Прашања во врска со математика за матурата

  • Креатор на темата cige
  • Време на започнување
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 мај 2008
Мислења
961
Поени од реакции
43
А знае ли некој кога ќе ги објават клучевите?Барем да знам на што сум :toe:
Лани клучеви објавија дури откако ги објавија резултатите. А толку ли беше тешко??? Леле, лани боза беа математика и основно и напредно ниво.
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Јас сум презадоволен од моите резултати. Поголемиот дел беа лесни задачите, а имаше и на некој кај шо запнав, а една задача ми е сигурно грешна. Ако ви теквит, требеше да се напишет вредностите на n за кои системот има едно решение и да има бесконечно решенија. Тоа со бесконечно решенија никако не ми теквеше како е.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Тежок беше тестот... овие стварно не се нормални... Прво си помисливме ни дадоа тестови за напредно ниво... цел тест стапици имаше бе... на што личи она ебаго.
 
C

cige

Гостин
Јас знам дека првата задача ми е точна,
x=1, y=1.
 

*Slash*

Comfortably Numb
Член од
31 јули 2008
Мислења
758
Поени од реакции
1.207
Лани клучеви објавија дури откако ги објавија резултатите. А толку ли беше тешко??? Леле, лани боза беа математика и основно и напредно ниво.

Ама лани..Имам ги од лани,ги решавав.Оваа година дефинитивно беа потешки.За напредно зборам,основно не знам.

А како ги класифицираат бодовите спрема нивото?
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
апсолутно сум разочарана јас, толку спремање и труп, сеа ми иде да ги запалам сите тетратки што вежбав,.Значи не упропастија в крајј, една ми е сигурно точна таа со степенот на полиномот пишав 9 а требало 11, како и со доказот пишав дека е периферен агол и го нацртав само другите големи задачи ми беа точни, но сепак кога ќе видиш 180 мин за 53 задачи, имавме само по околу 3 и пол минути по задача:tapp:
крш беше значи не очекував вака да биде.

знае некој од колку до колку биле границите лани? од колку е 5?
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Oваа година беа многу потешки од лани.Среќа тој што седеше до мене ги знаеше последните 3-4 задачи,инаку многу слабо ќе беше.Ама не викам и дека вака е најсјајно.

Најмногу запнав на онаа да најдеме формула на тежишната линија на страната на триаголникот.Ај ве молам некој да каже како ја решил. :smir:
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Најмногу запнав на онаа да најдеме формула на тежишната линија на страната на триаголникот.Ај ве молам некој да каже како ја решил. :smir:
Наоѓаш средишна точка на BC страната, односно страната а, и бараш равенка на права низ две точки, од А до средишната од BC.
 

ErT

Console Dude
Член од
17 ноември 2007
Мислења
2.208
Поени од реакции
265
Што е најтрагично не смееше дигитрон. Копилиња!!!
 
Член од
21 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
2
в крај не зезнаа значи...господ знае догодина како ќе поминат, од годинешниве 4000 сто полагавме ни пола нема да полагаат математика
 

AleksandarT

Reckless
Член од
16 ноември 2005
Мислења
180
Поени од реакции
9
во струмица сигурен сум дека ако не се препишувале во другите класови 50% ќе паднат на државната матура математика ако не го намалат критериумот под 40 - можеби 25 или така нешо
задачите не беа којзнае колку тешки, али имаше 13 повеќе од лани , исто време и многу повеќе за размислување ,решавање
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
Наоѓаш средишна точка на BC страната, односно страната а, и бараш равенка на права низ две точки, од А до средишната од BC.
Фала. :smir:
Грешка ми е сигурно оваа,барав средишна на АВ и уште од почеток ја згрешив.
 

Brainmachine

Прокрастинатор
Член од
30 април 2006
Мислења
137
Поени од реакции
7
со доказот пишав дека е периферен агол и го нацртав само
Како периферен агол, не разбирам како тоа испаднало?

една ми е сигурно точна таа со степенот на полиномот пишав 9 а требало 11
Чекај сега, нели 9 е точниот одговор? Што велиш тука?
 

petar_joker

OLD ROCKER
Член од
5 септември 2007
Мислења
1.249
Поени од реакции
57
Во училницата кај шо бев јас, немаше никакви шанси за препишување. Дигитрон не беше ни потребен, незнам зошто толку плачење на него. Знам дека само во една имаше да се помножет два броја. И јас мислам дека другата година ќе имат многу помалку шо ќе одет на математика.
Фантом шо напрај ти бе златен?

Како периферен агол, не разбирам како тоа испаднало?



Чекај сега, нели 9 е точниот одговор? Што велиш тука?
Не требеше периферен агол, туку требеа да се разгледуваат аглите од два триаголници: ABC и BCD и во 3-4 реда беше готово.
Јас мислам дека 11 е точниот одговор на таа со степенот. Колку шо памтам имаше Cx^7*y^4
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Фантом шо напрај ти бе златен?
Моеше и пубо. Се истуривме препишвење со Жанко, Симона и Ковачон, изметивме, ама имаше и заебани, не се надевам на максимум. Потешка и пообемна од ланската беше, прагот ќе е паднат сто посто. Таја со степенот е 11 сигурно, се собирет степените од најголемиот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom