Прашања за Исламот III

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
8.578
Дали во исламот постои привремено или потполно исклучување на муслиманот кој со своите постапки ќе ја извалка својата вера (како што се кај православните епитимија и анатема)?

Доколку не постои, која е причината за тоа?

Доколку постои, наведете некои примери.

Зошто и понатаму како муслимани се сметаат африканските народи од Североисточна и Средна Африка, плус некои азиски како што се Курдите кои практикуваат женско генитално сакатење?

Зошто и понатаму како муслимани се сметаат оние што склучуваат привремен брак кој можел да трае од 1 час до 99 години(чиста проституција, нели)?

Зошто и понатаму како муслимани се сметаат групи како ИСИС, Боко Харам и други западни платеници?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Здраво. Имам неколку прашања.
1.Што вели Исламот за магијата, дали според исламот магијата постои и муслиманите веруваат во магија?
2.Дали исламот има посебна наука што проучува магија ? Имаме ли нешто како исламска магија, со куранот или други работи?
3.Колку би имала ефект љубовна магија? Дали знаете некој познат муслимански свештеник (ама сигурен) или некое друго лице што се занимава со овие работи? Од кај сака нека е, Македонија, Босна, Косово, па дури Саудиска Арабија, Индонезија, Индија, било каде. Да сте слушнале за некој, квалификуван астролог или било што. Да не биде некој од типот на Рамче од шутка.
1. Да, муслиманите веруваат дека постои магија, исламски назив за тоа е СИХР.
2. Да има, Аллах во Куранот објаснува што е сихр и како да се справиме со тоа односно како да се заштитиме од злите џинни и шејтани.
А постои и нешто што се вика РУКЈА, тоа е исламски начин на лекување од СИХР.. се учи Куран и ништо повеќе.
3. Исламски статус за љубовната магија е дека е тоа забрането дело и тој што го прави тоа е неверник и во шеријатска држава таквите луѓе се убиваат откако ќе се утврди дека ги работи тие магии.
Лице кое се занимава со тие работи сигурно не е муслимански свештеник, само се крие позади исламот.
Таквото дело е забрането во исламот, и тие луѓе што прават такви магии се неверници.[DOUBLEPOST=1407201519][/DOUBLEPOST]
Дали во исламот постои привремено или потполно исклучување на муслиманот кој со своите постапки ќе ја извалка својата вера (како што се кај православните епитимија и анатема)?

Доколку не постои, која е причината за тоа?

Доколку постои, наведете некои примери.

Зошто и понатаму како муслимани се сметаат африканските народи од Североисточна и Средна Африка, плус некои азиски како што се Курдите кои практикуваат женско генитално сакатење?

Зошто и понатаму како муслимани се сметаат оние што склучуваат привремен брак кој можел да трае од 1 час до 99 години(чиста проституција, нели)?

Зошто и понатаму како муслимани се сметаат групи како ИСИС, Боко Харам и други западни платеници?
Да, постои потполно исклучување на муслиманот.. како што се станува муслиман така се станува и немуслиман :)
Пример: Најчести постапки се постапките кои се тесно поврзани со исламското верување, Мухаммед а.с. рекол дека јазикот најмногу луѓе ќе одведе во џехеннет(пекол).
Пцуењето на Аллах и неговиот пратеник, изигрување и исмејување со Исламот, негирање на исламските прописи и обврски, непрактикување на одредени ибадети како намазот(молитвата) и негирање на нејзината должност, итн итн.
Ова се најчести и најразбирливи дела и постапки.. инаку има многу кои се поврзани со убедувањето и верувањето, каде што заглавиле многу луѓе и од тоа излегле многу секти.

генитално сакатење, привремен брак итн се постапки кои се спротивни од Исламското учење, тоа се исламски забранети постапки но се на помал степен од куфр(неверство) и влегуваат во харам(забрането) а Исламското верување е дека харамот не го изведува човекот од верата.

Што се однесува до групите како ИСИС и боко харам, во погорните постови јасно и гласно ставив до знаење дека се одрекувам од делата на тие луѓе и дека тоа не е исламски начин на војување и делување.
Пак ќе кажам тоа се работи кои се харам(забранети),што се за степен пониско од куфрот(неверството), па не можам да кажам дека се немуслимани но јавно велам дека се одрекувам од тие постапки и ставам до знаење дека тоа не се постапки на кои не учи Исламот.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.010
Поени од реакции
8.578
Дали е харам или куфр ако некои муслимани веруваат во реинкарнација?

Доколку е куфр, зошто Друзите и Алавитите се сметаат за муслимани?

генитално сакатење, привремен брак итн се постапки кои се спротивни од Исламското учење, тоа се исламски забранети постапки но се на помал степен од куфр(неверство) и влегуваат во харам(забрането) а Исламското верување е дека харамот не го изведува човекот од верата.

Што се однесува до групите како ИСИС и боко харам, во погорните постови јасно и гласно ставив до знаење дека се одрекувам од делата на тие луѓе и дека тоа не е исламски начин на војување и делување.
Дали се презема нешто од муслиманските верски водачи да се искоренат овие харами или се одржува ситуацијата на статус кво?
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Дали е харам или куфр ако некои муслимани веруваат во реинкарнација?
Доколку е куфр, зошто Друзите и Алавитите се сметаат за муслимани?

Дали се презема нешто од муслиманските верски водачи да се искоренат овие харами или се одржува ситуацијата на статус кво?
Тие никогаш и не биле муслимани со такви убедувања, нема нормален човек кој ќе каже дека тие се муслимани кога ќе му се објасни во што веруваат.
Јас кога пишував овде дека војната во Сирија е на муслимани против отпадници од исламот,односно сектата Алавити и Бешар ал-Асад, овде екстремист ме направија :)

Моментално имаме корумпирани верски водачи и шпиуни така да секој кој ќе превземе нешто повеќе против ваквите појави одма му лепат етикета "вехабист" или "радикален исламист" ... и така :)
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
ма многу исламски закони кои би биле корисни за човештвото. На пример забраната за алкохол му е потребна на светот. Колку зло и несреќи донел алкохолот. Ми се допаѓа и казната за силувањето и педофилијата, смртна казна !!! Но она што најмногу ми се допаѓа е смртната казна за неверство во брак, поубава казна од тоа нема. Што се однесува до сексот пред брак, е драги мои луѓе доколку би имале строг закон колку само ред и регула ќе имаше во светот. Сакаш секс?? Брак!!! И деца во истиот. Не можеш да се курваш кај ќе ти текне и со кого ти текне, гнасотијо од човек, секој ден се повеќе личиш на животно. Вистинските вредности потонаа како титаник, со сексуалното ослободување. Каква слобода добивме? Губење невиност уште во детството, голем број сексуални партнери. Гледа ли некој тука разлика меѓу животните во џунглата и луѓето? Јас не гледам. Ми се гади од времето во кое живеам. Мажот ако сака секс нека го направи тоа со почит према жената, нека ја третира како скапоценост без да ја допре дури не ги исполни сите должности према неа. Брак, да ја доведе во својот дом. А ако не му одговара така оди плаќај курви. Ниедна жена не ти е должна да ти ја даде својата љубов, чистота и душа за ти да ја искористиш и оставиш кога ќе ги задоволиш твоите животински нагони. Ахх кога би имале ваков закон, забранет секс пред брак, би се довел ред во светот. Исламскиот закон е цврста и златна рака за човештвото според мое мислење, никој не мора да се сложи со мене. Ми се допаѓа и пристојното облекување. Што има комшијата да ти го гледа газот, зошто му го даваш тоа задоволство на некој што кога би имал прилика само би ги исфрлил своите гнасотии врз тебе. Чувај си се за мажот, за оној кој те чува во својот дом, него задоволи го. Уште многу можам да пишувам но сакам да прашам нешто. Исламот има строги закони, јас знам некои но она што ми е нејасно е самоубиството и убиството во исламот? Под кои околности е дозволено убиството и самоубиството? Или воопшто не е. Што мислат муслиманите за екстремниот ислам, дали постои и зошто не сакаат да се борат против него?
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
ма многу исламски закони кои би биле корисни за човештвото. На пример забраната за алкохол му е потребна на светот. Колку зло и несреќи донел алкохолот. Ми се допаѓа и казната за силувањето и педофилијата, смртна казна !!! Но она што најмногу ми се допаѓа е смртната казна за неверство во брак, поубава казна од тоа нема. Што се однесува до сексот пред брак, е драги мои луѓе доколку би имале строг закон колку само ред и регула ќе имаше во светот. Сакаш секс?? Брак!!! И деца во истиот. Не можеш да се курваш кај ќе ти текне и со кого ти текне, гнасотијо од човек, секој ден се повеќе личиш на животно. Вистинските вредности потонаа како титаник, со сексуалното ослободување. Каква слобода добивме? Губење невиност уште во детството, голем број сексуални партнери. Гледа ли некој тука разлика меѓу животните во џунглата и луѓето? Јас не гледам. Ми се гади од времето во кое живеам. Мажот ако сака секс нека го направи тоа со почит према жената, нека ја третира како скапоценост без да ја допре дури не ги исполни сите должности према неа. Брак, да ја доведе во својот дом. А ако не му одговара така оди плаќај курви. Ниедна жена не ти е должна да ти ја даде својата љубов, чистота и душа за ти да ја искористиш и оставиш кога ќе ги задоволиш твоите животински нагони. Ахх кога би имале ваков закон, забранет секс пред брак, би се довел ред во светот. Исламскиот закон е цврста и златна рака за човештвото според мое мислење, никој не мора да се сложи со мене. Ми се допаѓа и пристојното облекување. Што има комшијата да ти го гледа газот, зошто му го даваш тоа задоволство на некој што кога би имал прилика само би ги исфрлил своите гнасотии врз тебе. Чувај си се за мажот, за оној кој те чува во својот дом, него задоволи го. Уште многу можам да пишувам но сакам да прашам нешто. Исламот има строги закони, јас знам некои но она што ми е нејасно е самоубиството и убиството во исламот? Под кои околности е дозволено убиството и самоубиството? Или воопшто не е. Што мислат муслиманите за екстремниот ислам, дали постои и зошто не сакаат да се борат против него?
uste eden musliman koj glumi nemusliman vooduseven od serijatski zakoni.

kako ti bese prethodniot nik?
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
uste eden musliman koj glumi nemusliman vooduseven od serijatski zakoni.

kako ti bese prethodniot nik?
Јас ништо не глумам, никаде не ја наведов својата религија. Немам јас право на свое мислење и прашања? Значи ако не си муслиман не може да ти се допаѓа нешто што има врска со исламот ? Мора муслиман да бидеш ? Иначе не смее :tapp: Далеку сум од тие ограничувања.
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Јас ништо не глумам, никаде не ја наведов својата религија. Немам јас право на свое мислење и прашања? Значи ако не си муслиман не може да ти се допаѓа нешто што има врска со исламот ? Мора муслиман да бидеш ? Иначе не смее :tapp: Далеку сум од тие ограничувања.
tipicen muslimanski odgovor izmesan so losa gluma na nemusliman.

koj ti bese minatiot nik?[DOUBLEPOST=1407410004][/DOUBLEPOST]
Јас ништо не глумам, никаде не ја наведов својата религија. Немам јас право на свое мислење и прашања? Значи ако не си муслиман не може да ти се допаѓа нешто што има врска со исламот ? Мора муслиман да бидеш ? Иначе не смее :tapp: Далеку сум од тие ограничувања.
tipicen muslimanski odgovor izmesan so losa gluma na nemusliman.

koj ti bese minatiot nik?
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
tipicen muslimanski odgovor izmesan so losa gluma na nemusliman.

koj ti bese minatiot nik?[DOUBLEPOST=1407410004][/DOUBLEPOST]

tipicen muslimanski odgovor izmesan so losa gluma na nemusliman.

koj ti bese minatiot nik?
Добро ај така нека биде, ама не знам што сакаш од мене. Нормално си пишувам и прашувам, тоа која религија сум нема никаква врска. Имаш ти попаметна работа или само дежураш на подфорум религија ? Навистина не ми си јасен, уште повеќе твојата загриженост да не случајно некој немуслиман пофали некои работи од исламот. Што има тоа врска со тебе, на кој начин те погодува? Дај остави ме на мира, никаде не реков дека сум немуслиман и планирам да конвертирам во ислам па толку што те погоди. А и да речам така не треба да те интересира. Свашта. Да не сакаш лична карта да ти пратам? Кој ми бил претходниот ник. Ај тргни ми се од глава, ако немаш што да правиш да ти дадам неколку песмички да ми испееш.
 

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Добро ај така нека биде, ама не знам што сакаш од мене. Нормално си пишувам и прашувам, тоа која религија сум нема никаква врска. Имаш ти попаметна работа или само дежураш на подфорум религија ? Навистина не ми си јасен, уште повеќе твојата загриженост да не случајно некој немуслиман пофали некои работи од исламот. Што има тоа врска со тебе, на кој начин те погодува? Дај остави ме на мира, никаде не реков дека сум немуслиман и планирам да конвертирам во ислам па толку што те погоди. А и да речам така не треба да те интересира. Свашта. Да не сакаш лична карта да ти пратам? Кој ми бил претходниот ник. Ај тргни ми се од глава, ако немаш што да правиш да ти дадам неколку песмички да ми испееш.
povtorno tipicno muslimanski.

nacinot na koj si go sostavil postot ukazuva deka si dupli user koj glumi ludilo i dobro gi poznava ostanatite forumski likovi.

ako nejkes da te citiraat togas ne ni pisuvaj.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Сакаш секс?? Брак!!! И деца во истиот. Не можеш да се курваш кај ќе ти текне и со кого ти текне, гнасотијо од човек, секој ден се повеќе личиш на животно. Вистинските вредности потонаа како титаник, со сексуалното ослободување. Каква слобода добивме? Губење невиност уште во детството, голем број сексуални партнери. Гледа ли некој тука разлика меѓу животните во џунглата и луѓето? Јас не гледам. Ми се гади од времето во кое живеам. Мажот ако сака секс нека го направи тоа со почит према жената, нека ја третира како скапоценост без да ја допре дури не ги исполни сите должности према неа. Брак, да ја доведе во својот дом. А ако не му одговара така оди плаќај курви. Ниедна жена не ти е должна да ти ја даде својата љубов, чистота и душа за ти да ја искористиш и оставиш кога ќе ги задоволиш твоите животински нагони. Ахх кога би имале ваков закон, забранет секс пред брак, би се довел ред во светот. Исламскиот закон е цврста и златна рака за човештвото според мое мислење, никој не мора да се сложи со мене. Ми се допаѓа и пристојното облекување. Што има комшијата да ти го гледа газот, зошто му го даваш тоа задоволство на некој што кога би имал прилика само би ги исфрлил своите гнасотии врз тебе. Чувај си се за мажот, за оној кој те чува во својот дом, него задоволи го. Уште многу можам да пишувам но сакам да прашам нешто.
Не си свесен колку небулози и контрадикции има твојов пост....
Прв Болд. Кој си ти да кажуваш дали некој е гнасотија или не, само затоа што имал поинаков поглед на животот? Ти не си сакал секс пред брак и тоа значи дека никој не смее да има, ако има тогаш е гнасен и треба да се казнува и убива?! И ова не е животинско однесување?!
Вториот болд. Губење невиност уште во детство било лоша работа, ама брак со 9 годишно девојче е сосем ок?!
Трет болд. Ако комшијата нема што да гледа нечиј газ, тогаш што има и ти да гледаш и да судиш како некој се облекува? Твоите критериуми за пристојност мора да бидат критериум за сите? Што ако мене сексуално ме возбудува жена која е покриена? Дали поради тоа треба да барам да не се покрива и да ја сметам за непристојна?
И што има ти да кажуваш кој за кого треба да се чува?
 
Последно уредено:

Donald Sikert

Jane Vitington
Член од
28 ноември 2008
Мислења
8.283
Поени од реакции
5.614
Не си свесен колку небулози и контрадикции има твојов пост....
Прв Болд. Кој си ти да кажуваш дали некој е гнасотија или не, само затоа што имал поинаков поглед на животот? Ти не си сакал секс пред брак и тоа значи дека никој не смее да има, ако има тогаш е гнасен и треба да се казнува и убива?! И ова не е животинско однесување?!
Вториот болд. Губење невиност уште во детство било лоша работа, ама брак со 9 годишно девојче е сосем ок?!
Трет болд. Ако комшијата нема што да гледа нечиј газ, тогаш што има и ти да гледаш и да судиш како некој се облекува? Твоите критериуми за пристојност мора да бидат критериум за сите? Што ако мене сексуално ме возбудуба жена која е покриена? Дали поради тоа треба да барам да не се покрива и да ја сметам за непристојна?
И што има ти да кажуваш кој за кого треба да се чува?
toj da bil svesen za nebulozite i glupostite nemalo da bide musliman
 
Член од
7 мај 2013
Мислења
1.580
Поени од реакции
385
Доналде уште не го испивме чајот :)
Остај ги луѓето на раат, со мене имаш работа :P
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Член од
15 јули 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Не си свесен колку небулози и контрадикции има твојов пост....
Прв Болд. Кој си ти да кажуваш дали некој е гнасотија или не, само затоа што имал поинаков поглед на животот? Ти не си сакал секс пред брак и тоа значи дека никој не смее да има, ако има тогаш е гнасен и треба да се казнува и убива?! И ова не е животинско однесување?!
Вториот болд. Губење невиност уште во детство било лоша работа, ама брак со 9 годишно девојче е сосем ок?!
Трет болд. Ако комшијата нема што да гледа нечиј газ, тогаш што има и ти да гледаш и да судиш како некој се облекува? Твоите критериуми за пристојност мора да бидат критериум за сите? Што ако мене сексуално ме возбудува жена која е покриена? Дали поради тоа треба да барам да не се покрива и да ја сметам за непристојна?
И што има ти да кажуваш кој за кого треба да се чува?
1.Да, гнасотија е. Да, ми се допаѓа законот за забрана за секс пред брак и изневерување. Би се решиле голем број на проблеми со тоа. Не би имале повеќе теми на кајгана од типот "Му ја дадов невиноста, не сака да бидеме во врска, ќе се убијам." Што им фалело бре на нашите претци кои чекале брак за да имаат секс? Умреле без секс? Немале среќен живот после? Не, со ова ќе се намали депресијата кај народот, никој нема да се чувствува искористено и отфрлено, ќе има ред и ќе се знае кога и со кого ќе се прават тие работи. Да, го поддржувам ова. Не ми се допаѓа што живеам во свет на изгубен морал и вредности. Безбројни абортуси и тоа што сексот е сведен на животински чин наместо возвишен како што е да се извршува возвишено откако ќе се исполнат сите прописи. Сакаш секс? Биди маж ожени се бе, ако не плаќај курви или силувај некое животно. Жената не е животно и нема што жената да задоволува нечии потреби.
2.Јас не реков да се жениш на 9 години бе ало.
3.Се знае отприлика што е пристојно што не. Гради извадени до колена и миничот до газот не се пристојни па ако сакаш на глава застани. Да, не ми е згодно да седам со пријатели и да му ја гледам сестрата полугола. Ете кратко и јасно.[DOUBLEPOST=1407423579][/DOUBLEPOST]
povtorno tipicno muslimanski.

nacinot na koj si go sostavil postot ukazuva deka si dupli user koj glumi ludilo i dobro gi poznava ostanatite forumski likovi.

ako nejkes da te citiraat togas ne ni pisuvaj.
Ок Шерлок Холмс пошто утврдивме дека ти е досадно ај пиши порака да ти пратам песнички.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom