Прашања до Атеистите II

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Jas kako Nov na forumov sakam da gi prasam ateistive zosto se zamaraat so glupavive vernici koga bog ne postoi. I zosto moraat da gi ubeduvaat deka se vo zabluda koga za toa nema da imaat ni nagrada ni kazna. Patem dokolku ateistite se vo pravo vernicite ne gubat nisto ce umrat I so smrta zavrsuva se no dokolku vernicite se vo pravo togas ateistite ce ziveat vo vecna kazna.
А кој тоа тебе или било кој друг те убедува да не веруваш? Верувај си ти во што сакаш, но изостави ме мене (и сите други кои не припаѓаат на твојата вера) од твоите верувања. Немаме ништо со тоа. Нема што ти да убедуваш некого или награди да добиваш ако придобиеш некого на твоја страна. Нели немаше присила во исламот? Секое убедување е присила.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Ne neme ubeduva nikoj deka ne treba da veruvam samo mi vika deka sum zaostanat zatucan I sl. Zasto sum veruval
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Ne neme ubeduva nikoj deka ne treba da veruvam samo mi vika deka sum zaostanat zatucan I sl. Zasto sum veruval
Не си ни првиот ни последниот кој тоа го чул. Истиот “аргумент“ и вие (верниците) го користите против атеистите. Нормално дека ќе се браниме со истиот. Ако сум јас глупиот зошто не верувам тогаш ти си уште поглупиот што верува.... тоа е тоа.
 
Член од
3 јуни 2013
Мислења
1.944
Поени од реакции
1.192
Znaci sepak se ubeduvame
Јас незнам зошто сте толку прилагодливи во разговор.Не стоите до тоа што го кажувате.Јас имав еден случај разговор со една особа,и темата првин ни започна за Турција,јас кажав некој пофален збор дека Турција е добра економски,дека се развива,дека има добри одморалишта итн...Разговор он ми го доведе до ситуација да го фали исламот(сметајќи дека јас сум православен верник,по автоматизам бидејќи сум Македонец).Но кога јас му кажав дека сум атеист и дека не верувам во православие ниту во нешто друго,тогаш почнавме за зборуваме за пи*ки,и дека Турчинките навистина вредат и се добри.И тогаш тој почна да ми се открива дека имал швалерка,дека ништо не држел од исламот,ниту постел ниту се придржувал до нешто.Ако јас бев православен и кажував стихови од Библијата,тој ќе беше многу поголем верник од мене и ќе ми рецитираше цели сури од Коранот,се со цел да се докаже дека е поголем верник од мене.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Јас незнам зошто сте толку прилагодливи во разговор.Не стоите до тоа што го кажувате.Јас имав еден случај разговор со една особа,и темата првин ни започна за Турција,јас кажав некој пофален збор дека Турција е добра економски,дека се развива,дека има добри одморалишта итн...Разговор он ми го доведе до ситуација да го фали исламот(сметајќи дека јас сум православен верник,по автоматизам бидејќи сум Македонец).Но кога јас му кажав дека сум атеист и дека не верувам во православие ниту во нешто друго,тогаш почнавме за зборуваме за пи*ки,и дека Турчинките навистина вредат и се добри.И тогаш тој почна да ми се открива дека имал швалерка,дека ништо не држел од исламот,ниту постел ниту се придржувал до нешто.Ако јас бев православен и кажував стихови од Библијата,тој ќе беше многу поголем верник од мене и ќе ми рецитираше цели сури од Коранот,се со цел да се докаже дека е поголем верник од мене.
По ова не останува ништо друго да се искоментира. ЖИВА ВИСТИНА!!!
П.С. како само сум сецнал еден пред некој ден кога му кажав да не ми го вреѓа алах, ........ одма се префрли кај други да тормози:pos:а другиве кои ме знаеја молчешкум се погледнаа и насмејаа. ............... а кога ќе размислам подобро требаше да кажам дека сум јеховин .......... е тек тогаш ќе беше смеење.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Jas kako Nov na forumov sakam da gi prasam ateistive zosto se zamaraat so glupavive vernici koga bog ne postoi. I zosto moraat da gi ubeduvaat deka se vo zabluda koga za toa nema da imaat ni nagrada ni kazna. Patem dokolku ateistite se vo pravo vernicite ne gubat nisto ce umrat I so smrta zavrsuva se no dokolku vernicite se vo pravo togas ateistite ce ziveat vo vecna kazna.
Еве зошто:
Не си свесен колку небулози и контрадикции има твојов пост....
Прв Болд. Кој си ти да кажуваш дали некој е гнасотија или не, само затоа што имал поинаков поглед на животот? Ти не си сакал секс пред брак и тоа значи дека никој не смее да има, ако има тогаш е гнасен и треба да се казнува и убива?! И ова не е животинско однесување?!
Вториот болд. Губење невиност уште во детство било лоша работа, ама брак со 9 годишно девојче е сосем ок?!
Трет болд. Ако комшијата нема што да гледа нечиј газ, тогаш што има и ти да гледаш и да судиш како некој се облекува? Твоите критериуми за пристојност мора да бидат критериум за сите? Што ако мене сексуално ме возбудува жена која е покриена? Дали поради тоа треба да барам да не се покрива и да ја сметам за непристојна?
И што има ти да кажуваш кој за кого треба да се чува?
1.Да, гнасотија е. Да, ми се допаѓа законот за забрана за секс пред брак и изневерување. Би се решиле голем број на проблеми со тоа. Не би имале повеќе теми на кајгана од типот "Му ја дадов невиноста, не сака да бидеме во врска, ќе се убијам." Што им фалело бре на нашите претци кои чекале брак за да имаат секс? Умреле без секс? Немале среќен живот после? Не, со ова ќе се намали депресијата кај народот, никој нема да се чувствува искористено и отфрлено, ќе има ред и ќе се знае кога и со кого ќе се прават тие работи. Да, го поддржувам ова. Не ми се допаѓа што живеам во свет на изгубен морал и вредности. Безбројни абортуси и тоа што сексот е сведен на животински чин наместо возвишен како што е да се извршува возвишено откако ќе се исполнат сите прописи. Сакаш секс? Биди маж ожени се бе, ако не плаќај курви или силувај некое животно. Жената не е животно и нема што жената да задоволува нечии потреби.
Затоа што верниците се тие кои дискриминираат, оние што се различни од нив ги прогласуваат за гнасотија, за безвредни, грешни.....
Затоа што врз основа на верување, спремни се да забранат и ускратат некому да живее како што тој решил! Затоа што се ограничени, нетолерантни и арогантни.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Еве зошто:


Затоа што верниците се тие кои дискриминираат, оние што се различни од нив ги прогласуваат за гнасотија, за безвредни, грешни.....
Затоа што врз основа на верување, спремни се да забранат и ускратат некому да живее како што тој решил! Затоа што се ограничени, нетолерантни и арогантни.
Jas ne te prasav zosto see nerviras na forumov tuku zosto voopsto diskutiras a za toa deka nekoj ti zabranuva da zivees na tvoj nacin lazes. Aj kazi mi ti kako ateist sto te poprecuva vo makedonija da zivees Neli e sekularna drzavava. Dali ti see slucilo da nekoj te maltretira vo realniot zivot zatoa sto si ateist?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Jas ne te prasav zosto see nerviras na forumov tuku zosto voopsto diskutiras a za toa deka nekoj ti zabranuva da zivees na tvoj nacin lazes. Aj kazi mi ti kako ateist sto te poprecuva vo makedonija da zivees Neli e sekularna drzavava. Dali ti see slucilo da nekoj te maltretira vo realniot zivot zatoa sto si ateist?
Каде виде ти дека се нервирам? Ако некој има различен став од твојот, незначи дека се нервира. Во врска со твоето прашање - зарем треба да чекам да почне некој да ме спречува и да ми забранува да живеам како што ми е волја па дури потоа да почнам да го критикувам? Кога некој отворено го посочува мојот живот како нешто гнасно, тогаш треба да биде спремен да се соочи со мене и моите аргументи.
 
Член од
20 август 2014
Мислења
35
Поени од реакции
16
Каде виде ти дека се нервирам? Ако некој има различен став од твојот, незначи дека се нервира. Во врска со твоето прашање - зарем треба да чекам да почне некој да ме спречува и да ми забранува да живеам како што ми е волја па дури потоа да почнам да го критикувам? Кога некој отворено го посочува мојот живот како нешто гнасно, тогаш треба да биде спремен да се соочи со мене и моите аргументи.
Za vregjanje nitu vernicite nitu ateistite see nesto podobri no na forum. Dali nekoj te navredil Oci vo oci ?
 
Член од
25 јули 2013
Мислења
118
Поени од реакции
97
еве ќе дадам најпрост пример за да може секој што прашува овде да ме разбере
бог требаше да слезе и да рече јас сум вашиот бог, така? каде е?
2012 апокалипса требаше да има, така? каде е?
прашуваш поп што е бог,тој ти вели бог е се околу нас
фактички јас бе сум верувал во бог ама не сум знаел бе т.е физиката ми била мене бог (магнетното поле) :facepalm:
пошто да јас верувам во енергија затоа што таа ни дава живот на земјава (магнетно поле)
и после ќе речете: овие масониве маме му ебам не ебаваат како што сакаат
и мислам дека треба да се затворат сите овие теми зошто едноставно само се зборува напразно
и не ме цитирајте зошто како што реков ќе си зборуваме до сабајле бескорисно
 
Последно уредено:

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Za vregjanje nitu vernicite nitu ateistite see nesto podobri no na forum. Dali nekoj te navredil Oci vo oci ?
Не ме разбираш што сакам да кажам....поентата е дека се шири свест кај луѓето дека се што не е во склоп со нивните традиции и верувања е погрешно, гнасно.....
Тоа е факт, неможеш да го негираш, и мене не ми е гајле дали ќе го сметате за навреда или за комплимент, се додека различноста се претставува како погрешна, ќе има луѓе што ќе го демантираат тоа со аргументи.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
200
Поени од реакции
97
Не ме разбираш што сакам да кажам....поентата е дека се шири свест кај луѓето дека се што не е во склоп со нивните традиции и верувања е погрешно, гнасно.....
Тоа е факт, неможеш да го негираш, и мене не ми е гајле дали ќе го сметате за навреда или за комплимент, се додека различноста се претставува како погрешна, ќе има луѓе што ќе го демантираат тоа со аргументи.
ова е нешто што ме нервира кај атеистите (ова доваѓа од атеист), што ти сега рече е 100% точно, но исто така 100% сум сигурна дека си хипокрит. Кажувате како религиозните имаат многу примитивни мислења (што е точно), но сигурна сум дека дури и ти си рекол нешто расистичко, мизогено, хомофобично итн во твојот живот, и тоа откако си постанал атеист. Ова е единствената причина зошто не се деклалирам како атеист (а сигурно не сум единствената), не сакам да бидам асоцирана со такви.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
ова е нешто што ме нервира кај атеистите (ова доваѓа од атеист), што ти сега рече е 100% точно, но исто така 100% сум сигурна дека си хипокрит. Кажувате како религиозните имаат многу примитивни мислења (што е точно), но сигурна сум дека дури и ти си рекол нешто расистичко, мизогено, хомофобично итн во твојот живот, и тоа откако си постанал атеист. Ова е единствената причина зошто не се деклалирам како атеист (а сигурно не сум единствената), не сакам да бидам асоцирана со такви.
Не сум хомофоб, напротив на темите за хомосексуалност секогаш ставовите ми биле во одбрана на хомосексуалците да живеат на начин кој нив им одговара.
Не сум ни расист, има луѓе кои ги нарекувам "Браќа" а се од најразлични раси по светот. Бојата не е репер за човечност, бидејќи човечноста нема боја.
Не се сметам ни за хипокрит, бидејќи дволичноста не ја поднесувам и тешко се воздржувам да не кажам нешто што нетреба кога дискутирам со дволични луѓе.
Ни кон жените немам предрасуди и ги сметам за рамни со мене. На форумов сум 4 години, со скоро 9000 мислења, некои од членовите и лично ме познаваат, така да биди сигурна дека не го кажувам ова напразно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom