Правна помош

Дискусија во форумот 'Право и закони' започната од Струмикс, 9 април 2006.

 1. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Вака:

  Ова е место на форумот Кајгана каде секој од членовите може слободно да се обрати во врска правните недоумици или проблеми.
  Бидете слободни и прашувајте. Колегите правници или јас ке ви одговориме
   
  На sezuel, Karanfilce, baramrabota1 и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. Mandrak

  Mandrak

  Член од:
  24 ноември 2005
  Мислења:
  3.230
  Допаѓања:
  389
  Ок, еве едно прашање кое верувам и многумина вработени форумџии ги мачи.
  -Општо прифатен тренд кај најголем број работодавци во Македонија е кога вработуваат некого да договорат еден износ на личен доход (на пример 20.000 денари), а придонесите за истиот вработен да ги плаќаат како да е платата минимална во актуелната гранка. Ова мене ми се има случено кога пред година дена додека бев вработен кај работодавец, се обидов да извадам VISA кредитна картичка. Платата ми беше во износ од околу 32.000, а бев пријавен на 8.000 според документите кои ги добив од сметководството на фирмата во која работев. Нормално, не добив кредитна картичка.
  -Би сакал да знам како и на кој начин можеме да се бориме против ваквите појави кои безмилосно не оштетуваат речиси сите, а главниот ефект ќе го видиме оној миг кога ќе се пензионираме и кога ќе добиеме најмала можна пензија.
   
 3. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  За жал, единствениот начин на борба со таквите појави е да се испрати финансиска инспекција кај работодавецот и таа да го открие начинот на кој се исплаќаат средствата за плата, и да се докаже дека не е тоа вистинскиот износ на платата. Друг начин не ми е познат.
  Како совет: При вработување, при потпишувањето на договорот за работа, внимавајте што се пишува во полето Плата (нејзиниот износ). Тоа се обрасци договори, за оние кои не знаат.
   
 4. najfraer

  najfraer

  Член од:
  2 јуни 2006
  Мислења:
  238
  Допаѓања:
  4
  C C C C

  Drag kolega iden

  toa e teorija a u praksa NEMA POMOSH veruvaj mi...bidejki taa grafa ja popolnuva rabotodavecot vo 99% slucai...zalno no vistinito...

  E sea ako saka covek moze da se tuzi ... so toa sto ke prezentira dokazi deka imal pogolema plata ... pa na taa plata ne mu se uplakani pridonesi vo soodvetna visina...

  Megutoa tie 30000 se davaat pretpostavuvam vo pliko na raka taka da nema crno na belo dokaz za isplata na taa suma dakle da ne se lazeme pameten rabotodavec eksploatator si ima advokat koj e spremen da go sjebe rabotnikot uste u start...

  Taka da chorba... ama advokatite za da izvlecat pari ke vi zborat da moze nema problem ...gotova rabota ...kako pa da ne ... chorba...

  Sledno prasanje
   
 5. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Јас алудирав на тоа да кога го потпишува работникот Договорот за работа прочита што и како пишува во таа графата за плата. Кога потпишуваш нешто, треба да го прочиташ, нели?

  Следствено на тоа, излегува, си потпишал (си се согласил) и готово...
   
 6. Никола

  Никола Државник

  Член од:
  18 април 2005
  Мислења:
  5.153
  Допаѓања:
  329
  Дали ако некој ме снима без мое право и ме пушти на телевизија после, можам да го тужам?
  Дали ако ме маткаат со скриена камера пола саат со некоја финта, мислам дека сериозно е нешто, знаеш како цајкани облечени се, дали после можам да ги тужам?
  Ако на комшијата му лае кучето во ниедно време, имам ли право да го пријавам?
  Имам ли право да го тужам?
   
 7. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Одговорот на сите поставени прашања од Никола е да. Можеш да ги тужиш.
   
 8. najfraer

  najfraer

  Член од:
  2 јуни 2006
  Мислења:
  238
  Допаѓања:
  4
  da se slagam megutoa ako si uporen i paricno i vremenski na kraj ke ja isteras pravdata ako ne ke si zamizish
   
 9. Никола

  Никола Државник

  Член од:
  18 април 2005
  Мислења:
  5.153
  Допаѓања:
  329
  Да бе ја гледам онаа со Зоран Павлов Скриена камера пред некој ден. Поидиотско нешто ретко се наоѓа. Ги запираат преправени како полиција и ги тераат да прават глупости. Како прво нема ли закон против лажно преставување? Сигурно им даваат формулари да потпишат одкога ќе ги снимат, дека се согласуваат да бидат објавени.
  Инаку не знам, значи не е само тоа што ќе те пуштат на телевизија, туку и времето што те маткале и правеле будала.
  Што може да се очекува од вакви спорови, пари, извинување? Може ли да се покријат адвокатските такси со пресудата?
  Всушност какво искуство имате со наплаќање? Замислете некој сиромашен го тужиш ништо нема, во некоја колиба живее..што се прави во такви случаи?
  Треба ли да се процени платежната моќ на оној кој го тужиш пред да го направиш тоа?
   
 10. najfraer

  najfraer

  Член од:
  2 јуни 2006
  Мислења:
  238
  Допаѓања:
  4
  Што може да се очекува од вакви спорови, пари, извинување? Може ли да се покријат адвокатските такси со пресудата?

  DA, ako e likviden tuzeniot

  Всушност какво искуство имате со наплаќање? Замислете некој сиромашен го тужиш ништо нема, во некоја колиба живее..што се прави во такви случаи?

  Ako e likviden tuzeniot ke se naplati od nego , ako ne na rizik na strankata e !

  Треба ли да се процени платежната моќ на оној кој го тужиш пред да го направиш тоа?

  Normalno
   
 11. Jakov

  Jakov Тато

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  56
  Сигурен си дека можеш да тужиш. јас колку што знам тие што одат во емисија претходно потпишуваат нешто со продуцентите така да неверувам дека би успеало ако се тужи.
   
 12. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  Бидејки незнам дали сниманите потпишуваат нешто, а сметав дека не, тогаш може по повеке основи да ги тужиш. А и да ти понудат нешто, да не го потпишеш, можеш да ги тужиш за вознемирување, противправно задржување, лажно претставување и сл. Емитувањето на ТВ подразбира (ако не си потпишал) и надомест за загубен углед и достоинство.
   
  На nenovski му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Никола

  Никола Државник

  Член од:
  18 април 2005
  Мислења:
  5.153
  Допаѓања:
  329
  Пред некој ден кола згази едно куче на улица. Почна да квичи жално, па излегов во двор, да видам што се случува. Колата што го згази подзастана за кратко, па продолжи..
  Дали има закон за заштита на кучињата скитници (ова скитник беше, не е на никој од населба).
  Му запамтив регистрација, дали има фајде да го пријавувам некаде?
  Друго. Што е со трујачите на кучиња? Дали ако некој мене ми отруе куче (ги имам 3), недај боже или повреди на некој начин, кои се работите кои можам да ги превземам, ако знам кој е сторителот?
   
 14. Jakov

  Jakov Тато

  Член од:
  24 јули 2005
  Мислења:
  2.359
  Допаѓања:
  56
  Можеш да тужиш. Една моја пријателка тужеше за отруена мачка и доби на суд 80.000 денари оштета кои им ги подари на СРНА.
  Пред 4 години беше настанот.
   
 15. Струмикс

  Струмикс Еден...не го знаеш!

  Член од:
  9 декември 2005
  Мислења:
  13.792
  Допаѓања:
  3.307
  За скитниците... не бива ништо, а за труење твое куче, ако можеш да докажеш, тужи и ке добиеш. И нема фајде за скитницата да пријавуваш. Евентуално, човекот може човекот кој удрил во кучето да бара оштета од општината (градот) поради штета предизвикана поради негрижа на општината (градот) за кучињата скитници кои претставуваат опасност за сообраќајот, и му предизвикало штета.
   

Сподели преку: