Прашања до Атеистите II

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Не за друго, не ке изигравам само јас овде озбилен...

Ти мислиш некој озбилно те свати, или тоа што го пишиш прв пат го читаат?
Ајде олади уживај, никој не убедил никого во ништо. Најмалце на форумов.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Текстот кој го постираше, зборува за тебе. Јас одсекогаш сум нагласувал дека не ги осудувам луѓето како ќе го живеат нивниот живот, се додека со тоа не го ускратуваат правото на останатите да го прават истото! Дали некој ќе има ќе биде хомосексуалец, дали ќе има секс со десет души одеднаш, дали ќе живее сам, дали ќе биде само една жена....негово право! Ти тоа го потенцираше во секоја можна пригода кога немаше аргументи, со цел да ме дискредитираш како личност, а преку тоа индиректно и моите стави на форумов нагласувајќи дека јас сум сакал секс со животни, инцест и што уште не! Патетика и мизерија! И сега постираш текст кој го критикува токму тоа што ти го правиш:
Zulum koji vidis kod drugih ljudi, ima ga i kod tebe,​
u tvojoj naravi. U njima gledaj sebe.​
Tvoje bivstvovanje, licemjerje, zulum i nemarnost​
pokazuje ti se na drugome kao refleks.​
Ti si taj nasilnik i sebi cinis nasilje​
na tebe ce pasti prokletstvo.​
A ne se odnesuva do tebe koga nekogo gledas so glavata vo zemi,neli ?
Ajde utre ke ti pisuvam,sega kasno e.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
A ne se odnesuva do tebe koga nekogo gledas so glavata vo zemi,neli ?
Ajde utre ke ti pisuvam,sega kasno e.
Таа тема е отворена за зезање, ако не си способен да разграничиш хумор од сериозна дискусија, подобро не си го троши времето воопшто на форумов.
 

ComputerService

Доктор
Член од
7 мај 2013
Мислења
90
Поени од реакции
50
Ти мислиш некој озбилно те свати, или тоа што го пишиш прв пат го читаат?
Ајде олади уживај, никој не убедил никого во ништо. Најмалце на форумов.
Тоа дека озбилно ке ме сфати некој на форумов, ни во нај мал случај не верувам..
Но некој сериозен секако дека ке ме свати озбилно..
А тоа дека никој не убедил до сеа, се лажиш, тоа што си му кажал/убедувал, ке го запомни, баш кога ке дојде во таа ситуација, ке му дојдат зборовите што си му ги рекол,
П.с ај да не одам со многу оф топици.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Таа тема е отворена за зезање, ако не си способен да разграничиш хумор од сериозна дискусија, подобро не си го троши времето воопшто на форумов.
Kolku sto vide nitu komentirav na taa tema nitu zbor kazav.... za humor ne kazuvaj mi.
No,ne ednas vernicite si gi narekol slepi,slepo sledenje i neznam kakvi se uste pogrdni zborovi. Temava e do Ateistite,za textot na Rumi ke pisuvame vo temata Sufizam.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Kolku sto vide nitu komentirav na taa tema nitu zbor kazav.... za humor ne kazuvaj mi.
No,ne ednas vernicite si gi narekol slepi,slepo sledenje i neznam kakvi se uste pogrdni zborovi. Temava e do Ateistite,za textot na Rumi ke pisuvame vo temata Sufizam.
Нема потреба јас да кажувам дали и колку некој е слеп, неговите постови зборуваат за тоа.
Ти се отепа да докажеш дека Руми е компатибилен со твојата замисла за исламот, а самиот себеси се побиваш со цитатите кои ги постираш.
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Нема потреба јас да кажувам дали и колку некој е слеп, неговите постови зборуваат за тоа.
Ти се отепа да докажеш дека Руми е компатибилен со твојата замисла за исламот, а самиот себеси се побиваш со цитатите кои ги постираш.
Odi vo temata Sufizam. Barem so Rumi mozam nosot da ti go iskrsam ;) Se otepa da si gi opravdas bolnite mani ama najdi druga filozofija,kaj najde so Rumi. Rumi za takvite jasno i glasno dzehennemot za prestojuvaliste im go prepisuva.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.660
Поени од реакции
11.693
Не се тепајте, вие сте браќа човечки...
Не, чекај!
Па Каин го уби брата си Авел... хм, се замислив!
Ма тепајте се бре!
„Боговите“ сакаат гладијаторски игри!
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не се тепајте, вие сте браќа човечки...
Не, чекај!
Па Каин го уби брата си Авел... хм, се замислив!
Ма тепајте се бре!
„Боговите“ сакаат гладијаторски игри!
Ocigledno mnogumina ja sakaat ulogata na gladijatori.
 
Член од
17 јануари 2012
Мислења
1.044
Поени од реакции
644
Lord Raven,userot mi e poznat,da ne sme pisuvale i na nekoj drug forum ?

Koga bi znael deka so ova tempo i kulturno ke zboruvame,bez da se mesaat muvite naokolu,so zadovolstvo ke ti pisuvam.

Eve ke napisam nesto pa ke vidime koj e diktator uspat (mada i od dosega moze da se vidi) a koj ne e.

Mnogu pati imam pisuvano i so Ipsissimus,ama toj si e stopiran na toa mesto (negovo pravo) jas na ova mesto moe pravo.

Bog na nikogo ne go prisiluva dali da veruva ili ne. Bog od sekogo bara pravda,pocituvanje,ljubeznost,sakanje,onaka kako sto i TOJ e izvor na Ljubovta,Pravdata,Ljubeznosta.....
I Bog na NIKOGO,apsolutno na NIKOGO nema da go kazni,tuku onoj svet ke go prozivee odvisno toa kako i sto pravel tuka na ovoj zivot. Slicno na Budizmot. Ako vo ovoj zivot ne uspees da ja vozdignes svesnosta,ako ne go zgolemis stepenot na razumot,sledniot zivot ke zivees vo ponizok stepen ili ke go povtoruvas ili ke bides magare ili krastavica ili.....
Spored islamot,nema povtorno ziveenje,ako veruvas i rabotis po Bozjiot propis,koj e isto taka zaradi zgolemuvanje na svesnosta na covekot,ke preselis vo Rajot (toa e i vo drugite religii) a i samiot Raj (dzennet) ima stepeni. Ako zivees sprotivno ke preselis vo pekolot (dzehennemot) koj isto taka ima stepeni. Nema Bog na zitelite vo rajot so lepeza da gi ladi nitu pak da gi kamsikuva na onie vo pekolot. Ednostavno ke "ziveat" onaka kako sto zasluzile. Isto e i vo budizmot,nikoj so sila ne te tera da razmisluvas,da se gradis,svesta da ja vozdigas,razumot da go vozdigas... Toa sam za sebe si go pravis.

Temava e za Ateistite ne e za Islamskoto veruvanje ili za Drugite religii.

A sto se odnesuva do Satanata,diktatorite se nejzin produkt. Sekoj zol covek velime deka e pod vlijanie na satanata. Bog od lugeto bara dobro,pa bez razlika koj kako se vika ako pravi zlo delo,toj e pod vlijanie na satanata. Bog bara ubavo odnesuvanje kon sekogo.

Па најверојатно на овој потфорум сме имале дискусуја.

Првиот болд.
А она нема да имаш други богови пред мене, не е ли присилување. И не разбирам што подразбираш под присилување. За мене лично нема никаква разлика помегу начинот на кој Бог присилува и некој кога ке ти впери пиштол. Ако за тебе е е тоа Љубов и разбирање...

Вториот болд.
Викаш дека Бог нема никого да казни али нема да го земе при себе. Мене ова ми личи на казна.
И немој да ги споредуваш монотеистичките религии со будизмот. Во Будизмот не постои пекол или рај кој е дефиниран во монотеистичките религии.

Во третиот дел се негираш самиот себеси. Со самото постоење на рај и пекол следи дека постои награда и казна т.е. постои нешто што се нарекува негативна мотивација ако не ме слушаш го јадеше... И пак го мешаш Будизмот.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Вториот болд.
Викаш дека Бог нема никого да казни али нема да го земе при себе. Мене ова ми личи на казна.
И немој да ги споредуваш монотеистичките религии со будизмот. Во Будизмот не постои пекол или рај кој е дефиниран во монотеистичките религии.
Сура 56
41.А луѓето неисправни, - а кои се тие луѓе неисправни?
42.тие ќе бидат во оган пламенен и во вода што врие,

Сура 2
24. Па, ако тоа не го направите, а нема да го направите, тогаш, навистина, чувајте се од огнот кој за неверниците е подготвен, чиешто гориво се луѓето и камењата!

Сура 3
91. Неверниците кои ќе умрат, секако, како неверници како откуп ни сето злато со кое е исполнета земјата не ќе им биде примено; тие ќе имаат казна болна и тие ќе немаат поддржници!

И као шлаг на се:
Сура 16
93. Аллах да сакаше, сигурно, ќе ве направеше една заедница, но Аллах скршнува во заблуда кого сака и упатува кого сака. Да, вие ќе бидете прашани за она што го работевте!
 
Член од
28 август 2008
Мислења
2.321
Поени од реакции
538
Па најверојатно на овој потфорум сме имале дискусуја.

Првиот болд.
А она нема да имаш други богови пред мене, не е ли присилување. И не разбирам што подразбираш под присилување. За мене лично нема никаква разлика помегу начинот на кој Бог присилува и некој кога ке ти впери пиштол. Ако за тебе е е тоа Љубов и разбирање...

Вториот болд.
Викаш дека Бог нема никого да казни али нема да го земе при себе. Мене ова ми личи на казна.
И немој да ги споредуваш монотеистичките религии со будизмот. Во Будизмот не постои пекол или рај кој е дефиниран во монотеистичките религии.

Во третиот дел се негираш самиот себеси. Со самото постоење на рај и пекол следи дека постои награда и казна т.е. постои нешто што се нарекува негативна мотивација ако не ме слушаш го јадеше... И пак го мешаш Будизмот.
Bog ne ti vperuva pistol ni tuka ni tamu. Veke ti kazav,spored Religiite (da ne vi dadam povod za gresenje i valkanje na ustata,mislam na Islamot Hristijanstvoto i Judizmot) pravilata na zivotot se takvi,vo budizmot se takvi. Kazna ima i tamu i tamu a izvrsitelot ke ti bidat delata tvoi. Vo Budizmot e kazna sto ke go povtoruvas istiot zivot ili mozda i potezok zaradi propustite na prethodniot.Neli e toa kazna ?
Jas ne se negiram nikade sebesi,IMA I KAZNA I NAGRADA ama za toa nikoj ne ti e kriv osven SAMIOT SEBESI. I pak Budizmot ke ti go izmesam. I vo budizmot ima i nagrada ili kazna vo idniot zivot. I kaj budistite samiot go zasluzuvas naredniot zivot,polos ili podobar.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom