Прашања за Јеховините сведоци ...

Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Пред некој ден на врата ми дојдоја јеховини сведоци, и се обидуваа да ме убедат во тоа нивно учење.Арно ама не знаеа да ми одговорат на некои прашања па си заминаа без да ме убедат. Сега јас сакам да прашам нешто друго главното прашање од каде го добиле тие своето име "јеховини сведоци" и дали знаат да ми одговорат што значи " ЈХВХ" ...се надевам дека на форумов има некои такви па ако има нека ми одговорат.....
 
Член од
1 февруари 2010
Мислења
57
Поени од реакции
4
prijatel, kolku sto mi e poznato "JХВХ" poteknuva od JEХОВA- imeto na tatkoto na Bozjiot sin Gospod Isus Hristos, pa mislam deka od tamu poteknuvat Jehovinite svedoci, koi propovedaat vo imeto na Biblijata a nasiot bog Gospod Isus Hristos
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Пред некој ден на врата ми дојдоја јеховини сведоци, и се обидуваа да ме убедат во тоа нивно учење.Арно ама не знаеа да ми одговорат на некои прашања па си заминаа без да ме убедат. Сега јас сакам да прашам нешто друго главното прашање од каде го добиле тие своето име "јеховини сведоци" и дали знаат да ми одговорат што значи " ЈХВХ" ...се надевам дека на форумов има некои такви па ако има нека ми одговорат.....
Јас не сум Јеховин сведок (и покрај тоа што сведочам за библискиот Бог - Јехова), но, бидејќи добро ја познавам нивната теологија, можам да ти одговорам на твоите прашања:

1. Името "Јеховини сведоци" ти го добиле затоа што сведочат за библискиот Бог - Јехова. Јехова е Божјото свето име во Библијата. Тие го темелат својот назив на следниов библиски стих:

"„Зашто вие сте Ми сведоци,” слово е Господово (ЈХВХ), „и Мои слуги кои ги избрав, за да знаете и верувате и да видите дека тоа Сум Јас. Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ (ЈХВХ), нема Спасител освен Мене. Јас прореков, спасив и навестив, и нема туѓинец меѓу вас! Вие сте Ми сведоци,” слово е Господово (ЈХВХ), „а Јас Сум Бог, од вечноста - Јас Сум!"
(Исаија 43:10-13, Библијата)

2. ЈХВХ или на еврејски: יהוה - е личното име на Бог кое во Библијата се спомнува скоро 7000 пати и во македонскиот превод е преведено како Господ, во англиските преводи како Lord. Во King James преводот личното Име на Бог се разликува од титулата Господ (Господар) по тоа што таму тоа е напишано со сите големи букви LORD.

Зошто е таму е преведено со LORD?
Кај евреите се појавила една ерес поттикната од Третата Божја заопвед (Не изговарај го напразно името на Бог) и тие толку буквално ја сватиле оваа заповед што воопшто не го изговарале Името на Бог. И затоа за да не паднат во искушение да го прочитаат Неговото Име при читањето на светите списи, они решиле во нив да го заменат со еврејскиот збор за Господ (Господар) - adonai. Па така во некои списи се среќава adonai, а во некои тетраграматонот ЈХВХ.

Никој не знае како се изговара таа кратенка. Евреите при пишувањето не ги запишувале самогласките, туку само согласките. При читањето на списите, кога ќе дошле до името на Бог тие правеле една кратка пауза (2-3 секунди молк) и потоа продолжувале, а слушателите знаеле дека таму се спомнува името на Бог. Па оттаму ние денес не знаеме како точно се изговара името на Бог. Најчести претпоставки се Јехова и Јахве или Џехова шо би рекли американците :)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јеховините сведоци инсистираат на употребата на името Јехова, кое за нив е од неискажливо значење.
Инаку - Ehye Asher Ehye (I am who I am) - Јас Сум Оној Кој Сум : Така му одговорил Господ на Мојсеј, кога овој го прашал како се вика.
За повнимателните - јасно е дека одговорот е избегнат и наместо име е даден одговор кој би можел да се сфати како - Што ти е гајле кој сум јас, или не е твоја работа, или зошто би ти кажал?
Оттаму JHVH, односно Јахве, односно Јехова (последново е само лошо читање на претходните две) не претставува име во вистинската смисла на зборот.
Кај попримитивните религии има верување дека знаењето на нечие име овозможува (магиска) власт врз него. Постојат племиња чии членови имаат две имиња - едно за секојдневна употреба и уште едно, тајно, кое го знаат само носителот и тој што му го дал името.
Затоа тајното име било строго чувано и не се кажувало. Истото правило важело за имињата на духови, божества, демони и сл. Оној кој ги знаел нивните имиња, најчесто бил гатач, вражач, бајач, волшебник кој наводно управувал со натприродните сили затоа што можел да ги именува со вистинското име. Тука некаде е и разликата меѓу магијата и религијата. Во религијата верникот е послушен, скромен и богобојазлив молител, а во магијата човекот е оној што ги принудува натприродните ентитети да ја остварат неговата замисла.
Што се однесува до јеховините сведоци, сум се сретнал со нив неколку пати (ми затропале на врата) и сум разговарал. Нападни се, главно необразовани, со мошне ограничено разбирање за концептот на христијанството (и на јудаизмот), но успеваат да се извадат и да импресионираат неупатени со библиски цитати научени напамет.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Зошто Јеховините сведоци извршуваат самоубиство?

Сведок бев на едно вакво дело, кое се случи во моето соседство пред десетина години. Ме интересира зошто тоа го прават.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зошто Јеховините сведоци извршуваат самоубиство?

Сведок бев на едно вакво дело, кое се случи во моето соседство пред десетина години. Ме интересира зошто тоа го прават.
Јеховините сведоци не извршуваат самоубиство, ниту пак учат дека луѓето треба да се самоубиваат. Напротив, тие учат дека животот е свет и тој ни е подарен од Бог за живеење. За нив самоубиството е грев како и за сите други христијани. Тој што се самоубил сигурно не бил Јеховин сведок, а дури и да се нарекувал така или пак да го нарекувале така, тоа воопшто не може да им се префрли на Јеховините сведоци.
Па нели постојат еден куп православни што извршиле самоубиство. Дали тоа значи дека православието учи да се самоубиваме? Не. Затоа, заради некои специфични и недокажани работи, не треба да префрламе вина на целата група.

--- надополнето ---

Јеховините сведоци инсистираат на употребата на името Јехова, кое за нив е од неискажливо значење.
Инаку - Ehye Asher Ehye (I am who I am) - Јас Сум Оној Кој Сум : Така му одговорил Господ на Мојсеј, кога овој го прашал како се вика.
За повнимателните - јасно е дека одговорот е избегнат и наместо име е даден одговор кој би можел да се сфати како - Што ти е гајле кој сум јас, или не е твоја работа, или зошто би ти кажал?
Точно е тоа дека во тој стих (14-от) Бог не му кажал како се вика, туку му кажал во следниот 15-ти стих:

14 „ЈАС СУМ, КОЈ СУМ,” му рече Бог на Мојсеја. Потоа продолжи: „Кажи им вака на Израелците: ‘ЈАС СУМ, ме испрати при вас.’”
15 Натаму Бог му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците вака: ‘Господ (ЈХВХ), Бог на вашите татковци, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов, ме испрати при вас. Тоа е Мое име довека, така ќе Ме викаат од род до род.’

Значи Бог не го кажува Своето име во 14-от стих и точно е тоа дека фразата "ЈАС СУМ КОЈ СУМ" не е Името Божјо. Името Божјо е кажано во следнот 15-от стих: ЈХВХ.
И како што кажав, не само овде, туку и на 7000 други места во Библијата, така што крајно несериозно е да се одрекува Божјото Име ЈХВХ во Библијата. Иако Јеховините сведоци се најгласни по ова прашање и силно го потенцираат изговорот на Божјото Име, истото е признаено и од православните, католиците, протестантите и многу други верски заедници кои ја признаваат Библијата.

"А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово." (Осија 12:5, православен превод на Библијата)
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Јеховините сведоци не извршуваат самоубиство, ниту пак учат дека луѓето треба да се самоубиваат. Напротив, тие учат дека животот е свет и тој ни е подарен од Бог за живеење. За нив самоубиството е грев како и за сите други христијани. Тој што се самоубил сигурно не бил Јеховин сведок, а дури и да се нарекувал така или пак да го нарекувале така, тоа воопшто не може да им се префрли на Јеховините сведоци.
Па нели постојат еден куп православни што извршиле самоубиство. Дали тоа значи дека православието учи да се самоубиваме? Не. Затоа, заради некои специфични и недокажани работи, не треба да префрламе вина на целата група.



Да, можеби беше член на некоја друга секта. Се извинувам за моето непромислено прашање.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Јеховините сведоци не извршуваат самоубиство, ниту пак учат дека луѓето треба да се самоубиваат. Напротив, тие учат дека животот е свет и тој ни е подарен од Бог за живеење. За нив самоубиството е грев како и за сите други христијани. Тој што се самоубил сигурно не бил Јеховин сведок, а дури и да се нарекувал така или пак да го нарекувале така, тоа воопшто не може да им се префрли на Јеховините сведоци.
Па нели постојат еден куп православни што извршиле самоубиство. Дали тоа значи дека православието учи да се самоубиваме? Не. Затоа, заради некои специфични и недокажани работи, не треба да префрламе вина на целата група.

--- надополнето ---



Точно е тоа дека во тој стих (14-от) Бог не му кажал како се вика, туку му кажал во следниот 15-ти стих:

14 „ЈАС СУМ, КОЈ СУМ,” му рече Бог на Мојсеја. Потоа продолжи: „Кажи им вака на Израелците: ‘ЈАС СУМ, ме испрати при вас.’”
15 Натаму Бог му рече на Мојсеја: „Речи им на Израелците вака: ‘Господ (ЈХВХ), Бог на вашите татковци, Бог Авраамов, Бог Исаков и Бог Јаковов, ме испрати при вас. Тоа е Мое име довека, така ќе Ме викаат од род до род.’

Значи Бог не го кажува Своето име во 14-от стих и точно е тоа дека фразата "ЈАС СУМ КОЈ СУМ" не е Името Божјо. Името Божјо е кажано во следнот 15-от стих: ЈХВХ.
И како што кажав, не само овде, туку и на 7000 други места во Библијата, така што крајно несериозно е да се одрекува Божјото Име ЈХВХ во Библијата. Иако Јеховините сведоци се најгласни по ова прашање и силно го потенцираат изговорот на Божјото Име, истото е признаено и од православните, католиците, протестантите и многу други верски заедници кои ја признаваат Библијата.

"А Господ е Бог Саваот; Јехова е името Негово." (Осија 12:5, православен превод на Библијата)
Сосем е можно тетраграматонот JHVH да е исто што и Ehye Asher Ehye (оти во хебрејското писмо самогласките изостануваат).

Всушност, може да се работи за атрибут и истото важи и за Адонај (Господин), Саваот(Бог на војските, Шема (од старохебрејското Шем - име), Ел (Бог), Елохим (кое можеби е и множина од Ел) и др.
За овие работи се има различни мислења и теолошки расправи.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Сосем е можно тетраграматонот JHVH да е исто што и Ehye Asher Ehye (оти во хебрејското писмо самогласките изостануваат).
Не, тие различно се пишуваат:
Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = веројатно ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)
"Јас Сум" = היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
2.814
Поени од реакции
4.665
Не, тие различно се пишуваат:
Божјото Име = יהוה = ЈХВХ (без самогласки) = веројатно ЈАХВЕ, ЈЕХОВА (со самогласки)
"Јас Сум" = היה = ХЈХ (без самогласки) = хајах (со самогласки)
Така е, различно се пишуваат, но значењата се сродни. Еве едно објаснување (од википедија, за жал)

Linguistic roots and meaning

The name is generally linked to a form of the Semitic word-stem HWY, conveying the idea of "being". (Semitic word-stems are groups of consonants around which vowels are arranged to form nouns and verbs). The verb "to be" plus the name of El, the chief god in the pantheon, could give rise to the forms yahweh-el ("He is El", "He shows himself as El") or the reverse, El-yawheh (El who shows himself) - the latter, but not the former, is found occasionally in the bible.[111] In Exodus [3:19] God himself, asked by Moses for his name, replies: "I am that I am...Say (to the Israelites), 'I Am has sent me to you'."[Exod. 3:13-16] A similar statement recurs throughout Leviticus, where God states with each law, "I am Yahweh." But despite looking back to the same verbal root HWY, these passages are essentially theological: they are intended not to explain the origin or meaning of the name, but to convey the image of a powerful God who will stay with and strengthen Israel.
Во секој случај интересен проблем, ако може така да се каже :smir:
 

The_LiGhT'

Stop DISCRIMINATION
Член од
29 април 2009
Мислења
587
Поени од реакции
123
Јеховините сведоци не извршуваат самоубиство, ниту пак учат дека луѓето треба да се самоубиваат. Напротив, тие учат дека животот е свет и тој ни е подарен од Бог за живеење. За нив самоубиството е грев како и за сите други христијани. Тој што се самоубил сигурно не бил Јеховин сведок, а дури и да се нарекувал така или пак да го нарекувале така, тоа воопшто не може да им се префрли на Јеховините сведоци.
Па нели постојат еден куп православни што извршиле самоубиство. Дали тоа значи дека православието учи да се самоубиваме? Не. Затоа, заради некои специфични и недокажани работи, не треба да префрламе вина на целата група.

I vo Albanija pred nekoj mesec se samoubi edno devojce sto bese Jehoven svedok, vo svoeto prostalno pismo taka pisuval...:toe:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
I vo Albanija pred nekoj mesec se samoubi edno devojce sto bese Jehoven svedok, vo svoeto prostalno pismo taka pisuval...:toe:
Секој месец има по неколку самоубиства ширум светот и меѓу самоубиените има и православни, католици, муслимани, протестанти, будисти, хиндуисти, евреи, атеисти итн. Еве само што напишав Албанија и Самоубиства на google ми излезе податок дека во 2004 година во албанија имало 200 самоубиства кои си го одземале животот со бесење.

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=43303

Меѓу нив веројатно имало повеќе кои се нарекувале католици, муслимани, православни, атеисти. И што треба сега да кажеме дека сите овие религии поттикнуваат кон самоубиство?
И јас не се сложувам со теологијата на Јеховините сведоци, но тоа не ми дава за право да измислувам вакви лаги и клевети во нивно име. Повеќето од нив се навистина прекрасни луѓе, со висок морал и етика.
 
Член од
15 мај 2010
Мислења
34
Поени од реакции
0
Јас не сум Јеховин сведок (и покрај тоа што сведочам за библискиот Бог - Јехова), но, бидејќи добро ја познавам нивната теологија, можам да ти одговорам на твоите прашања:

1. Името "Јеховини сведоци" ти го добиле затоа што сведочат за библискиот Бог - Јехова. Јехова е Божјото свето име во Библијата. Тие го темелат својот назив на следниов библиски стих:

"„Зашто вие сте Ми сведоци,” слово е Господово (ЈХВХ), „и Мои слуги кои ги избрав, за да знаете и верувате и да видите дека тоа Сум Јас. Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ (ЈХВХ), нема Спасител освен Мене. Јас прореков, спасив и навестив, и нема туѓинец меѓу вас! Вие сте Ми сведоци,” слово е Господово (ЈХВХ), „а Јас Сум Бог, од вечноста - Јас Сум!"
(Исаија 43:10-13, Библијата)

2. ЈХВХ или на еврејски: יהוה - е личното име на Бог кое во Библијата се спомнува скоро 7000 пати и во македонскиот превод е преведено како Господ, во англиските преводи како Lord. Во King James преводот личното Име на Бог се разликува од титулата Господ (Господар) по тоа што таму тоа е напишано со сите големи букви LORD.

Зошто е таму е преведено со LORD?
Кај евреите се појавила една ерес поттикната од Третата Божја заопвед (Не изговарај го напразно името на Бог) и тие толку буквално ја сватиле оваа заповед што воопшто не го изговарале Името на Бог. И затоа за да не паднат во искушение да го прочитаат Неговото Име при читањето на светите списи, они решиле во нив да го заменат со еврејскиот збор за Господ (Господар) - adonai. Па така во некои списи се среќава adonai, а во некои тетраграматонот ЈХВХ.

Никој не знае како се изговара таа кратенка. Евреите при пишувањето не ги запишувале самогласките, туку само согласките. При читањето на списите, кога ќе дошле до името на Бог тие правеле една кратка пауза (2-3 секунди молк) и потоа продолжувале, а слушателите знаеле дека таму се спомнува името на Бог. Па оттаму ние денес не знаеме како точно се изговара името на Бог. Најчести претпоставки се Јехова и Јахве или Џехова шо би рекли американците :)
Благодарам Чорбаџија го знам тоа ама сакав да ми одговори некој јеховин сведок ако да речеме се "држат"до цитатот на Иасија ок ама Исаија пак вели "...ЗОШТО НИ СЕ РОДИ ДЕТЕ ВЛАСТА МУ Е НА РАМОТО ИМЕТО МУЕ ЧУДЕСЕН СОВЕТНИК СИЛЕН БОГ ВЕЧЕН ТАТКО КНЕЗ НА МИРОТ."Знам дека ти тоа добро го знаеш гледам од предходните постови ти честитам браво навистина си спреман секоја чест. Само сакав да ги видам нив што ке речат на ова ,тој што ми дојде на врата го прашав штомисли "КОЈ Е ПРВИОТ И ПОСЛЕДНИОТ"хехехе ми вели дојди таму кај што се собираме ке ти кажеме. Хехехе знам дека неможам да ги убедам ама некогаш ме фаќаат на контра па се обидувам да му докажам....
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Чорбаџија, со кој дел од нивното учење не се сложуваш?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Чорбаџија, со кој дел од нивното учење не се сложуваш?
Не се сложувам со следниве учења на Јеховините сведоци:
- Исус не е Бог, туку Тој е Архангелот Михаел.
- Исус не е вечен, туку е создаден во конечно минато.
- Исус е воспоставен за Цар на Небото во 1914 година.
- Исусовото враќање ќе биде исто така невидливо и верните ќе го видат со "окото на верата".
- Светиот Дух исто така не е Бог, ниту пак е личност. Тој е само Божјата активна сила.
- Душите на покојните се во еден вид сон и не се свесни за ништо. Тие се во Божјото сеќавање и ќе бидат вратени во постоење по воскресението. Ниту христијаните не одат кај Бог сега.
- Тие ги делат верниците (сведоците) на два дела: обични верници (големо стадо) и посинети (избрани, откупени) верници (мало стадо) кои вкупно се 144.000 од Христос до сега.
- Само овие 144.000 се посинети Божји деца и само тие ќе живеат на Небото во идниот век. Овие верници уште се викаат и верници со "небесна надеж"
- Сите останати не се синови и ќерки Божји и тие ќе ја наследат новата Земја, но не и Небото.
- Од симболите на причеста (лебот и виното) смеат да земаат само верниците со небесна надеж (значи само од оние 144.000). Таков верник мислам дека нема во Македонија, а има мислам 1-2 од Бугарија. Сите други само си ги подаваат од рака на рака симболите, но никој не јаде од леботи, ниту пие од виното.
- Причеста треба да се практикува само еднаш годишно за време на еврејската Пасха. (бидејќи според нив причеста е замена за Пасхата)
- Не смее да се практикува крводарителство (земање и давање на крв).

Ете со овие нивните верувања не се сложувам. Може да пропуштив некое, ама тие се во глобала. Поздрав.

--- надополнето ---

Благодарам Чорбаџија го знам тоа ама сакав да ми одговори некој јеховин сведок ако да речеме се "држат"до цитатот на Иасија ок ама Исаија пак вели "...ЗОШТО НИ СЕ РОДИ ДЕТЕ ВЛАСТА МУ Е НА РАМОТО ИМЕТО МУЕ ЧУДЕСЕН СОВЕТНИК СИЛЕН БОГ ВЕЧЕН ТАТКО КНЕЗ НА МИРОТ."Знам дека ти тоа добро го знаеш гледам од предходните постови ти честитам браво навистина си спреман секоја чест. Само сакав да ги видам нив што ке речат на ова ,тој што ми дојде на врата го прашав штомисли "КОЈ Е ПРВИОТ И ПОСЛЕДНИОТ"хехехе ми вели дојди таму кај што се собираме ке ти кажеме. Хехехе знам дека неможам да ги убедам ама некогаш ме фаќаат на контра па се обидувам да му докажам....
Супер аргументи си им поставил. Еднаш јас ги прашав што мислат за титулата "силен Бог" како што го нарекува Исаија Исус во своето пророштво, но замисли тој ми рече: "Да, ама таму не се вели Семоќен Бог, туку само силен Бог". И демек ете затоа Исус не е Бог :)
За вториот аргумент (каде што Јован во Откровението го нарекува Исус "Првиот и Последниот", "почетокот и свршетокот" и мислам "алфа и омега" не сум имал прилика во живо да ги прашам. Прашав еднаш некои по форумиве и не знаеа да одговорат. Обично ги прашувам: Што мислиш на кого се однесуваат овие титули, и тие ми одговараат "се разбира дека тие титули се однесуваат на Бог". И потоа им ги цитирам стиховите од Откровението каде што овие титули му се дадени на Исус и потоа ги снемува. (барем таков еден случај имав пред неколку недели). Не знам дали човекот не го прочита текстот, дали ја преиспита својата вера, или едноставно решил да ги праша старешините па не се вратил со нивниот одговор.
Сепак тој е според мене најдобар аргумент што треба да им се каже, затоа што на другите аргументи им наоѓаат мани, а доста од нив се изменети и во нивниот превод на Библијата (превод Нов Свет).
Поздрав пријателие :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom