Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

1. DeviAngel

DeviAngel Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora

Член од:
    6 април 2010
    Мислења:
    12.499
    Допаѓања:
    9.668
    Не знам дали е правилно место но ме интересира што е потребно за формирање на невладина организација?

2. Tomasino

Tomasino Тешка Будала

Член од:
    19 март 2009
    Мислења:
    8.875
    Допаѓања:
    17.160
    Регистрација на здружението во Централен Регистар на РМ.
    Со приложена документација- акт за основање на здружението, статут во кој ќе бидат содржани целите на здружението, на кој начин ќе функционира, како ќе биде раководено, итн, како еден вид програма.
    Управен одбор, изјави од сите членови, потписи, пријава до ЦРМ итн.
    Не е сложена процедурата, се брка работа за некој ден.
    Само треба да си најдите некој да ви ја збрка работата со документацијата и регистрацијата, во ЦРМ многу брзо оди работата.

На DeviAngel и Bubache им се допаѓа ова.
  3. Bojan Van Buuren

Bojan Van Buuren Колектор

Член од:
    11 април 2008
    Мислења:
    6.908
    Допаѓања:
    9.924
    Закон за здруженија и фондации.

4. elektroalfcvetan

elektroalfcvetan

Член од:
    13 јануари 2018
    Мислења:
    3
    Допаѓања:
    0
    Здраво на сите !!! Ја како да сум МАГНЕТ ЗА ПРАВНИ НЕПРАВДИ.
    ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ??? ИМЕНО :
    2003.г ИМАВ ДОЛГ КОН ДАЈНЕРС. ОСТАНАВ БЕЗ РАБОТА И ОСТАНА И ДОЛГОТ. 2007г ОСТВАРИВ ПРИХОД ПО ОСНОВ НА ЗАОСТАНАТИ ПЛАТИ ВО ИЗНОС ОД 600.000 ден. СЕ ОБРАТИВ ВО ДАЈНЕРС ЗА ПОДМИРУВАЊЕ НА ДОЛГОТ.... ЗАТОА ШТО СЕ РАЗДОЛЖУВАВ СЕКАДЕ КАДЕ ИМАВ ДОЛГОВИ. ТАМУ МИ РЕКОА ДЕКА НЕМАМ ДОЛГ. 2016.г МИ СТИГНА ТУЖБА ЗА ДОЛГОТ КОН ДАЈНЕРС. ВО РОК ВЛОЖИВ ЖАЛБА ДО СУДОТ И СЕ ПОВИКАВ НА ЗАСТАРЕНОСТ. ТУЖИТЕЛОТ УВИДЕЛ НА ФАКТОТ ДЕКА Е ЗАСТАРЕН ДОЛГОТ ПА ДО СУДОТ ПОДНЕЛ ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО КОЕ СЕ ПОВЛЕКУВА ВО ЦЕЛОСТ ОД ПОБАРУВАЊЕТО. СУДОТ МИ ДОСТАВИ ИЗВЕСТУВАЊЕ ДЕКА ДОВЕРИТЕЛОТ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ОД СУДОТ ДА НЕ СЕ ИЗГОТВУВА ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ И ДЕКА ЈАС ДОКОЛКУ НЕ ОДГОВОРАМ ВО РОК ОД 8 ден КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СОГЛАСУВАМ СО ПОВЛЕКУВАЊЕТО. ЈАС СУМ НЕУКА СТРАНКА И СМЕТАВ ДЕКА ПОСТАПКАТА Е ЗАВРШЕНА . ПРЕД МЕСЕЦ ДЕНА МИ СТИГНА ОД НОТАР ЗА ИСТИОТ ДОЛГ ЗА ПЛАКАЊЕ. БЕВ ЗАПРЕПАСТЕН И НЕ МОЖЕВ ДА ПОВЕРУВАМ НА ИЗВЕСТУВАЊЕТО. ПО КОНСУЛТАЦИЈА СО НОТАРКАТА МИ РЕЧЕ ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ИСТИОТ ДОЛГ И ДЕКА ВЕКЕ СУМ БИЛ УТУЖЕН ОД ДАЈНЕРС УШТЕ 2003г АМА ЦЕЛО ВРЕМЕ ТУЖБАТА ТАЛКАЛА НИЗ СУДСКИТЕ ЛАВИРИНТИ ПА СЕГА И ПОКРАЈ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДАЈНЕРА ОД ДОЛГОТ , СУДОТ СРЕДУВАЈКИ ГИ СВОИТЕ ПРЕДМЕТИ.... ЈА НАШЛЕ НАВОДНО ТУЖБАТА И ЈА ПУШТИЛЕ НА НОТАР И НАВОДНО СЕ ПОВИКУВААТ НА ТАА ТУЖБА КОЈА ТАЛКА 12- 13г ПО СУДОВИТЕ ЗА ДА СЕ АКТИВИРА ПО ТОЛКУ ВРЕМЕ. ДАЛИ СУДОТ Е ОДГОВОРЕН И ДАЛИ ДОЛГОТ КОЈ 13 г НЕ Е НАПЛАТЕН - СЕ СМЕТА ЗА ЗАСТАРЕН ????
    --- Споено дупло мислење, 11 февруари 2018 ---
    Ајде млади надежни правници ?!?!?

5. kokoskar

kokoskar

Член од:
    7 април 2012
    Мислења:
    874
    Допаѓања:
    593
    Zastareno e..notarot postapuva kako poverenik na sudot...Dajners ja povlekol tuzbata pa podnele predlog za izdavanje notarski platen nalog..moras u ROK od 8 dena da podneses prigovor za zastarenost oti ke naebes

6. ohrid

ohrid

Член од:
    5 мај 2007
    Мислења:
    70
    Допаѓања:
    28
    Поздрав
    Одам во банка да платам кредит и ми кажуваат дека сметката ми е блокирана а немам добиено ни потпишано ништо ниту од нотар ниту од извршител .
    Ве молам за ваши искуства

7. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    1.823
    Допаѓања:
    875
    Мора да има информација кој ја блокирал и зошто.Си требало да прашаш.
    Може е само обична грешка во администрација.

8. ohrid

ohrid

Член од:
    5 мај 2007
    Мислења:
    70
    Допаѓања:
    28
    Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.
    --- Споено дупло мислење, 12 февруари 2018 ---
    Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.
    --- Споено дупло мислење, 12 февруари 2018 ---

9. Curious

Curious пичкин дим

Член од:
    24 јули 2007
    Мислења:
    1.616
    Допаѓања:
    1.869
    Може. Пример, доверителот пратил до нотар барање за издавање на нотарски платен налог. Нотарот го пуштил до тебе, поштарот не го доставил, а пишал на повратницата дека го доставил. После тоа предметот оди на извршител и тој те блокира.

Прошетај по нотариве или извршителите и прашај дали имало тужба против тебе.

10. Tomasino

Tomasino Тешка Будала

Член од:
    19 март 2009
    Мислења:
    8.875
    Допаѓања:
    17.160
    Требало, односно Извршителот морал да те предупреди(опомени) со официјален допис дека ако не го подмириш долгот кон доверителот во дадениот рок ќе ти биде блокирана сметката.
    Со новите измени во Законот за Извршување не смеат веќе да блокираат сметки без да го известат должникот.
    Па дури откако ќе помине временскиот период во дописот да пристапи кон блокирање на сметката.
    Ако си од Охрид, неколку извршители имате на тоа подрачје, оди информирај се кај ти е предметот и види дали е уредна доставата или не.

11. Black Hok

Black Hok CRUISE

Член од:
    11 декември 2012
    Мислења:
    1.823
    Допаѓања:
    875
    Ако е овака како што викаш, многу лесно ќе се најде неодговорниот поштар и да му се изнаебе мамето. Се знае колку се и кои се поштари во Охрид. Тој плата зема да доставува тоа што му е наложено, значи задачата не ја исполнил и човеков се соочува со блокирана сметка.А зошто? Оти некој мочло го мрзело да си ја работи работата.

На Curious му/ѝ се допаѓа ова.
  12. gk123

gk123

Член од:
    10 октомври 2015
    Мислења:
    9
    Допаѓања:
    2
    Soprugata mi pocina.sega ne znam kako da proveram dali kupila imot ili nekoja nedviznost?

13. Tomasino

Tomasino Тешка Будала

Член од:
    19 март 2009
    Мислења:
    8.875
    Допаѓања:
    17.160
    Бог да ја прости.
    Ќе се обратиш прво во Општина, потоа и во Катастар.
    Тие ќе ти дадат официјална информација дали купила било каков недвижен имот и го спровела на нејзино име.
    --- Споено дупло мислење, 14 февруари 2018 ---
    Можеби не бил поштарот, можеби некој од домаќинството се потпишал на повратницата, или некој комшија, или како е во пракса во некои улици, маала, или помали населени места ги оставаат препорачаните поштенски пратки во некоја продавница и продавач/ка потпишува, па се прават многу несакани работи..
    Околу конкретниот случај, ако се работи за достава на Решение на Нотарски Платен Налог, тогаш мора да се изврши лична достава, значи лично на рака на должник, само тој, или негов полномошник смее да прими такво решение, за да може да тече рокот за приговор.
    Зависи од праксата на нотарот, обично праќаат известување до должниците да дојдат во нотарската канцеларија и да си ги подигнат решенијата.
    Водат доста грижа нотарите околу ова, треба човекот добро да си провери околу ова, и кај нотарот, и во поштата, за да знае дефинитивно на што е.

Последно уредено: 14 февруари 2018
  14. AASS

AASS

Член од:
    23 јануари 2016
    Мислења:
    2
    Допаѓања:
    0
    Zdravo decki, vaka da prasam, dali nekoj znae koja e postapkata za dobivanje srpsko drzavjanstvo, i kade moze da se se obra za informacii okolu potrebna dokumentacija dali vo sprska ambasada ili vo nasive institucii i dali znaete od prilika kolku vremw trae celata procedura. Fala vi ✌️

15. Bojan Van Buuren

Bojan Van Buuren Колектор

Член од:
    11 април 2008
    Мислења:
    6.908
    Допаѓања:
    9.924
    Ќе си прашаш во српска амбасада, не може наши институции да ти дадат инфо за процедура за добивање странско државјанство.

16. neizvalkan

neizvalkan

Член од:
    28 февруари 2014
    Мислења:
    76
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите, дали можеби некој знае за промена на сопственик на фирма оние потврди од ујп и од царина што се потребни да се извадат со се другите документи од ЦРМ дали се плакаат и ако е да колку се плаќаат? Благодарам

Сподели преку: