT OD PAPATA DRUGIOT OD PRESTOLOT OD MUSLIMANITE
KRALOT FRIDRIH I DENESKA KOJ GROBOT MU E VO PALERMO MU E UKRASE MERMEROT SO PERSISKI ORNAMENTI A TOJ POSAKAL DA BIDE ZAKOPAN VO ARAPSAKA OBLEKA
TAKA DA DECKI DENESKA SE STO E MIRNO ME GU NAS I VAS E SE BLAGODAREJKI NA TIE DVAJCA SO TOJ DOGOVOR
 
A

ateist

Гостин
А што е логично?
Логика барај во математиката и физиката, оти овде зборуваме за вера, на кој не и требаат ни докази ни логики.

Велиш, христијаните не знаеле на кој Бог му се молат? А Кои се Отецот, и Синот и Светиот Дух?
Значи како и самиот кажуваш да не бараме логика

па тогаш за што ќе збориме за апсурди. забегании , халуцинации ,фантазии
......како што е вашето "верување"....

некој отец дувал трева или се упукал у вена па му се сонил сон на јаве .........
го вишол господ у пижами

Е кој се де отците , и синит мајчин...
добро духчето го знаеме - флуересцентно Касперче

како бе да нема никаква логика ?
па логиката се и Мајка ( ги изродува сите други науки )
и Татко ( основоположник на сите науки)

Е ГЛЕДАШ ....................

Библија вели СПРОТИВНО ОД ТЕБЕ

декааааааааааа Христос е= Логос

MIKI1..........друуууже...........
дај еднаш часно и поштено да констатираме реалност..........
НЕЗНАЕТЕ У ШТО ВЕРУЕТЕ ..туку ете така и се бутате на државата
која има интерес од вас и вие од неа ...................
па вршите метафизичко заглупавување на луѓето

Лаква логика, какви докази...
Зборуваме вера или за (нео)егзистенционализмот од Шопенхауер и Витгенштајн?
уствари вие баш затоа СТЕ ЈА ОТФРЛИЛЕ БИБЛИЈАТА

оти логиката е против вас...........( гледам ги читаш мој постови )

па цело време се шлепате на некој дволични трилични петопрсти шестоноги богови

мистично загадочни незнатно неспознатливи..................

уствари ако ве заслушне човек.........................

тезгароши препродавачи , шиткачи на вечни животи ветришта магли и виулици

НЕЗНАЕТЕ У ШТО ВЕРУЕТЕ..................
ВИЕ СТЕ ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ..........
Ај сложно и паметно да се согласиме веќе еднаш...........
Мислам стварно ред е ! Оти Христос е Логос или уште ќе го порекнувате !
Уште ли ќе бидете непријатели на Самоуправниот Идеалист , комунист , анархист
на Другарот Исус !
 

HallowHim

you'll never walk alone
Член од
14 јануари 2009
Мислења
232
Поени од реакции
5
Значи како и самиот кажуваш да не бараме логика

па тогаш за што ќе збориме за апсурди. забегании , халуцинации ,фантазии
......како што е вашето "верување"....

некој отец дувал трева или се упукал у вена па му се сонил сон на јаве .........
го вишол господ у пижами

Е кој се де отците , и синит мајчин...
добро духчето го знаеме - флуересцентно Касперче

како бе да нема никаква логика ?
па логиката се и Мајка ( ги изродува сите други науки )
и Татко ( основоположник на сите науки)

Е ГЛЕДАШ ....................

Библија вели СПРОТИВНО ОД ТЕБЕ

декааааааааааа Христос е= Логос

MIKI1..........друуууже...........
дај еднаш часно и поштено да констатираме реалност..........
НЕЗНАЕТЕ У ШТО ВЕРУЕТЕ ..туку ете така и се бутате на државата
која има интерес од вас и вие од неа ...................
па вршите метафизичко заглупавување на луѓето



уствари вие баш затоа СТЕ ЈА ОТФРЛИЛЕ БИБЛИЈАТА

оти логиката е против вас...........( гледам ги читаш мој постови )

па цело време се шлепате на некој дволични трилични петопрсти шестоноги богови

мистично загадочни незнатно неспознатливи..................

уствари ако ве заслушне човек.........................

тезгароши препродавачи , шиткачи на вечни животи ветришта магли и виулици

НЕЗНАЕТЕ У ШТО ВЕРУЕТЕ..................
ВИЕ СТЕ ДРЖАВНИ СЛУЖБЕНИЦИ..........
Ај сложно и паметно да се согласиме веќе еднаш...........
Мислам стварно ред е ! Оти Христос е Логос или уште ќе го порекнувате !
Уште ли ќе бидете непријатели на Самоуправниот Идеалист , комунист , анархист
на Другарот Исус !

vo pravo si vo nekoi zborovi...gledas kakvi tipovi zbruvaat ...meneme nervirat zatoa sto ne znaat nisto..pozz
 
Член од
21 октомври 2008
Мислења
178
Поени од реакции
3
na site vie temi za religija ......... premnogu site vie ostanatite odgovarate mnogu strucno i matematicki
za vakov vid na temi ve molam so povejke custvo da se odgovara . a ne so akademski izrazi ... i koj e po pameten i koj na kogo ke mu dade pogolemo i po intelektualno objasnuvanje
 
A

ateist

Гостин
Мојсеев = Шеријатски Закон

Принциите , смислата се им е исто...........(укинува држава , членовите ги тренира на самоуправност )

разликата е во членовите....што нее поента ниту игра било какова улога

ТОГАШ :

ЗОШТО ЖИВЕЕТЕ ВО ЗАБЛУДА ДЕКА ЗА ЕДЕН ТЕ ИСТ ЗАКОН

НА ЕВРЕИТЕ НИКОГАШ НЕ ИМ БИЛ ВЕТЕН ВЕЧЕН ЖИВОТ

А ЗА ИСТИОТ ЗАКОН ВИЕ БИ ДОБИЛЕ ВЕЧЕН ЖИВОТ ????

Законот Мојсеев=Шеријатски ниту се спроведува со Верување оти е механички ниту има трошка Духовност

Галатите 3- ред 12..".Законот не дејствува преку верата...".ТОЧНО МЕХАНИЧКИ Е !
Галати 2 - ред 16.....".....но бидејќи знаеме ( очигледно е ) дека човекот не се оправдува преку делата на Мојсеевиот -Шеријатски закон ....зошто од делата на Мојсеевиот - Шеријатски закон не се оправдал НИТУ ЕДЕН ( никогаш и никаде , ни било ниту ќе биде )......"...
ОТИ Е МЕХАНИКА ...СЕ СПРОВЕДУВА НЕМИСЛОВНО..........МЕХАНИЧКИ......


.
.
Џабе фрлате дрвја камења по апостолот Павле и другите апостоли...........
само ја кажале вистината ...............
истата вистина што со векови ја кажувале атеистите и идеалистите.........

.
.
А ниту книгата Куранот нешто ве излажал...........
Ниту Проркот ве излажал било што........
Оти јас разбрав многу добро кажал оти и него му било јасно........
За да се разбере ....мора да се збираат знаења низ целиот свет...
Оти и Куранот е само суровина.......непротолкувана...........
Па огромен дел од одговорите ги има баш во библијата........
Ама не сте го послушале.............
.
.
.
НЕМАТЕ ВЕТУВАЊЕ ЗА ВЕЧЕН ЖИВОТ
ЏАБЕ ШИТКАТЕ ВЕЧНИ ЖИВОТИ ВЕТРИШТА МАГЛИ И ВИУЛИЦИ
КАКО КОГА НИТУ ВАС НИКОЈ НЕ ВИ ВЕТИЛ ВЕЧЕН ЖИВОТ ?

.
.
Значи или битието бог се спрда зеза со сите ..
значи е крајно НЕПРИНЦИПИЕЛНО
или вие ептен сте ја уплескале работата.......
 

RayHerb

Пајнепл Експрес...
Член од
17 јануари 2009
Мислења
56
Поени од реакции
2
А што е логично?
Логика барај во математиката и физиката, оти овде зборуваме за вера, на кој не и требаат ни докази ни логики.

Велиш, христијаните не знаеле на кој Бог му се молат? А Кои се Отецот, и Синот и Светиот Дух?

Па како може едно човечко суштество да биде божји син... Размисли малку, не летајте со памет...!!! :salut:

Zarem Bog na Ljubovta dava ZLO???


Бог на љубовта....???:nesvest:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom