Прашања до Атеистите II

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Прашање до Атеистите:

1. Од кого сте створени?
2. Зошто човекот е створен?
3. Зошто не верувате во загробен живот?
4. Дали имате некои Аргументи за вашето “верување“ дека не постои БОГ?
1.Од никого бидејќи книга стара 2000 години не објаснува ништо иако 40% оф светот верува во неа тоа не ја прави точна.
2.Сеуште не се знае ама да кажете ,,Бидејќи Господ сакал'' е абсурдно..
3.Како мислиш ч-ч
4.
Прашање до Атеистите:

1. Од кого сте створени?
2. Зошто човекот е створен?
3. Зошто не верувате во загробен живот?
4. Дали имате некои Аргументи за вашето “верување“ дека не постои БОГ?
1.Од никого но да кажеме дека Господ не направил иако немате докази е абсурдно..
2.Да си го живее животот, да направиш потомство и да умреш. Биолошкиот процес на сите живи суштества.
3.Не го разбирам ова. Објасни плс.
4.Наше не е да ви докажеме деке не постои Господ туку вие нам.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Пошо немаш одговор, да те потсетам на прашањето:
„...Како треба да изгледаат доказите?...„.
Ако ти викаш дека некоја масаја не создала јас не верувам во тоа бидејќи нема никакви факти и докази за тоа. За почеток може ма пример да се покаже и да ни дојде но како што 3 пати викаа Исус дека ќе дојде ништо немаше.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ако ти викаш дека некоја масаја не создала јас не верувам во тоа бидејќи нема никакви факти и докази за тоа. За почеток може ма пример да се покаже и да ни дојде но како што 3 пати викаа Исус дека ќе дојде ништо немаше.

Остај месаја и то: одговори што те прашуваат.

Цитирам:
„...Како треба да изгледаат доказите?...„.
 

hypoterrian

Young Free Thinker
Член од
12 јуни 2016
Мислења
162
Поени од реакции
49
Освен Библијата нешто како некој знак дека бил тука и кое е потврдено од научници кои го истражувале артефактот или местото. А книга во која вика дека е точна бидејќи е точна не ми звучи многу логично.. Но ај малце ја тебе сега: зошто мислиш христијанството е точно а не муслиманството, мормонството итн?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Освен Библијата нешто како некој знак дека бил тука и кое е потврдено од научници кои го истражувале артефактот или местото.
„Знак„?

Знак бараа и евреите од Христа а Он не им даде никаков знак, освен Неговото воскресение.

Најди научник кој може да испита, докаже и утврди нечие воскресение.[DOUBLEPOST=1465998603][/DOUBLEPOST]
Но ај малце ја тебе сега: зошто мислиш христијанството е точно а не муслиманството, мормонството итн?
За ова прашање, имаш соодветна тема/теми и тони и тони постови „за„ и „против„.
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
„Знак„?

Знак бараа и евреите од Христа а Он не им даде никаков знак, освен Неговото воскресение.

Најди научник кој може да испита, докаже и утврди нечие воскресение.
Па не може да утврди нешто што не се случило.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас имам едно прашање до вас атеистите. Вие се декларирате како атеисти, неверници, луѓе кои не се замараат со религијата. Зошто тогаш вие сте тие кои постојатно се занимавате со религиите и покрај тоа што не верувате, а притоа делувате и како секта убедувајќи ги луѓето/верниците дека Господ не постои?
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Јас имам едно прашање до вас атеистите. Вие се декларирате како атеисти, неверници, луѓе кои не се замараат со религијата. Зошто тогаш вие сте тие кои постојатно се занимавате со религиите и покрај тоа што не верувате, а притоа делувате и како секта убедувајќи ги луѓето/верниците дека Господ не постои?
Vie vernicite gi deklarirate Ateistite kako nevernici sekti i drugi pogrdni zborovi ...i toa spored nekoi babini veruvanja!
PS: Ti u koj bog veruvas?
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Vie vernicite gi deklarirate Ateistite kako nevernici sekti i drugi pogrdni zborovi ...i toa spored nekoi babini veruvanja!
PS: Ti u koj bog veruvas?
Сега ти ми го изврти прашањето, а притоа и не ми даде одговор. Јас сум Христијанин, но ете ги почитувам и атеистите, затоа што и тие се луѓе. Но чисто ме интересира зошто атеистите како луѓе кои се изјаснуваат како неверници во Господ и како некои кои не ги интересира религијата, постојано коментираат нечија вера/религија, а притоа и делуваат како пропаганда за да им докажат на луѓето дека не треба да веруваат во верата во која веруваат?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Сега ти ми го изврти прашањето, а притоа и не ми даде одговор. Јас сум Христијанин, но ете ги почитувам и атеистите, затоа што и тие се луѓе. Но чисто ме интересира зошто атеистите како луѓе кои се изјаснуваат како неверници во Господ и како некои кои не ги интересира религијата, постојано коментираат нечија вера/религија, а притоа и делуваат како пропаганда за да им докажат на луѓето дека не треба да веруваат во верата во која веруваат?
Aтеизмот негира постоење на надприродни суштества и си има свои ставови, мислења и докази околу тоа кое треба да ги изнесува.
Не е точно дека атеистите не ги интересира религијата, напротив, атеистот е спремен и сака да ги запознае другоите религии и вери отворено, слободно без страв или ограничувања. Тоа нема да го најдеш често кај верници, православец на пример, неќи ни да слушне за било која друга вера, па и христијанска црква која не е негова, тој одма сместа ги одбива како “еретички, невистинити, лажни...“ иако ни едно нивно дело не прочитал или истражил, Во некоја рака и верниците се атеист пошто негираат постоење на други богови. Нив само еден чекор ги дели од атеисти.
Имаш сосема погрешно сфаќање или мислење шо е тоа атеизам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom