Правна помош и совети

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Не може да го бараш долгот со тужба, ама може на пример да го фатиш некаде на премер пребивање, или некоја неопходна услуга и кога било да му кажеш да ќе ти ја направам ова услуга ама долгот да ми го вратиш.
Значи не се исти барем во мојата област кај што работам закупнина, затоа штој тој ги плаќа 2014,2015,2016 а 2013 се повикува на застарување, а пак земјиштето го користи не му е раскинат договорот.Значи пак ние сме закуподавач и закупец.Значи ако тој сака некоја суштествена измена кај е потребна и мој потпис и моја согласност тогаш ќе го фатам.
Како тоа не можеш да бараш долг со тужба ?
Еве имаме ситуација кога А му должи на Б. Што во ситуација кога нема да настане долг на Б во однос на А ?
Нема со што да го пребиеш првиот долг. Во таква ситуација не можеш никако да си го бараш долгот ?

Си поднесуваш тужба, судот утврдува дали постои долг и колкав е и после си одиш на извршител ако лицето нејќе доброволно да ја исполни пресудата. Добро можеш и преку нотар да одиш кога се работи за фактури.

А за пребивањето еве што вика ЗОО:
Застарено побарување

Член 328

(1) Долг може да се пребие со застарено побарување само ако тоа уште не било застарено во моментот кога се стекнале условите за пребивање.

(2) Ако условите за пребивање настанале откако едно од побарувањето застарело, пребивање не настанува ако должникот на застареното побарување истакнал приговор за застареноста.[DOUBLEPOST=1517850576][/DOUBLEPOST]
Zdravo Decki,
Imam problem i neznam od kade da pocna co resavanje.
Vo 2015 godina koristev Blizu internet kako pravno lice(firma)
za neplatena smetka mi go isklucija internetot no tie
prodolzile da mi prakaat polni smetki10000 denari mesecno
bez da mi dadat internet.Najstrasno sto fakturite gi prakale na pogresna adresa i jas ne gi dobivav.
Minatata godina no mart mi stigna resenie za naplata deka treba da im platam 14000 denari za neplateni
smetki(za koi ne dobivav nisto vo Vip koj e naslednik na Blizu i so odgovornite za regulativa razgovarav,
ti mi rekoa deka nemoze taka i se javija vo finansii no tie potvrdija deka tie taka rabotele.Odgovornite od regulatorniot
del rekoa deka nema problem deka ke go sredat slucajot i taka se zavrsi, no odednas vo petokot smetkata mi bese
blokirana sekga na 200000 od Vip za istiot slucaj. Jas nesum dobil nikakvo pismo ili predupreduvanje od nikiogo za slucajot. Se javiv na notarot no toj vika moze se povikale na lanskoto resenie ,no toa bese na druga suma i vo zakonot za izvrsuvanje pisuva deka rok za izvrsuvanje e 30 dena. Ve molam za mislenje sto da pravam.
А зошто не си приговарал на решението чим не си добивал услуга ?
Чива сметка е блокирана, твојата или на фирмата ?
Ако е твојата, каков тип на друштво имаш основано ?
Чим ти праќале сметка на погрешна адреса, претпоставувам си го сменил седиштето на фирмата. Ваљда си го средил тоа во ЦРМ и си требал да ги известиш дека ти е сменето седиштето на фирмата.

ВИП како ВИП не може да ти блокираат сметка. Сметка може да блокираат единствено извршител или УЈП. Може ВИП од кога не си платил по решението од нотар те дале на извршител, а ако фактички си го сменил седиштето на фирмата, но тоа не си го сторил и во ЦРМ може извршителот пробувал на старата адреса да ти достави барање за доброволно плаќање на долгот (може и поинаку се викаше, не знам сеа точно како беше во Законот за извршување), но не можел да направи уредна достава и се собрале камата и трошоци за извршител па затоа сеа ти е толкав долгот.

Мислам дека најдобро ти е да се консултираш со адвокат, да му објасниш убаво и да види он што имаш ти од документација, па ако може сега нешто да се направи.
 
Последно уредено:

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.294
Поени од реакции
13.156
Дали еднаш ако се откажам од Македонско државјанство,можам повторно да добијам!
 

DeviAngel

Un vero cavaliere non lascia mai la sua signora
Член од
6 април 2010
Мислења
19.076
Поени од реакции
16.248
Не знам дали е правилно место но ме интересира што е потребно за формирање на невладина организација?
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Не знам дали е правилно место но ме интересира што е потребно за формирање на невладина организација?
Регистрација на здружението во Централен Регистар на РМ.
Со приложена документација- акт за основање на здружението, статут во кој ќе бидат содржани целите на здружението, на кој начин ќе функционира, како ќе биде раководено, итн, како еден вид програма.
Управен одбор, изјави од сите членови, потписи, пријава до ЦРМ итн.
Не е сложена процедурата, се брка работа за некој ден.
Само треба да си најдите некој да ви ја збрка работата со документацијата и регистрацијата, во ЦРМ многу брзо оди работата.
 
E

elektroalfcvetan

Гостин
Здраво на сите !!! Ја како да сум МАГНЕТ ЗА ПРАВНИ НЕПРАВДИ.
ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ??? ИМЕНО :
2003.г ИМАВ ДОЛГ КОН ДАЈНЕРС. ОСТАНАВ БЕЗ РАБОТА И ОСТАНА И ДОЛГОТ. 2007г ОСТВАРИВ ПРИХОД ПО ОСНОВ НА ЗАОСТАНАТИ ПЛАТИ ВО ИЗНОС ОД 600.000 ден. СЕ ОБРАТИВ ВО ДАЈНЕРС ЗА ПОДМИРУВАЊЕ НА ДОЛГОТ.... ЗАТОА ШТО СЕ РАЗДОЛЖУВАВ СЕКАДЕ КАДЕ ИМАВ ДОЛГОВИ. ТАМУ МИ РЕКОА ДЕКА НЕМАМ ДОЛГ. 2016.г МИ СТИГНА ТУЖБА ЗА ДОЛГОТ КОН ДАЈНЕРС. ВО РОК ВЛОЖИВ ЖАЛБА ДО СУДОТ И СЕ ПОВИКАВ НА ЗАСТАРЕНОСТ. ТУЖИТЕЛОТ УВИДЕЛ НА ФАКТОТ ДЕКА Е ЗАСТАРЕН ДОЛГОТ ПА ДО СУДОТ ПОДНЕЛ ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО КОЕ СЕ ПОВЛЕКУВА ВО ЦЕЛОСТ ОД ПОБАРУВАЊЕТО. СУДОТ МИ ДОСТАВИ ИЗВЕСТУВАЊЕ ДЕКА ДОВЕРИТЕЛОТ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ОД СУДОТ ДА НЕ СЕ ИЗГОТВУВА ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ И ДЕКА ЈАС ДОКОЛКУ НЕ ОДГОВОРАМ ВО РОК ОД 8 ден КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СОГЛАСУВАМ СО ПОВЛЕКУВАЊЕТО. ЈАС СУМ НЕУКА СТРАНКА И СМЕТАВ ДЕКА ПОСТАПКАТА Е ЗАВРШЕНА . ПРЕД МЕСЕЦ ДЕНА МИ СТИГНА ОД НОТАР ЗА ИСТИОТ ДОЛГ ЗА ПЛАКАЊЕ. БЕВ ЗАПРЕПАСТЕН И НЕ МОЖЕВ ДА ПОВЕРУВАМ НА ИЗВЕСТУВАЊЕТО. ПО КОНСУЛТАЦИЈА СО НОТАРКАТА МИ РЕЧЕ ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ИСТИОТ ДОЛГ И ДЕКА ВЕКЕ СУМ БИЛ УТУЖЕН ОД ДАЈНЕРС УШТЕ 2003г АМА ЦЕЛО ВРЕМЕ ТУЖБАТА ТАЛКАЛА НИЗ СУДСКИТЕ ЛАВИРИНТИ ПА СЕГА И ПОКРАЈ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДАЈНЕРА ОД ДОЛГОТ , СУДОТ СРЕДУВАЈКИ ГИ СВОИТЕ ПРЕДМЕТИ.... ЈА НАШЛЕ НАВОДНО ТУЖБАТА И ЈА ПУШТИЛЕ НА НОТАР И НАВОДНО СЕ ПОВИКУВААТ НА ТАА ТУЖБА КОЈА ТАЛКА 12- 13г ПО СУДОВИТЕ ЗА ДА СЕ АКТИВИРА ПО ТОЛКУ ВРЕМЕ. ДАЛИ СУДОТ Е ОДГОВОРЕН И ДАЛИ ДОЛГОТ КОЈ 13 г НЕ Е НАПЛАТЕН - СЕ СМЕТА ЗА ЗАСТАРЕН ????
[DOUBLEPOST=1518365437][/DOUBLEPOST]Ајде млади надежни правници ?!?!?
 
Член од
7 април 2012
Мислења
961
Поени од реакции
703
Здраво на сите !!! Ја како да сум МАГНЕТ ЗА ПРАВНИ НЕПРАВДИ.
ДАЛИ НЕКОЈ МОЖЕ ДА МИ ПОМОГНЕ??? ИМЕНО :
2003.г ИМАВ ДОЛГ КОН ДАЈНЕРС. ОСТАНАВ БЕЗ РАБОТА И ОСТАНА И ДОЛГОТ. 2007г ОСТВАРИВ ПРИХОД ПО ОСНОВ НА ЗАОСТАНАТИ ПЛАТИ ВО ИЗНОС ОД 600.000 ден. СЕ ОБРАТИВ ВО ДАЈНЕРС ЗА ПОДМИРУВАЊЕ НА ДОЛГОТ.... ЗАТОА ШТО СЕ РАЗДОЛЖУВАВ СЕКАДЕ КАДЕ ИМАВ ДОЛГОВИ. ТАМУ МИ РЕКОА ДЕКА НЕМАМ ДОЛГ. 2016.г МИ СТИГНА ТУЖБА ЗА ДОЛГОТ КОН ДАЈНЕРС. ВО РОК ВЛОЖИВ ЖАЛБА ДО СУДОТ И СЕ ПОВИКАВ НА ЗАСТАРЕНОСТ. ТУЖИТЕЛОТ УВИДЕЛ НА ФАКТОТ ДЕКА Е ЗАСТАРЕН ДОЛГОТ ПА ДО СУДОТ ПОДНЕЛ ИЗВЕСТУВАЊЕ ВО КОЕ СЕ ПОВЛЕКУВА ВО ЦЕЛОСТ ОД ПОБАРУВАЊЕТО. СУДОТ МИ ДОСТАВИ ИЗВЕСТУВАЊЕ ДЕКА ДОВЕРИТЕЛОТ ЈА ПОВЛЕКУВА ТУЖБАТА ВО ЦЕЛОСТ И БАРА ОД СУДОТ ДА НЕ СЕ ИЗГОТВУВА ФОРМАЛНО РЕШЕНИЕ И ДЕКА ЈАС ДОКОЛКУ НЕ ОДГОВОРАМ ВО РОК ОД 8 ден КЕ СЕ СМЕТА ДЕКА СЕ СОГЛАСУВАМ СО ПОВЛЕКУВАЊЕТО. ЈАС СУМ НЕУКА СТРАНКА И СМЕТАВ ДЕКА ПОСТАПКАТА Е ЗАВРШЕНА . ПРЕД МЕСЕЦ ДЕНА МИ СТИГНА ОД НОТАР ЗА ИСТИОТ ДОЛГ ЗА ПЛАКАЊЕ. БЕВ ЗАПРЕПАСТЕН И НЕ МОЖЕВ ДА ПОВЕРУВАМ НА ИЗВЕСТУВАЊЕТО. ПО КОНСУЛТАЦИЈА СО НОТАРКАТА МИ РЕЧЕ ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ИСТИОТ ДОЛГ И ДЕКА ВЕКЕ СУМ БИЛ УТУЖЕН ОД ДАЈНЕРС УШТЕ 2003г АМА ЦЕЛО ВРЕМЕ ТУЖБАТА ТАЛКАЛА НИЗ СУДСКИТЕ ЛАВИРИНТИ ПА СЕГА И ПОКРАЈ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА ДАЈНЕРА ОД ДОЛГОТ , СУДОТ СРЕДУВАЈКИ ГИ СВОИТЕ ПРЕДМЕТИ.... ЈА НАШЛЕ НАВОДНО ТУЖБАТА И ЈА ПУШТИЛЕ НА НОТАР И НАВОДНО СЕ ПОВИКУВААТ НА ТАА ТУЖБА КОЈА ТАЛКА 12- 13г ПО СУДОВИТЕ ЗА ДА СЕ АКТИВИРА ПО ТОЛКУ ВРЕМЕ. ДАЛИ СУДОТ Е ОДГОВОРЕН И ДАЛИ ДОЛГОТ КОЈ 13 г НЕ Е НАПЛАТЕН - СЕ СМЕТА ЗА ЗАСТАРЕН ????
[DOUBLEPOST=1518365437][/DOUBLEPOST]Ајде млади надежни правници ?!?!?
Zastareno e..notarot postapuva kako poverenik na sudot...Dajners ja povlekol tuzbata pa podnele predlog za izdavanje notarski platen nalog..moras u ROK od 8 dena da podneses prigovor za zastarenost oti ke naebes
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Поздрав
Одам во банка да платам кредит и ми кажуваат дека сметката ми е блокирана а немам добиено ни потпишано ништо ниту од нотар ниту од извршител .
Ве молам за ваши искуства
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Поздрав
Одам во банка да платам кредит и ми кажуваат дека сметката ми е блокирана а немам добиено ни потпишано ништо ниту од нотар ниту од извршител .
Ве молам за ваши искуства
Мора да има информација кој ја блокирал и зошто.Си требало да прашаш.
Може е само обична грешка во администрација.
 
Член од
5 мај 2007
Мислења
97
Поени од реакции
48
Мора да има информација кој ја блокирал и зошто.Си требало да прашаш.
Може е само обична грешка во администрација.
Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.[DOUBLEPOST=1518457514][/DOUBLEPOST]
Мора да има информација кој ја блокирал и зошто.Си требало да прашаш.
Може е само обична грешка во администрација.
Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.[DOUBLEPOST=1518457620][/DOUBLEPOST]
Мора да има информација кој ја блокирал и зошто.Си требало да прашаш.
Може е само обична грешка во администрација.
Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
1.894
Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.[DOUBLEPOST=1518457514][/DOUBLEPOST]
Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено.
Може. Пример, доверителот пратил до нотар барање за издавање на нотарски платен налог. Нотарот го пуштил до тебе, поштарот не го доставил, а пишал на повратницата дека го доставил. После тоа предметот оди на извршител и тој те блокира.

Прошетај по нотариве или извршителите и прашај дали имало тужба против тебе.
 

Tomasino

За својот народ и за тебе, морав јас да робувам.
Член од
19 март 2009
Мислења
9.238
Поени од реакции
19.396
Ми кажаа дека имало извршно решение но муабетот е дали може да блокираат ако немам ништо примено..
Требало, односно Извршителот морал да те предупреди(опомени) со официјален допис дека ако не го подмириш долгот кон доверителот во дадениот рок ќе ти биде блокирана сметката.
Со новите измени во Законот за Извршување не смеат веќе да блокираат сметки без да го известат должникот.
Па дури откако ќе помине временскиот период во дописот да пристапи кон блокирање на сметката.
Ако си од Охрид, неколку извршители имате на тоа подрачје, оди информирај се кај ти е предметот и види дали е уредна доставата или не.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Може. Пример, доверителот пратил до нотар барање за издавање на нотарски платен налог. Нотарот го пуштил до тебе, поштарот не го доставил, а пишал на повратницата дека го доставил. После тоа предметот оди на извршител и тој те блокира.

Прошетај по нотариве или извршителите и прашај дали имало тужба против тебе.
Ако е овака како што викаш, многу лесно ќе се најде неодговорниот поштар и да му се изнаебе мамето. Се знае колку се и кои се поштари во Охрид. Тој плата зема да доставува тоа што му е наложено, значи задачата не ја исполнил и човеков се соочува со блокирана сметка.А зошто? Оти некој мочло го мрзело да си ја работи работата.
 
Член од
10 октомври 2015
Мислења
9
Поени од реакции
2
Soprugata mi pocina.sega ne znam kako da proveram dali kupila imot ili nekoja nedviznost?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom