Правна помош и совети

violet

<3 SwEeT DaRkNeS <3
Член од
17 јуни 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Сопственикот ќе располага со поголемиот дел од својот имот, затоа претпоставувам и овој дел се вика нужен (неопходен), претпоставувам се алудира на рамноправност во извезна мера. Еве го членот:Нужен дел
Член 31
Нужните наследници имаат право на дел од оставината кој се вика нужен дел и кој им
припаѓа во случај кога оставителот располагал со оставината.
Нужниот дел на потомците, посвоениците и нивните потомци и на брачниот другар
изнесува една половина, а нужниот дел на другите наследници една третина од оној дел што
на секој наследник би му припаднал според законскиот ред на наследувањето без оглед на
тоа што некој од нужните наследници не бара дел од оставината, или пак е исклучен од
наследство или е недостоен да наследи. Притоа, не се применуваат одредбите од овој закон за
зголемување, односно намалување на наследниот дел на брачниот другар, односно на
родителите.
Од ова со чл.33 се утврдува дека ако оставителот располагал со договор за доживотна издршка не може да се бара нужен дел, само тој е исклучок.
 
Член од
17 февруари 2013
Мислења
233
Поени од реакции
93
ве молам едно прашање за адвокативе тука!Дали со европски пасош можам да се лекувам бесплатно во цела европска унија или само во матичната земја од каде што ми е пасошот
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
ве молам едно прашање за адвокативе тука!Дали со европски пасош можам да се лекувам бесплатно во цела европска унија или само во матичната земја од каде што ми е пасошот
Бараш одговор на твоево прашање само од адвокат?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Па од некој што се разбира!Не ми е проблем од кого ќе биде.
Од први и Бугарите имет право слободно да барет работа и да работет во сите земји во ЕУ. Што значит имет право и на медицинска помош. Ако досега не си работел во земја членка на ЕУ мораш да имаш пријава на стан и да се пријавиш во социјално, чим си пријавен во социјалното имаш право на медицинска помош. Но во секој случај е подобро некој месец да работиш. За каква медицинска помош се работит, во ЕУ не плакет све али за основното не те оставет на улица
рецепт за скапи таблети кој коштет 50 д0 100 еур плакаш само 5 еур. ова во Германија други земји незнам.
 

Cappie

Vincere non è importante: è la sola cosa che conti
Член од
29 мај 2008
Мислења
1.914
Поени од реакции
307
Здраво колеги мои драги :)

Имам една нејаснотија која ми се појави по неколку извршени разговори. Имено, во фаза сум на менување на работното место, и тоа од приватна фирма кон државна институција. Е сега, на сегашното работно место сум пријавен (прво работно место ми е) регуларно веќе 10 месеци. Во тоа време, нели се стекнав со право на одмор после 6 месеци и нормално го искористив првиот дел од истиот од 12 дена, што значи дека ми останаа уште 6-7 денови. Што ми е нејасно сега - според некои неофицијални информации, има опција ако од старото работно место те одјават и во ист ден те пријават од новото (т.е. нема прекин во стаж), правата кои што си ги стекнал на старото место ги задржуваш и на новото - во овој случај, до крај на јуни би морал да ги искористам деновите од одмор кои ми се преостанати. Дали е тоа така или??

Друга работа, во Законот за работни односи се вели дека работникот кој за првпат заснова работен однос се стекнува со право на одмор по шест месеци. Што е со ваквиот случај како мојот, повторно треба да поминат шест месеци или не за да користам одмор?

Ако знае некој нека кажува. Знам дека е можда глупо да прашуваш за одмор коа сите сакаат само да најдат работа, ама за правење на некои планови и откажување на исти, треба да се знаат вакви работи однапред :)
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Почитувани,
Сакам да покренам оставинска постапка. Дали може некој да ми помогне како да ја составам за да не плаќам адвокат?
Кои документи ми се потребни освен посмртница?
Поздрав.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
ме интересира дали се плаќа данок на недвижен имот (стан) ако е поклонет?
во контекст на прашањето, дали има врска ако се поклонува на второ колено? баба на внук?
и како трето, дали и како се одредува колку да се плати данок ако станот е со фиктивна цена од 1евро?
мислам дека ме разбравте ;)
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Почитувани,
Сакам да покренам оставинска постапка. Дали може некој да ми помогне како да ја составам за да не плаќам адвокат?
Кои документи ми се потребни освен посмртница?
Поздрав.
--- надополнето: 12 јануари 2014 во 08:19 ---
He ti trebit advokat, rabotata se zavrschuvat kaj notar ako site naslednici se soglasni so delbata.
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
--- надополнето: 12 јануари 2014 во 08:19 ---


He ti trebit advokat, rabotata se zavrschuvat kaj notar ako site naslednici se soglasni so delbata.
Soglasni sme, no sepak treba da se sostavi predlog za pokrenuvanje na ostavinska postapka, koj treba da se dostavi do sudot, a sudot pak odreduva koj notar ke resava po predlogot.
Pa mislev ako nekoj ima urnek za predlog.....
 
Член од
4 март 2011
Мислења
699
Поени од реакции
704
Soglasni sme, no sepak treba da se sostavi predlog za pokrenuvanje na ostavinska postapka, koj treba da se dostavi do sudot, a sudot pak odreduva koj notar ke resava po predlogot.
Pa mislev ako nekoj ima urnek za predlog.....
Оставинската постапка се покренува по предлог на некој од наследниците или пак по службена должност (што ретко се случува). Кон предлогот до судот ќе доставите доказ - смртовница, а содржината на предлогот не е строго формално пропишана, така да нема да Ви биде проблем сами да го составите.
--- надополнето: 12 јануари 2014 во 12:25 ---
ме интересира дали се плаќа данок на недвижен имот (стан) ако е поклонет?
во контекст на прашањето, дали има врска ако се поклонува на второ колено? баба на внук?
и како трето, дали и како се одредува колку да се плати данок ако станот е со фиктивна цена од 1евро?
мислам дека ме разбравте ;)
Се плаќа.
Цената од 1 евро за станот во фиктивниот договор е беспредметна бидејќи во договор за поклон (дар) не се одредува цена (за поклон не се плаќа).
Се плаќа данок на промет во висина од 3 до 5 % од прометната вредност на станот во зависност од општината во која е недвижноста, а цената ја определува комисија при локалната самоуправа.
 
G

Gjoksi

Гостин
ме интересира дали се плаќа данок на недвижен имот (стан) ако е поклонет?
во контекст на прашањето, дали има врска ако се поклонува на второ колено? баба на внук?
и како трето, дали и како се одредува колку да се плати данок ако станот е со фиктивна цена од 1евро?
мислам дека ме разбравте ;)
ЗАКОН ЗА ДАНОЦИТЕ НА ИМОТ - ЧЛЕНОВИ 13, 14, 16 и 17
http://ujp.gov.mk/files/attachment/0000/0020/Zakon_za_danocite_na_imot_84_2012__od_04.07.2012.pdf
 
Член од
13 март 2012
Мислења
64
Поени од реакции
2
Moj sovet ti e da otides kaj izvrsitelot i poleka da si se dogovoris za otplata na dolgot na rati ili pak da otides direktno vo bankata i istoto tamu da go probas, ne veruvam deka izvrsitelot postapuva po nekoja presuda koja e na pr. zastarena, nepravosilna ili ne e izvrsna. So prigovorot (koj patem mozes da go podnese vo rok od 3 dena od priemot na nalogot samo ke si gi zgolemis trosocite koj na krajot pak ke treba ti da gi platis), a za tvoja informacija ako prigovoris i sudot ti go odbie prigovorot dodaj uste min. 100 evra za trosoci). A sudot nema da navleguva kako e donesena presudata, tuku ke ocenuva samo dali izvrsitelot prevzel izvrsni dejstvija spored zakonot za izvrsuvanje.




A kolku e rokot vo koj bankata moze da te tuzi za dolg od smetka?
 

pain_killer

Invictus
Член од
27 јули 2007
Мислења
4.536
Поени од реакции
2.222
Почитувани,
Сакам да покренам оставинска постапка. Дали може некој да ми помогне како да ја составам за да не плаќам адвокат?
Кои документи ми се потребни освен посмртница?
Поздрав.
Неможеш баш апла да покренеш оставинска постапка, таа се поведува барем по правило строго по службена должност. За да ја забрзаш работата можеш да извадиш смртовница и да известиш некој нотар ако сака онака меѓу прсти да ја поведе постапката демек по службена должност. И адвокат нема врска со тоа постапката се води пред нотар, нормално ако нема спорни прашања, ако има ќе ве прати на парница.
 
Член од
19 февруари 2012
Мислења
24
Поени од реакции
3
Неможеш баш апла да покренеш оставинска постапка, таа се поведува барем по правило строго по службена должност. За да ја забрзаш работата можеш да извадиш смртовница и да известиш некој нотар ако сака онака меѓу прсти да ја поведе постапката демек по службена должност. И адвокат нема врска со тоа постапката се води пред нотар, нормално ако нема спорни прашања, ако има ќе ве прати на парница.
Ako odese po sluzbena dolznost ostavinskata postapka ke bese pokrenata vo poslednite 6 godini. Pa bidejki nisto ne funkcionira...po sluzbena dolznost..... reziv jas da ja pokrenam postapkata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom