Прашања до Атеистите II

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Не бе батка, не е така.
1. Болдот е и граматички и смисловно погрешен. Не може да се верува во непостоење.
2. Агностицизмот сам, без теизмот или атеизмот не постои. Во кој тоа бог верува агностикот? Може да не знае, ама сепак да верува, во некој (некои) бог(ови) или да не верува. А што е тогаш гностик? (Пр. Мики Кец :))
Повеќето атеисти се и агностици.
1) Ако ке зирнеме во вики - вера е -
Ве́ра — Признавање на нешто како вистинско, често без земање во предвид фактите и логичките проверки, само поради силата на внатрешно, субјективно мислење, кое не бара да биде образложено со некој докази, а и можно тие докази да се вметнат .

Значи верата нема врска со постоење или не постоење. Ти ако сакаш можеш да веруваш што црното е белото и ако е обратно. Можеш да веруваш во тоа што постои и не постои например вонземјаните.

2) Агностицизмот предпоставува што светот не може да се познае до крај, т.ш. науката може до некаде да го проучи светот кој не окружува и толку. Гностицизмот (да не го мешаме со религиозна-философска ситема која што постоела на почетокот од нашата ера ) спротивно кажува што целиот свет во кој мие живееме може да се проучи и објасни од страната на науката.

Значи Христијаните по дефолт се агностици затоа што не е можно да се проучи\познае трансцендентен Бог од страната на логиката, башка и науката, а по пат на ВЕРАТА тоа е возможно само ирационално.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
1) Ако ке зирнеме во вики - вера е -
Ве́раПризнавање на нешто како вистинско, често без земање во предвид фактите и логичките проверки, само поради силата на внатрешно, субјективно мислење, кое не бара да биде образложено со некој докази, а и можно тие докази да се вметнат .

Значи верата нема врска со постоење или не постоење. Ти ако сакаш можеш да веруваш што црното е белото и ако е обратно. Можеш да веруваш во тоа што постои и не постои например вонземјаните.

2) Агностицизмот предпоставува што светот не може да се познае до крај, т.ш. науката може до некаде да го проучи светот кој не окружува и толку. Гностицизмот (да не го мешаме со религиозна-философска ситема која што постоела на почетокот од нашата ера ) спротивно кажува што целиот свет во кој мие живееме може да се проучи и објасни од страната на науката.


Значи Христијаните по дефолт се агностици затоа што не е можно да се проучи\познае трансцендентен Бог од страната на логиката, башка и науката, а по пат на ВЕРАТА тоа е возможно само ирационално.
Prvoto boldirano : Veruvanje a ne prizanvanje!
Votoroto: Wat?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Prvoto boldirano : Veruvanje a ne prizanvanje!
Votoroto: Wat?
Баш така друже верување = признавање. Како можеш да веруваш во нешто а да не го признваш? :facepalm:
Добро ако не ме разбрал прочитај внимателно ТУКА па врати се со аргументи.
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.859
Поени од реакции
4.791
Баш така друже верување = признавање. Како можеш да веруваш во нешто а да не го признваш? :facepalm:
Добро ако не ме разбрал прочитај внимателно ТУКА па врати се со аргументи.
Druze be...I tamu nema poim "priznavanje"...! Si zbunil mozda do EN ti e! Veruvanje ne e priznavanje...!
Da go zememe tvojov primer.
Priznavam zgresiv! ......Aj tuka najdi veruvanje?
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
1) Ако ке зирнеме во вики - вера е -
Ве́ра — Признавање на нешто како вистинско, често без земање во предвид фактите и логичките проверки, само поради силата на внатрешно, субјективно мислење, кое не бара да биде образложено со некој докази, а и можно тие докази да се вметнат .

Значи верата нема врска со постоење или не постоење. Ти ако сакаш можеш да веруваш што црното е белото и ако е обратно. Можеш да веруваш во тоа што постои и не постои например вонземјаните.

2) Агностицизмот предпоставува што светот не може да се познае до крај, т.ш. науката може до некаде да го проучи светот кој не окружува и толку. Гностицизмот (да не го мешаме со религиозна-философска ситема која што постоела на почетокот од нашата ера ) спротивно кажува што целиот свет во кој мие живееме може да се проучи и објасни од страната на науката.

Значи Христијаните по дефолт се агностици затоа што не е можно да се проучи\познае трансцендентен Бог од страната на логиката, башка и науката, а по пат на ВЕРАТА тоа е возможно само ирационално.
Момак ај прво види кого си цитирал. :D.... и што си цитирал.
Гностицизам+“а“ напред нели е агностицизам? Верата немала врска со постоења? Остај ја ти стринати Вики што вели.
Во што веруваат Христијаниве? Дека постои бог нели? Но спротивно да “веруваш дека не постои“ не е можно. А Мики кец ни е гностик остај ти таа работа агностик :)
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не бе батка, не е така.
1. Болдот е и граматички и смисловно погрешен. Не може да се верува во непостоење.
2. Агностицизмот сам, без теизмот или атеизмот не постои. Во кој тоа бог верува агностикот? Може да не знае, ама сепак да верува, во некој (некои) бог(ови) или да не верува. А што е тогаш гностик? (Пр. Мики Кец :))
Повеќето атеисти се и агностици.
Ти си знаеш:)

Ако сметаш дека е така, нека биде волјата твоја:)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ти си знаеш:)

Ако сметаш дека е така, нека биде волјата твоја:)
Не е работатата како јас сакам, не е така како што ти сакаш, тоа е поентата.

П.С. Стварно телемитски одговор... :D
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не е работатата како јас сакам, не е така како што ти сакаш, тоа е поентата.

П.С. Стварно телемитски одговор... :D
Аха. Не знаеш како е, ама знаеш дека не е така како јас што сакам:D

Штом ти е тоа поентата, убаво ти викам нека биде волјата твоја:)

п.с. Телемитите ми се омилени у задње време:)
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Аха. Не знаеш како е, ама знаеш дека не е така како јас што сакам:D
Ти кажав и како е. Аман не си @ИзГрев. Убаво си пишува.
п.с. Телемитите ми се омилени у задње време:)
Гледам, изгледа тоа ритуалите на гробишта ти се допаѓаат.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Ти кажав и како е. Аман не си @ИзГрев. Убаво си пишува.

Гледам, изгледа тоа ритуалите на гробишта ти се допаѓаат.
Ок. Нека биде - Си кажал.

Пак убаво ти викам, нека биде волјата твоја:)

Како сакаш, така нека е.

Скраја да е тоа со гробиштата. Ако ги префрлат на друго место истите, ќе ја разгледам опцијата за практикување на истите:cool:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Кај ми отидоа 3-цата соговорници? либериј, 121314 и гревот, ... упс, изгревот бил :cautious:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601

Kajgana Shop

На врв Bottom